Προσφατη ανακαλυψη ΙΨΔ και φαρμακευτικη αντιμετοπιση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Προσφατη ανακαλυψη ΙΨΔ και φαρμακευτικη αντιμετοπιση

    Καλησπέρα σας εδώ και λίγους μήνες για την ακρίβεια 4 διαγνωστικά με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ξεκίνησα να παίρνω εσκιταλοπραμη (entact) με πολύ καλά αποτελέσματα αλλά δυστυχώς είχα πρόβλημα με τη λίμπιντο και αργούσα πάρα πολύ να εκσπερμάτισω το είπα στο γιατρό μου και μου εδωσε κάποιο άλλο φάρμακα εδώ λοιπόν και 10 μέρες περίπου παίρνω βορτιοξετίνη και συγκεκριμένα brintellix.

    Ενώ Λοιπόν το καινούργιο φάρμακο με βοηθάει πάρα πολύ σε θέματα άγχους και κατάθλιψης και δεν έχω θέματα με λίμπιντο δυστυχώς νομίζω δεν με βοηθάει στα θέματα του ιδεοψυχαναγκασμου.

    Από ότι διάβασα είναι σχετικά καινούργιο φάρμακο θέλω να ρωτήσω τι προτείνετε να συνεχίσω να το παίρνω και να δω πώς πάει να ξαναγυρίσω πίσω στην εσκιταλοπραμη ή να δοκιμάσω κάποιο άλλο φάρμακο.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    εχεις πολλους ψυχαναγκασμου΅ς? μηπως δλδ να δοκιμαζες ψυχοθεραπεια γιαυτο το λεω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by REDODIN7 View Post
    Καλησπέρα σας εδώ και λίγους μήνες για την ακρίβεια 4 διαγνωστικά με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ξεκίνησα να παίρνω εσκιταλοπραμη (entact) με πολύ καλά αποτελέσματα αλλά δυστυχώς είχα πρόβλημα με τη λίμπιντο και αργούσα πάρα πολύ να εκσπερμάτισω το είπα στο γιατρό μου και μου εδωσε κάποιο άλλο φάρμακα εδώ λοιπόν και 10 μέρες περίπου παίρνω βορτιοξετίνη και συγκεκριμένα brintellix.

    Ενώ Λοιπόν το καινούργιο φάρμακο με βοηθάει πάρα πολύ σε θέματα άγχους και κατάθλιψης και δεν έχω θέματα με λίμπιντο δυστυχώς νομίζω δεν με βοηθάει στα θέματα του ιδεοψυχαναγκασμου.

    Από ότι διάβασα είναι σχετικά καινούργιο φάρμακο θέλω να ρωτήσω τι προτείνετε να συνεχίσω να το παίρνω και να δω πώς πάει να ξαναγυρίσω πίσω στην εσκιταλοπραμη ή να δοκιμάσω κάποιο άλλο φάρμακο.

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Πήρα και εγώ brintellix διότι όλα τα άλλα μου δημιουργούσαν σεξουαλικά προβλήματα και δεν έκανε τίποτα απολύτως το συγκεκριμένο φάρμακο.μου έφερε μόνο παρενέργειες και σε δόση 15mg μου δημιούργησε και αυτό καθυστέρηση στην εκσπερμάτωση και το έκοψα.τωρα ξεκίνησα πάλι ladose που είναι πιο ήπιο στο θέμα σεξ.

    Εστάλη από MI MAX 2 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    επίσης το brintellix είναι για κατάθλιψη και κρίσεις πανικού,δεν πιάνει την ιψδ.

    Εστάλη από MI MAX 2 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    εχεις πολλους ψυχαναγκασμου΅ς? μηπως δλδ να δοκιμαζες ψυχοθεραπεια γιαυτο το λεω
    Εχω αρκετους τους οποιος μπορω να χειριστω σαυτους που δεν μπορω να χειριστω και μου διμιουργουν μεγαλο προβλημα ειναι η φοβια για καθρεπτες νομιζω οτι αν κοιταξω το βραδυ καθρεπτη κατι κακο θα συμβει και τυς αποφευγω αυτο μου δημιουργει προβλημα σοβαρο γιατι τ βραδυ δεν παω στο μπανιο και εχω θεμα να παω τουαλετα σε σημειο πολλες φορες που κανω την αναγκη μου σε παπια, το αλλο σοβαρο ειναι με τον υπνο φοβαμαι οτι καποιος θα μπει στο σπιτι και θα με σκοτωσει η θα με κλεψει.

    Ο γιατρος δεν μου ειπε οτι πρεπει να κανω ψυχοθεραπεια μονο αν θελω εγω απο μονος μου.

  6. #6
    Γιατι ομως μου το εγραψε ο γιατρος ? Τι προτινεις δηλαδη να γυρισω στο προηγουμενο που δουλευε καλα και να συμβηβαστω με το θεμα λιμπιντο η να δοκιμασω και τριτο φαρμακο ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Το brintellix είναι ένα νέο φάρμακο πολλά υποσχόμενο,όμως στην ιψδ εμένα προσωπικά δεν με έπιασε καθόλου και έχοντας δοκιμάσει στο παρελθόν seroxat,ladose είναι πολύ καλύτερα και καταπραϋντικά φάρμακα έιδικα στην ιψδ.τα σεξουαλικά προβλήματα δυστυχώς υπάρχουν σε αυτά τα φάρμακα δυστυχώς.δημιουργουν υπερστησια με αποτέλεσμα να έχεις ένα μούδιασμα και καθυστερημένη εκσπερμάτιση.

    Εστάλη από MI MAX 2 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    Ο γιατρος δεν μου ειπε οτι πρεπει να κανω ψυχοθεραπεια μονο αν θελω εγω απο μονος μου.[/QUOTE]

    αυτο για μενα ειναι τελειως λαθος.......αν δεν γνωρισεις τον εαυτο σου και αυτες τις σκεψεις πως θα φυγουν???? με τα φαρμακα???? αυτα μονο κουκουλωνουν το προβλημα.........
    καταλαβαινω ειναι δυσκολες οι εμμονες σου διοτι ακομη και εγω που εχω σχεδον θεραπευτει απο την ιψδ μετα απο πολυ μελετη ομως και ενδοσκοπηση, οντως φοβαμαι λιγο σπιτι μονη αλλα οχι σε επιπεδο ψυχαναγκασμου......και αυτο με τον καθρεφτη το εχω λιγο αλλα πιο πολυ μεσανυχτα
    σε τετοιου ειδους σκεψεις παντα με βοηθουσε η θεικη δυναμη και συγκεκριμενα καποιους Αγιους που εχω ως προστατες οι οποιοι διωχνουν τα κακα.......αισθανομουν σιγουρια και ασφαλεια οταν φοβαμαι και τους επικαλουμαι,.......τωρα τι να σου πω ο καθενας εχει δικους του τροπους.......αλλα ψαξε το με ενδοσκοπηση και αν μπορω και εγω καπου να βοηθησω

  9. #9
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Το brintellix είναι ένα νέο φάρμακο πολλά υποσχόμενο,όμως στην ιψδ εμένα προσωπικά δεν με έπιασε καθόλου και έχοντας δοκιμάσει στο παρελθόν seroxat,ladose είναι πολύ καλύτερα και καταπραϋντικά φάρμακα έιδικα στην ιψδ.τα σεξουαλικά προβλήματα δυστυχώς υπάρχουν σε αυτά τα φάρμακα δυστυχώς.δημιουργουν υπερστησια με αποτέλεσμα να έχεις ένα μούδιασμα και καθυστερημένη εκσπερμάτιση.

    Εστάλη από MI MAX 2 στο E-Psychology.gr Mobile App
    υπαρχει καποιο φαρμακο που να βελτιωνει το θεμα της εκπερματοσεις ωστε να χωρειγητε μαζι με τα ssri ?
    λες να του ζητησω να μου συστησει καποιον ψυχολογο να κανουμε συνεδριες η να πω να μου κανει ο ιδιος ο ψυχιατρος .

    επισης σκεφτομαι να φυγω απο την γιατρο που με παρακολουθει στον ευαγγελισμο και να παω αιγηνιτειο που ειναι πιο εξιδηκευμενα.

  10. #10
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    Ο γιατρος δεν μου ειπε οτι πρεπει να κανω ψυχοθεραπεια μονο αν θελω εγω απο μονος μου.
    αυτο για μενα ειναι τελειως λαθος.......αν δεν γνωρισεις τον εαυτο σου και αυτες τις σκεψεις πως θα φυγουν???? με τα φαρμακα???? αυτα μονο κουκουλωνουν το προβλημα.........
    καταλαβαινω ειναι δυσκολες οι εμμονες σου διοτι ακομη και εγω που εχω σχεδον θεραπευτει απο την ιψδ μετα απο πολυ μελετη ομως και ενδοσκοπηση, οντως φοβαμαι λιγο σπιτι μονη αλλα οχι σε επιπεδο ψυχαναγκασμου......και αυτο με τον καθρεφτη το εχω λιγο αλλα πιο πολυ μεσανυχτα
    σε τετοιου ειδους σκεψεις παντα με βοηθουσε η θεικη δυναμη και συγκεκριμενα καποιους Αγιους που εχω ως προστατες οι οποιοι διωχνουν τα κακα.......αισθανομουν σιγουρια και ασφαλεια οταν φοβαμαι και τους επικαλουμαι,.......τωρα τι να σου πω ο καθενας εχει δικους του τροπους.......αλλα ψαξε το με ενδοσκοπηση και αν μπορω και εγω καπου να βοηθησω[/QUOTE]

    κα εγω εχω εικονες αλλα δεν λειτουργουν σε φαση οτι ειμαι αμαρτολος και θα με αφησουν οι αγιοι στο ελεος του κακου και δεν αξιζω την προστασια τους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by REDODIN7 View Post
    υπαρχει καποιο φαρμακο που να βελτιωνει το θεμα της εκπερματοσεις ωστε να χωρειγητε μαζι με τα ssri ?
    λες να του ζητησω να μου συστησει καποιον ψυχολογο να κανουμε συνεδριες η να πω να μου κανει ο ιδιος ο ψυχιατρος .

    επισης σκεφτομαι να φυγω απο την γιατρο που με παρακολουθει στον ευαγγελισμο και να παω αιγηνιτειο που ειναι πιο εξιδηκευμενα.
    Ρώτησε τον αν υπάρχει κάποιο υποστηρικτικό φάρμακο, γιατί δεν γνωρίζω.τωρα στο θέμα του γιατρού καλό είναι να σου κάνει ο ίδιος ο ψυχίατρος ψυχοθεραπεία και όχι μόνο συνταγογράφηση.

    Εστάλη από MI MAX 2 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    κα εγω εχω εικονες αλλα δεν λειτουργουν σε φαση οτι ειμαι αμαρτολος και θα με αφησουν οι αγιοι στο ελεος του κακου και δεν αξιζω την προστασια τους.[/QUOTE]

    αυτα σκεφτομουνα και γω και απομακρυνθηκα απο τη δυναμη που μπορει να σωσει ολους μας, τον Ιησου μας και τους Αγιους.....
    ειναι τελειως ψευδης σκεψη να ξερεις, τελειως λαθος ομως μα τελειως και σε μεταφυσικο επιπεδο και εκκλησιας προσέγγιση ειναι του πονηρου αυτη η σκεψη
    καταρχας πρεπει να ξερεις οτι ο Χριστος θυσιαστηκε για σενα για μενα και για ολους μας για να μας σωσει οχι να μας παρατησει στο ελεος του εξω απο δω.......το εχει πει καθαρα αν πιστεψουμε σε αυτον θα σωθουμε........χωρις τιμωριες,ποινες και διχως αμφιβολια μονο με Αγαπη
    ειναι κριμα να βλεπω εδω ανθρωπους να προσπαθουν μονοι τους να διαλυσουν τους ''δαιμονες'' τους οταν μας εχει δοθει αυτο το Θειο Δωρο της προσευχης......
    δεν θελω να σε επηρεασω, ουτως η αλλως δεν ειμαι καμια φανατικη θρησκα ουτε εκκλησια παω, πιστευω μονο στο Χριστο μεσα μου........το θεμα ομως εδω ειναι οτι απο τη στιγμη που σου ετυχε αυτο το λουκι χρειαζεται να στραφεις στο Θεο.....
    αν θελεις στειλε μου εμαιλ μπας και σε βοηθησω και σε μεταπεισω πανω σε αυτο
    [email protected]

  13. #13
    Quote Originally Posted by damien!!! View Post
    Ρώτησε τον αν υπάρχει κάποιο υποστηρικτικό φάρμακο, γιατί δεν γνωρίζω.τωρα στο θέμα του γιατρού καλό είναι να σου κάνει ο ίδιος ο ψυχίατρος ψυχοθεραπεία και όχι μόνο συνταγογράφηση.

    Εστάλη από MI MAX 2 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Υποστηρικτικά εννοείς για το OCD η για το πρόβλημα εκσπερμάτοσεις ?

    Καί μία φίλη τό ίδιο μου είπε ότι πρέπει να έχεις συχνή επαφή με το γιατρό όχι μόνο χάπια, σκέφτομαι μήπως πάω Αιγηνιτιο πού είναι ποιο εξειδικευμένοι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by REDODIN7 View Post
    Υποστηρικτικά εννοείς για το OCD η για το πρόβλημα εκσπερμάτοσεις ?

    Καί μία φίλη τό ίδιο μου είπε ότι πρέπει να έχεις συχνή επαφή με το γιατρό όχι μόνο χάπια, σκέφτομαι μήπως πάω Αιγηνιτιο πού είναι ποιο εξειδικευμένοι
    Για το πρόβλημα εκσπερμάτωσης.σαφως πρέπει να έχει και συχνή επαφή με τον γιατρό για την ιψδ

    Εστάλη από MI MAX 2 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Location
    αθηνα
    Posts
    9
    τα τραυματα της παιδικης ηλικιας ευθυνονται για το αν οι ενηλικοι ανθρωποι δεν αγαπουν τον εαυτο τους και ειναι δυστυχισμενοι ...ειναι συγκεκριμενα αυτα τα τραυματα τι ειδους τραυματα για να μπορεσει λαποιος ενηλικας να τα καταλαβει για να τα πολεμησει.. αν μπορει καποιος να με βοηθησει να καταλαβω..ευχαριστω

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η πρόσφατη ιστορία μου
    By MixHik in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 14-01-2014, 18:39
  2. Καινουργια ανακαλυψη
    By lessing_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 29-03-2012, 19:03
  3. Ανταρκτικη - ανακαλυψη σοκ
    By Winston_man_2 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 19-02-2012, 00:44
  4. ανακαλυψη
    By palindromisi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 04-08-2008, 09:52
  5. Καινουργια ανακαλυψη!!!Βρεθηκε η λυση??
    By dexa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 25-06-2007, 15:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •