κατάθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    1

    Exclamation κατάθλιψη?

    Καλησπέρα, είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω στο forum, αλλά πραγματικά ένιωσα την ανάγκη να το κάνω.

    Είμαι 23 ετών σπουδάζω, είμαι πολύ ικανοποιημένη από τη ζωή μου ή τουλάχιστον ήμουν μέχρι τελευταία. Τους τελευταίους 4 περίπου μήνες είναι σαν να μην αναγνωρίζω τον εαυτό μου. Πέρασα μια περίοδο που κάθε μέρα έκλαιγα, πολλές φορές χωρίς να υπάρχει κάποιος προφανής λόγος απλά ένιωθα την ανάγκη να το κάνω. Το καλοκαίρι πέρασα μια πολύ δύσκολη φάση που με απομάκρυνε από την κύρια παρέα μου, ωστόσο από το Σεπτέμβρη και έπειτα τα βρήκαμε και παρόλο που οι σχέσεις μας ήταν πιο ψυχρές παρατήρησα ότι εγώ ήμουν αυτή που το προκαλούσα, καθώς δεν είχα όρεξη να βγαίνω από το σπίτι και προτιμούσα να κάθομαι μέσα και να κλαίω τη μοίρα μου, ενώ γενικότερα στη ζωή μου ήμουν άτομο που του αρέσει να βγαίνει και να περνάει καλά. Πέρασε ένα διάστημα που με έπαιρναν τηλέφωνο, μου έστελναν μηνύματα και δεν είχα το κουράγιο να τους απαντήσω, σκεφτόμουν θα απαντήσω αύριο και το άφηνα και περνάγαν οι βδομάδες. Την πρώτη φορά το λύσαμε με συγχώρεσαν, αλλά δεν ξέρω γιατί έπεσα στην παγίδα και το ξαναέκανα χωρίς να το επιδιώκω, γιατί είναι άτομα που τα αγαπάω πολύ και τα νοιάζομαι. Είναι σαν να θέλω να τους διώξω όλους από δίπλα μου και να αφήσω τον εαυτό μου μόνο και μίζερο. Αλλά φοβάμαι να τους μιλήσω και να εξηγήσω όλα αυτά που νιώθω, δεν ξέρω πως να το εκφράσω και που να το αποδώσω.

    Να σημειώσω ότι και στα ερωτικά μου εδώ και 1.5 χρόνο βιώνω συνεχείς χωρισμούς και ίσωσ αυτά τα περιστατικά απόρριψης με έχουν κάνει να νιώθω μια απορριπτική διάθεση όλων προσ εμένα. Ακόμα, το φθινόπωρο έπαιρνα αντισυλληπτικά λόγω ενός γυναικολογικού προβλήματοσ τα οποία με έκαναν να πάρω βάρος είδα το σώμα μου να αλλάζει και αυτό μου δημιούργησε επιπλέον άγχος. Όλη αυτή η στεναχώρια μου χει δημιουργήσει τρομερές ανωμαλίες στον κύκλο περιόδου μου και χω παρατηρήσει έξαρση στο θέμα της ψωρίασησ που έχω , το οποίο βέβαια δεν είναι σε μεγάλο στάδιο. Δε μένω συνέχεια κλεισμένη σπίτι, αλλά κι όταν ακόμα βγαίνω μπορεί να περάσω καλά, αλλά σίγουρα μέσα στο επόμενο 24ωρο θα με πιάσει πάλι η θλίψη και θα ξαναγυρίσουν όλα πάλι στο κεφάλι μου.

    Πραγματικά δεν ξέρω αν πρόκειται για αγχώδης διαταραχή, κατάθλίψη, δυσθυμία ή άσπεργκερ (από το οποίο έχει διιαγνωστεί και ο αδερφός μου). Γνωρίζω πως από εδώ μέσα δεν μπορώ να περιμένω εξειδικευμένες απαντήσεις, παρ'όλα αυτά οποιαδήποτε απάντηση από τον καθένα σας που ίσως περνάει κάτι παρόμοιο ή γνωρίζει κάτι παραπάνω θα με βοηθούσε πολύ.

    Καλό σας βράδυ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Εχασεσ την αγαπη που επαιρνεσ απο καποιον γτ σ φαινοταν αχρηστη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •