Περπατάτε καθόλου; Αν ναι ποια είναι η πιο τρομακτική διαδρομή που έχετε κάνει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183

    Περπατάτε καθόλου; Αν ναι ποια είναι η πιο τρομακτική διαδρομή που έχετε κάνει;

    Είχα επιχειρήσει να περπατήσω από το Κορωπί στο Μαρκόπουλο, και από την Μαγούλα στη Μάνδρα κατά τη διάρκεια της ημέρας. Οι δρόμοι που συνδέουν αυτές τις περιοχές δεν είναι καθόλου εύκολοι για τους πεζούς, σε σημείο που θα μπορούσαν να θεωρηθούν και άβατο άμα δεν έχεις αμάξι.

    Επίσης περιοχές όπως ο Ρέντης και το Μοσχάτο φαινόνται άγριες τη νύχτα, αλλά όχι σε σημείο που κινδύνεψα.

    Γενικά είμαι πολύ του περπατηματος, κυρίως τη νύχτα τώρα το καλοκαίρι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Από Μαγούλα στη Μάνδρα το έχω περπατήσει δυό φορές...Σιγά την απόσταση,μιά ευθεία είναι,ούτε μισή ώρα.
    Εχω περπατήσει και από Μαγούλα στα Οινόφυτα νύχτα...ξέρεις απ'τον δρόμο που περνάει απ'το Τιτάν...πολλές ώρες.
    Το πιό ακραίο και επικίνδυνο ήταν ένα καλοκαίρι που περπάτησα μαζί με τον αδερφό μου απ'το ορεινό χωριό μας στη πλησιέστερη πόλη...
    Ξεκινήσαμε 03:00 την νύχτα και φτάσαμε 7 το πρωί...Ε,στο δρόμο μας πήραν στο κυνήγι κάτι τσοπανόσκυλα,ελληνικοί ποιμενικοί που είναι σαν αρκούδες,τά'χουν για να φυλάνε τα αιγοπρόβατα στην Θεσσαλία...Περιττό να σου πώ ότι κλάσαμε μέντες...
    Γενικά τον ανθρώπινο κίνδυνο δεν τον εκλαμβάνω καθόλου σε τέτοιες περιπτώσεις...και από φαβέλα στο Ρίο θα πέρναγα την νύχτα.
    Ίσως γιατί έχω την πεποίθηση πως τους ανθρώπους θα τους καταφέρω με λόγια...
    Οπως και σε κάτι εφιάλτες που έβλεπα μικρός και με κυνηγούσε μια μαύρη φιγούρα μέσα σε έρημες γειτονιές την νύχτα,είχα πάντα την πεποίθηση πως ακόμα και να με έπιανε θα την έπειθα με λογικά επιχειρήματα να μην μου κάνει κακό,θα της απεδείκνυα με κάποιο τρόπο πως είμαι καλός και δεν αξίζει να με πειράξει.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Καλά δεν είναι το θέμα η απόσταση (έχω ανέβει στον Υμηττό με τα πόδια από κει που κάνει τέρμα το 224 στην Καισαριανή π.χ.), απλά και στις 2 περιπτώσεις κόντεψα να δεχθώ επίθεση από κάτι σκυλιά που βρίσκονταν στα εργοστάσια που ήταν στη διαδρομή.

    Σίγουρα επικίνδυνες από αυτήν την άποψη είναι και οι αγροτικές περιοχές. Πρέπει να έχεις άγιο, για να μην στην πέσει σκυλί άμα περπατήσεις σε αγροτικό δρόμο είτε μέρα είτε νύχτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    τα σκυλια ειναι προβλημα εγω κανω τρεξιματακι στην εξοχη και ποδηλασια και μου εχει τυχει να συναντισω αγρια σκυλια..... ενας απο τους σκυλους της διαδρομης εμαθα οτι εσπασε αλυσιδα και ξεσκισε εναν ανθρωπο τον εστηλε νοσοκομειο

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Εγώ είχα τολμήσει και ειχα ποδηλάτισει την απόσταση Λάρισα-Τύρναβος... Γούσταρα και πιο μεγάλες αποστάσεις να κάνω αλλά προτίμησα να μην το κάνω για να μην με μαζεύουν μετά

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Αρκετά συχνά παλιά αργα το βράδυ κυψέλη κάτω Πατήσια δλδ την μισή Αχαρνών! 19χρονών τότε λιγο μυαλό [emoji846]

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Τρομακτικη και υπεροχη συναμα ηταν οταν ειχα διασχισει το μονοπατι προς κατι καταρρακτες.Ενα τσικ πιο περα και επεφτες στο γκρεμο! Επρεπε να σκαρφαλωνεις σα μαιμου.Αλλα το τοπιο πανεμορφο.Δεν εχω περασει πιο ωραια

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    τα σκυλια ειναι προβλημα εγω κανω τρεξιματακι στην εξοχη και ποδηλασια και μου εχει τυχει να συναντισω αγρια σκυλια..... ενας απο τους σκυλους της διαδρομης εμαθα οτι εσπασε αλυσιδα και ξεσκισε εναν ανθρωπο τον εστηλε νοσοκομειο
    ψαξτε για το λεγομενο σπρευ πιπεριου. ειναι καταλληλο για σκυλους αρκουδες ανθρωπους..... και οτι αλλο προκυψει. μπορειτε να εχεται ενα τετοιο μαζι σας

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    τα σκυλια ειναι προβλημα εγω κανω τρεξιματακι στην εξοχη και ποδηλασια και μου εχει τυχει να συναντισω αγρια σκυλια..... ενας απο τους σκυλους της διαδρομης εμαθα οτι εσπασε αλυσιδα και ξεσκισε εναν ανθρωπο τον εστηλε νοσοκομειο
    Δε ξέρω από ράτσες, αλλά τα σκυλιά της εξοχής είναι μακράν πιο άγρια από τα αδέσποτα της πόλης. Με το που μυριστούν ανθρώπο του την έχουν πέσει.

    Και όχι μόνο εξοχή, αλλά και περιοχές που βρίσκονται σχετικά κοντά στο κέντρο της Αθήνας, π.χ. Ανάβυσσος, Λούτσα, Νέα Μάκρη, κτλ. Στην ουσία σε παραλιακές περιοχές, εκτός αστικού ιστού. Το λέω αυτό, γιατί Παλαιό Φάληρο και Καλαμάκι δεν έχω πετύχει σκυλιά που να σου την πέσουν.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η πιο απιθανη διαδρομη ηταν στο γκυζι απο το χαρτη δε φαινεται τιποτα αλλα αν βρεθει καπιος σε αυτη τη περιοχη θα αναρωτιεται αν βλεπει καλα προσπαθουσα να βρω ενα μαγαζι και μετα απο ενα δρομο ψιλοανηφορα ζικ ζακ που φαινοταν ευθεια στο χαρτη κατεβηκα εκατο χιλιαδες σκαλοπατια που κατεληγαν σε ενα δρομο παλι ανηφορα και μετα ξανα κατηφορα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    http://www.defenceandprotection.gr/i...stun-guns.html


    Επιθετικα σκυλια η κακοβουλοι επιτιθεμενοι ? οχι πια , πωλειται στην Ελλαδα ....don't leave home without it .....


    περπατουσα καποπτε αμεριμνος , βραδακι , και με παιρνουν στο κυνηγια κατι σκυλια , σκαρφαλωνω σενα δεντρο για να γλυτωσω , δυστυχως υπηρχαν περισσοτερα σκυλια πανω στο δεντρο .......

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Quote Originally Posted by Xristos__t View Post
    Αρκετά συχνά παλιά αργα το βράδυ κυψέλη κάτω Πατήσια δλδ την μισή Αχαρνών! 19χρονών τότε λιγο μυαλό [emoji846]

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

    Ε καλά δεν είναι και τόσο επικίνδυνη η Αχαρνών. Έχει και μερικά μαγαζιά ανοικτά, κυρίως στο ύψος του Αγίου Νικολάου και του Αγίου Παντελεήμονα. Απλά τη νύχτα είναι ψιλοερημικά εκεί, αυτό δε σημαίνει ότι θα σε μαχαιρώσουν.


    η πιο απιθανη διαδρομη ηταν στο γκυζι απο το χαρτη δε φαινεται τιποτα αλλα αν βρεθει καπιος σε αυτη τη περιοχη θα αναρωτιεται αν βλεπει καλα προσπαθουσα να βρω ενα μαγαζι και μετα απο ενα δρομο ψιλοανηφορα ζικ ζακ που φαινοταν ευθεια στο χαρτη κατεβηκα εκατο χιλιαδες σκαλοπατια που κατεληγαν σε ενα δρομο παλι ανηφορα και μετα ξανα κατηφορα

    Μάλλον εννοείς το Πολύγωνο. Εκεί έχει όλο σκαλοπάτια και απότομες ανηφόρες και κατηφόρες, αλλά και πάλι δε το λες επικίνδυνο.


    Επιθετικα σκυλια η κακοβουλοι επιτιθεμενοι ? οχι πια , πωλειται στην Ελλαδα ....don't leave home without it .....


    περπατουσα καποπτε αμεριμνος , βραδακι , και με παιρνουν στο κυνηγια κατι σκυλια , σκαρφαλωνω σενα δεντρο για να γλυτωσω , δυστυχως υπηρχαν περισσοτερα σκυλια πανω στο δεντρο .......
    Εξοχή φαντάζομαι; Γιατί δε παίζει κάτι τέτοιο στο λεκανοπέδιο...εκτός άμα πέρασες μέσα από καμιά βιομηχανική ζώνη, που εκεί παίζουν σκυλιά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    τα πιο δυσκολα τα εχω κανει οταν πηγαινα ορειβασια στα βουνα της πελοπονησου... δεν υπηρχαν καν μονοματια και υπεγραφες πως πας υπ ευθυνη σου..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    183
    Πελοπόννησος που ακριβώς; Είχα ανέβει κάποτε στα Γεράνεια για να βγω Όσιο Πατάπιο στο Λουτράκι, και οι βλάκες στο Google Map είχαν σχεδιάσει λάθος το μονοπάτι. Ευτυχώς τη βρήκα την άκρη, και κατέβηκα από τον ασφαλτοστρωμένο δρόμο. Το τι τρέξιμο έριξα για να μη χάσω το ΚΤΕΛ και ξεμείνω Λουτράκι... πρόλαβα να πιω και νερό και να κατουρήσω, όποτε βγήκα κερδισμένος.

Similar Threads

  1. εχετε κανει χρηση mdma?
    By george20 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 18
    Last Post: 17-09-2015, 10:53
  2. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37
  3. Replies: 15
    Last Post: 29-05-2011, 23:07
  4. Έχετε κάνει εγκεφαλογράφημα?
    By VinceX in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 06-02-2010, 12:54
  5. Ποια ταινια εχετε δει προσφατα?
    By mariap in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 21-09-2009, 16:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •