Μετά απο 8 χρόνια χωρισμός γιατί? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 201
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Όλα όσα είπες ήταν υπέροχα μα αυτό με το παντελόνι τι το ήθελες , ποιο παντελόνι να τιμήσει;
    Αγάπησε και σπαρταράει από τον πόνο του τώρα , μόνο την αγάπη του και τον εαυτό του να τίμηση και να μην επιτρέψει να κάνει αψυχολόγητες κινήσεις ... μα και θα κλάψει και θα χτυπιέστε κάτω σαν χταπόδι, και θα είναι οι μέρες απαίσιες και χωρίς νόημα , μα άμα δεν τα βιώσει πώς θα ξεκόψει και θα κλείσει τους ανοιχτούς λογαριασμούς που έχεις; Είναι μια επίπονη διαδικασία μα ίσως η πιο δημιουργική και χρήσιμη . Εγώ ξέρω ένα πράγμα όλα όμορφα και καλά, μα οι φουρτούνες διαμορφώνουν χαρακτήρες και ο καλός καπετάνιος ( άντρας η γυναίκα) μόνο τότε φαίνεται .

    *** lostsoul μην το πάρεις προσωπικά , με την άποψή σου διαφωνώ απλά .

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    ναι ρε φιλε...οκ !!! και εγω ειδες συμφωνησα μαζι σου πρωτα και κυρια και πανω στα δικα σου λεγομενα, πηγα και του εγραψα του παιδιου!!!
    Τα ιδια πραγματα λεμε λιγο-πολυ , απλα εγω προσπαθω να του ενισχυσω και λιγο τον \"τσαμπουκα\" του...

    τιποτα αλλο...δεν θελω να παρεξηγηθω...Προς Θεου!
    Ασφαλως και το παλικαρι και θα κλαψει και να χτυπηθει και ολα αυτα... Ολοι μας εχουμε περασει μια τετοια κατασταση, αλλα παντα πιστευω ηταν για καλο....
    Δεν ξερω ρε που...η μου, ετσι δεν ειναι? ............

    ;)

  3. #33
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Στον κοσμο μου
    Posts
    76
    Αυτό με τα παντέλονια τα έχω ακούσει απειρες φορές αυτες τις μέρες όπως και τα περι ανδρισμού, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτομαι τώρα πάνω στον πόνο μου. Μπορεί να έκλαψα και να σύρθηκα μπροστά της ξεπέφτοντας στα μάτια της σαν άνδρας, όμως απο την άλλη έκανα κάτι εξίσου δύσκολο όπως το να μήν την κατηγορήσω ούτε μια φόρα οτι μου λέει ψέματα και να δεχτώ όλα όσα μου έιπε υπερασπίζοτας την σε όλους που έσπευσαν να την κατηγορήσουν οτι με κοροίδεψε. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν έχω αμφιβολίες για τα όσα μου είπε, όμως δεν την πίεσα καθόλου ώστε να μου πει κατι διαφορετικο.

  4. #34
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Στον κοσμο μου
    Posts
    76
    Δεν αντέχω αλλο νιωθω οτι θα τρελαθω θα κανω κατι και μετα θα το μετανιωσω.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by mike1978
    Δεν αντέχω αλλο νιωθω οτι θα τρελαθω θα κανω κατι και μετα θα το μετανιωσω.
    Τελικά αρχίζω να πιστεύω ότι η κοπέλα σου είναι πολύ πιο ώριμη από όσο φανταζόμουν , καθώς μπόρεσε να διακρίνει ότι αυτό που τελικά νιώθεις γι ‘αυτήν δεν είναι αγάπη αλλά μια αρρωστημένη εξάρτηση . Μα η πραγματική αγάπη υποχωρεί όσο εξαπλώνεται η εξάρτηση.

    Μίκε είναι στο χέρι σου να επιλέξεις το καλό η το κακό … αλλά εάν αποφασίσεις να επιλέξεις το \'\'κακό\'\' να ξέρεις ότι τελικά αυτό που ένιωθες για την κοπέλα σου δεν ήταν αγάπη . Δεν μπορεί να είναι αγάπη αυτό το συναίσθημα που όσο σε έχω κοντά μου είσαι καλή και είμαι και γω καλά , αγάπη είναι κάτι πολύ περά από αυτό , αγάπη φιλαράκο μου είναι να σπαρταραει η καρδούλα σου, που ο άνθρωπος σου επέλεξε διαφορετικό μονοπάτι στη ζωή , και η ψύχη σου να έχει το σθένος να της πει προχώρα ,μου αρκεί να σε δω ευτυχισμένη . Δεν μπορώ να στο μεταφέρω λεκτικά … αλλά μπορείς να φανταστείς την δυναμη που έχει κάποιος που μετατρέπει τον πόνο σε καλοσύνη , το δάκρυ σε χαμόγελο , την πληγή σε παλικαριά, είναι αυτός που είναι ακριβώς στο σημείο που είσαι εσύ αλλά δεν περναει ούτε δευτερόλεπτο από το μυαλό του το κακό , όποιος πραγματικά αγαπαει έχει την δύναμη να αντέξει τον πόνο γιατί είναι ακριβός η ευγνωμοσύνη γι’αυτό το θαύμα που έζησε που δεν σου αφήνει κανένα περιθώριο για αμφιβάλεις για το εάν τελικά άξιζε … αγάπησα με όλη τη δύναμη της ψυχής μου , ένιωσα τον πόνο σε κάθε κύτταρο του κορμιού μου, μα τελικά ήταν αυτός ο πόνος που με έμαθε να αγαπώ ακόμα περισσότερο και να πόναω ακόμα πιο πολύ … και τώρα πλεον ξέρω ότι ζωή και πόνος πάνε μαζί και όταν παψω κάποτε να ποναω απλά δεν θα υπάρχω πια.

  6. #36
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Στον κοσμο μου
    Posts
    76
    Σ΄ευχαριστώ thessalo με ταρακουνησες αρκετα με αυτο που ειπες για την εξαρτηση και την αγαπη. Θελω να πιστευω οτι ειναι αγαπη αυτο που αισθανομαι και οχι εξαρτηση, απλα ειναι καποιες στιγμες αδυναμιας που ξεσπαω και δεν ξερω τι να κανω. Η κοπελα μου ειναι οντως ωριμη για την ηλικια της οχι μονο στην σχεση μας αλλα γενικα στην ζωη της.

  7. #37
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Στον κοσμο μου
    Posts
    76
    Παιδια ρωταω αυτους που γνωριζουν, εμπειρικα αν ειναι να επιστρεψει καποιος σε μια σχεση ποσο διαστημα χρειαζεται γι΄αυτο πανω κατω? Το ξερω αυτο που ρωταω εξαρτατε και απο τον χαρακτηρα του καθενος, αλλα υπο φυσιολογικες συνθηκες ποτε ενα ατομο συνηδητοποιει την πραγματικη απωλεια του αλλου απο την σχεση?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Δεν πιστευω στις επιστροφες.
    Ακομα και να επιστρεψει θα συνεχισουν να υπαρχουν τα προβληματα που ειχατε πρωτα. Απλα στην αρχη θα κουκουλωθουν ολα αλλα στην πορεια θα ξαναβγουν στην επιφανεια.

    Το ποτε θα το συνειδητοποιησεις εξαρταται απο το κατα ποσο θες να ζησεις πραγματικα την ζωη σου ή θες απλα να μιζεριαζεις. Ειναι στο χερι σου
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    Βρε συ Mike τι ρωτάς; το ξέρεις και συ ότι αυτά δεν πάνε με το μέτρο…μπορεί κάποιος να γυρίσει νωρίς αλλά λόγω συνήθειας ή από τον φόβο της μοναξιάς, ή μπορεί να φανεί μετά από καιρό αλλά για σένα να μην είναι το ίδιο, να μην είσαι ο ίδιος εσύ…Το θέμα δεν είναι πότε κάποιος γυρνάει, αλλά γιατί…κι αν ο χωρισμός είναι μια απόφαση που πάρθηκε υπό ώριμη σκέψη, τότε το ίδιο πρέπει να ωριμάσει και η αντιστροφή των λόγων που οδήγησαν σε αυτόν. Εσύ κάνε τον απολογισμό σου και μην μπαίνεις στην διαδικασία να μετράς αντίστροφα, σε πάει πίσω και μάλιστα για κάτι πολύ αβέβαιο…κάνε αυτό που σου είπαν τα παιδιά, αποδέξου ότι η κοπέλα πήρε μια απόφαση και μάθε να ζεις με αυτό, όσο κι αν δυσκολεύεσαι...όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο, κι όταν κοιτάμε πίσω νομίζω κανείς μας δεν θα θελε να το αποφύγει, όσο περίεργο κι αν ακούγεται…

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    288
    Καλημέρα και απο μένα.. Mike
    Πολλοί από εδώ μέσα με θυμούνται ίσως..
    Θα σου πω πολύ περιληπτικά την δική μου ιστορία..

    Με χώρησε ο σύντροφος μου πριν απο καιρό.. γιατί πολύ απλά.. κουράστηκε απο τη σχέση μας.. Μετά από 1 μήνα περίπου γύρισε (αυτό πάει στην ερώτησή σου .. πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να χρειαστεί για να επιστρέψει κάποιος.. σε εκείνον τόσο χρειάστηκε)..

    Λοιπόοοον... γύρισε... και όλα ήταν σούπερ... καταπληκτικά... για 1 μήνα ΜΟΝΟ.. :)
    Τώρα μετά από 7 μήνες περίπου από την επιστροφή του... φτάσαμε στο ίδιο σημείο που είχαμε φτάσει τότε.. Αναλωνόμαστε στα ΙΔΙΑ ακριβώς προβλήματα του τότε...

    Μου φαίνεται απίστευτο.. δυσκολεύομαι να το παραδεχτώ.. όμως έτσι είναι..

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τελικά από την στιγμή που θα δημιουργηθούν προβλήματα.. ΑΝ δεν έχου ΚΑΙ οι 2 την διάθεση να τα διορθώσουν.. τότε λυπάμαι.. αλλά συνέχεια εκεί θα καταλήγετε...

    Επειδή όμως αυτό.. είναι κάτι που πρέπει να καταλάβεις μόνος σου.. ακολούθα την τακτική που σου είπε λίγες σελίδες πίσω η Θεοφανία.. μετά θα το δεις μόνος σου... όπως το βλέπω κι εγώ τώρα..

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Mike μακρια της. Καμια επιστροφη δεν εχει θετικο αποτελεσμα στο τελος.
    Θα τα ξαναχαλασετε και θα γινεις ακομα χειροτερα με δεδομενο οτι ο λογος για τον οποιο σε παρατησε θα συνεχισει να υπαρχει.
    Ποτε δεν το εκανα και ουτε υπαρχει περιπτωση να το κανω. Το θεωρω τεραστιο λαθος και κατα την γνωμη μου και αρκετα ανωριμο να ξαναμπλεξεις με ατομο που τα εχεις χαλασει επειδη υπηρχαν προβληματα στην σχεση
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    299
    παιδια ειναι τρομερο!!! Και η woman εχει απολυτο δικιο αλλα και ο manthes εκανε μια πολυ \"σοφη\" παρατηρηση...!!!! καμια μα καμια επιστροφη δεν εχει αισιο τελος...
    φιλε μικε1978, και να γυρισει πισω, σκεψου και το αλλο (περα ολων αυτων που πολυ ορθα εθεσαν η woman και ο manthes), οτι κι εσυ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ!!! γιατι??? Γιατι φιλε μου θα εισαι διαρκως στην \"πρεσσα\", να μην κανεις κατι που θα την χαλασει παλι, και ετσι λοιπον θα ενεργεις \"σπασμωδικα\" και το μονο τελικα που θα κανεις ειναι μεγαλε μου, να ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.... δυστυχως.... για σκεψου λιγο και αυτο....

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Μετά από χρόνια, έμαθα πως για τίποτα δεν πρέπει να είμαι κάθετη και απόλυτη στην ζωή μου.

    Έχουν υπάρξει ζευγάρια που τα κατάφεραν με την επανασύνδεση τους και άλλα που μετάνιωσαν την ώρα και την στιγμή που γύρισαν.

    Για να προσπαθήσει ένα ζευγάρι ξανά, πρέπει να αφήσει το παρελθόν και ότι τους πόναγε πίσω, και να κάνει μια ουσιαστική νέα αρχή.
    Πολλοί πήραν μαθήματα με τον χωρισμό και μετά όντως ήταν καλύτερα στην σχέση τους.

    Στην προκειμένη περίπτωση, πρέπει να θέλει και η κοπέλα κάτι που δεν φαίνεται από τα λεγόμενα σου.

    Σεβάσου το και κοίτα πως μπορείς να ωφεληθείς εσύ από αυτή την ιστορία.Το νόμισμα έχει πάντα 2 πλευρές.

  14. #44
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Στον κοσμο μου
    Posts
    76
    Ισως να εχετε δικιο και απλα εγω δεν ειμαι αυτη την στιγμη σε θεση να δω ετσι τα πραγματα. Οσο για το αν θα καταπιεζομαι αυτο δεν νομιζω οτι ισχυει, αντιθετα αυτη η κατασταση θα με βοηθησει να βγαλω απο μεσα μου πραγματα και να τα προσφερω, αυτα που τοσο καιρο τα καταπιεζα μεσα μου ωστε να μην φαινονται για διαφορους λογους και που τελικα αυτο μου εκανε κακο. Τωρα εχω την διαθεση να προσφερω πολυ περισσοτερα και το να μην μπορω να το κανω με πνιγει. Οσο για την ιστορια σου woman εγω αντιτασω μια δικη μου στην οποια τα παιδια χωρισανε για 2 χρονια και τωρα ειναι παντρεμενα με παιδι και πολυ ετυχισμενα. Θελω να πω με αυτο οτι τουλαχιστον εσεις ξαναδοκιμασατε και δεν θα μεινετε μια ζωη με την απορια οτι ισως θα επρεπε να ειχατε κανει ακομα μια προσπαθεια να μεινετε μαζι. Ποτε δεν ξερει κανεις το αποτελεσμα μιας επανασυνδεσης ολα ειναι πιθανα.

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    mike, η ζωή είναι μικρή για να τη σπαταλά κανείς με απορίες και να αναλώνεται σε προσπάθειες που δεν εξαρτώνται μόνο από τον ίδιο. Αν δηλαδή και η κοπέλα έχει την ίδια απορία \'πώς θα είναι άραγε αν ξαναδοκιμάσουμε\' και είναι διατεθειμένη να προσπαθήσει, την ίδια χρονική στιγμή που θέλεις και εσύ, όλα καλά και όλα πιθανά. Ακόμα κι αν έδειχνε με κάποιο τρόπο να αμφιταλαντεύεται, θα ήταν λογικό να επιμείνεις αφού κι εσύ θέλεις πολύ.

    Από εκεί και πέρα, από ιστορίες άλλων, άλλο τίποτα. Κι εγώ μπορώ να σου πω δύο δικές μου επανασυνδέσεις, η μία πήγε χειρότερα και η άλλη πολύ καλύτερα από την αρχική σχέση.

    Νιώθω όμως ότι θέλεις ν\' αποδείξεις κάτι μέσα από αυτή την επανασύνδεση. Λες ότι θες να προσφέρεις, να εκφραστείς, κάτι που τόσο καιρό δεν έκανες. Είναι λογικό να στενοχωριόμαστε για \'χαμένες ευκαιρίες\'. Αλλά αν μέσα από αυτή την κατάσταση γνώρισες καλύτερα τον εαυτό σου ή αποδέχτηκες κάποιες ανάγκες σου, αυτή τη γνώση μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις σε οποιαδήποτε σχέση από εδώ και στο εξής. Και θυμήσου ότι χρειάζεται να έχει κι ο υποψήφιος σύντροφος την ετοιμότητα να δεχτεί όσα εσύ επιθυμείς να δώσεις. Οι σχέσεις είναι βλέπεις και θέμα timing... :)

Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •