Αρρωστοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    15

    Αρρωστοφοβια

    Καλησπέρα σε όλους. Το πρόβλημα μου είναι το άγχος το οποίο προέρχεται από την αρρωστοφοβια.. Ενώ το περισσότερο άγχος έχει φύγει και μπόρεσα και πήγα και διακοπές σε πολύ μακρινό νησι και μπήκα και σε πλοίο,ούτε που θα το σκεφτόμουν να μπω πριν από δύο μήνες, ακόμα βλέπω τον εαυτό μου να σκέφτεται ότι κάτι κακό θα πάθω και έχω κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και δεν έχω τίποτα.. Εκτός από μια ανεπάρκεια στη βιταμινη d.. Έχω συνειδητοποιήσει ότι όλα προέρχονται από το μυαλό και γι αυτό δεν πανικοβαλομαι απλώς πέφτω ψυχολογικά.. Είμαι σε καλό δρόμο;

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Οι συνειδητοποιήσεις που κάνεις είναι σωστές. Επίσης είσαι σε καλό δρόμο που τολμάς να προκαλέσεις τις φοβίες σου και να τολμήσεις να τις ξεπεράσεις.
    Προσπάθησε θα έλεγα να κάνεις διαλογισμό και έλεγχο της αναπνοής αντί να σκέφτεσαι. Όταν έρχεται μια κακή σκέψη διώξ' την με διαλογισμό με ένα θέμα που σε ευχαριστεί ή είναι ουδέτερο. Οι σκέψεις είναι όπως τα σύννεφα στον ουρανό. Εσύ είσαι ο ουρανός και αυτά έρχονται και φεύγουν, δεν μπορούν να σε βλάψουν.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Οι συνειδητοποιήσεις που κάνεις είναι σωστές. Επίσης είσαι σε καλό δρόμο που τολμάς να προκαλέσεις τις φοβίες σου και να τολμήσεις να τις ξεπεράσεις.
    Προσπάθησε θα έλεγα να κάνεις διαλογισμό και έλεγχο της αναπνοής αντί να σκέφτεσαι. Όταν έρχεται μια κακή σκέψη διώξ' την με διαλογισμό με ένα θέμα που σε ευχαριστεί ή είναι ουδέτερο. Οι σκέψεις είναι όπως τα σύννεφα στον ουρανό. Εσύ είσαι ο ουρανός και αυτά έρχονται και φεύγουν, δεν μπορούν να σε βλάψουν.
    Η αλήθεια είναι ότι προκαλώ τις φοβιες μου.. Δεν λέω ποτέ όχι σε εξόδους και πάντα βγαίνω και λέω αν είναι να πάθω κάτι ας το πάθω και ότι γίνει.. Απλώς με ενοχλούν ακόμα οι σκέψεις αυτές και με επηρεάζουν.. Οχι πάντα βέβαια.. Μερικές φορές.. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by Χριστίνα 95 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι προκαλώ τις φοβιες μου.. Δεν λέω ποτέ όχι σε εξόδους και πάντα βγαίνω και λέω αν είναι να πάθω κάτι ας το πάθω και ότι γίνει.. Απλώς με ενοχλούν ακόμα οι σκέψεις αυτές και με επηρεάζουν.. Οχι πάντα βέβαια.. Μερικές φορές.. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Το έντονο άγχος μπορεί στο μέλλον να φέρει και κρίσεις πανικού. Ψάξε γι αυτές, ενημερώσου για να είσαι έτοιμη.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by tony_c2018 View Post
    Το έντονο άγχος μπορεί στο μέλλον να φέρει και κρίσεις πανικού. Ψάξε γι αυτές, ενημερώσου για να είσαι έτοιμη.
    Έπαθα αυτούς τους δύο μήνες.. Δύο φορές.. Ξέρω πως είναι..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

Similar Threads

  1. ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
    By marakitwins in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 07-10-2017, 18:52
  2. αρρωστοφοβια
    By pasxalita in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 09-05-2014, 19:49
  3. Αρρωστοφοβία
    By Ypomoni in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 18-09-2013, 02:16
  4. αρρωστοφοβία
    By balzac in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2012, 06:58
  5. Αρρωστοφοβια
    By kyknos25 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 09-05-2012, 22:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •