Παιδιά θέλω την βοήθεια σας....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    16

    Παιδιά θέλω την βοήθεια σας....

    Παιδιά θέλω την συμβουλή σας...
    Ο άντρας μου πρόκειται να πάει επαγγελματικό ταξίδι σε λίγες μέρες και εγώ στενοχωριεμαι πάρα πολυ. Όλοι μου λένε να μην στενοχωριεμαι κ πως είναι κάτι φυσιολογικό αλλά εγώ δεν το αντέχω
    Οι σκέψεις μου είναι πως θα περάσουν αυτές οι μέρες πως θα είναι χωρίς εκείνον κ κάθομαι κ κλαιω...
    Τι θα κάνατε εσείς στην θέση μου κ πως μπορώ να το αντιμετωπίσω;;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το λες αυτο επειδη πονταρεις τα παντα πανω του και δε σκεφτεσαι και κατι εναλακτικο ποσες μερες

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    16
    Θα σου φανεί αστείο αλλά 5
    Τι εναλλακτικό;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    πηγαινε και εσυ καπου πχ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    16
    Δεν θα μπορέσω γιατί δουλεύω αλλά ευχαριστώ για την απάντηση σου

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η θα περασουν μιλοντας στο τηλεφωνο η συζητωντας εδω πχ αρα γιατι ανυσηχεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    16
    Δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό που νιώθω κ φέρνω σε δύσκολη θέση κ τον ίδιο βλέποντας με να αντιδρώ έτσι.

  8. #8
    Κατερίνα, όταν παντρεύτηκα εγώ, μετά από λίγο καιρό, ο άντρας μου έπρεπε να φύγει για δύο χρόνια στην Θεσσαλονίκη για την δουλειά του. Μέναμε (και μένουμε) Αθήνα και δεν μπορούσα να τον ακολουθήσω γιατί δούλευα Αθήνα. Βλεπόμασταν Σαββατοκύριακα και στις άδειες μόνο. Και ήμασταν φουλ ερωτευμένοι.
    Πώς σου φαίνεται αυτό;
    Πώς θα σου φαινόταν αν ο άντρας σου ήταν ναυτικός; Παλιότερα, πολλοί άντρες έκαναν αυτό το επάγγελμα, αναγκαστικά για να ζήσουν τις οικογένειές τους, ειδικα οι νησιώτες, όπου δεν υπήρχαν και άλλες δουλειές, ούτε γη καλλιεργήσιμη. Ακόμη, οι χτίστες στα χωριά της Ηπείρου, έφευγαν τον Μάρτιο από τα χωριά τους και γυρνούσαν τον Οκτώβριο. Κάποιοι μεταναστεύουν στο εξωτερικό για δουλειά...
    Θα σου έλεγα να προτάξεις την λογική . 5 μέρες... αστείο πράγμα!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    16
    Δηλαδή να καταλάβω πως κ εσύ θεωρείς πως η αντίδραση μου είναι υπερβολική;
    Να το συζητήσω μαζί του;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    16
    Κασσάνδρα το ξέρω κι εγώ το νιώθω πως είναι υπερβολικό κ πως δεν υπάρχει λογική αλλά απ' την αλλη προσπαθώ να βάλω σε τάξη τις σκέψεις μου κ να λογικεφτω αλλά δεν μπορώ.
    Εσύ τι θα έκανες στην θέση μου;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aντε ξυπνα , που ειναι προβλημα αυτο , .................δεν εχεις ιδεα τι σημαινει προβλημα ........ να σο0υ πω εγω [προβληματα που δεν θα πιστευεις τα γραφομενα μου ..........σεχουν απειιλησει με καραμπινα στο εξωτερικο ? αυτο ειναι προβλημα ......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Κατερίνα μου άσε όλους αυτόυς που σου λένε "σιγά πως κάνεις έτσι για 5 μέρες". Προφανώς και πονάει να μην έχεις δίπλα σου τον άνθρωπο που αγαπάς, είτε είναι 1 μέρα είτε είναι 10 είτε 100. Η λογική άλλοι έχουν περάσει χειρότερα οπότε πως κάνεις εσύ έτσι όχι μόνο υποτιμά τη γνησιότητα του αισθήματος, αλλά σε βάζει και σε λούκι να αισθάνεσαι και ντροπή/άγχος για το συναίσθημα το ίδιο σε φάση "τι θα πει ο κόσμος". Ξέχασε τους άλλους, κανένας τους δεν είναι εσύ. Άσε τον πόνο να κυλήσει, άσε τα δάκρυα να κυλήσουν. Μόνο αφού αποδεχτείς τα αισθήματά σου προσπάθησε να σου μιλήσεις, να σε ρωτήσεις τι πονάει, τι σε φοβίζει, και δέξου την απάντηση όσο άλογη και αν είναι, γιατί τα συναισθήματα σπανίως εφάπτονται λογικής.

    Μετά λοιπόν άρχισε να σχεδιάζεις τι θέλεις να κάνετε όταν γυρίσει. Ψάξε και κλείσε εισιτήρια για ταινία, για θέατρο, για μουσείο. Σκέψου τι φαγητό θα ήθελες να ετοιμάσεις για να γιορτάσεις την επιστροφή του, άνοιξε το ίντερνετ και βρες γαμάτες συνταγές να δοκιμάσεις. Βγες βόλτα και αγόρασε ένα νέο σετάκι που θέλεις να βάλεις για μια επικείμενη βόλτα στο πάρκο μαζί του. Συνέχισε δηλαδή να σχεδιάζεις την υπόλοιπη ζωή σου με τον σύντροφό σου, και οι 5 μέρες θα περάσουν.

    Και οι επόμενες 5 μέρες στο επόμενο ταξίδι θα είναι πιο εύκολες.
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Katerina View Post
    Δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό που νιώθω κ φέρνω σε δύσκολη θέση κ τον ίδιο βλέποντας με να αντιδρώ έτσι.
    εκτος του οτι δε μπορεις να το εξηγισεις δε μιλας σχεδον καθολου για το τι σκεφτεσαι και ετσι ουτε ο ηρακλης πουαρω δε θα μπορουσε να σε ψυχολογισει

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    γι αυτο και σε πιανει απελπισια οταν φευγει εξηγεις μονο σ αυτον τι σκεφτεσαι και στους αλλους μιλας σα να βρισκονται απ εξω

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    16
    Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παιδια θελω την ΒΟΗΘΕΙΑ σας
    By arpp in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 18-08-2012, 19:45
  2. παιδια βοηθεια.................
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 12-11-2011, 07:24
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 29-11-2010, 22:14
  4. Βοήθεια Παιδιά
    By petpapoy in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 14-05-2006, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •