Φύση και μαγεία!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Φύση και μαγεία!!

    Ένα θέμα για τα φαινόμενα που παρατηρήσαμε στην φύση και μας έκαναν να αισθανθούμε ότι ζούμε σε έναν μαγικό κόσμο.

    Δεν ξέρω αν έχετε έρθει σε επαφή με την φύση και αν ήρθατε αυτοπροσώπως με κάποιο από τα θαύματα της.
    Καθημερινά από το πιο συνηθισμένο όπως η αλλαγή των θέσεων του ήλιου και του κύκλου της σελήνης καθώς και η αλλαγή των εποχών και του κλίματος είναι κάτι που έχουμε ίσως συνηθίσει να το περνάμε στο ντούκου.
    Ανθρωποι εγωκεντρικοί που κουβαλάμε στον νου μας τα προβλήματα μας και κυλάνε οι μέρες μας ίδιες και μονόχνωτες.

    Ομως νομίζω πως ο κόσμος μας είναι κάτι το μαγικό και το θαύμα είναι γύρω μας κ συντελείται την κάθε στιγμή.

    Γράψτε για στιγμές που σας έκαναν να θαυμάσετε, διερωτηθείτε, απορήσετε για την ζωή και τον κόσμο που μας περιτριγυρίζει.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Μια από τις πρώτες επαφές μου με την φύση ήταν η κοινωνία των μυρμηγκιών. Υπάρχουν παντού. Δουλεύουν ακατάπαυστα. Δημιουργούν κοινωνίες με την δική τους ιεραρχία. Σηκώνουν πολαπλάσιο βάρος από το σωματικό τους. Είναι πράγματι αξιοθαύμαστα πλάσματα να τα παρατηρείς.

    Κάποια άλλα κοινωνικά όντα που θα ήθελα να μάθω για αυτά είναι οι μέλισσες και τα δελφίνια.

    Ένα φαινόμενο που θαύμαζα μικρός ήταν το ουράνιο τόξο. Και ποιος δεν χαίρεται όταν το βλέπει;; Το έχουν συνδέσει με την ελπίδα και το νέο ξεκίνημα.
    Ήταν αγαπημένο θέμα στις ζωγραφιές πολλών από μας και πάντα θέλαμε όταν έβγαινε να δούμε από που βγαίνει και να φτάσουμε στην πηγή του ίσως για να σκαρφαλώσουμε ψηλά.

    Πρόσφατα είχα την τύχη να δω μια αράχνη στα κάγκελα του σπιτιού μου να εργάζεται και να υφαίνει τον ιστό της με απόλυτη συμμετρία και μεθοδικότητα. Είναι η επιτομή του ταλέντου και η εκμετάλευση του για την επιβίωση της. Ενα τόσο δα πλάσμα με τρόπο σύνθετο και ταυτόχρονα να μοιάζει απλό εργάζεται για την τροφή του.
    Τέτοιες στιγμές σε κάνουν να μοιάζεις ως άνθρωπος ξενιστής που απομυζεί το ζουμί της γης. Έχουμε έναν από τους πολυπλοκότερους και δυνατότερους εγκεφάλους σ'αυτόν τον πλανήτη και όμως δεν ζούμε σε αρμονία.

    Δεν είναι περίεργο που σε ένα άπειρο σύμπαν ο άνθρωπος μοιάζει ο αιώνια μόνος;; Δεν ξέρω αν συμβαίνει κ σε άλλα πλάσματα να συνυπάρχουν και να έχουν το αίσθημα της μοναξιάς όπως ο άνθρωπος.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    O γαλαξίας μας όπου υπάρχουν το λιγότερο 100δις πλανήτες.
    Είναι ένας από τους αμέτρητους γαλαξίες στο σύμπαν.

    Κάπου εκεί ακούγεται η φωνή ενός ηλίθιου που η ηλιθιότητα του ξεπερνά το άπειρο του σύμπαντος.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Κάτι που το βλέπουμε καθημερινά και το έχουμε συνηθίσει αλλά είναι πραγματικά άξιο αναφοράς είναι η αγάπη των σκύλων για τους ανθρώπους τους.

    Και επίσης υπάρχουν και εκείνα τα παράξενα πλάσματα που ζουν σε μεγάλα βάθη, στους ωκεανούς, που φωσφορίζουν. Μοιάζουν σαν να είναι από άλλο κόσμο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εμενα μου αρεσουν καποιοι κακτοι..τοσο αγρια φυτα, με τοσο μικρες αναγκες για θρεπτικα συστατικα και αν πετυχεις κανενα περιεργο ειδος θα δεις τι πανεμορφα λουλουδια βγαζουν εξωτικα..καποτε ειχα συλλογη με καμια 10αρια απο αυτα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Όλα είναι θέμα ψυχισμού. Αν νιώθεις καλά αγαπάς τα πάντα, αν όχι νιώθεις μόνος σε όλο το σύμπαν.

    Για να μείνω στο θέμα του thread, πολλές φορές νιώθω καλύτερα όταν σκέφτομαι ότι δεν παίζει ρόλο τι θα συμβεί σε μένα, η ανθρωπότητα θα συνεχίσει να υπάρχει (σ'αυτό τον κόσμο ή σε άλλους) και τότε νιώθω λίγο πιο ελαφρά. Νιώθω μια ασφάλεια, σε φάση οκ εγώ απέτυχα αλλά οι άλλοι θα τα καταφέρουν. Συνεπώς έχει μικρή σημασία τι θα γίνει με μένα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Λατρευω τη φυση.Η φυση μου μιλαει.Μου στελνει μηνυματα οταν ποναει οταν οι ανθρωποι της φερονται ασχημα.Τη φυση τη βλεπω σαν ζωντανο υποκειμενο.Σα μια μητερα που προσφερει ολα τα απαραιτητα στα παιδια της. Πραγματι οτι χρειαζονται ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι οπως τροφη , ηλιο, θρεπτικα συστατικα τους τα δινει απλοχερα.Λατρευω το νερο σε ολες τις μορφες του : βροχη, παγοι, ποταμια, λιμνες , θαλασσες.Οπου υπαρχει νερο , υπαρχει και ζωη.Η φυση μου περνα ηθικα μηνυματα. Οτι ολοι οι ανθρωπινοι οργανισμοι λειτουργουν συλλογικα, οτι αν διαταραχτει ισορροπια επικρατει συγχυση, οτι ο καθενας πρεπει να παιρνει απο αυτην οσα χρειαζεται και να ειναι ολιγαρκης

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Λατρευω τη φυση.Η φυση μου μιλαει.Μου στελνει μηνυματα οταν ποναει οταν οι ανθρωποι της φερονται ασχημα.Τη φυση τη βλεπω σαν ζωντανο υποκειμενο.Σα μια μητερα που προσφερει ολα τα απαραιτητα στα παιδια της. Πραγματι οτι χρειαζονται ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι οπως τροφη , ηλιο, θρεπτικα συστατικα τους τα δινει απλοχερα.Λατρευω το νερο σε ολες τις μορφες του : βροχη, παγοι, ποταμια, λιμνες , θαλασσες.Οπου υπαρχει νερο , υπαρχει και ζωη.Η φυση μου περνα ηθικα μηνυματα. Οτι ολοι οι ανθρωπινοι οργανισμοι λειτουργουν συλλογικα, οτι αν διαταραχτει ισορροπια επικρατει συγχυση, οτι ο καθενας πρεπει να παιρνει απο αυτην οσα χρειαζεται και να ειναι ολιγαρκης

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    δες αυτη https://www.imdb.com/title/tt5109784/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αμα εχεις γαληνεμενη ψυχη , και δεν εισαι ανησυχος ( με την αρνητικη εννοια ) , το παραμικρο μπορει να σου φαινεται ωραιο, ........αλλα την θεα της θαλασσας , δεν την συγκρινω με τιποτα , που το βλεμμα δεν πιανει οριζοντα , και εχει αποδειχθει αυτο .....επισης πολλες φορες χαζευω τον βραδυνο ουρανο , και σκεφτομαο ποσο ασημαντα ειναι τα προβληματα μου , κι αυτο με ηρεμει , μαλιστα σκεφτομαι να παρω ενα τηλεσκοπιο...... επισης μια βολτα γυρω στις 3-4 πμ με ταυτοκινητο με καλη μουσικουλα, ειναι κατι που με ηρεμει .......η νυχτα γενικα με ηρεμει ......


    serios , καλημερα , το βιντειο σου που πηγα νκουσω , μαρεσει ο Μ.Jarre , εχει απογορευτει να παιζει .......ενημερωτικα ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αμα εχεις γαληνεμενη ψυχη , και δεν εισαι ανησυχος ( με την αρνητικη εννοια ) , το παραμικρο μπορει να σου φαινεται ωραιο, ........αλλα την θεα της θαλασσας , δεν την συγκρινω με τιποτα , που το βλεμμα δεν πιανει οριζοντα , και εχει αποδειχθει αυτο .....επισης πολλες φορες χαζευω τον βραδυνο ουρανο , και σκεφτομαο ποσο ασημαντα ειναι τα προβληματα μου , κι αυτο με ηρεμει , μαλιστα σκεφτομαι να παρω ενα τηλεσκοπιο...... επισης μια βολτα γυρω στις 3-4 πμ με ταυτοκινητο με καλη μουσικουλα, ειναι κατι που με ηρεμει .......η νυχτα γενικα με ηρεμει ......


    serios , καλημερα , το βιντειο σου που πηγα νκουσω , μαρεσει ο Μ.Jarre , εχει απογορευτει να παιζει .......ενημερωτικα ....
    Συμφωνώ για την θάλασσα!!Η απεραντοσύνη της μας βγάζει αίσθημα ελευθερίας...κάπως έτσι απέραντη πρέπει να είναι και αυτή. Επίσης τα βάθη της μοιάζουν με τα βάθη της συνείδησης μας κ του μυαλού μας. Θέλεις να τα εξερευνήσεις αλλά οι περισσότεροι βλέπουμε την επιφάνεια.

    Κ γω θα ήθελα να είχα τηλεσκόπιο και ένα σημείο χωρίς μεγάλη φωτορύπανση. Μακάρι να μάθαινα τα απαραίτητα για την παρατήρηση του άπειρου.
    Μια από τις καλύτερες αναμνήσεις της παιδικής ηλικίας μου ήταν η παρατήρηση με μικρό τηλεσκόπιο του κομήτη Χέιλ-Μποπ του 97'
    Ανεβάζω κάτι άλλο λοιπόν από τραγούδι....
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Κ γω θα ήθελα να είχα τηλεσκόπιο και ένα σημείο χωρίς μεγάλη φωτορύπανση. Μακάρι να μάθαινα τα απαραίτητα για την παρατήρηση του άπειρου.
    Μια από τις καλύτερες αναμνήσεις της παιδικής ηλικίας μου ήταν η παρατήρηση με μικρό τηλεσκόπιο του κομήτη Χέιλ-Μποπ του 97'
    tsg[/video]

    Κι γω ειχα παει ασρτονομια στο Ντιρι που σπουδασ , και πηγαμε το 1982 στο αστεροσκοπειο Πενελης , και ειδα τον Κρονο , ακομη το θυμαμαι , ηταν συγκλονιστικο............

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    Η φύση είναι μαγικήη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η φύση του κακού
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 22:06
  2. Replies: 12
    Last Post: 01-12-2016, 22:48
  3. Επιστροφη στη Φυση
    By kalikantzaros in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 05-01-2014, 04:00
  4. Πραγματικότητα – Κοσμογονία – Μαγεία
    By AnonymousVIP in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-08-2011, 18:20
  5. Ο άνθρωπος και η φύση!
    By nutcase in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2006, 02:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •