Πως θα ξεκολλήσω από έναν τοξικό άνθρωπο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    8

    Πως θα ξεκολλήσω από έναν τοξικό άνθρωπο?

    Έχω γράψει και στο παρελθόν για έναν άνθρωπο που τον άφησα να μπει στη ζωή μου και να τα διαλύσει όλα. Τον γνώρισα, έζησα μαζί του πράγματα που άλλοι τα ζουν σε σχέση χρόνων και μετά με γείωσε για την πρώην. Και εγώ να περιμένω καρτερικά μήπως και αλλάξει κάτι και είμαστε πάλι μαζί. Και όταν χώρισε άρχισε πάλι να μου δίνει ελπίδες και εγώ η χαζή να πιστεύω ότι θα αλλάξουν όλα και θα ζήσω το όνειρό μου, να είμαστε μαζί. Και εκείνη τη στιγμή τελικά να ανακαλύπτω ότι έκανε σχέση με κάποια άλλη. Και εγώ αντί να τον χαστουκίσω και να εξαφανιστώ από τη ζωή του, να είμαι εκεί να παριστάνω τη φίλη και να τον βλέπω να είναι με κάποια άλλη. Πως θα καταφέρω να τον βγάλω από το μυαλό μου? Αυτός ο άνθρωπος είναι τοξικός, μου ρουφάει όλη την ενέργεια μου. Είμαι μαζί του και νιώθω ζωντανή, είμαι μακριά του και δεν έχω κανένα ενδιαφέρον. Θέλω να γνωρίσω κάποιον άλλον και δεν θέλω όμως. Θέλω εκείνον. Το μυαλό μου είναι συνέχεια σε εκείνον. Ξυπνάω και κοιμάμαι κοιτώντας τις φωτογραφίες που τραβούσαμε παρέα. Και δεν μπορώ να καταλάβω τι έφταιξε. Δεν μπορεί να είμαι τόσο αφελής, νιώθω ότι με ήθελε, ότι αισθανόταν πράγματα για μένα. Δεν μπορεί να έπαιζε τόσο πολύ μαζί μου. Ακόμα μου στέλνει μηνύματα, με καλεί σπίτι του για καφέ και εγώ πηγαίνω. Πρέπει να ξεκόψω, αλλά δεν το τολμώ. Νιώθω ότι χωρίς να τον ακούω δεν έχει νόημα η ζωή μου και αυτό είναι λάθος. Καταλαβαίνω ότι είναι ένας τοξικός άνθρωπος για μένα, αλλά δεν έχω τη δύναμη να απαλλαγώ. Πως θα τον βγάλω από τη ζωή μου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Μαλλον το ιδιο αισθανεται κι αυτος για καποια πρωην, τον εχει χορεψει στο ταψι οπως αυτος εσενα. Προσπαθει κι αυτος ο αμοιρος μεσω εσενα και καποιων αλλων γυναικων μηπως ξεκολλησει, αλλα δεεε.

    Γενικα ειμαι της αποψης μην τα υπεραναλυεται και να βλεπετε την πραγματικοτητα, η οποια στη περιπτωση σου ειναι απλη, σε παιζει και οσο θα μενεις τοσο θα αυτοκαταστρεφεσαι.
    Αποδεξου την σημαντικη λεπτομερεια της πραγματικοτητας: δεν σε καταστρεφει αυτος, εσυ επιλεγεις να αυτοκαταστρεφεσαι μεσω αυτου. Η ευθυνη ειναι οοοοοολη δικη σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by love1981 View Post
    Έχω γράψει και στο παρελθόν για έναν άνθρωπο που τον άφησα να μπει στη ζωή μου και να τα διαλύσει όλα. Τον γνώρισα, έζησα μαζί του πράγματα που άλλοι τα ζουν σε σχέση χρόνων και μετά με γείωσε για την πρώην. Και εγώ να περιμένω καρτερικά μήπως και αλλάξει κάτι και είμαστε πάλι μαζί. Και όταν χώρισε άρχισε πάλι να μου δίνει ελπίδες και εγώ η χαζή να πιστεύω ότι θα αλλάξουν όλα και θα ζήσω το όνειρό μου, να είμαστε μαζί. Και εκείνη τη στιγμή τελικά να ανακαλύπτω ότι έκανε σχέση με κάποια άλλη. Και εγώ αντί να τον χαστουκίσω και να εξαφανιστώ από τη ζωή του, να είμαι εκεί να παριστάνω τη φίλη και να τον βλέπω να είναι με κάποια άλλη. Πως θα καταφέρω να τον βγάλω από το μυαλό μου? Αυτός ο άνθρωπος είναι τοξικός, μου ρουφάει όλη την ενέργεια μου. Είμαι μαζί του και νιώθω ζωντανή, είμαι μακριά του και δεν έχω κανένα ενδιαφέρον. Θέλω να γνωρίσω κάποιον άλλον και δεν θέλω όμως. Θέλω εκείνον. Το μυαλό μου είναι συνέχεια σε εκείνον. Ξυπνάω και κοιμάμαι κοιτώντας τις φωτογραφίες που τραβούσαμε παρέα. Και δεν μπορώ να καταλάβω τι έφταιξε. Δεν μπορεί να είμαι τόσο αφελής, νιώθω ότι με ήθελε, ότι αισθανόταν πράγματα για μένα. Δεν μπορεί να έπαιζε τόσο πολύ μαζί μου. Ακόμα μου στέλνει μηνύματα, με καλεί σπίτι του για καφέ και εγώ πηγαίνω. Πρέπει να ξεκόψω, αλλά δεν το τολμώ. Νιώθω ότι χωρίς να τον ακούω δεν έχει νόημα η ζωή μου και αυτό είναι λάθος. Καταλαβαίνω ότι είναι ένας τοξικός άνθρωπος για μένα, αλλά δεν έχω τη δύναμη να απαλλαγώ. Πως θα τον βγάλω από τη ζωή μου?
    Εγώ είμαι της άποψης ότι αυτά φεύγουν μόνα τους και νομίζω ότι είναι χειρότερο το να πιεστεις να γνωρίσεις κάποιον άλλο για να τον ξεπεράσεις (συνήθως αυτό κάνουμε όλοι)!!!

    Εστάλη από MI MAX 2 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Iσως πρέπει να εξοικειωθείς με την ιδέα του να μένεις μόνη και να μη εξαρτάσαι.
    Είσαι εξαρτημένη από μια ψευδαίσθηση.
    Οταν καταλάβεις οτι η πραγματικότητα είναι εναντίον σου και αποκτήσεις αυτοσεβασμό τότε θα ξεκόψεις. Διαφορετικά θα τρέχεις από πίσω να πάρεις την δόση σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για να καταληξεις σε ενα συμπερασμα αν σου πηγαινει καπιος αυτο θα φανει απο τις συνεχομενες προσπαθειες να κοιταζεις αλλου χωρις καμια διαφορα

    αν δε συμβει αυτο δε μπορεις να ξερεις αν αντεχει η τεντα τον αερα.furtune zone....

    ΥΓ επισης λες οτι με τη κοπελα του ειναι φιλοι πλεον...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Iσως πρέπει να εξοικειωθείς με την ιδέα του να μένεις μόνη και να μη εξαρτάσαι.Είσαι εξαρτημένη από μια ψευδαίσθηση.
    Οταν καταλάβεις οτι η πραγματικότητα είναι εναντίον σου και αποκτήσεις αυτοσεβασμό τότε θα ξεκόψεις. Διαφορετικά θα τρέχεις από πίσω να πάρεις την δόση σου.
    πολοι το προσπαθησαν κανεις δε τα καταφερε φιουιτ...
    η πραγματικοτητα ειναι μια ψευδαισθηση αλβερτος αινσταιν....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Iσως πρέπει να εξοικειωθείς με την ιδέα του να μένεις μόνη και να μη εξαρτάσαι.
    Είσαι εξαρτημένη από μια ψευδαίσθηση.
    Οταν καταλάβεις οτι η πραγματικότητα είναι εναντίον σου και αποκτήσεις αυτοσεβασμό τότε θα ξεκόψεις. Διαφορετικά θα τρέχεις από πίσω να πάρεις την δόση σου.
    Σωστα αλλα συνηθως μπερδευει το μυαλο τον αυτοσεβασμο, με την αναισθησια, την αμυνα, τον υπερμετρο εγωισμο και γινεται ιδιο με το μυαλο που του τα προκαλεσε.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οπιος θελει κατι βρισκει λογους και οποιος δε θελει βρισκει αιτιες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οπιος θελει κατι βρισκει λογους και οποιος δε θελει βρισκει αιτιες
    Τι λογους να βρεις βρε Αλεξανδρε οταν σε κερατωνει η σε διωχνει για αλλον και οταν ξεμενει σου ξανασφυριζει;
    Ενας γνωστος σε συζητηση μου λεει ασε ειχα μια την εβλεπα που και που οταν ξεμενα να ριχνω κανεναν και αυτη νομιζε οτι τα ειχαμε. Μου λεει εχουμε δυο χρονια σχεση και δεν τα λεμε συχνα και γελουσε ο τυπος. Μεχρι που πηδηξε και τη φιλη της μπας και ξεκολλησει! Ε τα ηθελε η δε τα ηθελε ο κολος της;
    Τον γουσταρε και τον ηθελε κι αυτη αλλα εφαγε τα μουτρα της. Αφου σου δειχνει ΟΛΟΚΑΘΑΡΑ ο αλλος οτι σε εχει παιχνιδι.
    Ξεκοληστε να παραμεριζετε την πραγματικοτητα που ειναι μπροστα στα ματια σας και να φαντασιωνεστε ολοδικα σας σεναρια χωρις τον ξενοδοχο.
    Η κοπελα εδω θα φαει τα μουτρα της με αυτον, θα καταστραφει ψυχολογικα

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ολα αυτα για μενα ειναι αστειες δικαιολογιες που μονο ενας αφελης θα μπορουσε να πιστεψει

    παντα πιστευα πχ πως ειναι αδυνατο σε μια σχεση ετων να μην εμλακει τριτο προσωπο εκτος αν δεν εμαθε ποτε κανεις οτι υπαρχει και ζουσε με παραμυθια περι ενα και μοναδικου ερωτα στη πορεια η θα δεχτεις το τριτο προσωπο η δε θα μεινει κανενα ζευγαρι παντρεμενο

    το μονο πραγμα που εχει τη δυναμη να σε καταστρεψει ειναι ο εαυτος σου και η καθαρη ......α να τον απαρνησαι τιποτα αλλο δε μπορει να εχει δυναμη πανω σου και να καταφερει να σε ριξει

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αρα αυτο που τη καταστρεφει ειναι ο εαυτος της και οχι αυτος Η ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟΞΙΚΗ ΓΙ ΑΥΤΟ λεει οτι μακρυα του η ζωη της δε εχει κανενα ενδιαφερον

    και απορω και πως δε το εχετε καταλαβει αυτο που λεω αλλα εσεις εχετε μια δικαιολογια γιατι δεν ειστε σε θεση να την ερμηνευσετε αλλα αυτη καμια.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    παντα πιστευα πχ πως ειναι αδυνατο σε μια σχεση ετων να μην εμλακει τριτο προσωπο
    Γιατί είναι αδύνατο; Δεν σημαίνει πως επειδή ένα ποσοστό ανθρώπων απατάν, ότι το κάνουν όλοι. Εγώ πάντα πίστευα πως δεν είναι όλα τόσο σάπια όσο μας κάνουν να πιστεύουμε ότι είναι.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by love1981 View Post
    με γείωσε για την πρώην. Και εγώ να περιμένω καρτερικά μήπως και αλλάξει κάτι και είμαστε πάλι μαζί. Και όταν χώρισε άρχισε πάλι να μου δίνει ελπίδες και εγώ η χαζή να πιστεύω ότι θα αλλάξουν όλα και θα ζήσω το όνειρό μου, να είμαστε μαζί. Και εκείνη τη στιγμή τελικά να ανακαλύπτω ότι έκανε σχέση με κάποια άλλη.
    Εδώ είναι όλοι η ουσία. Έξυπνη είσαι και καταλαβαίνεις. Κόψε κάθε επαφή. Ξέρεις για τι άνθρωπο πρόκειται οπότε έχεις και την ευθύνη. Αυτός αυτό σκοπεύει να κάνει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Επιτρέψτε μου κάτι ανατρεπτικό: Η λύση είναι η πολυγαμία.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ολα αυτα που γραφει ειναι ενα εξυπνο τρικ για να το παιξει θυμα αντι να πει οτι η ιδια η τοξικοτητα της τη διαλυει πεταει το μπαλακι της ευθυνης αλλου για να πατησετε τη μπανανοφλυδα

    δε προκειται να κοψει καμια επαφη η του μιλαει η οχι η ιδια η τοξικοτητα της θα τη σπροχνει προς αυτον οσο σας δουλευει και σας παριστανει την ασχετη

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν έχω έναν άνθρωπο.
    By Adzik in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 104
    Last Post: 26-04-2018, 09:37
  2. η ψυχωση αλλαζει εναν ανθρωπο;;;
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-07-2017, 15:02
  3. Τι αξιζει σε εναν ανθρωπο;
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 04-12-2009, 19:54
  4. Θέλω να ξεπεράσω έναν άνθρωπο που έχω κάνει ΘΕΟ!
    By MDASK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 152
    Last Post: 26-01-2009, 15:56
  5. Τι εκτιμάτε περισσότερο σε έναν άνθρωπο ?
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 21-12-2007, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •