Δεν είμαι καλά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133

    Δεν είμαι καλά

    Νυστάζω, και οι σκέψεις δεν με αφήνουν να κοιμηθώ. Φοβάμαι το πλοίαριο που θα πάρουμε το Σαββάτο. φοβαμαι ότι θα ζαλιστώ και μετά δεν θα μου περνάει. Δεν μου φτάνει ο φόβος με το αεροπλάνο έχω και αυτό τώρα. Πόσα να αντέξω. Τελευταία φορά δεν ξαναπάω ταξίδι δεν θέλω φτάνει.
    Φοβάμαι δεν θέλω να πάω. Τέλεια. Ποιος είπε ότι πρέπει να ταξιδεύουμε όλοι. Δεν είναι για άτομα σαν εμένα. Αγχωδη διαταραχή πρεπει να έχω και κατάθλιψη
    Last edited by Meli-meli; 04-07-2023 at 23:44.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Νυστάζω, και οι σκέψεις δεν με αφήνουν να κοιμηθώ. Φοβάμαι το πλοίαριο που θα πάρουμε το Σαββάτο. φοβαμαι ότι θα ζαλιστώ και μετά δεν θα μου περνάει. Δεν μου φτάνει ο φόβος με το αεροπλάνο έχω και αυτό τώρα. Πόσα να αντέξω. Τελευταία φορά δεν ξαναπάω ταξίδι δεν θέλω φτάνει.
    Φοβάμαι
    Καλησπερα,τι σε κανει ακριβως να φοβασαι στο πλοιαριο?οτι θα ζαλιστεις και θα εχεις ναυτια η κατι αλλο που μπορει να συμβει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Panos_mch View Post
    Καλησπερα,τι σε κανει ακριβως να φοβασαι στο πλοιαριο?οτι θα ζαλιστεις και θα εχεις ναυτια η κατι αλλο που μπορει να συμβει?
    Ότι θα ζαλιστώ.θα έχει μεγιστο 5.5 μποφόρ λέει το Σάββατο. Και ότι δεν θα μου περνάει μετά. Δεν έχω ξανα ταξιδεψει με πλοίο.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Ότι θα ζαλιστώ.θα έχει μεγιστο 5.5 μποφόρ λέει το Σάββατο.
    Καλο θα ειναι πριν μπεις στο καραβι να πας σε ενα φαρμακειο και να παρεις κατι για τη ναυτια που βοηθαει αρκετα.
    Και για να σε βοηθησω και λογω ενασχολησης με τη ναυτιλια 5 και 6 μποφορ αερας δεν σημαινει απαραιτητα οτι μεταφραζεται σε μεγαλο κυματισμο (και επειδη κοιταξα το σαββατο θα ειναι ελαφρυς ο κυματισμος).
    Βαλε ακουστικα με χαλαρη μουσικουλα και πιστεψε με δεν θα καταλαβεις τιποτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Panos_mch View Post
    Καλο θα ειναι πριν μπεις στο καραβι να πας σε ενα φαρμακειο και να παρεις κατι για τη ναυτια που βοηθαει αρκετα.
    Και για να σε βοηθησω και λογω ενασχολησης με τη ναυτιλια 5 και 6 μποφορ αερας δεν σημαινει απαραιτητα οτι μεταφραζεται σε μεγαλο κυματισμο (και επειδη κοιταξα το σαββατο θα ειναι ελαφρυς ο κυματισμος).
    Βαλε ακουστικα με χαλαρη μουσικουλα και πιστεψε με δεν θα καταλαβεις τιποτα.
    Βοηθάνε τα φάρμακα? Δεν πήρα ποτέ τίποτα μόνο παναντολ . Έχουν παρενέργειες?
    Αφού ασχολείσαι πες μου το καραβάκι πόση ώρα κάνει να βγει από το λιμάνι?
    Μια ώρα και 20 λεπτά είναι όλη η διαδρομή. Και είναι νησιά πολύ κοντά γιατί τόση ώρα.?

  6. #6
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Βοηθάνε τα φάρμακα? Δεν πήρα ποτέ τίποτα μόνο παναντολ . Έχουν παρενέργειες?
    Αφού ασχολείσαι πες μου το καραβάκι πόση ώρα κάνει να βγει από το λιμάνι?
    Μια ώρα και 20 λεπτά είναι όλη η διαδρομή. Και είναι νησιά πολύ κοντά γιατί τόση ώρα.?
    Οχι παρενεργειες δεν εχουν και βοηθανε στη ναυτια,μπορει να σου τα πει και ο φαρμακοποιος.
    Η χρονικη διαρκεια μιας διαδρομης με το καραβι εξαρταται απο τη ταχυτητα του και την αποσταση μεταξυ των δυο λιμανιων, για να βγει απο το λιμανι το καραβι θα χρειαστει 10 με 15 λεπτα το πολυ, αλλα γιατι σε φοβιζει αυτο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Απλά θέλω να δω μετά που θα βγει από το λιμάνι πόση ώρα θα είναι η διαδρομή. Άρα 40-45 λεπτά περίπου. Τόση ώρα θα κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα. Να σου πω χαλαστηκα λίγο. δεν θέλω ταξίδια. Με ηρέμησε που μου είπες για τον κυματισμό, απλά χαλαστηκα πολύ δεν έχω όρεξη πλέον.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Απλά θέλω να δω μετά που θα βγει από το λιμάνι πόση ώρα θα είναι η διαδρομή. Άρα 40-45 λεπτά περίπου. Τόση ώρα θα κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα. Να σου πω χαλαστηκα λίγο. δεν θέλω ταξίδια. Με ηρέμησε που μου είπες για τον κυματισμό, απλά χαλαστηκα πολύ δεν έχω όρεξη πλέον.
    Βαλε μια ωρα να εισαι μεσα.Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να χαλαστεις, τα ταξιδια ειναι καθαρα αναψυχη και θα σου προτεινα να το απολαυσεις,ειδικα αν κατσεις στο καταστρωμα και αγναντευεις τη θαλασσα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Panos_mch View Post
    Βαλε μια ωρα να εισαι μεσα.Δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να χαλαστεις, τα ταξιδια ειναι καθαρα αναψυχη και θα σου προτεινα να το απολαυσεις,ειδικα αν κατσεις στο καταστρωμα και αγναντευεις τη θαλασσα.
    Μακάρι να μην κοίταζα τον καιρό. Ελπίζω ότι θα αλλάξει μέχρι το Σάββατο προς καλύτερο

  10. #10
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Μακάρι να μην κοίταζα τον καιρό. Ελπίζω ότι θα αλλάξει μέχρι το Σάββατο προς καλύτερο
    Σου ξαναλεω παντως οτι επειδη θα εχει αερα δεν σημαινει οτι θα εχει κυματισμο και θα κουναει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Panos_mch View Post
    Σου ξαναλεω παντως οτι επειδη θα εχει αερα δεν σημαινει οτι θα εχει κυματισμο και θα κουναει.
    Ευχαριστώ. Όλοι οι υπόλοιποι άρχισαν να μου φωνάζουν..χειρότερα με έκαναν. Καληνύχτα . Θα προσπαθήσω να κοιμηθώ. Να ηρεμήσω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    ,δεν μπορώ να το διαχειριστω. Δεν μπορώ, άρχισα να κάνω εμετούς.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    ,δεν μπορώ να το διαχειριστω. Δεν μπορώ, άρχισα να κάνω εμετούς.
    Καλημερα,θα σου προτεινα να προσπαθησεις να το διαχειριστεις πιο ηρεμα και να πας να περασεις καλα και οταν γυρισεις να πας σε ενα ψυχολογο να συζητησεις τις φοβιες σου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Panos_mch View Post
    Καλημερα,θα σου προτεινα να προσπαθησεις να το διαχειριστεις πιο ηρεμα και να πας να περασεις καλα και οταν γυρισεις να πας σε ενα ψυχολογο να συζητησεις τις φοβιες σου.
    Πρώτη φορά με πλοίο. Δεν έχω ξαναμπεί ποτέ, τι θα γίνει αν αρρωστήσω και χαλάσω τις διακοπές όλων μας? Καλύτερα να μην πάω. όλοι στ σπίτι με φωνάζουν. Ψυχασθεσθενη, ξέρεις πόσο με πληγώνει αυτό.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Πρώτη φορά με πλοίο. Δεν έχω ξαναμπεί ποτέ, τι θα γίνει αν αρρωστήσω και χαλάσω τις διακοπές όλων μας? Καλύτερα να μην πάω. όλοι στ σπίτι με φωνάζουν. Ψυχασθεσθενη, ξέρεις πόσο με πληγώνει αυτό.
    Το καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες,αλλα καλο ειναι να μην μπαινεις στο τρυπακι οτι εισαι ψυχασθενης,απλα καλο θα ηταν να επισκεφτεις σιγουρα ψυχολογο.

    Και δεν θα αρρωστησεις αλλα και ετσι να γινει το κακο που ειναι?Ολοι οι ανθρωποι αρρωσταινουμε καποια στιγμη ας ειναι και στις διακοπες.

Similar Threads

  1. Θέλω να φάω γιατί δεν είμαι καλά ή δεν είμαι καλά γιατί δεν τρώω όσο πριν;
    By adespoto in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2021, 21:55
  2. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ
    By OcdGuy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2020, 18:33
  3. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  4. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 22:29
  5. ειμαι η τζενη και ειμαι καλα
    By τζενη_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2008, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •