Δεν μαρέσει η ζωή.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    3

    Δεν μαρέσει η ζωή.

    Καλησπέρα. Δεν θέλω να προκαλέσω προβλήματα ή να αγχώσω κανένα. Απλά ήρθα να πω τον πόνο μου. Ναι καλά διαβάσατε...δεν μου αρέσει η ζωή... Είναι σαν να σου λένε δοκίμασε να φας μπάμιες και να μη ξαναφάς ποτέ γιατί δεν σ'άρεσαν...ούτε την πρώτη..ούτε την δεύτερη..ούτε την πέμπτη φορά. Έτσι όπως βλέπω την ζωή, είναι γεμάτη προβλήματα 24/7, όλοι προσπαθούν να την κάνουν να φαίνεται καλύτερη ενώ δεν είναι, μεγαλώνεις ενθουσιάζεσαι με κάποια πράγματα αλλά καταλαβαίνεις ότι όλα ήταν μια ψευδαίσθηση, και στο τέλος πούφ! Πέθανες! Γιαυτό και εμένα δεν μ'αρέσει... Δεν έχω βρει τι με κάνει χαρούμενο. Έχω φτάσει στα 20 μου και δεν έχω στόχους, κάτι που να με ευχαριστεί..τίποτα. Οκ δεν λέω, καλή μια ταινία Marvel..θα πω κι ένα "χαχα" αλλά θα μισώ και τις υπόλοιπες 14 ώρες της μέρας (Δεν μετράω τον ύπνο). Αυτά...ήθελα απλά να κάνω μια κατάθεση ψυχής. Πιστεύω ότι όλοι θα πεθάνουμε και δεν θα μείνει τίποτα. Καλά κάνουν και ζούνε και προσπαθούν πολλοί άνθρωποι, απλά έμενα δεν μ'αρέσει η σαλάτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    223
    Δοκίμασε να αλλάξεις το μάγειρα που σου φτιάχνει τις μπάμιες.
    Ή μάθε να τις μαγειρεύεις μόνος σου.



    ...κοινώς μάθε να μη βασίζεσαι στους άλλους και στην "εμπειρία" και την υποτιθέμενη αυθεντία τους... αν δε σου αρέσουν οι... ταινίες που σου σερβίρουν γιατί δεν τις μαγείρεψαν ούτε αυτές καλά... ψάξε μόνος σου πέρα από τις προτάσεις που σου έκαναν.

    Δεκαετία του 90, κωμωδία, πρωταγωνιστής Simon Pegg.
    Χμ... κάτι έβγαλε το άχρηστο το σύστημα...

    https://www.imdb.com/title/tt0365748/


    (...ή μήπως να μη βασιστείς ούτε στη δική μου "πρόταση"...)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Απλα μεγαλωσες κι εσυ με ασχετους γονεις και δεν βρεθηκαν τα καταλληλα ερεθισματα στη ζωη σου να σε καθοδηγησουν προς τα καπου...στην πλειοψηφια ανηκεις μη νομιζεις οτι εισαι ο μονος,αν βλεπεις τους αλλους να γελανε ειναι γιατι εσυ εχεις καταλαβει νωρις νωρις το που βρισκεσαι.Θες πολυ τυχη και προσπαθεια να βρεις ανθρωπους που θα ειναι το προτυπο σου και θα σε βοηθησουν να βρεις το δρομο σου.Γεννηθηκαμε σε μια σκατοχωρα που αντι για οραματα και δημιουργια γιναμε ολοι ''δημοσιοι''.Ακομα κι εγω που ειμαι 35 και ψαχνω στον ιδιωτικο τομεα ο,τι κατσει,σκεφτομαι με μυαλο δημοσιου υπαλληλου γιατι ετσι ηταν οι γονεις και οι συγγενεις και γιατι ετσι λειτουργουν οι γενιτσαροι που κυβερνουν.Δεν εμαθαν σ αυτο τον λαο ''ξερεις τι ελα δω να μαθεις να δημιουργησεις ενα μηχανημα,ενα αυτοκινητο,ενα ψυγειο'' και οποτε το κανανε για λιγο το σταματησαν αμεσως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Εμένα μου αρέσει και θέλω να ζήσω είτε με προβλήματα είτε χωρίς ! Απλά φοβάμαι τόσο πολύ για την υγεία μου που δεν με αφήνει να ζήσω όπως θέλω
    Προφανώς και δεν άρχισα να φοβάμαι για την υγεία μου έτσι στο άκυρο...
    Its not over until i win!
    Blessed.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Quote Originally Posted by oeo View Post
    Απλα μεγαλωσες κι εσυ με ασχετους γονεις και δεν βρεθηκαν τα καταλληλα ερεθισματα στη ζωη σου να σε καθοδηγησουν προς τα καπου...στην πλειοψηφια ανηκεις μη νομιζεις οτι εισαι ο μονος,αν βλεπεις τους αλλους να γελανε ειναι γιατι εσυ εχεις καταλαβει νωρις νωρις το που βρισκεσαι.Θες πολυ τυχη και προσπαθεια να βρεις ανθρωπους που θα ειναι το προτυπο σου και θα σε βοηθησουν να βρεις το δρομο σου.Γεννηθηκαμε σε μια σκατοχωρα που αντι για οραματα και δημιουργια γιναμε ολοι ''δημοσιοι''.Ακομα κι εγω που ειμαι 35 και ψαχνω στον ιδιωτικο τομεα ο,τι κατσει,σκεφτομαι με μυαλο δημοσιου υπαλληλου γιατι ετσι ηταν οι γονεις και οι συγγενεις και γιατι ετσι λειτουργουν οι γενιτσαροι που κυβερνουν.Δεν εμαθαν σ αυτο τον λαο ''ξερεις τι ελα δω να μαθεις να δημιουργησεις ενα μηχανημα,ενα αυτοκινητο,ενα ψυγειο'' και οποτε το κανανε για λιγο το σταματησαν αμεσως.
    Μεγάλες αλήθειες όσα λες. Συμφωνώ απόλυτα σε όλα τα σημεία.

    Όσον αφορά τον θεματοθετης. Φίλε ναι καταλαβαίνω τι λες. Να ξέρεις όσο περνάει ο καιρός τόσο δυσκολότερο θα γίνεται. Ειδικά αν μπαίνεις στη διαδικασία να συγκρίνεις τη ζωή σου με τις ζωές άλλων οι οποίοι έχουν διάφορες ανέσεις και τους βλέπεις να είναι πάντα ευτυχισμένοι. Αν τώρα μπουν και τίποτα ερωτικές απογοητευσεις στη μέση ακόμη χειρότερα. Γάμησε τα λοιπόν φιλαράκι. Όλα στη ζωή για κάποιους είναι κόντρα. Για κάποιους είναι όμως όλα ευνοϊκα και ωραία. Ειδικά αν δεν έχεις και λεφτά τότε παντού αδιέξοδα θα βρίσκεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ουτε εμενα μ'αρεσει.
    Δεν ειναι τυχαιο οτι αυτη η μαλακια που λεγεται ζωη υπαρχει σε ελαχιστα μερη στο συμπαν.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by disillusioned View Post
    Μεγάλες αλήθειες όσα λες. Συμφωνώ απόλυτα σε όλα τα σημεία.

    Όσον αφορά τον θεματοθετης. Φίλε ναι καταλαβαίνω τι λες. Να ξέρεις όσο περνάει ο καιρός τόσο δυσκολότερο θα γίνεται. Ειδικά αν μπαίνεις στη διαδικασία να συγκρίνεις τη ζωή σου με τις ζωές άλλων οι οποίοι έχουν διάφορες ανέσεις και τους βλέπεις να είναι πάντα ευτυχισμένοι. Αν τώρα μπουν και τίποτα ερωτικές απογοητευσεις στη μέση ακόμη χειρότερα. Γάμησε τα λοιπόν φιλαράκι. Όλα στη ζωή για κάποιους είναι κόντρα. Για κάποιους είναι όμως όλα ευνοϊκα και ωραία. Ειδικά αν δεν έχεις και λεφτά τότε παντού αδιέξοδα θα βρίσκεις.
    Κοίτα, σ' αυτό που λες γενικά συμφωνώ. Αλλά δεν θεωρώ πως πάντα η εικόνα με τις χαμογελαστές φάτσες στο facebook και όλα αυτά του τύπου "δες μας, είμαστε μια χαρούμενη παρέα" ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Δεν ξέρουμε ο καθένας τι θέματα έχει τόσο σωματικά όσο και στην ψυχή και το μυαλό του. Τώρα για τα λεφτά έχεις απόλυτο δίκιο. Άλλος δεν έχει να πάρει εισιτήριο για να μετακινηθεί και άλλος το 20ρικο το έχει σαν να είναι 1 ευρώ. Αλλά καλά τα λες, κάποιοι είναι στην απ' έξω λες και το έχει η μοίρα τους ή η αύρα τους ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    3
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Γέλασα με το σχόλιο για την ζωή στο διάστημα και ψιλό-ταυτίστηκα με την άποψη για τους άσχετους γονείς. Γενικά θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό και σέβομαι το ότι έχω ένα σπίτι να κοιμάμαι και ένα φαγητό να τρώω. Αλλά δεν είναι αυτό που θέλω στη ζωή μου. Γενικά δεν ξέρω τι θέλω. Από όσους συναντώ και μιλάω, απλά δεν ταυτίζομαι και δεν βρίσκω λόγω στην ύπαρξη μου. Ναι, ίσως να φταίει το ότι μεγάλωσα χωρίς ιδιαίτερα πορίσματα από τους γονείς μου. Το μόνο που νοιαζόντουσαν να μου δώσουν είναι τροφή και κρεβάτι για να κοιμάμαι και αυτό του καθησύχαζε. Αλλά τώρα που φτάσαμε ως εδώ, πείτε μου ένα λόγω που αξίζει η ζωή και δεν είναι μια σειρά από μόνιμα προβλήματα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Ζωή είναι ζωή μου η ζωή..

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ρε φιλε πραγματικα να σε βοηθουσα αλλα δε μπορω να καταλαβω ακριβως τι με κανει και μου αρεσει η ζωη.
    Προσπαθησε να διακωμωδεις λιγο τη ζωη, τις καταστασεις κτλ. Περα απο πολυ σοβαρες καταστασεις, ολα τα υπολοιπα κρυβουν και την ωραια πλευρα τους.
    Κατι ασχετο, σπουδαζεις την αγαπημενη μου σχολη, φωτογραφια ρε φιλε, δε μπορει μην βλεπεις παντου το ωραιο, εκει που δεν το βλεπουν αλλοι!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Απλά ζεις την ζωή. Άλλοι την ζούνε καλά, άλλοι με ένα σωρό προβλήματα, άλλοι έτσι και έτσι. Μήπως εννοείς πως θες ένα σκοπό μεγάλο; Να κάνεις κάτι σημαντικό; Και από την άλλη λες πως δεν γεμίζουν οι ώρες σου. Βαριέσαι αφόρητα δηλαδή;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Δε μετράει τίποτα. Δεν υπάρχει καλό και κακο.

    https://www.youtube.com/watch?v=PsotfzGpby8


  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    3
    Hello και πάλι. Σήμερα, μετά από αυτές τις μέρες που δεν σας μιλούσα ;p Ένιωσα πολύ down. Πως όσο και να προσπαθείς για κάποια πράγματα, συνέχεια θα βρίσκεις προβλήματα μπροστά σου μέχρι να πεθάνεις. Και θα πεθάνεις. Και εσύ και οι δικοί σου άνθρωποι. Οπότε τι σημασία έχει να μην το κάνεις από τώρα. Βλέποντας το βίντεο κατέληξα ότι όντως δεν πιστεύω πως έχουμε σκοπό. Είμαστε απλά ατυχήματα που απλά δεν θέλουμε να το καταλάβουμε. Δεν ξέρω. Νιώθω ακόμα μπερδεμένος. Απλά σκέφτομαι πως ζω ή όχι, δεν αλλάζει και πολλά. Και το σκέφτομαι για τον κάθε άνθρωπο πως ισχύει αυτό. Δεν μ' αρέσει να λέω πως ταυτίζομαι, διότι πλέον το κάθε τι που υπάρχει στο διαδίκτυο μπορεί να ταυτιστεί ο καθένας. Οπότε για μένα απλά είναι ένα κόλπο μάρκετινγκ. Όσοι ζούνε στο δικό τους κόσμο με τους Χ στόχους και τις Χ αξίες, νομίζω είναι γιατί έμαθαν να κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους. Είναι η ίδιοι άνθρωποι που αν βρεθούν σε μια δύσκολη κατάσταση θα προσπαθήσουν να την αποφύγουν, γιατί εθελοτυφλούν.

    Υ.Γ. :Δεν έχω καμία σχέση με φωτογραφία. Δεν ξέρω πως προέκυψε αυτό .

    Υ.Γ. 2: Πιστεύω ότι ακόμα πειραματίζομαι με τη ζωή μου και έχω σαν backup τον θάνατο. Έχετε κάποιο ενδιαφέρον βιβλίο να μου προτείνετε; Ευχαριστώ

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Έχεις την πεποίθηση πως "αφού θα πεθάνουμε γιατί να μην πεθάνουμε από τώρα;" και θες βοήθεια για να απαλλαγείς από αυτή την πεποίθηση, με λίγα λόγια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Νομιζω δεν έπρεπε να ζούμε πάνω από τα 40

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •