Κακες Συνηθειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    χαμενη στ\' ονειρο
    Posts
    15

    Κακες Συνηθειες

    Παιδια καλησπερα αυτο ειναι το 1ο μου post. Θα ηθελα να βρω λυση σε καποια προβληματα που εχω. Ειμαι 19 ετων και καπνιζω εκτος απο αυτο κατι αλλο που με ενοχλει ειναι οτι πιπιλαω ακομα το χερι μου. Το πρωτο προβλημα εχει ως αποτελεσμα να κουραζομαι πολυ πιο γρηγορα αλλα γενικοτερα το εχω ελλατωσει. Το δευτερο οπως και το πρωτο εχει σιγουρα σχεση με καποιο ψυχολογικο τραυμα. Μεχρι στιγμης δεν εχω παει σε ψυχολογο αλλα νιωθω πολυ ασχημα εχω προσπαθησει πολλες φορες να τα κοψω και τα δυο αλλα δε τα εχω καταφερει.

    Ευχαριστω για τυχον απαντησεις..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Καλησπέρα dean. Kι εγώ είμαι φανατικός καπνιστής και έχω την αίσθηση οτι το τσιγάρο έχει μία άλλη κρυμμένη ψυχολογική σημασία για μένα!! Ο γιατρός μου λέει οτι μπορεί να είναι σαν τη πιπίλα οπότε μου έκανε εντύπωση που είπες οτι πιπιλάς το χέρι σου γιατί την ίδια σημασία θα έχει και το τσιγάρο! Τώρα από περαιτέρω ερμηνεία δεν ξέρω, ίσως μία ανάγκη να νιώθουμε ακόμα μωρά και μία άρνηση να \"μεγαλώσουμε\" ή μία αίσθηση συναισθηματικής ασφάλειας κάτι παρόμοιο με τον θηλασμό?? Εσυ πού το αποδίδεις αυτο? Μπορείς να καταλάβεις τί σημασία έχει για σένα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    χαμενη στ\' ονειρο
    Posts
    15
    Ισως κατι παρομοιο με αυτο που λες. Ειμαι κοριτσι (απλα το ξεκαθαριζω!).. Παντως διαβασα πως μπορει να φταιει καποιο γεγονος που ειχε συμβει στην παιδικη μου ηλικια, αλλα δε μπορω να θυμηθω κατι τετοιο.

    Για μια περιοδο ειχα σταματησει το τσιγαρο, αλλα αργοτερα συνεχισα. Δε θυμαμαι τον εαυτο μου με πιπιλα, αλλα ειχα σταματησε να πιπιλαω το δαχτυλο μου οταν εβαλα σιδερακια, αλλα αφου τα εβγαλα συνεχισα αυτην τη κακη συνηθεια και τωρα στραβωνουν παλι τα δοντια μου. Ελπιζω να καταλαβαινεις την αγωνια μου να βρω γρηγορα ενα δραστικο τροπο για να ξεπερασω αυτα τα 2 προβληματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    To μόνο τρόπο που μπορώ να σκεφτώ είναι να επισκεφτείς ένα ψυχολόγο όπως είπες και εσύ για να το δουλέψετε...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    χαμενη στ\' ονειρο
    Posts
    15
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σου. Εσυ δηλαδη εχεις προσπαθησει να κοψεις το τσιγαρο η δεν σε ενοχλει;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Παλιότερα είχα προσπαθήσει πολλές φορές να το κόψω και το είχα κόψει για 1,5 χρόνο! Τώρα σκέφτομαι οτι μου κάνει κακό που καπνίζω τόσο αλλά μάλλον δεν θέλω ή δεν μπορώ να το κόψω, δεν ξέρω ...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    χαμενη στ\' ονειρο
    Posts
    15
    Ποσο εισαι; Εγω ειμαι αρκετα μικρη αλλα καπνιζω αρκετα χρονια.. Τι μαρκα κανεις;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    30 είμαι και κάνω 3 πακέτα τη μέρα... :(
    marlboro μαλακό
    esy??

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4
    ρε παιδιά δε βλέπω γιατί να πρέπει να πάει κάποιος σε ψυχολόγο επειδή καπνίζει...

    Μην τα δαιμονοποιούμε όλα

    (να διευκρινήσω ότι προσωπικά δεν καπνίζω όχι για λόγους υγείας αλλά επειδή μου βρωμάει:P)

    Τώρα αν νοιώθεις ότι πρέπει να απευθυνθείς σε ψυχολόγο υποθέτω ότι θα υπάρχει κάτι βαθύτερο που θα σε σμπρώχνει σε αυτή την επιλογή.

    Όπως και να έχει γνώμη μου είναι ότι γενικά πρέπει πρώτα να προσπαθούμε να λύνουμε τα προβλήματα μόνοι μας πριν καταφύγουμε στον -όποιον- τρίτο για να μας τα λύσει

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    χαμενη στ\' ονειρο
    Posts
    15
    Απαντηση προς: Ανθρώπινο_ον

    Δε θα πηγαινα για το τσιγαρο σε ψυχολογο αλλα κυριως εξαιτιας του 2ου προβληματος..

    Εγω κανω lucky strike αλλα πολυ πιο λιγο απο 3 πακετα τη μερα!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Εγω είμαι 25 και καπνίζω πανω κατω 10 τσιγαρα τη μερα. (Winston τι αλλο... :P) Παλιοτερα φοιτητης καπνιζα πανω απο πακετο αλλα το εχω μειωσει. Τωρα να πας για το τσιγαρο σε ψυχολογο το βρισκω καπως υπερβολικό αν και δεν θα κατεκρινα καποιον αν το εκανε.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    χαμενη στ\' ονειρο
    Posts
    15
    Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις, αλλα φαινεται πως δεν πιασατε ακριβως το νοημα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Eγώ πάντως νομίζω πως καταλαβαίνω την dean γιατί και γώ έχω την αίσθηση οτι κρύβεται κάτι άλλο πίσω από το κάπνισμα για εμένα.
    Θα μου πείτε αν το πάμε έτσι για όλα κάτι άλλο κρύβεται αλλά αυτό δεν είναι έτσι γιατί το νιώθω να έχει μία συγκεκριμένη σημασία την οποία ακόμα δεν έχω συνειδητοποιήσει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    ντιν εχεις ανασφαλειες;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Γεια και από μένα. Η δική μου εξάρτηση από το κάπνισμα είχε μειωθεί αρκετά τον τελευταίο καιρό, δεν ξέρω γιατί, ώσπου πριν απο ενάμιση μήνα το έκοψα για πλάκα, για αλλαγή. Μέχρι στιγμής δεν το έχω ξαναγγίξει, παρόλο που ο φίλος μου καπνίζει μέσα στο σπίτι (δίπλα στο ανοικτό παράθυρο φυσικά!). Ελπίζω να κρατήσει αυτή η αποχή από το τσιγάρο όσο το δυνατόν περισσότερο! Ξέχασα να αναφέρω ότι το ξεκίνησα στα 17 μου, πριν από 11 χρόνια δηλαδή και έφτασα να καπνίζω τα τελευταία χρόνια 1-2 πακέτα ημερησίως, ανάλογα με το άγχος και τη διάθεση που είχα ανά περιόδους. Στην δική μου την περίπτωση πάντως ήταν σαν να έγινε ένα κλικ μέσα μου την περίοδο που αποφάσισα να το κόψω, και το τσιγάρο έχασε αρκετή από την \"μαγεία\" του! Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •