Sxesh apo apostash
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    11

    Sxesh apo apostash

    Kalhspera paidia....
    grafo proth fora sth selida kai thelo na moirasto mazi sas to provlima mou ...
    Edo kai 2 xronia eimai me ena paidi ..eimaste polu kala ..entaksei exoun uparksei kai entaseis ,fusiologiko einai ..alla pera apo auto eimaste kai pername polu kala!
    Malista ,sugkatoikoume kiolas ton 1.5 xrono .
    Oi goneis mou leipoun sto eksoteriko gia douleia edo k mia 5etia ..sugkekrimena einai sthn ameriki...(pio makria den mporousan..)
    ego edo ellada psaxno poso kairo gia douleia den vrisko...k an uparxei kapou einai yosa liga ta xrhmata pou den mporo na suntiritho monh mou! den thelo na me suntiroun pleon oute oi goneis mou oute to agori mou....kai skefthka psuxraima na tous akouso (tous goneis mou) kai na pao ameriki gia douleia.....
    gia kapoia xronia....
    me to agori kou eipame tha dokimasoume apo apostash giati den thelei kanenas apo tous duo mas na xorisoume....
    tha erxetai autos gia kapoio kairo tha ksanafeugei ...ta kalokairia tha erxomai ego ellada....mexri na mazepso kapoia xrhmata douleuontas ekei kai na paro thn amerikaniki upikootita !upologizoume 3 xronia....xoria..
    apo ekei p kathe mera hmastan mazi!
    kata tin gnomi sas perno thn sosth apofash p dialego na ftiakso ligo to mellon mou? tha anteksei h sxesh thn apostash k as agapiomaste????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Γεια σου και καλώς όρισες.

    Μην πάρεις τοις μετρητοίς και σαν θέσφατο ότι σου πει ο καθένας εδώ, απλά αξιολόγησέ τα μόνη σου.

    Δεν είμαστε ικανοί να προβλέψουμε το μέλλον ή να το ελέγξουμε. Κανείς δεν είναι ικανός και όποιος σου λέει το αντίθετο σου λέει ψέματα. Δεν είναι σίγουρο τίποτα.

    Για αμερικανική υπηκοότητα χρειάζεσαι παραπάνω από τρία χρόνια διαμονής. Εγώ θυμάμαι 5-8 χρόνια, ανάλογα με την περίπτωση. Έχω συγγενείς εκεί.

    Είμαι της άποψης, ότι δεν είναι και τόσο εύκολο να συντηρηθεί η σχέση εξ αποστάσεως. Δημιουργείται γκρίνια, ζήλια, παρεξηγήσεις, αν δεν υπάρχει κοινή πλεύση και κατανόηση. Παράδειγμα: που ήσουν; γιατί δεν απαντάς; ποια ήταν αυτή;, και άλλα τέτοια.

    Μπορείς να αντέξεις ένα χρόνο σε απόσταση. Παραπάνω είναι άθλος. Παλιότερα, οι γυναίκες περίμεναν καρτερικά τον άντρα τους που δούλευε στα καράβια, αλλά υπήρχαν τα παιδιά που λειτουργούσαν σαν "εγγύηση", το στεφάνι, η χρηματική εξάρτηση, κ.α.

    Σήμερα, υπάρχει ηθική ελαστικότητα, ελεύθερες σχέσεις, πλουραλισμός στις επιλογές, χωριστά πορτοφόλια, χειραφέτηση, ανεξαρτησία, που όσο και αν μπορείς να δεις θετικά σε όλα αυτά που μόλις ανέφερα, γίνονται αρνητικά όταν θες να κάνεις σχέση από απόσταση.

    Επίσης, δημιουργούνται εκατέρωθεν πειρασμοί, όσο και αν θες να είσαι πιστός.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    καλησπερα.
    εδω γραφουμε μονο ελληνικα. ειναι ορος λειτουργιας του φορουμ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    συμφωνω με τον απο πανω.
    κανεις δεν μπορει να κανει προβλεψη, αλλα η αποσταση και ειδικα η τοσο μεγαλη αποσταση δημιουργει συνθηκες για απομακρυνση, για νεες γνωριμιες και για τους δυο σας, κλπ.
    αλλα και εδω να μεινεις, δεν ξερεις αν θα ειστε μαζι σε 3 χρονια . ειστε πολυ νεοι, πολλα μπορουν να συμβουν σε 3 χρονια και να χωρισετε, και μπορει στο μεταξυ να εχεις χασει την ευκαιρια της ζωης σου αφηνοντας την αμερικη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    εχουν υπηκοοτητα οι γονεις σου;
    δεν ειναι τοσο ευκολο πραγμα η υπηκοοτητα, ουτε το να δουλεψεις νομιμα. μονο σαν σπουδαστρια μπορεις να πας και να δουλευεις παρανομα, αν δεν εχεις καρτα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Βασικα μολισ πασ αμερικη θα ξετρελαθεισ με τα αμερικανακια αν μιλασ καλα αγγλικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Ρίτσα, έχεις σπουδάσει κάτι; Το αγόρι σου θα το αποφασίσει να αφήσει την δουλειά του και να πάει Αμερική;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    11
    καταρχας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...
    η μητερα μου ειναι αμερικανιδα και μου ειχαν πει οτι μπορω να παρω την υπηκοοτητα νωριτερα απο τα 5 χρονια...τωρα δεν ξερω αν οντως ισχυει αυτο .
    εγω εχω πρασινη καρτα και μπορω να μεινω μονιμα κ ν δουλεψω κτλ κτλ....
    το αγορι μου δεν σκεφτεται να ερθει εκει για μονιμα...ισως για αυτα τα 3 χρονια που θελω εγω να ερχεται για καποιο καιρο με esta και να ξαναφευγει....και αυτο γιατι εδω εχει την δουλεια του και την περιουσια του.ειναι αγροτης εχουν δικα τους χωραφια ...αρα ειναι αφεντικο του εαυτου του και δεν θελει να αλλαξει αυτο :/

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    11
    εγω σπουδαζα στο τει αλλα τα εχω παρατησει εδω και καιρο γιατι δεν μου αρεσει η σχολη .κ απλως καθομαι ...ψαχνω για δουλεια δεν μπορω να βρω τιποτα ...και εκτος απο αυτο μου λειπουν πολυ και οι γονεις μου ...εδω περα ειμαι μονο με την οικογενεια του αγοριου μου ...πραγμα που εχει αρχισει και με κουραζει...
    τον θελω και θελω να ναι στην ζωη μου αλλα ....δεν θελω να χασω καποια ευκαιρια ζωης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    μα τι δουλεια ψαχνεις στην ελλαδα της κρισης, χωρις καθολου σπουδες;
    μονο καθαριστρια μπορεις να γινεις, η σερβιτορα. αυτες δεν ειναι μονιμες δουλειες.
    μονο αν σκεφτοσουν αμεσο γαμο και να κατσεις σπιτι να μεγαλωνεις τα παιδια σου ειχε νοημα να μενεις.αν θες να εισαι ελευθερη και να δουλεψεις πηγαινε στην αμερικη, μηπως σου ανοιξει η ορεξη και για σπουδες,
    τι δουλεια σκεφτεσαι να κανεις στην αμερικη;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    11
    δεν θελω να ειμαι μονο για τις δουλειες του σπιτιου για το μεγαλωμα παιδιων και να ειμαι εξαρτημενη οικονομικα απο εναν αντρα... :/
    στην αμερικη υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορω να κανω...δηλαδη μπορω να δουλεψω σε διαφορα μαγαζια πολυκαταστηματα super markets κτλ...ξερω την γλωσσα καλα
    αν παω εκει θα προσπαθησω να συνδιασω δουλεια και σπουδες σε καποια σχολη μαγειρικης ...μιας που αυτο ειναι που θελω να κανω....
    οπως και να το κανουμε απο αποψη δουλειας κτλ η αμερικη εχει τα πιο πολλα θετικα....
    το μονο που με κρατει ελλαδα ειναι αυτη η σχεση ..τιποτα αλλο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ολα εξαρτωνται απο το αγορι σου και τι ανθρωπος ειναι. Εισαι αρκετο καιρο μαζι του για να εχεις βγαλει καποιο σωστο συμπερασμα, αν και αποτι καταλαβα εισαι μικρη ακομη. Αυτος ποσο ειναι; Αν ειναι σωστος σαν ανθρωπος και αγαπαει ο ενας τον αλλο, εγω θα ελεγα να κανεις μια προσπαθεια να την διατηρησετε και εξ αποστασεως.
    Αν στα ενδιαμεσα της σχεσης που εχετε μεχρι τωρα σου περνουσε απτο μυαλο να χωρισεις η απομακρυνοσασταν για διαστηματα, φυγε για Αμερικη αυριο και μη βασανιζεσαι καν.
    Αν νομιζεις οτι αξιζει η σχεση σας, προσπαθηστε το.

    Τετοια σχεση με Αμερικη ειχε ο ξαδερφος μου, για 4-5 χρονια, μια για λιγο το χειμωνα αυτος, και το καλοκαιρι εδω η κοπελα, σε ηλικια 20-25.
    Ειχε κουραστει δε λεω, υπηρξαν ζορικες στιγμες, αλλα τωρα εφτιαξαν την ζωη τους οικονομικα, παντρευτηκαν και εχουν και δυο παιδια.
    Γι αυτο σου λεω αν νομιζεις οτι αξιζει σαν ανθρωπος, να πας Αμερικη και προσπαθηστε το.

    Για να παμε και στο ψυχολογοκο κομματι, αντεστρεψε την κατασταση και φαντασου αυτος να αποφαζισε να αφησει την ευκαιρια στη Αμερικη για να μεινει εδω μαζι σου. Για ακεψου πως θα ενοιωθες εσυ, περα απο την αρχικη ικανοποιηση; Βαρος; Τυψεις; Ευθυνη; τι προβληματισμους θα εφερνες στο μυαλο σου, τι σκεψεις;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Ρε παρατα τον θα χτυπασ το κεφαλι σου οι αντρεσ δεν αξιζουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    11
    θα ενιωθα αρχικα ικανοποιηση...επειδη διαλεγει εμενα...αλλα αργοτερα τυψεις και φοβο μηπως και μου το "χτυπησει" ουι εξαιτιας μου εχασε την ευκαιρια του ...
    δεν ξερω αν αξιζει σαν ανθρωπος ..δεν μπορω να το πω αυτο...αυτο που μπορω να πω ειναι πως νιωθω πραγματα για εκεινον και οτι σιγουρα θα μου λειψει πολυ...
    ναι εχω σκεφτει καποιες φορες να φυγω κ να χωρισω πανω σε τσακωμο...αλλα δεν το εκανα προφανως ...
    και για να απαντησω και σε αυτο..ειμαι 25 εγω και 26 εκεινος..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    11
    κατι π δεν ενεφερα ..και ειναι αρνητικο σε σχεση με αυτο το ατομο ειναι σιγουρα η μητερα του...με την οποια δεν θελω να την βλεπω ουτε ζωγραφιστη.....ειδικα μρτα το τελευταιο τηλεφωνημα που δεχτηκα απο αυτην...και μου εκανε επιθεση επειδη θελω να φυγω κ θα αφησω τον γιο της.....δεν ξερω γιατι...μαλλον γιατι δεν θελει να γινει τιποτα απροβλεπτο κ να τον χασει απο διπλα της..
    γενικοτερα στα δυο αυτα χρονια η μητερα του μας ηταν στενος κορσες...και γω απο ευγενεια και μονο δεν εκανα ποτε παραπονα .

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. erwtas apo apostash krataei?
    By katerina1991 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 22-04-2014, 13:21
  2. APOSTASH
    By redcancer in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 07-07-2013, 23:46
  3. Xalarh Sxesh??
    By mourtzouflos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 26-01-2013, 02:00
  4. 4 xronia sxesh...............
    By mayla93 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 01-12-2011, 23:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •