Remeron.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 96

Thread: Remeron..

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Τ να κανω δεν ξερω να τ συνεχισω η οχι? Με κανε λιγο χαλια με θολωσε κ αλλο

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Πόσο καιρό το παίρνεις;

    Εστάλη από MI MAX 2 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    4 μερα σημερα που το περνω

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Το ξεκινησα τελικα τ ρεμερον χθες πηρα μισο 15 mg και κοιμηθηκα...σημερα νοιωθω το μυαλο μ θολομενο αλλα δν ξερω αν ειναι παρενεργεια γενικα παντα ετσι ειμαι..και τωρα θα περιμενω κανα μηνα να δουμε αν θα κανει τπτ αυτο...σε 5 μερες θα το παω 30 mg...σε ποσο καιρο ειδατε διαφορα?μακαρι να με βοηθησει.στο ανχος τν καταθλιψη τν αποπροσοποιση και γενικα σε ολο αυτο το χαλο π ειμαι...

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    στο αγχος σιγουρα υποθετω και στην αποπροσοποιση αφου ωφλιλεται στο αγχος σε μενα στην καταθλιψη μονο εμεσσα βοηθησε καθως συνυπαρχει με το αγχος. Κατα τα αλλα τουλαχιστον για μενα σαν αντικαταθλιπτικο δεν εκανε πολλα πραγματα. Ασχετο στα 30 ανοιγει την ορεξη στα 45 ειναι φυσιολογικη. Δεν θυμαμαι ποσο καιρο.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    4 μερα σημερα που το περνω

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Άστο ένα μήνα να δουλέψει και βλέπεις.

    Εστάλη από MI MAX 2 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Αυτο θα κανω..αλλα δεν εχω κ πολλες ελπιδες..εχω δοκιμασει πανω απο 10 αντικαταθλιπτικα χωρις αποτελεσμα

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ποτε περναει αυτη υπνιλια κ αυτο το θολομα κ η ατονια? Τ περνω ηδη 5 μερες ? Απο σημερα θα το παω 30 mg μηπως απο το 30 και πανω φευγει η υπνιλια?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Ποτε περναει αυτη υπνιλια κ αυτο το θολομα κ η ατονια? Τ περνω ηδη 5 μερες ? Απο σημερα θα το παω 30 mg μηπως απο το 30 και πανω φευγει η υπνιλια?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    η υπνηλία δεν φεύγει όσα και να πάρεις. Είχα φτάσει μέχρι 90 mg. Ακόμα παίρνω 15mg remeron καμιά φορά το βράδυ για να έρχεται ο ύπνος ευκολα. Κινητοποίηση σε μένα πάντως δεν εφερε.Η όρεξη πάντως για φαγητό ανοίγει στα 30 και στα 45 φεύγει

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Κανενας αλλο ρε παιδια που να τν βοηθησε τ ρεμερον? Ο γιατρος με ειπε στα 30 φευγει η υπνιλια.

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Γνωριζω οτι με το ρεμερον οσο χαμηλοτερη η δοση τοσο μεγαλυτερη η υπνηλια. Παιρνω ρεμερον οποτε χρειαζεται αποκλειστικα και μονο για να μου φερνει υπνο.
    Χθες πηρα 3mg, ειχα σπασει το χαπι σχεδον στα 8 κομματια, μεσα σε 40 λεπτα με επιασε τρομερη υπνηλια και ξυπνησα σημερα σε κωματωδη κατασταση. Χρειαστηκαν αλλες 3 ωρες υπνος το μεσημερι και καφεινη για να συνελθω. Το ρεμερον παντως ανηκει στην κατηγορια των τετρακυκλικων αντικαταθλιπτικων και εχω ακουσει οτι δουλευει αρκετα καλα, αν καταφερεις βεβαια να εισαι λειτουργικος με τρομερη υπνηλια και ασταματητη πεινα. Ακομα και με 3mg ολη μερα σημερα φαντασιωνομαι φαγητα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Αρα για αυτο νοιωθω ετσι τοσο χαλια και κουρασμενος συνεχεια...πτωμα νοιωθω και φυλλ θολομενο το μυαλο...στα χαμενα τελειως..το πηρα για καλο κ εγινα χειροτερα και δν μπορω να αντεπεξελθω στβ δουλεια..σημερα θα παρω 30 mg να δω πως θα μαι...επισης παιρνω και λιγο σεροκουελ...δλδ δν φευγει ποτε η υπνηλια.?και θελει κανα μηνα για να δω αν εχει αποτελεσμα σε ανχος και καταθλιψη..σωστα?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Αρα για αυτο νοιωθω ετσι τοσο χαλια και κουρασμενος συνεχεια...πτωμα νοιωθω και φυλλ θολομενο το μυαλο...στα χαμενα τελειως..το πηρα για καλο κ εγινα χειροτερα και δν μπορω να αντεπεξελθω στβ δουλεια..σημερα θα παρω 30 mg να δω πως θα μαι...επισης παιρνω και λιγο σεροκουελ...δλδ δν φευγει ποτε η υπνηλια.?και θελει κανα μηνα για να δω αν εχει αποτελεσμα σε ανχος και καταθλιψη..σωστα?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    οχι ποτέ δεν φεύγει η υπνηλία..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    To περνω κοντα μια βδομαδα και δεν εχω δει ακομα τπτ..το μυαλο μ ειναι θολομενο πεσμενος και ανχος..ενα κενο νοιωθω γενικα στο μυαλο...

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #43
    Quote Originally Posted by Anna137 View Post
    Γενικά και εγώ κουμαντάρω τις αρνητικές σκέψεις. Οταν όμως μια σκέψη είναι ψυχαναγκαστική και σου φέρνει δυνατό άγχος την ώρα που μιλάς σε κάποιον, πως την κουμαντάρεις? Λες στον άλλον...ξέρεις τώρα που μιλάμε και γελάμε στα καλά καθούμενα εγώ τσιτώνομαι? Αυτό έχω εγώ και δεν έχω βρει προς το παρόν μια λύση. Μου λεει ο ψυχολόγος...είμαι θυμωμένη με τον εαυτό μου και δεν με αποδέχομαι...γιατί στην ουσία μ αρέσει πολύ να μιλώ με ανθρώπους, ποτέ δεν είχα πρόβλημα, ίσα ίσα το αντίθετο...σκέψου το μου λεει...ωραία το σκέφτομαι...και τι? αυτό μου λύνει το πρόβλημα?
    Αννα καλησπερα επειδη εχω κι εγω αγχος με στοιχεια ιδεοψυχαναγκαστικης και τελευταιως δεν κοιμαμαι καθολου καλα θελω κι εγω να σε ρωτησω για το remeron αν σε βοηθησε, το εχει συστησει ο γιατρος στη μητερα μου νομιζω δεν πειραζει στομαχι . Η μαμα μου βεβαια εχει καρκινο τελικου σταδιου και της το συστησε για να φτιαξει λιγο η διαθεση της. Εμενα μου ειχαν δώσει effexor αλλα αυτο μου διελυσε το στομαχι , εχω ευαισθησια και ενα αλλο που δεν θυμαμαι τωρα αλλα μου ειχαν διαγνωσει καταθλιψη κιολας .Δεν τα πηρα τελικα αλλα τη απο βδομαδα θα κλεισω ραντεβου γιατι οι αυπνιες συνεχιζονται και δεν μπορω να αντιμετωπισω την καθημερινοτητα μου. Γενικα απο οτι καταλαβα ολα τα αντικταθλιπτικα πειραζουν το γαστρεντερικο

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by ΜΙΜΙ View Post
    Αννα καλησπερα επειδη εχω κι εγω αγχος με στοιχεια ιδεοψυχαναγκαστικης και τελευταιως δεν κοιμαμαι καθολου καλα θελω κι εγω να σε ρωτησω για το remeron αν σε βοηθησε, το εχει συστησει ο γιατρος στη μητερα μου νομιζω δεν πειραζει στομαχι . Η μαμα μου βεβαια εχει καρκινο τελικου σταδιου και της το συστησε για να φτιαξει λιγο η διαθεση της. Εμενα μου ειχαν δώσει effexor αλλα αυτο μου διελυσε το στομαχι , εχω ευαισθησια και ενα αλλο που δεν θυμαμαι τωρα αλλα μου ειχαν διαγνωσει καταθλιψη κιολας .Δεν τα πηρα τελικα αλλα τη απο βδομαδα θα κλεισω ραντεβου γιατι οι αυπνιες συνεχιζονται και δεν μπορω να αντιμετωπισω την καθημερινοτητα μου. Γενικα απο οτι καταλαβα ολα τα αντικταθλιπτικα πειραζουν το γαστρεντερικο
    Γεια σου Μιμή, Καταρχήν καλή δύναμη σε σένα και στη μητέρα σου κ ο Θεός μαζί σας! Το ρεμερόν με βοήθησε στο παρελθόν απίστευτα στο να φτιάξω τον ύπνο μου μετά απο παρατεταμένη (τρίμηνη αυπνία, κοιμόμουν κάθε βραδυ 2 ώρες και είχα χαλάσει το ρολόι του ύπνου μου).
    Με το που πήρα μισό χαπάκι κοιμόμουν συνεχόμενα 12 ώρες....οπως καταλαβαίνεις μετά έγινε το αγαπημένο μου φάρμακο. Για μένα η μόνη του παρενέργεια ήταν οτι το επόμενο πρωινο ήμουν κάπως νωχελική, είχα λιγο βαρυ κεφάλι. Το οποίο αυτό ήταν καλό και κακό. Καλό γιατι η νωχελικότητα βιωνόταν σαν γαλήνη απο εμένα. Αυτη η παρενέργεια φεύγει μετά απο ένα μήνα. Επίσης προσέχουμε λίγο τη διατροφή μας γιατί κάνει κατακράτηση, οπως και πολλά αλλα αντικαταθλιπτικά και στην αρχή παίρνεις λιγο βάρος. Εγώ βέβαια δεν πήρα μάλλον έχασα θα έλεγα. Τωρα εγώ δεν εχω ευπάθεια στο στομάχι και κανένα αντικαταθλιπτικό δε μου δημιουργουσε στομαχόπονους. Εμένα τα άλλα αντικαταθλιπτικά που δοκίμασα effexor και εσκιταλοπραμ οχι μόνο δε με χαλάρωσαν στο άγχος, αλλά αντίθετα μου μεγάλωναν την υπερένταση. Ισως επειδή λειτουργούν κάτά της κατάθλιψης δε ξέρω. Τελευταία μιλουσα με το γιατρό μου και του είπα..την ηρεμία που νιώθω με τα αγχολυτικά δε μπορώ να τη νιώσω με κανένα άλλο αντικαταθλιπτικό οπότε έκοψα και το εσκιταλοπράμ. Βέβαια μόνο σε δύσκολη υπερένταση παίρνω πλέον λίγο αγχολυτικό. Το ρεμερόν το έπαιρνα όχι σε σταθερή βάση, αλλά οποτε δυσκολευόμουν καποια βράδια να κοιμηθώ...τώρα μου ζήτησε ο γιατρός να παίρνω μισό σε σταθερή βάση, κάθε βράδυ μισό και βλέπουμε. Το πρόβλημα μας έχω καταλήξει ότι δε θα μας το λύσουν τα φάρμακα. Το δικό μου τουλάχιστον που είναι ψυχαναγκαστικής φύσεως. Θα μας το λύσει η αποδοχή μάλλον και η εξωτερίκευσή του.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τοπαιρνα 3 μηνες , ειχε φυγει εντελωςς η υπνηλια , δεν θυμαμαι σε ποσες μερες , αλλα η ορεξη μου ηταν να φαω και το ττραπεζι , πηρα σε 3 μηνες 14 κιλα ..........μια ταμπλεττα επαιρνα , ποτε δεν το αυξησα , υποθετοντας οτι θαυξηθει κι η ορεξη ....

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. remeron
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 09:54
  2. remeron
    By iremia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 23-10-2011, 22:19
  3. REMERON
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-11-2008, 14:09
  4. remeron
    By marirena in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 07-10-2008, 23:43
  5. remeron
    By christialena in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 02-03-2008, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •