ΕΡΩΤΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: ΕΡΩΤΗΣΗ

  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42

    ΕΡΩΤΗΣΗ

    Ηθελα να ρωτησω αν οι φωνες στην ψυχωση-σχιζοφρενεια ειναι προιον σκεψης?δηλαδη αν καποιος πλαθει φωνες στο μυαλο του αυτο ειναι ψυχωση?

  2. #2

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    Μπορεις να μου απαντησεις πιο συγκεκριμενα γιατι εκει το λεει καπως γενικα?θελω να πω οτι μπορει καποιος να το δημιουργησει στο εαυτο του ή βγαινει απο τον εγκεφαλο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Οι αιτίες είναι είτε εσωτερικές είτε εξωτερικές. Πάντα υπάρχει ένα εξωτερικό αίτιο όπως το άγχος και η υπερκόπωση και υπάρχουν και εσωτερικά αίτια όπως η κληρονομικότητα.

    Εκδηλώνεται με πολλούς τρόπους που τους περιγράφει στο άρθρο, οι φωνές είναι ένας τρόπος εκδήλωσης της ψύχωσης. Οι φωνές ακούγονται και όταν δεν υπάρχει άλλος γύρω, που τις προκαλεί το μυαλό... μπορείς να αμυνθείς να μη τους δίνεις μεγάλη σημασία, να τις ακούς να τις παρατηρείς αλλά να μη τους δίνεις σημασία. Δεν είσαι εσύ αυτές οι φωνές, εσύ είσαι κάτι μεγαλύτερο και δυνατότερο από αυτές τις φωνές.

    Όταν γίνονται πολύ ενοχλητικές παίρνουμε φάρμακα που μας επιτρέπουν να τις παραβλέπουμε μέχρι να εξαλειφθούν.

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    Δηλαδη ακομα και οποιος πλαθει στο μυαλο του φωνες εχει ψυχωση?γιατι αυτο μπορουν να το κανουν ολοι οι ανθρωποι..εγω τις πλαθω και δεν τις νιωθω σαν να προερχονται απο τα αυτια αλλα σαν σκεψη μεσα στο μυαλο..δεν τις ακουω οταν δεν σκεφτομαι να πλασω..δηλαδη μονο οταν σκεφτομαι οτι καποιος μιλαει μου ερχονται..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Οι φωνές που δεν ακούς δεν είναι ψύχωση, οι φωνές που νομίζεις ότι ακούς, είναι!

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42

    1111

    Αρα ετσι οπως σου το εγραψα τι πιστευεις οτι εχω?Εγω ακουω σαν φωνη κατι που σκεφτομαι οχι πραγματα τα οποιαδεν σκεφτομαι..αυτο δεν μπορω να καταλαβω αν στην ψυχωση οι φωνες αποτελουν προιον σκεψης?
    Last edited by Panos123; 13-07-2018 at 12:59. Reason: Panos123

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Δεν είμαι αρμόδιος να κάνω διάγνωση, σου προτείνω να ρωτήσεις ένα ψυχίατρο. Παίρνεις καθόλου φάρμακα; Έχεις πάει σε ψυχίατρο;

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    Ναι πηγα και με ειπε οτι δεν εχω ψυχωση αλλα ocd..αλλα εγω πλαθω φωνες..αυτο που θελω να μαθω ειναι αν οι φωνες στην ψυχωση ειναι προιον ή οχι της σκεψης..γιατι πιστευω οτι δτην ψυχωση οι φωνες ερχονται ανεξαρτητα με την σκεψη..αυτο θελω να μου διαλευκανει καποιος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Ναι, στην ψύχωση οι φωνές έρχονται από μόνες τους ανεξέλεγκτα, δεν τις ελέγχει η σκέψη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    αν παθεις ψυχωτικο επισοδειο την πρωτη φορα δεν καταλαβαινεις οτι της δημιουργει το μυαλο σου, νομιζεις οτι ειναι πραγματικοτητα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Σωστός ο pavlosla,

    Κι εγώ κατά το μανιακό μου επεισόδιο δεν καταλάβαινα χριστό... Νόμιζα ότι όλες οι παραισθήσεις, οι ήχοι και οι φωνές ήταν αληθινά!
    Κανείς δεν καταλάβαινε τπτ, ούτε γονείς ούτε φίλοι.. Κρυβόμουν δυστυχώς πολύ καλά.
    Δεν έχω κάτι να πω παραπάνω, πέρα από το να συμβουλευτείς κι άλλον γιατρό, δεν είναι OCD οι φωνές στο μυαλό σου.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    Jaded future δεν εχω φωνες με την εννοια των ακουστικων ψευδαισθησεων να τις ακους απο το αυτι αλλα σκεψεις-φωνες που τις πλαθω εγω..εσυ απο τι το επαθες?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Εννοεις οτι πχ σκεφτεσαι οτι σου μιλαει καποιος γνωστος σου και ειναι σαν να αναγνωριζεις την φωνη του σε αυτη την σκεψη.
    Η να σκεφτεις ενα τραγουδι μεσα σου και να ειναι σαν να το τραγουδαει η φωνη του τραγουδιστη.
    Δεν τα ακους βεβαια σαν κανονικες φωνες, σπλα καπου μεσα στη φαντασια σου.
    Αν εννοεις αυτο νομιζω ολοι οι ανθρωποι το εχουν. Καποτε ειχα πετυχει ενα αρθρο που ελεγε για τα τραγουδια, οτο μυαλο μας λειτουργει σαν music player, ειδικα μετα απο μια εντονη νυχτα σε μια συναυλια πχ η σε ενα πανηγυρι. Ξαπλωνεις και σου ερχονται στο μυαλο τα τραγουδια σαν να τα ακους.
    Καμια σχεση με το να ακους κανονικα απ εξω, ανυπαρκτες φωνες, χωρις καν να τις σκεφτεσαι.

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    GeorgeGr1 ειναι ετσι οπως το περιγραφεις..αρα και συ λες οτι στην ψυχωση,οι φωνες ερχονται ανεξαρτητα με την σκεψη?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ερώτηση
    By Nietzsche in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 09-09-2015, 19:55
  2. Ερώτηση
    By Billaras in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 16-03-2013, 00:34
  3. Μια ερωτηση!
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 08-01-2012, 00:02
  4. Mια ερώτηση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 23-12-2011, 02:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •