Ειμαι εδω για να σας πω πως τα καταφερα.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    11

    Ειμαι εδω για να σας πω πως τα καταφερα.....

    Καλη σας μερα,σας γραφω μεσανυχτα,αυτη η ωρα ειναι δικη μου.
    Ολα ξεκινησαν τον 2015.Η μαμα μου διεγνωστηκε με καταθλιψη και 3 μηνες μετα εκανε αποπειρα αυτοκτονιας.Ευτυχως τωρα ειναι καλα και το ξεπερασε.Ειχα ηδη βγει απο ενα ακουσιο διαζυγιο 2 χρονια πριν κ παλευα να σταθω στα ποδια μου μεγαλωνοντας μονη μου ενα μωρο 2 ετων τοτε.Οποιος εχει βιωσει χωρισμο θα ξερει.Απορριψη,θυμος,αγχος για το αυριο,οικονομικα αλλα ντ αλλων κ εγω μονη μου τα καταφερνα μια χαρα.Η ετσι νομιζα τοτε.Ωσπου με περνουν τηλ κ μου ανακοινωνουν τη πραξη της μαμας μου.Ολα τοτε αρχισαν.Η μαμα μου νοσηλευτηκε 3 μηνες στο ΑΤΤΙΚΟ.Καθε μερα μπαινοβγαινα να τη φροντισω,ενιωθα δυνατη και της εδινα αισιοδοξια.Τη στιγμη που πηρε εξιτηριο και για πολυ καιρο μερα ξεκινησα να μην αισθανομαι καθολου καλα.Ενιωθα ενα κενο,ετρωγα ελαχιστα μονο μισο τοστ την ημερα,δεν ειχα καμια ορεξη και δε με ευχαριστουσε τιποτα.Αρχισα να φοβαμαι οτι παθαινω το ιδιο.Το σκηνικο ολοκληρωθηκε με τις ιδεοληψιες.Επιανα ξυραφακια και περνουσε ασυναισθητα η σκεψη να κανω κακο στον εαυτο μου,εβλεπα μπαλκονι κ ερχοταν η σκεψη να πεσω.Ουρλιαζα και εκλαιγα απο το φοβο μου ετρεμα και στο μυαλο μου πιστεψα οτι αρρωσταινω κι εγω.
    Περνω την αποφαση να επισκεφτω ΜΟΝΗ μου εναν ψυχιατρο νομιζοντας οτι θα μου δωσει το μαγικο χαπι κ οτι ολα θα περασουν.Ειχα συχνες κρισεις αγχους και δεν αντεξα να βρισκομαι σε κλειστους χωρους.Η καθε μερα μου φαινοταν αιωνας και με προσμονη περιμενα το βραδυ να κοιμηθω(ευτυχως κοιμομουν αρκετα καλα) για να ηρεμησω απο ολο αυτο που βιωνα.Ξεκινησα ατομικη ψυχοθεραπεια τον Ιανουαριο του 2016 πιστευοντας οτι εχω οτι αρρωστεια υπηρχε στη βιβλιογραφια της ψυχιατρικης σχολης.Παρακαλουσα τον γιατρο να μου δωσει αντικαταθλιπτικο να ηρεμησω,ηρεμος μου ελεγε δεν το χρειαζεσαι,δεν εχεις κατι,απλα περνας εντονο μετατραυματικο στρες με φοβια ενω επερνα μισο ζαναξακι των 0,5 για να αισθανθω καλυτερα.
    Το μονοπατι που ξεκινησα να περπατω ηταν επωδυνο(η ψυχοθεραπεια ειναι μια επωδυνη αλλα συναμα λυτρωτικη διαδικασια).Ενιωθα πολλες φορες επωδυνα συναισθηματα και πραγματικα πολυ ασχημα ψυχολογικα.Εμαθα να κανω υπομονη και να κατανοω το καθετι που αισθανομαι,νιωθω χωρις να δινω μεγαλη αξια στις σκεψεις μου.Πολλες φορες ειχα παλινδρομηση σε ολη τη διαδικασια ομως καρτερικα καλλιεργησα τη πιστη στον εαυτο μου και μετα απο καθε κριση που βιωνα ενα ολοκαινουριο κομματι μου εμφανιζοταν που πριν αγνοουσα οτι υπηρχε.Συνεχισα την ατομικη ψυχοθεραπεια για 2,5 χρονια και σε λιγες μερες θα κανω το τελευταιο ραντεβου ενω παραλληλα απο το Δεκεμβριο του 2017 ξεκινησα στον ιδιο ψυχοθεραπευτη ομαδικη ψυχοθεραπεια η οποια ειναι ισαξια μην σας πω και καλυτερη απο το ατομικο διοτι βιωματικα με αλληλεπιδραση με τα υπολοιπα ατομα της ομαδας βιωνεις και ξανα βιωνεις οποιο καταπιεσμενο συναισθημα υπαρχει μεσα σου.
    Πλεον τις ιδεοληψιες εχω καταφερει σε ενα μεγαλο βαθμο να τις μειωσω χωρις βεβαια αυτο να σημαινει πως αν προκειψει καποιο ερεθισμα η καποια στρεσσογονο κατασταση δεν επανεμφανιζεται.
    Προσπαθω να ειμαι ηρεμη και κανω καθημερινα διαλογισμο,μελεταω αρκετα,κραταω καθημερινο ημερολογιο καθως κ ημερολογιο συνεδριων και ξανα συστηνομαι στον Εαυτο μου και στους γυρω μου.
    Μεσα απο ολη αυτη τη διαδικασια μαθαινω καθε μερα να αγαπω και να αποδεχομαι ΚΑΑΑΑΑΘΕ ΠΤΥΧΗ του Υπεροχου Εαυτου μου βαζοντας υγιη ορια με τους γυρω μου.
    Επισης σε λιγους μηνες δινω κατατακτηριες για σχολη ψυχολογιας και θελω να ασχοληθω επαγγελματικα με αυτο το κλαδο.Μεσα απο μια δυσκολη και βασανιστικη εμπειρια βρηκα αυτο που με ευχαριστει και με παθιαζει.
    Αν χρειαστει καποιος τη βοηθεια μου η να σας πω τι βοηθησε εμενα στο διαβασμα και τη μελετη η καθετι με διαλογισμο η και το ονομα του ψυχιατρου(ειναι Θεος ο ανθρωπος παιδια) πολυ ευχαριστως να σας βοηθησω οπως μπορω....



    Πιστη στον Εαυτο σας,οσο ασχημα κ αν αισθανεσθε τωρα ειναι απλα παροδικο,πιστεψτε το και η αυτοιαση σας μαζι με τη καταλληλη καθοδηγηση βεβαια θα φερουν αποτελεσματα.ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ
    Σας Αγαπω!
    Last edited by Jule32; 13-07-2018 at 03:19.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Κι εγώ σας αγαπώ!!!

    Το μήνυμά σας είναι γεμάτο δύναμη και αισιοδοξία.
    Χαίρομαι που καταλαβαίνω ότι είστε πλέον ευτυχισμένη. Εύχομαι να κρατήσει για πάντα.

    Αν έχετε κάποιο βιβλίο να προτείνετε, θα ήθελα να το δημοσιεύσετε.

    Ο γιατρός σας, που ονομάζετε Θεό δείχνει πόσο σπουδαίο είναι να έχουμε έναν οδηγητή που θαυμάζουμε και εκτιμούμε. Η συνεργασία Ιατρού-ασθενούς είναι σωτήρια. Τον πετύχατε με την πρώτη ή μετά από πολλές αλλαγές;

    Ο Θεός σας αγαπάει!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    3
    Χαίρομαι πάρα πολύ που τα κατάφερες!
    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    Πώς ξέρουμε αν πρέπει να πάμε σε ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή;

    Μέχρι τώρα έχω παει: σε 1 ψυχίατρο και 2 ψυχολόγους αλλά απογοητεύτηκα οικτρά όλες τις φορές. Δεν πάει άλλο όμως.
    Χρειάζομαι βοήθεια.

    Έχω μετατραυματικό στρες 15 χρόνια. Δεν μπορώ καν να πω τι μου συνεβη. Αναφερομαι σε αυτο σαν "ατύχημα" ή "επίθεση".

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    11
    Γεια σου Homebod!
    Οντως πολυ αισιοδοξο ποστ συμφωνω απλα ολα αυτα τα χρονια εχω βασανιστει παρα μα παρα πολυ απο ολο αυτο.Υπηρχαν φορες που ενιωθα κενο,αδεια,ξανα σκεψεις ιδιου περιεχομενου,να απογοητευομαι και να απελπιζομαι.Ο δρομος δεν ηταν στρωμμενος με ροδοπεταλα.Ακομη και προχτες ξανα ειχα κριση με σκεψεις αρνητικες.Απλα με το καιρο εχω βελτιωσει την αντιληψη του περιβαλλοντος,διοτι απο το πλ στρες ειχα αποπροσωποιηση και ενιωθα εχθρικο ολο το περιβαλλον που ζουσα δουλεια,σπιτι,γειτονια,φιλ� �υς.
    Απλα ξανα λεω με το καιρο αισθανομαι περισσοτερο καιρο χαρουμενα συναισθηματα και αισθημα πληροτητας και ευγνωμοσυνης απλα οι σκεψεις υπαρχουν και εμφανιζονται πιο αραια.
    Ολο αυτο το διαστημα που εχω ξεκινησει ψυχοθεραπεια εχω μελετησει πολυ Λουις Χει,τωρα που αισθανομαι καλα κανω καθε μερα τις θετικες δηλωσεις που κυκλοφορουν σε cd(Ελκεις οτι δηλωνεις το βιβλιο),η Δυναμη του Τωρα(Εκχαρτ Τολλε) και εχω κατα νου να ξεκινησω Χορχε Μπουκαι και Οσσο.
    Η προσωπικη μου εμπειρια μου εμαθε να ΚΑΤΑΝΟΩ την καθε αντιδραση του Εαυτου μου και αυτη ειναι μια μορφη αγαπης,αποδοχης και συγχωρεσης.Σε καμια μα καμια περιπτωση να μην αισθανθεις μειονεκτικα η αδυναμος που βιωνεις μια τετοια διαταραχη.Στο λεω γτ εγω στην αρχη θυμωνα με τον Εαυτο μου και αυτο μου εφερνε αντιστασεις στην διαδικασια της ψυχοθεραπειας.Θελει αφημα το πραγμα,αγκαλιασμα του εαυτου,παραπανω φροντιδα και καθημερινα βηματακια.
    Πως καθε μερα οι καρδιοπαθεις περνουν χαπι για τη πιεση?Ετσι κ εδω καθε μερα θελει προσπαθεια,καλη διατροφη,καλον υπνο,απεφυγε να υπερφορτωνεις το νευρικο σου συστημα με θεαματα πχ θριλερ,περιπετεια,αγωνιας οπωσδηποτε ενα χομπυ να ξεχνιεσαι και να ανανεωνεσαι,παρεα με θετικα ατομα και ολα ειναι καλα.Εγω κανω και διαλογισμο σε καθημερινη βαση και κρατω ημερολογιο ευγνωμοσυνης.Οτι αλλο χρειαστεις ειμαι εδω
    Last edited by Jule32; 14-07-2018 at 23:14.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by LedZepp View Post
    Χαίρομαι πάρα πολύ που τα κατάφερες!
    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    Πώς ξέρουμε αν πρέπει να πάμε σε ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή;

    Μέχρι τώρα έχω παει: σε 1 ψυχίατρο και 2 ψυχολόγους αλλά απογοητεύτηκα οικτρά όλες τις φορές. Δεν πάει άλλο όμως.
    Χρειάζομαι βοήθεια.

    Έχω μετατραυματικό στρες 15 χρόνια. Δεν μπορώ καν να πω τι μου συνεβη. Αναφερομαι σε αυτο σαν "ατύχημα" ή "επίθεση".

    Καλησπερα αγαπητε μου
    Εγω σταθηκα τυχερη στο θεμα του θεραπευτη γτ πηγα σε συστημενο ατομο που ηδη εκαναν αρκετοι γνωστοι μου ομαδικη ψυχοθεραπεια για αυτοβελτιωση-αυτογνωσια οποτε δε χρειαστηκε να ψαξω.Εχω ακουσει οτι δεν ειναι ολοι καλοι.
    Το καλο με τον γλυκο μου (Σταθη) ειναι οτι στο ομαδικο που παω ενας μια φορα ειπε αλλαξα 5 θεραπευτες μεχρι να σε βρω του ειπε και εμεινε μαζι του 8 ολοκληρα χρονια συνολικα ατομικο κ ομαδικο οποτε οταν βλεπω σε εμενα βελτιωση κ ακους κ απο το περιγυρο και απο τους υπολοιπους την ομαδα τετοια λογια οι αμφιβολιες φευγουν.
    Θεωρω οτι ενας ψυχιατρος και ενας ψυχολογος ειναι σαν το γυναικολογο κ τη μαια.Τη δουλεια που κανει ενας γιατρος με πολλα χρονια ιατρικη και στη συνεχεια ποσα χρονια ο ιδιος να εκπαιδευτει στις διαφορες μεθοδους ψυχοθεραπειας ,και να κανει κ ο ιδιος (πρεπει κ οι ιδιοι να κανουν στον εαυτο τους πολλα χρονια) για να μπορεσουν να μπουν σε τετοιες διαδικασιες δεν μπορει να συγκριθει με τη σπουδη ενος ψυχολογου και σου μιλαω αντικειμενικα γτ ετοιμαζομαι να δωσω κατατακτηριες για ψυχολογια οπως ανεφερα παραπανω...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Κι εγώ σας αγαπώ!!!

    Το μήνυμά σας είναι γεμάτο δύναμη και αισιοδοξία.
    Χαίρομαι που καταλαβαίνω ότι είστε πλέον ευτυχισμένη. Εύχομαι να κρατήσει για πάντα.

    Αν έχετε κάποιο βιβλίο να προτείνετε, θα ήθελα να το δημοσιεύσετε.

    Ο γιατρός σας, που ονομάζετε Θεό δείχνει πόσο σπουδαίο είναι να έχουμε έναν οδηγητή που θαυμάζουμε και εκτιμούμε. Η συνεργασία Ιατρού-ασθενούς είναι σωτήρια. Τον πετύχατε με την πρώτη ή μετά από πολλές αλλαγές;

    Ο Θεός σας αγαπάει!!

    Αν θελεις στειλε πμ η μπες να τα πουμε...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Quote Originally Posted by Jule32 View Post
    Αν θελεις στειλε πμ η μπες να τα πουμε...
    Καλημέρα!
    Δεν μπορώ να στείλω πμ, ή δεν ξέρω πώς να το στείλω! Αν θέλεις μπορείς να μου γράψεις στο ..... και να τα λέμε με αλληλογραφία. Θα χαρώ πάρα πολύ!!
    Last edited by homebod; 16-07-2018 at 00:06.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    11
    καλησπερα..
    Εστειλα e mail ελπιζω να ηρθε..
    Πως εισαι σημερα?
    Εγω χτες ετσι κ ετσι ενιωθα σημερα πλ πιο καλα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Ναι Γιούλη μου, έλαβα το email και σου απάντησα.
    Σήμερα είμαι καλύτερα από χθες και πιο δυνατός αισθάνομαι.
    Θέλω να πάρω μια απόφαση να πουλήσω το σπίτι μου και νιώθω ότι μπορώ να το κάνω, παρά τις αντιρρήσεις της μάνας μου. Οι παλιότερες γενιές έχουν ένα κόλλημα με την ιδιοκτησία του σπιτιού, εγώ από την άλλη βρίσκω ότι το νοίκι θα μου έρθει λιγότερα έξοδα από αγορά σπιτιού, στα 10 χρόνια που υπολογίζω ότι φυσιολογικά θα ζήσω ακόμα. (Έχω διαβάσει ότι άνθρωποι που παίρνουν τα φάρμακά μου δεν ξεπερνούν τα 70 χρόνια ζωής)

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    11
    Αγαπημενε μου
    Προτεινω να αφαιρεσεις τις ταμπελες.Αναφερομαι σε αυτο που λες οτι τα ατομα που περνουν φαρμακευτικη αγωγη δεν ξεπερνουν τα 70 τους χρονια.Μπορει να ισχυει ομως να ξερεις πως ολα αυτα ειναι βασει μελετων και συμφωνα με ποσοστα.Μην το κανεις δικο σου και απελευθερωσε αυτη τη σκεψη.Ο ανθρωπος ειμαστε τοσο ανωτερα οντα που δεν υποκεινται σε στατιστικες και νουμερα,απλα πιστεψε το!Ολα τα υπολοιπα θα γινουν και θα σου παρουσιαστουν.
    Κι εγω σημερα αισθανομαι αρκετα καλυτερα και αναγνωρισα τα αιτια που τις προηγουμενες ημερες δεν ενιωθα και τοσο καλα.
    Πριν μερες ελειπα ενα επαγγελματικο ταξιδι 9 μερες που αυτο στη πραξη μεταφραζεται σε ελαχιστο και αστατο υπνο,κακη ποιοτητα φαγητου και καταναλωση αλκοολ σχεδον καθε μερα.Συνηθειες οχι και τοσο καλες για τον οργανισμο.Τωρα που επεστρεψα και θελω να ξανα μπω στη ρουτινα εκτος του οτι νιωθω κομματια κ θελω να φτιαξω ξανα τις ωρες που κοιμαμαι(στο ταξιδι ειχα κανει την νυχτα-μερα),αντι να δειξω κατανοηση και να δωσω λιγο χρονο στον εαυτο μου ειχα θυμωσει που ενιωθα λιγο πεσμενη.Ευτυχως το συνηδειτοποιησα και αρχισα να κατανοω την αντιδραση του Εαυτου μου.Τι να σου κανει κ αυτο το σωμα?Το υπερφορτωνουμε,το ταιζουμε σκουπιδια,τσιγαρα,αλκοολ κ ελαχιστο υπνο και μετα ζηταμε κ τα ρεστα...Θα μπω να δω το email

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ναι Γιούλη μου, έλαβα το email και σου απάντησα.
    Σήμερα είμαι καλύτερα από χθες και πιο δυνατός αισθάνομαι.
    Θέλω να πάρω μια απόφαση να πουλήσω το σπίτι μου και νιώθω ότι μπορώ να το κάνω, παρά τις αντιρρήσεις της μάνας μου. Οι παλιότερες γενιές έχουν ένα κόλλημα με την ιδιοκτησία του σπιτιού, εγώ από την άλλη βρίσκω ότι το νοίκι θα μου έρθει λιγότερα έξοδα από αγορά σπιτιού, στα 10 χρόνια που υπολογίζω ότι φυσιολογικά θα ζήσω ακόμα. (Έχω διαβάσει ότι άνθρωποι που παίρνουν τα φάρμακά μου δεν ξεπερνούν τα 70 χρόνια ζωής)

    Σου απαντησα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by homebod View Post
    , στα 10 χρόνια που υπολογίζω ότι φυσιολογικά θα ζήσω ακόμα. (Έχω διαβάσει ότι άνθρωποι που παίρνουν τα φάρμακά μου δεν ξεπερνούν τα 70 χρόνια ζωής)
    δοκιμασε να συγκρινεις παραδειγματα ανθρωπων που επαιρναν πολα φαρμακα μαζι για να καταλαβεις ποιο ειναι το φως της αληθειας.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Κι εγώ σας αγαπώ!!!

    Το μήνυμά σας είναι γεμάτο δύναμη και αισιοδοξία.
    Χαίρομαι που καταλαβαίνω ότι είστε πλέον ευτυχισμένη. Εύχομαι να κρατήσει για πάντα.

    Αν έχετε κάποιο βιβλίο να προτείνετε, θα ήθελα να το δημοσιεύσετε.

    Ο γιατρός σας, που ονομάζετε Θεό δείχνει πόσο σπουδαίο είναι να έχουμε έναν οδηγητή που θαυμάζουμε και εκτιμούμε. Η συνεργασία Ιατρού-ασθενούς είναι σωτήρια. Τον πετύχατε με την πρώτη ή μετά από πολλές αλλαγές;

    Ο Θεός σας αγαπάει!!
    Εχεις e mail χχαχαχαχα

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δοκιμασε να συγκρινεις παραδειγματα ανθρωπων που επαιρναν πολα φαρμακα μαζι για να καταλαβεις ποιο ειναι το φως της αληθειας.
    Τι εννοεις?Μπορεις να αναπτυξεις τη γνωμη σου σε παρακαλω?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Ναι Γιούλη μου, έλαβα το email και σου απάντησα.
    Σήμερα είμαι καλύτερα από χθες και πιο δυνατός αισθάνομαι.
    Θέλω να πάρω μια απόφαση να πουλήσω το σπίτι μου και νιώθω ότι μπορώ να το κάνω, παρά τις αντιρρήσεις της μάνας μου. Οι παλιότερες γενιές έχουν ένα κόλλημα με την ιδιοκτησία του σπιτιού, εγώ από την άλλη βρίσκω ότι το νοίκι θα μου έρθει λιγότερα έξοδα από αγορά σπιτιού, στα 10 χρόνια που υπολογίζω ότι φυσιολογικά θα ζήσω ακόμα. (Έχω διαβάσει ότι άνθρωποι που παίρνουν τα φάρμακά μου δεν ξεπερνούν τα 70 χρόνια ζωής)

    Home υπαρχει ενα e mail για εσενα....χαχαχαχ

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κατάφερα να είμαι καλά για ένα διαστημα αλλά....
    By chrisxkar in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 24-10-2017, 16:58
  2. Κι εκει που ελεγα οτι τα καταφερα...
    By ΜΑΡΙΤΑ7689 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-01-2012, 07:08
  3. ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!!!
    By vegga in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 20-05-2010, 02:24
  4. Λεωφορειο και τι καταφερα...
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 25-07-2009, 17:15
  5. Replies: 25
    Last Post: 06-11-2007, 23:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •