Για πείτε... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 48 of 48
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,076
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post

    Τεσπα ....το άλλο "Κακό " είναι ότι λόγω του ότι δεν έχω αυτό που θέλω ούτε στα ερωτικά μου και δν υπάρχει κτ να μου αρέσει κάνω φαντασιώσεις πλατωνικα με άτομα τα οποία δεν μπορώ να κάνω κάτι είτε λόγω μεγάλης ηλικίας και γενικότερα λόγω διαφόρων παραγόντων και αυτό πραγματικά έχει αρχίζει να με κουράζει γτ δεν θέλω πλεον να "καίγομαι" εγκεφαλικα/πλατωνικα και να κάνω σενάρια με το μυαλό μου ....αυτό που θέλω είναι κτ πραγματικό-ρεαλιστικό που να συμβαίνει στη ζωή μου και γω κάθομαι και ονειροπολω σαν 14χρονο και κάνω σενάρια με άντρες π δεν θα μπορούσα να είμαι επδ λειτουργεί σαν υποκατάστατο σε αυτό που λείπει από τη ζωή μου ....
    Είσαι πολύ μικρή για να έχεις τέτοια απωθημένα,αλλά πρόσεχε μην γίνεις πολύ μεγάλη και εξακολουθείς να τα έχεις,γιατί μπορεί να είναι πλέον πολύ αργά...
    Τί να πώ εγώ?...Θα έπρεπε να έχουν έχουν γυρίσει τα απωθημένα μπούμερανγκ και να με τσακίσουν...Αλλά τα αγνοώ...και ευτυχώς με αγνοούν και αυτά τώρα τελευταία.
    Θυμάμαι που έπλαθα και εγώ σενάρια ιδανικών σχέσεων και γευόμουν τους χυμούς τους φαντασιακά...και λειτουργούσε,μην το υποτιμάς...Ένα φανταστικό ηλιοβασίλεμα μπορεί να βιωθεί πιό έντονα από ένα πραγματικό,που θα'λεγε ο ποιητής...
    Απλά κάποια στιγμή σε παίρνει χαμπάρι ο οργανισμός σου ότι τον εξαπατάς και ζητάει τα ρέστα...ζητάει περισσότερη πραγματικότητα,ζητάει να τελειώσουν τα ψέμματα,αλλά πώς να τελειώσουν τα ψέμματα όταν δεν έχεις μάθει τίποτε άλλο εκτός απ'αυτά?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #47
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Είσαι πολύ μικρή για να έχεις τέτοια απωθημένα,αλλά πρόσεχε μην γίνεις πολύ μεγάλη και εξακολουθείς να τα έχεις,γιατί μπορεί να είναι πλέον πολύ αργά...
    Τί να πώ εγώ?...Θα έπρεπε να έχουν έχουν γυρίσει τα απωθημένα μπούμερανγκ και να με τσακίσουν...Αλλά τα αγνοώ...και ευτυχώς με αγνοούν και αυτά τώρα τελευταία.
    Θυμάμαι που έπλαθα και εγώ σενάρια ιδανικών σχέσεων και γευόμουν τους χυμούς τους φαντασιακά...και λειτουργούσε,μην το υποτιμάς...Ένα φανταστικό ηλιοβασίλεμα μπορεί να βιωθεί πιό έντονα από ένα πραγματικό,που θα'λεγε ο ποιητής...
    Απλά κάποια στιγμή σε παίρνει χαμπάρι ο οργανισμός σου ότι τον εξαπατάς και ζητάει τα ρέστα...ζητάει περισσότερη πραγματικότητα,ζητάει να τελειώσουν τα ψέμματα,αλλά πώς να τελειώσουν τα ψέμματα όταν δεν έχεις μάθει τίποτε άλλο εκτός απ'αυτά?
    Είναι θέμα τύχης αυτά νμζ ...ντάξει είχα μια σχέση ως τώρα Αλλά σημασία έχει τι γντ τώρα....Από δω και πέρα

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Οι σχέσεις και το να ερωτευτείς και να σε ερωτευτούν φυσικά είναι και θέμα τύχης. Αλλά όχι μόνο.
    Εσύ βρίσκεσαι σε μια φάση που δεν σου αρέσει η ζωή που ζεις, το να βρεις μια σχέση σε αυτή τη φάση απλά και μόνο για να καλύψεις αυτό το κενό νομίζω οτι είναι το μόνο ευκολο αλλά δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα. Ο σύντροφος δεν μπορεί να αντικαταστήσει την κοινωνική ζωή, τους φίλους κτλ

    Μιλιβα, μπορεί να κάνω λάθος, αλλά μου δίνεις την αίσθηση οτι προσπαθείς να "καλύψεις" (στον εαυτό σου εννοώ) την έλλειψη που νιώθεις και να το κάνεις να μοιάζει μικρότερο. Προσπαθείς να σε πείσεις πως όλα είναι οκ. Αυτή η "θετική" στάση και καλά δεν γκρινιάζω, δεν θέλω να μεγιστοποιώ το θέμα μου, δεν θέλω να κλαίω την μοίρα μου κτλ, είναι στην ουσία "κόλπο" που κάνουμε συνήθως στον εαυτό μας όσοι δεν θελουμε να κάνουμε κάτι ώστε να αλλάξουμε αυτό που δεν μας αρέσει. Γιατί για να αλλάξουμε κάτι ή να λάβουμε δράση γενικά το πρώτο βήμα είναι να παραδεχτούμε στον εαυτό μας κυρίως πως δεν μας αρέσει η κατάσταση που ζούμε. Εσύ, έχω την αίσθηση πως το δέχεσαι από την μια, αλλά προσπαθείς να το αναιρέσεις απ' την άλλη. Δηλαδή λες από την μια ότι δεν είσαι ικανοποιημένη από την ζωή σου αυτή τη στιγμή όπως είσαι, αλλά από την άλλη λες "οκ,θα πρέπει να με δεχτώ όπως είμαι".

    Εντελώς φιλικά στο λέω, επεξεργάσου το λίγο μήπως το κάνεις χωρίς να το καταλαβαίνεις.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 09-08-2017, 06:13
  2. Πείτε μου μια γνώμη...
    By indifferent in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-08-2014, 11:53
  3. Μην το πειτε ποτε
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 53
    Last Post: 26-02-2011, 00:23
  4. πειτε μουυυ plz
    By anonimi in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 5
    Last Post: 14-01-2011, 17:03
  5. rivotril πειτε μου
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-08-2010, 00:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •