Γνωριζεται καποιον με ψωριαση? Βοηθηστε τον..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    Γνωριζεται καποιον με ψωριαση? Βοηθηστε τον..

    http://i6.photobucket.com/albums/y204/adzik/TopB.jpg
    http://i6.photobucket.com/albums/y204/adzik/TopB.jpg
    Περισσότεροι από 200.000 Έλληνες πάσχουν από ψωρίαση. Η χρόνια αυτή δερματοπάθεια προκαλείται από δυσλειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος, το οποίο επιτίθεται στα δερματικά κύτταρα με αποτέλεσμα αλλοιώσεις του δέρματος.





    Περυσι διμιουργηθηκε σωματιο ψωριασικων Ελλαδωσ
    για να προσφερει ψυχολογικη υποστηριξη , αγαπη, αποδοχη και δυναμη στουσ νοσουντεσ..




    Κι εγω ειμαι μια απο αυτουσ..

    Καντε γνωστο τον συλλογο σε οσα ατομα με ψωριαση γνωριζεται.. Ειναι καταστροφικο για εμασ να ζουμε νιωθοντασ πωσ ημαστε μονοι..πωσ ημαστε καταδικασμενοι να ζουμε αλλιωσ... συχνα ..απομονωμενοι.

    Γιατι δεν ειναι ετσι..κι ασ νιωθουμε ετσι..

    Ολα αντιμετοπιζοντε με στηριξη και υπομονη.
    Ισωσ σωσετε καποιον απο καταθλιψη..εγω αναγκαστικα να περασω πρωτα απο εκει....
    ¨)¨)

    Ευχαριστω ολουσ.
    Αντα.

    WWW.KALIPSO.GR

    ΚΑΛΥΨΩ


    Σωματείο Ψωριασικών Ασθενών



    Ο ΡΟΛΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΥΨΩ



    Σε όλους τους πολιτισμούς από τα βάθη των αιώνων και για κάθε άτομο από τη γέννηση του, οι δεσμοί ανάμεσα σο δέρμα και τον ψυχισμό είναι πολλοί και ποικίλοι.

    Πάρα πολύ πρόσφατα, οι ψυχοκοινωνικές επιπτώσεις των δερματοπαθειών θεωρούνται τουλάχιστον το ίδιο σημαντικές με αυτές των άλλων χρόνιων ασθενειών και να λαμβάνονται υπ όψιν από τους ιατρούς και άλλους θεράποντες;.

    Πράγματι το δέρμα δεν είναι ένα οποιοδήποτε όργανο και συνεπώς οι δερματικές παθήσεις είναι πολύ ιδιαίτερες ασθένειες. Το δέρμα μπορεί να είναι ένα προνομιούχο όργανο στην επικοινωνία με τους άλλους όπως παράλληλά είναι και το όριο ολόκληρου του σώματος.

    Ένα από τα κυριότερα χαρακτηριστική των δερματικών ασθενειών είναι ότι διαταράσσουν τη σχέση δέρματος με δέρμα, σώματος με σώμα, των ασθενών με τους γύρω τους. Πράγματι, ακόμα και αν αυτές οι ασθένειες δεν θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή, προκαλούν όπως και οι σωματικές ασθένειες που θεωρούνται πιο σοβαρές, ένα αίσθημα αναπηρίας και αποτελούν πηγή κατάθλιψης.

    Έρευνα σε 104 ασθενείς που υπέφεραν από ψωρίαση έδειξε ότι το 50 % από αυτούς πίστευαν ότι η ψωρίαση είχε αναστείλει τις συναισθηματικές και σεξουαλικές τους σχέσεις , ενώ σε ποσοστό 11 % δεν επιθυμούσαν παιδί εξαιτίας της πιθανότητας κληρονομικής μετάδοσης της νόσου.

    Κατά συνέπεια, η γνώση και κατανόηση της νόσου από τον ασθενή αλλά και από το ευρύτερο περιβάλλον του είναι σημαντική για την αντιμετώπιση της. Οι ιατροί δερματολόγοι, ως ειδικοί, καλούνται να καλύψουν την ανάγκη αυτή, γεγονός που αποτελεί ένα ακόμη στοιχείο της δύσκολης και πολύπλευρης εργασίας τους. Ο ιατρός είναι για τον ασθενή, ο άνθρωπος που εμπιστεύεται για το πρόβλημα του και στα μάτια του βλέπει πολλές φορές, εκείνον που έχει όλα τα εργαλεία για τη λύση του προβλήματος του. Ο θεράπων ιατρός χρειάζεται να έχει χρόνο και ένα καλό επ’ιπεδο ικανότητας επικοινωνίας για να μπορέσει ν ανταπεξέλθει σε αυτές τις απαιτήσεις του ασθενούς. Αυτό σημαίνει ότι το έργο των ιατρών επιβαρύνεται ακόμη πεισσότεςρο , αφού οι προσδοκίες των ασθενών είναι υψηλές.

    Το σωματείο υποστήριξης ψωριασικών ασθενών << ΚΑΛΥΨΩ >> αναγνωρίζοντας και εκτιμώντας το δύσκολο και πολύτιμο έργο των ιατρών ιδρύθηκε για να βοηθήσει και ν ανακουφίσει κυρίως τις κοινωνικές και ψυχολογικές παρενέργειες αυτής της νόσου. Το << ΚΑΛΥΨΩ >> επιθυμεί να συνεργαστεί με τους ιατρούς που παρέχουν την περίθαλψη και έχουν άμεση επικοινωνία με τον ασθενή γνωρίζοντας καλύτερα από όλους τα προβλήματα τους. Η συμμετοχή τους στην προσπάθεια του σωματείου είναι ιδιαίτερα σημαντική.





    Το Σωματείο Υποστήριξης Ψωριασικών Ασθενών << ΚΑΛΥΨΩ >> στοχεύει στην :

    · Ψυχολογική υποστήριξη του ασθενούς

    · Ευαισθητοποίηση του κοινού για την νόσο ώστε να πάψει ο κοινωνικός αποκλεισμός και το στίγμα

    · Ενημέρωση του ασθενούς για τα δικαιώματα του

    · Συμβουλευτική των οικείων των ασθενών



    Με σταθμό την << Παγκόσμια Ημέρα Ψωρίασης >> στις 29 Οκτωβρίου, προγραμματίζουμε να ευαισθητοποιήσουμε την κοινή γνώμη μέσω της ενημέρωσης και να βοηθήσουμε να κατανοηθεί η νόσος, ώστε να καταπολεμηθεί η άγνοια και οι μύθοι που την συνοδεύουν.

    Ήδη συνεργαζόμαστε με τα σημαντικότερα ομοειδή σωματεία της Ευρώπης με απώτερο σκοπό τη διεθνή συνεργασία για την προώθηση των κοινών μας στόχων.

    Ελπίζουμε και επιθυμούμε την συμμετοχή όλων σας στην προσπάθεια αυτή που ελπίζουμε να γίνει και δική σας. Κοινός μας σκοπός ας γίνει η πολύπλευρη και ολοκληρωμένη φροντίδα των ψωριασικών ασθενών.



    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ;

    Γ.Σισίνη 33, 11528, ΑΘΗΝΑ

    ΤΗΛ: 210-7212002

    ΦΑΞ: 21012003
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    http://www.youtube.com/watch?v=MToc9-ORk0E
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας άντα.

  4. #4
    Άντα είχα και εγώ ψωρίαση στους αγκώνες. Εμφανίστηκε μετά από ένα σοκαριστικό τροχαίο που πέρασα. Είχα δοκιμάσει εκατοντάδες θεραπείες, κρέμες, ματζούνια, δεν έφευγε. Δώδεκα χρόνια μετά που έχασα τη μαμά μου, έφυγε σε μια νύχτα. Όλοι οι γιατροί υποστηρίζουν πως η συγκεκριμένη νόσος είναι καθαρά ψυχολογική εξ ου και εμφανίζεται ή εξαφανίζεται από σοκ.
    Παρόλα αυτά δεν τη θεώρησα ποτέ ούτε επικίνδυνη ούτε τόσο σημαντική ώστε να χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη όσοι πάσχουν από αυτή...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    θεοφανια μου...πραγματικα φοβερο το γεγονοσ οτι εφυγε μετα απο δευτερο σοκ..πρωτακουστο για μενα πραγματικα..
    ..εγω απο ερωτικη απογοητευση στα 18 μου, επαθα νευρικο κλονισμο και μετα βγηκε και η ψωριαση..
    και ακολουθησε η βαρια καταθλιψη..


    οσο για την σοβαροτητα ξερεισ εξαρτατε, αν ο περυγυροσ σου δεν σε αποδεχεται και θεωρεισαι αρρωστη και παρεισακτη τοτε υπαρχει σοβαρο προβλημα..

    βεβαια εχει να κανει και με το ποσο απλωμενη ειναι..

    εμενα ηταν σκεπασμενο το 90% του σωματοσ μου..φαντασου...

    αν ειναι μονο πχ στουσ αγκωνεσ τοσο το καλυτερο..για την ψυχικη υγεια του ασθενη...

    εγω ειχα σιγουρευτει πια πωσ..δεν θα με ξανααγγιξει κανεισ...πωσ η ζωη μου τελειωσε...


    Παντωσ παιδια πραγματικα..οσο πιο υσχυροσ ειναι ο συλογοσ τοσο μεγαλητερη και η δυναμη του..

    γιατι πχ το γεγονοσ οτι αρκετοι ασθενεισ(σε αυτουσ κι εγω) οταν νοσουν, δεν μπορουν να δουλεψουν..εγω λογο αδυναμιασ και πυρετου 24 ωρεσ το 24ωρο. Και φυσικα του κοινωνικου στιγματοσ.. ειναι θεμα που θα επρεπε να απασχολει την πολιτεια..

    φιλακια πολλα..και Θεοφανακι μου κρατα γερα..

    Ραψωδε μου..ευχαριστουμε πολυ!!!!!!

    φιλια!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Αντούλα, σόρι....πραγματικά δεν πήγε το μυαλό μου πως είχες τόσο μεγάλο πρόβλημα. Επειδή ακριβώς εμένα ήταν μια ζωή μόνο στους αγκώνες και το καλοκαίρι σχεδόν έφευγαν με τα μπάνια, δεν είχα δώσει τόσο μεγάλη βαρύτητα. Ελπίζω τώρα να είσαι καλύτερα και να το ξεπεράσεις εντελώς με ένα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ευχάριστο σοκ!
    Φιλιά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Γνωριζω ενΑ παιδακι που εβγαλε ψωριαση επειδη χωρισαν οι γονεις του.ειναι ψυχολογικο........νομιζω ετσι λενε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Ναι Μαρακι ειναι ψυχοσωματικο..

    γι αυτο και καλητερευει με την ψυχοθεραπεισ..

    Θεοφανια μου λογικο το βρισκω... μην ανυσηχεισ..

    φιλια!
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Τελικα οι περισσοτερες αρωστιες ειναι ψυχοσωματικες.
    Κατι που θα επρεπε να μας βαλει ολους σε σκεψεις..

    Να ειμαστε και να νιωθουμε καλα, οσο μπορουμε

    Ξερω 2 ατομα με ψωριαση και οι 2 υπερβαροι..δεν ξερω αν συγχεεται το ενα με το αλλο.
    Στην μια περιπτωση παντως, προεκυψε μετα απο μια απελπιδη προσπαθεια να χασει βαρος διχως να τα καταφερει βεβαια

    Το σωμα μας φωναζει με καθε τροπο, οταν δεν ειμαστε καλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Nora μου αυτο το ατομο που λεσ προφανοσ υπεστει σοβαρο σοκ , ισωσ και απελπισια λογο την αποτυχιασ τησ προσπαθειασ του και ποιοσ ξερει για ποιον αλλο λογο..

    ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο πωσ οποιαδηποτε προσπαθεια σωστοτερησ διαιτασ μονο θετικα αποτελεσματα εχουν και οπισθοχοριση των σημαδιων..

    βεβαια την πρωτη φωρα παντα ημαστε ολοι σε τετοιο σοκ, που ειναι σχεδον αδυνατο να υπαρξει καποια βελτιωση πριν απελθει αποδοχη τησ νοσου και προσπαθεια για μια καλητερη ζωη...

    ολοι ξερουμε πωσ η παχυσαρκεια συχνα κρυβει ψυχολογικα θεματα..

    Προσωπικα η διαιτα μου αλλαξε μετα την ψωριαση και εχω να νοσησω 3 χρονια,
    ισωσ συμπτοματικα υπαρχει καποια σχεση με τισ ζωικεσ πρωτεινεσ και ειδικα με το κρεασ, γεμιζουν το σωμα με τοξινεσ και ανεβαζουν την ουρια στο αιμα .

    Με την διαιτα το σωμα ξαλαφρωνει και ειναι πιο υγιεσ..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    64
    gaia stin adzik kai se olous tous alous:P .8a ei8ela na rotiso, to psixosomatiko kai stres apo kapou den preri na proerxete , giati i perisoteres pa8isis na proerxonte apo to psixologiko kai giati oxi oi pa8isis na dimiourgou psixol (pa8on kai ego) sim: stis maldibes mia fora eixa ka8arisi entelos apo ti 2h mera(tis dio meres trefomou mono me karides freskes ) exei kaios kapia analogi empiria ? euxaristo poli se olous

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    61
    οντως το σώμα μας φωνάζει όταν δεν είμαστε καλά, εγώ ανάλογα με την ψυχολογική μου κατάσταση εμφανίζω έκζεμα, υπήρξαν εποχές που τα πόδια μου μάτωναν...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    64
    sim8ono apolitos .exoume pote ananaroti8i oti kati simbeni se pouto ton kosmo ? ta trofima eine ta eidia me auta poy eitan prin 20 xronia? exw diabasi oti sta zwa tous dinoun isxira antibiotika ( den xriazete na pernoume antibiosi me 3-4 mpritzolakia eimaste perdiki ) eiparxoun frouta kai laxanika pou sou pernoun anti na sou dosoun .ola auta den sxetizonte me ton metabolismo , to kikloforiako, kai auta me to ANXOS .mipos prepi na metalaxtoume kai emis

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by holbold
    gaia stin adzik kai se olous tous alous:P .8a ei8ela na rotiso, to psixosomatiko kai stres apo kapou den preri na proerxete , giati i perisoteres pa8isis na proerxonte apo to psixologiko kai giati oxi oi pa8isis na dimiourgou psixol (pa8on kai ego) sim: stis maldibes mia fora eixa ka8arisi entelos apo ti 2h mera(tis dio meres trefomou mono me karides freskes ) exei kaios kapia analogi empiria ? euxaristo poli se olous

    Απιστευτο και Παρα πολυ ενδιαφερον ..εγω οταν ημουν χαλια χαλια σκεφτομουν την σταφυλοθεραπεια..νυστια σταφιλιου..κατι μοναχων..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Ισωσ απλα καποιοι ανθρωποι και μεσα σε αυτουσ και οι ψωριασικοι \"εμεισ\"...εχουμε πιο ευαισθητουσ οργανισμουσ και δεν ανεχομαστε καλα τα ψευτικα φαγητα.... κατι ξερει το σωμα μου και απο παντα μου φωναζει \"πηγενε επαρχια...επαρχιιιιιιιιιαα� �ααα\"....

    χεχχε...σοβαρα..:P

    και τα συντιριτικα..

    πειτε μου ομωσ εχετε υψιλη ουρια?γιατι παρατιρω πωσ παρ ολο που ειμαι χορτοφαγοσ οταν νοσω αυξανετε παρα πολυ...

    αλλα ισωσ ειναι συγκιρια..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •