Διακοπή ζαναξ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 41
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    ;Σε καρδιολόγο να πας,αυτός θα σου πει πιο είναι το καλύτερο φάρμακο, εγώ που είχα τα ίδια με εσένα, πήρα τενορμιν το οποίο με βοήθησε πάρα πολύ και έκοψα εύκολα τα ψυχοφαρμακα χωρίς παρενέργειες. Αν όμως προτιμάς να πας σε άλλο ψυχίατρο, να σου γράψει Ζαναξ και να το κόψεις σιγά σιγά, σε ένα διάστημα κάποιων εβδομάδων ή μηνών. Ότι και να κάνεις θέλει παρακολούθηση και από καρδιολόγο και από ψυχίατρο διτι δεν δίνουν σημασία στα συμπτώματα από την διακοπή ενός φαρμάκου, το θεωρούν νορμάλ να υποφέρεις, μπορεί να σου πουν κιόλας ότι δεν φταίει το φάρμακο αλλά εσυ..Καλή τυχη
    Έτσι μου είχε πει και για εφεξορ όταν ήθελε να μου αλλάξει φάρμακο και είχα τρομερά στερητικά, ότι δεν φταίει το φάρμακο κι εγώ υπέφερα...
    Εσυ ζαναξ έκοψες και είχες ταχυπαλμίες μετά από καμια εβδομάδα; Ποσο καιρό έπαιρνες τενορμιν;

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Έτσι μου είχε πει και για εφεξορ όταν ήθελε να μου αλλάξει φάρμακο και είχα τρομερά στερητικά, ότι δεν φταίει το φάρμακο κι εγώ υπέφερα...
    Εσυ ζαναξ έκοψες και είχες ταχυπαλμίες μετά από καμια εβδομάδα; Ποσο καιρό έπαιρνες τενορμιν;
    Κοίταξε απο όσο ξέρω όλα τα φάρμακα όχι μονο τα νευρολογικά καθονται διαφορετικά στόν καθένα, οποτε ναεχεις υπομονή και με τα ιντεραλ, τενορμιν, παλι δοκιμες θα κανεις ώσπου ναβρεις τι σου ταιριάζει.
    Όσο για τον χρονο πάλι παίζει, αν έχει κάποια σημασία εγώ χρειάστηκα κάποιοις μηνες, μαζί με τον απαραίτητο χρονο για την σταδιακη διακοπή του. Τενορμιν.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Δεν μου απαντάει ο γιατρός για να συνεννοηθούμε.. αποφάσισα να παίρνω 0.25 ζαναξ τα βράδια και όποτε με πιάνει ταχυκαρδία να παίρνω το ιντεραλ... γιατί χωρίς ζαναξ δεν ξέρω ποτέ θα σταματήσουν και αν θα αντέξω

    Συμφωνα με τον γιατρο μου , θελει 6 εβδομαδες ο οργανισμος για να συνηθισει την νεα μικροτερη δοση ........ειναι πολυ μικρη ομως η δοση για σε ταλαιπωρει τοσο ......

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Συμφωνα με τον γιατρο μου , θελει 6 εβδομαδες ο οργανισμος για να συνηθισει την νεα μικροτερη δοση ........ειναι πολυ μικρη ομως η δοση για σε ταλαιπωρει τοσο ......
    Το έπαιρνα πολύ καιρό όμως, χωρίς ζαναξ δυσκολευόμουν...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Κοίταξε απο όσο ξέρω όλα τα φάρμακα όχι μονο τα νευρολογικά καθονται διαφορετικά στόν καθένα, οποτε ναεχεις υπομονή και με τα ιντεραλ, τενορμιν, παλι δοκιμες θα κανεις ώσπου ναβρεις τι σου ταιριάζει.
    Όσο για τον χρονο πάλι παίζει, αν έχει κάποια σημασία εγώ χρειάστηκα κάποιοις μηνες, μαζί με τον απαραίτητο χρονο για την σταδιακη διακοπή του. Τενορμιν.
    Σ ευχαριστώ πολύ... τώρα ξύπνησα με ταχυκαρδία αλλά έχει ηρεμήσει κάπως... έχω αγχωθεί παρά πολύ και νιώθω και βάρος πλέον... μου φαίνεται βουνό και σκέφτομαι μήπως δεν είναι από το ζαναξ

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Για αρχή ξέχασε ότι σου είπε ο ψυχίατρος. Εφόσον αισθάνεσαι άσχημα πήγαινε πάλι για καρδιολογική εξέταση (για μένα είναι περιττό)για να ησυχάσεις, αν επιμένει το αγχος, σημαινει ότι είναι από την διακοπή!!πάρε ζαναξ.
    Αν δεις ότι σε βοηθαει, συνέχισε το και το κόβεις πολύ πολύ σταδιακά.
    Είναι απλά τα πράγματα, απλώς ξέχασε τελείως τον ψυχίατρο.
    Όταν λέμε ότι το ζαναξ θέλει σταδιακή διακοπή δεν σημαίνει μια βδομάδα. Μπορεί να χρειάστει πολύς χρόνος, πρέπει να το δεχθούμε αυτό σαν πραγματικότητα, ακόμα και αν δεν γνωρίζουμε την αιτία (ακόμα) πιστεύω ότι έχει να κάνει με το dna, το οποίο καθορίζει πως ακριβώς θα λειτουργεί η χημεία του εγκεφάλου και του νευρικού συστήματος.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by DiSI View Post
    Το έπαιρνα πολύ καιρό όμως, χωρίς ζαναξ δυσκολευόμουν...

    Μα γιαυτο μουπε ο γιατρος μου 6 βδομαδες .......κι εγω τα παιρνω 14 χρονια τα ζαναξ ......τα ξερω πολυ καλα .....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Για αρχή ξέχασε ότι σου είπε ο ψυχίατρος. Εφόσον αισθάνεσαι άσχημα πήγαινε πάλι για καρδιολογική εξέταση (για μένα είναι περιττό)για να ησυχάσεις, αν επιμένει το αγχος, σημαινει ότι είναι από την διακοπή!!πάρε ζαναξ.
    Αν δεις ότι σε βοηθαει, συνέχισε το και το κόβεις πολύ πολύ σταδιακά.
    Είναι απλά τα πράγματα, απλώς ξέχασε τελείως τον ψυχίατρο.
    Όταν λέμε ότι το ζαναξ θέλει σταδιακή διακοπή δεν σημαίνει μια βδομάδα. Μπορεί να χρειάστει πολύς χρόνος, πρέπει να το δεχθούμε αυτό σαν πραγματικότητα, ακόμα και αν δεν γνωρίζουμε την αιτία (ακόμα) πιστεύω ότι έχει να κάνει με το dna, το οποίο καθορίζει πως ακριβώς θα λειτουργεί η χημεία του εγκεφάλου και του νευρικού συστήματος.
    Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές... σήμερα δεν έχω πάρει ιντεραλ αλλά παίρνω 0.25 ζαναξ το βράδυ.. Εσυ έχεις παρόμοια εμπειρία; Έχω τρομοκρατηθεί γιατί αλομα με πιάνουν ταχυκαρδίες, αν και είμαι καλύτερα

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μα γιαυτο μουπε ο γιατρος μου 6 βδομαδες .......κι εγω τα παιρνω 14 χρονια τα ζαναξ ......τα ξερω πολυ καλα .....
    Είμαι κάπως καλύτερα, αλλά ακόμα τρομοκρατημένη... ψάχνομαι για όλα, κοιτάω συνέχεια τους παλμούς μου, διαφορά τέτοια

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Φυσιολογικο είναι να ψαχνεσαι με την έννοια ότι η διακοπή του ζαναξ ήταν όπως μια τραυματική εμπειρία, ίσως πυροδότησε κάποιες ασυνείδητες διεργασίες, είσαι γενικά άτομο του ελέγχου, της πειθαρχίας;
    Και εγώ τα ίδια παθαίνω, ξαφνικά, η όταν στεναχωρήθηκα από κάτι άσχετο, παθαίνω ταχυπαλμιες. Την πρώτη φορά που πήρα ένα φάρμακο παρόμοιο με το ζαναξ, με μόνο μια δόση, είχα εμφανίσει συμπτώματα στερητικά (ήταν βέβαια μεγάλη δόση). Τώρα που το σκέφτομαι ήταν απαραίτητο γιατί είχα σοβαρό θέμα, αλλά θα ευχομουν να υπήρχε ένα άλλο φάρμακο χωρίς παρενέργειες και χωρίς συμπτώματα εξάρτησης.....να μην είχα μπλέξει ποτέ με τα της κατηγορίας αυτής

    Πιθανόν εσύ να χρειαστεί να επιμείνεις για λίγο καιρό στα 0.25 μέχρι να μην έχεις αλλά συμπτώματα, κι άπο κει και ύστερα βλέποντας και κάνοντας. Να έχεις αισιοδοξία, να μην ανυπομονησία, θέλει χρόνο αλλά θα είσαι καλά.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Φυσιολογικο είναι να ψαχνεσαι με την έννοια ότι η διακοπή του ζαναξ ήταν όπως μια τραυματική εμπειρία, ίσως πυροδότησε κάποιες ασυνείδητες διεργασίες, είσαι γενικά άτομο του ελέγχου, της πειθαρχίας;
    Και εγώ τα ίδια παθαίνω, ξαφνικά, η όταν στεναχωρήθηκα από κάτι άσχετο, παθαίνω ταχυπαλμιες. Την πρώτη φορά που πήρα ένα φάρμακο παρόμοιο με το ζαναξ, με μόνο μια δόση, είχα εμφανίσει συμπτώματα στερητικά (ήταν βέβαια μεγάλη δόση). Τώρα που το σκέφτομαι ήταν απαραίτητο γιατί είχα σοβαρό θέμα, αλλά θα ευχομουν να υπήρχε ένα άλλο φάρμακο χωρίς παρενέργειες και χωρίς συμπτώματα εξάρτησης.....να μην είχα μπλέξει ποτέ με τα της κατηγορίας αυτής

    Πιθανόν εσύ να χρειαστεί να επιμείνεις για λίγο καιρό στα 0.25 μέχρι να μην έχεις αλλά συμπτώματα, κι άπο κει και ύστερα βλέποντας και κάνοντας. Να έχεις αισιοδοξία, να μην ανυπομονησία, θέλει χρόνο αλλά θα είσαι καλά.
    Γενικά είμαι πολύ του ελέγχου και της πειθαρχίας. Όπως τα λες, ίσως να μας χρειαζόταν τότε το ηρεμιστικό, αλλά καλύτερα να μην είχαμε αρχίσει..
    Εσυ όταν διακοπές το ηρεμιστικό και είχες ταχυκαρδίες, το ξεκιναγες πάλι και τις πρώτες μέρες επέμεναν οι ταχυκαρδίες;

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Ναι, χρειαζόταν κάποιος χρόνος , κάποιες μέρες , την τελευταία φορά έχοντας την εμπειρία το επανέφερα στην μισή δόση, χρειάστηκε μια βδομάδα στην μισή δόση (δηλαδή .25).

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Εννοώ μια βδομάδα στην μισή δόση χρειάστηκε για να φύγουν τα συμπτώματα. Μετά από αυτό , έκανα πολύ καιρό για να το κόψω τελειως.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Εννοώ μια βδομάδα στην μισή δόση χρειάστηκε για να φύγουν τα συμπτώματα. Μετά από αυτό , έκανα πολύ καιρό για να το κόψω τελειως.
    Σ ευχαριστώ, με βοήθησες πολύ... ελπίζω να φύγουν σύντομα οι ταχυκαρδίες γιατί δεν μπορώ άλλο...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Παιδιά καλησπέρα. Οι ταχυπαλμίες υπάρχουν ακόμα, κυρίως το μεσημέρι μόλις φάω κ ξαπλώσω. Δεν ξέρω τι να κάνω κ φοβάμαι πολύ...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αλκοολ και λεξοτανίλ/ζαναξ
    By Lydia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 18-03-2018, 02:49
  2. Ζαναξ με μινιτραν
    By tzina2012 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 02-02-2017, 16:59
  3. ζαναξ των 0,5 κ νταγκλες..
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 15
    Last Post: 26-10-2016, 18:07
  4. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 11:11
  5. ερωτηση για ζαναξ
    By Σταθης in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 92
    Last Post: 12-07-2014, 17:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •