Την γνωμη σας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    18

    Την γνωμη σας!

    Γεια σας!.. Ειμαι 16 χρονων και εχω σχεση εδω και 10 μηνες.. Πριν απο λιγο καιρο μαλλωσαμε για μερικες μερες κατι που μου στοιχησε πολυ αλλα ευτυχως ειμαστε και παλι μαζι... Μετα απο αυτο το διαστημα που δεν ημασταν μαζι, εγω τον αγαπω ακομα περισσοτερο, και δεν θελω να τον χασω...Ειναι ο ανθρωπος που με κανει χαρουμενη...Τον αγαπω παρα πολυυ!!!Πολλες φορες ομως οταν ημαστε μαζι ή ειμαι μονη με πιανει το κλαμα για κανενα σημαντικο λογο και δεν μπορω να εξηγισω το γιατι...Ειναι που τον αγαπω παρα πολυ και δεν θελω να τον χασω??Η υπερβολικη μου αγαπη για κεινον?? Δεν ξερω! Τι μπορει να ειναι και τι μπορει να μου συμβαινει?..
    Σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Καλησπέρα..
    Οι συχνές εναλλαγές στη διάθεση και μάλιστα χωρίς εμφανή λόγο είναι συχνά χαρακτηριστικό γνώρισμα της εφηβείας. Δε συμβαίνει βέβαια σε όλους τους έφηβους, αλλά είναι ιδιαίτερα συχνή η κατα καιρούς μελαγχολική διάθεση. Συχνά επίσης υπάρχουν στοιχεία κατάθλιψης σε αυτή την ηλικία χωρίς απαραίτητα να είναι κάτι παθολογικό.
    Στις πρώτες μας σχέσεις ως έφηβοι πολλές φορές μπερδεύουμε το ερωτικό αίσθημα με αγάπη. Η διαφορά είναι οτι έρωτας είναι κάτι παράλογο ενώ η αγάπη είναι λογική. Χωρίς βέβαια αυτό να υποβιβάζει όσα νιώθεις γι’αυτόν. Θα σου έλεγα όμως να προσπαθείς να λειτουργείς με τη λογική, όσο δύσκολο κι αν φαίνετε πολλές φορές. Να μη παρασύρεσαι απο τα συναισθήματα σου, γιατί είναι πιθανό να πληγωθείς. Και πάνω απο όλα μην εξαρτιέσαι απο τις σχέσεις σου. Πανω σε αυτό, είναι σχετικά συχνό φαινόμενο στην εφηβεία, ιδιαίτερα για τα κορίτσια, οι σχέσεις που χαρακτηρίζονται απο εξάρτηση.
    Όσο όμως γι’αυτό που σε απασχολεί, πιθανό είναι μια ‘‘φάση’’..Μην ανησυχείς..Οι έντονες και ‘παράλογες’ συναισθηματικές αντιδράσεις είναι φυσιολογικές στην ηλικία σου. Αυτό που πρέπει να κάνεις άπο το μέρος είναι να επιχειρείς μια όσο το δυνατό λογική προσέγγιση της κατάστασης - να χρησιμοποιεις δηλαδή το μυαλό και όχι τόσο τη καρδιά σου.
    Ίσως όλα αυτά σου ακούγονται κάπως ψυχρά και καθόλου ρομαντικά, αλλά πολλές φορές το συναίσθημα μπορεί να είναι τόσο έντονο που, κυριολεκτικά, να θολώνει τη κρίση μας και να μας κάνει να μη βλέπουμε, ή να μη θέλουμε να δούμε την αλήθεια. Μη βασίζεσαι απόλυτα και μην αφήνεσαι ολοκληρωτικά σε αυτή τη σχέση γιατί αυτό θα κάνει κακό και στη σχέση αλλα, πάνω από όλα, σε σένα την ίδια.
    Με συγχωρείς για τη πολυλογία και αν ξέφυγα λίγο απ’αυτό που ζητούσες να μάθεις, αλλα πιστεύω πως όλα αυτά πάνε μαζί..
    :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by sweetgirl
    Γεια σας!.. Ειμαι 16 χρονων και εχω σχεση εδω και 10 μηνες.. Πριν απο λιγο καιρο μαλλωσαμε για μερικες μερες κατι που μου στοιχησε πολυ αλλα ευτυχως ειμαστε και παλι μαζι... Μετα απο αυτο το διαστημα που δεν ημασταν μαζι, εγω τον αγαπω ακομα περισσοτερο, και δεν θελω να τον χασω...Ειναι ο ανθρωπος που με κανει χαρουμενη...Τον αγαπω παρα πολυυ!!!Πολλες φορες ομως οταν ημαστε μαζι ή ειμαι μονη με πιανει το κλαμα για κανενα σημαντικο λογο και δεν μπορω να εξηγισω το γιατι...Ειναι που τον αγαπω παρα πολυ και δεν θελω να τον χασω??Η υπερβολικη μου αγαπη για κεινον?? Δεν ξερω! Τι μπορει να ειναι και τι μπορει να μου συμβαινει?..
    Σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας...

    Πριν έκλαιγες ή αυτό σου συνέβη αφού τα ξαναφτιάξατε ?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    18
    Και πριν εκλεγα...Τωρα ισως λιγο περισσοτερο,..πολυ λιγο ομως...και να στεναχωριεμε χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Απο ο, τι καταλαβαίνω sweetgirl και πρίν τα ξαναφτιάξετε έκλαιγες αλλά και τώρα. Το κλάμα ειναι σχεδόν το ίδιο αλλά δεν έχεις καμία ιδέα πού μπορεί να οφείλεται?
    Λες με σιγουριά οτι δεν υπάρχει κάποιος εξωτερικός λόγος για αυτό το κλάμα. Εκεί που κάθεστε μαζί ή μόνη σου απλά αρχίζεις να κλαίς.
    Μάκια...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    18
    Kαμια σχεση Φοιβη...Δεν αρχιζω και κλεω εκει που καθομαι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Οι χρήστες του e-psychology.gr καλούνται να διαβάσουν τους όρους χρήσης και να συμφωνήσουν με αυτούς πριν την εγγραφή τους.
    Επίσης, για την εγγραφή τους στο forum καλούνται να δηλώσουν αν είναι 18 ετών και άνω.

    Παραθέτω τα σχετικά αποσπάσματα:

    > από τους όρους χρήσης:
    Οι υπηρεσίες του e-psychology.gr απευθύνονται σε ενήλικες, που έχουν πλήρη δικαιοπρακτική ικανότητα.

    > από τις προϋποθέσεις εγγραφής στο forum:
    Αναφορικά με το φόρουμ υποστήριξης, για να πραγματοποιηθεί εγγραφή, ο επισκέπτης καλείται να δηλώσει αν είναι άνω των 18 ετών.





    Συνεπώς, αυτό το θέμα κλειδώνεται προς το παρόν.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •