Ψυχοσωματικα (;) στο κεφαλι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    2

    Ψυχοσωματικα (;) στο κεφαλι

    Καλησπερα σας!!!
    Με λενε Μιχαλη , ειμαι 30 χρονων και ειμαι νεο μελος στο forum. Κατα καιρους ομως εχω διαβασει αρκετα θεματα ωστοσο.
    Λοιπον, οσον αφορα τα ψυχολογικα μου θεματα γενικοτερα, θα ελεγα οτι ξεκινησαν το 2008. Οπου το Σεπτεμβρη ειχα μια τραυματικη σεξουαλικη εμπειρια (με προφυλαξη) και ειχα ανησυχει τρελα γι' αρρωστιες τυπου AIDS, ηπατιτιδας και γενικοτερα ΣΜΝ. Εκει επαθα τρελη φοβια και ολοι ηταν σιγουροι πως δεν εχω παθει τιποτα εκτος απο μενα. Εκανα τις εξετασεις μου μετα απο το εξαμηνο και δε μου βρηκαν απολυτως τιποτα. Παρ' ολα αυτα ξαναεκανα 2-3 φορες ακομα εξετασεις, παλι με αρνητικα αποτελεσματα.
    Το 2010 μιας και οι δικοι μου εβλεπαν πως δεν την παλευω και φοβομουν τα παντα, μου ειπαν να παω σε ψυχιατρο. Πηγα, με διεγνωσε με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη και μου εγραψε zoloft των 100 mg. Τα φαρμακα αυτα τα επαιρνα και τα σταματουσα ανα περιοδους. Θα ελεγα πως ανα 2 χρονια τα σταματουσα, με πιανανε διαφορες ιδεες εντελως διαφορετικες απο την αρχικη και τα ξαναξεκινουσα (αλλες φορες σε 50 mg και αλλες σε 100 mg).
    Ολα αυτα εως το 2017 οπου με τη βοηθεια καποιων φιλων αποφασισα να τα σταματησω μια και καλη. Και καπου εκει αποφασισα να παρω τη ζωη μου στα χερια μου και να φτιαξω τα πραγματα σε πολλους τομεις. Ολα εδειχναν να πηγαινουν καλα. Σε αυτο τον ενα χρονο που ειχα κοψει τα zoloft, καταλαβαινα οτι η ΙΔΨ με περιτριγυριζε καποιες φορες να με βρει, αλλα δεν μ' εβρισκε πουθενα. Και να πω την αληθεια οσες φοβιες κι αν ειχα, ποτε δεν ειχα καποιο ψυχοσωματικο συμπτωμα.
    Μεχρι και πριν 2 εβδομαδες περιπου. Που εκανα το μεγα λαθος να παρω αυτοβουλως καποιο φαρμακο και μαλιστα σε μεγαλη δοσολογια (θα ελεγα 2 με 2,5 φορες μεγαλυτερη απ' οση χρειαζομουν, αν φυσικα το χρειαζομουν.
    Κι εδω ξεκιναει ενα νεο story. Την επομενη μερα νιωθω πιεσεις στο κεφαλι και στην καρδια. Καποια στιγμη το μεσημερι εκει που τρωω, ακουω ενα "κρακ" στον κροταφο. Λεω μεσα μου, αυτο ηταν μειναμε. Παω νοσοκομειο και εκανα μια ερωτηση σ' ενα γιατρο, μου ειπε δεν ειναι τιποτα και να παρω Depon. Κι ενω οι πιεσεις στην καρδια εφυγαν την αλλη μερα, στο κεφαλι συνεχισαν να υπαρχουν ολο το 24ωρο (μεχρι και σημερα) οπως και καποιες φορες στο δεξι μου χερι. Πιστεψα λοιπον οτι επαθα εγκεφαλικο ή οτι προκειται να παθω συντομα.
    Ξαναπαω λιγες μερες μετα νοσοκομειο, μου κανει κλινικη εξεταση νευρολογος, με βρισκει μια χαρα. Μου λεει αν συνεχιστουν οι κεφαλαλγιες να ερθω να μου γραψουν μαγνητικη. Μεσα σε αυτες τις 2 εβδομαδες ξαναπαω και μου γραφουν με τη σειρα αξονικη, ηλεκτροεγκεφαλογραφημα και μαγνητικη. Στην αξονικη μου βρηκαν μικρα επασβεστιωμενα μηνυγγιωματα τα οποια υπηρχαν και το 2004 σε αλλη αξονικη, οποτε δεν μας ανησυχησε. Ηλεκτροεγκεφαλογραφημα και μαγνητικη πεντακαθαρα.
    Απο συμπτωματα αρχικα ενιωθα μια πιεση δυνατη στο κεφαλι μου, μετα εγινε μουδιασμα και τραβηγμα νευρων, μετα καψιματα, και απο χθες ενα πραγμα σαν να εχουν πειραχτει οι μυες και να προσπαθουν να δεσουν.
    Ο ψυχιατρος μου μου λεει πως ειναι ψυχοσωματικο καθαρα. Ο Νευροχειρουργος στο νοσοκομειο, πως ειναι κατι που δεν θα επιδεινωθει και με την παροδο του χρονου θα φυγει. Μου ειπε γενικοτερα να μην παρω κανενα φαρμακο για τους επομενους μηνες αλλα τα zoloft κατ' εξαιρεση θα μου κανανε μεγαλο καλο. Μια νευρολογος μου ειπε πως μπορει να ειναι παρενεργεια του φαρμακου που πηρα και να επηρεαστηκε λιγο ο εγκεφαλος που ειναι ευαισθητο οργανο αλλα πως με τον καιρο θα φυγει. Και οτι καλο ειναι να μην σηκωνω βαρη και να ειμαι ηρεμος. Η θεια μου που ειναι νοσοκομα μου ειπε πως μπορει ν' ανεβηκαν οι ορμονες μου και με τον καιρο να επανελθουν στα φυσιολογικα. Ολοι παντως πιστευουν οτι αυτο θα το εχω ισως και για μηνες αλλα καποια στιγμη θα φυγει εντελως.
    Το θεμα ειναι οτι πλεον εχω αγχωθει για τα καλα. Και σε αυτο σιγουρα παιζει ρολο και η ΙΔΨ διαταραχη που εχω. Θα μου πειτε φταιει κανας αλλος, οχι εγω φταιω. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν αυτο ειναι ψυχοσωματικο ή παθολογικο. Παντως για την ωρα ειμαι απο σωματικης πλευρας καλα. Και βλεπω μια χαρα, και μιλαω και τα χερια μου κουναω και περπαταω (πηγαινω καθε μερα για περπατημα μια ωρα στον Υμηττο). Αλλα ολο αυτο με διαλυει γενικοτερα.
    Απο θεμα ψυχολογιας οτι ωρα και να κοιμηθω, ξυπναω στις 6 το πρωι με χαλια ψυχολογια (αυτο ειναι ψυχολογικο συμπτωμα σιγουρα, το εχω ξαναπαθει). Το πρωι οποτε ειμαι χαλια στην πορεια της ημερας ειμαι καπως καλυτερα και μολις νυχτωσει νιωθω αρκετα καλα κι επανερχομαι σχεδον στα φυσιολογικα μου.
    Τις επομενες μερες θα κανω παθολογικες εξετασεις , ορμονολογικες και καρδιολογικες (αν κι εκει δεν νομιζω να μου βρουν κατι).
    Το περπατημα σιγουρα ειναι αντικαταθλιπτικο και αγχολυτικο. Ο ψυχιατρος μου μου ειπε αρχικα να μην ξαναπαρω zoloft γιατι αυτος ειναι ο ευκολος δρομος , οποτε να το παλεψω με τον δυσκολο. Οταν ωστοσο του ειπα πως δεν την παλευω και τα χρειαζομαι εστω και προσωρινα, μου ειπε πως αν χρειαστω να παρω 50 mg τη μερα. Μεχρι στιγμη το προσπαθω χωρις zoloft, δεν ξερω ακομα για ποσο.
    Η αληθεια ειναι πως κι εγω δεν παλεψα την ΙΔΨ στα σοβαρα. Επαιρνα τα φαρμακα κι επαναπαυομουν εκει, τα σταματαγα , ξανακυλαγα και ξανα απο την αρχη. Δεν ξερω αν τωρα θα παρω παλι φαρμακα, σιγουρα ομως εχω να κανω αρκετη δουλεια με τον εαυτο μου αυτη τη φορα. Ισως τωρα θα επρεπε ν' ασχοληθω σοβαρα. Απλα αναρωτιεμαι αν ειναι καλο να παρω τα φαρμακα για καποιους μηνες ετσι ωστε να ηρεμησω λιγο και να παλεψω μετα τα οποια ψυχολογικα θεματα ή και παθολογικα αν τυχον υπαρχουν χωρις πανικο. Γιατι ειλικρινα δεν ξερω αν αυτη τη φορα ειναι κατι παθολογικο ή μονο ψυχωσωματικα. Οι περισσοτεροι παντως στον κυκλο μου πιστευουν πως δεν εχω τιποτα και οτι ειναι μονο ψυχοσωματικα και τιποτε αλλο. Και ολοι (γιατροι, συγγενεις και φιλοι) μου εχουν πει πως αν ηταν να παθω κατι, θα το παθαινα εκεινη την ωρα που πηρα το φαρμακο και οχι καιρο μετα. Μακαρι να ειναι ετσι. Το Νευρολογικο παντως το αποκλεισαμε (τουλαχιστον για κατι σοβαρο αν και παλι ωρες ωρες μου μπαινουν ιδεες, αλλα τι στο καλο μια χαρα ηταν ολα) , για τ'αλλα θα δουμε, αυτο που φοβαμαι ειναι το ορμονολογικο θεμα, να πειραχτηκαν δηλαδη με το φαρμακο οι ορμονες.
    Αυτα ειχα να πω για την ωρα και ζηταω συγνωμη αν εγραψα πολλα και κουραζω. Απλα ηθελα να εκφραστω, ν' ακουσω γνωμες και να μιλησω και με αλλα ατομα μεσω του forum που εχουν παραπλησια (και οχι μονο) θεματα.
    Σας ευχαριστω παρα πολυ!!!

  2. #2
    Δεν γνωρίζω κατι για την διαταραχή σου..Αυτό που βλέπω ομως και από μενα..Και από αυτα που έγραψες..ειναι ότι βοηθάει πολύ που τα έγραψες..εύχομαι να νιώθεις καλύτερα

    Εστάλη από SM-A520F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    2
    Σ' ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου. Διαβασα και λιγο τα post σου στο forum και πραγματικα ευχομαι να σου πανε ολα καλα.
    Πηγα στον ψυχιατρο μου και μου εξηγησε πως ολα οσα νιωθω ειναι ψυχοσωματικα. Καποιες ενοχλησεις μου εχουν μεινει στο κεφαλι αλλα σιγουρα δεν ειναι οπως πριν 3 βδομαδες που ξεκινησε ολο αυτο. Απλα μου κανει εντυπωση που παιζει τετοια παιχνιδια το μυαλο. Παντως εδω και 2-3 μερες με την καθοδηγηση του γιατρου μου ξεκινησα Zoloft 50 mg. Θα δουμε πως θα πανε τα πραγματα κι εδω ειμαστε. Και παλι σ' ευχαριστω.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2023
    Posts
    1
    Φιλε μου καλησπερα. Τυχαινει να ειμαι αντιμετωπη με ιδιας φυσης ψυχοσωματικα θα ηθελα πολυ να επικοινωνησω μαζι σου και να μαθω για το πως εισαι σημερα! Σε ευχαριστω!

Similar Threads

  1. χτύπημα στο κεφάλι
    By Mmmmm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-07-2017, 11:42
  2. μιρμιγκιασματα στο κεφαλι.
    By dominic in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 17-02-2012, 13:52
  3. γαργάλημα στο κεφάλι
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 17-09-2011, 15:06
  4. SOS!!!!!!!!!!!ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ
    By eosygood in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 10-06-2011, 01:25
  5. ΚΟΥΝΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ
    By giannis72 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-06-2011, 17:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •