Απόγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Απόγνωση

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα (πρώτο ποστ). Θα ήθελα τις γνώμες σας όσων μπορείτε στο να με βοηθήσετε σε μια ψχολογική κατάσταση που βιώνω μήνες τώρα. Έχω επισκεφτεί και ειδικό για κάποιες συνεδρίες.Θα σας τα γράψω όσο πιο συνοπτικά μπορώ.
    Είμαι 25 χρονών και είχα μία σχέση ενός χρόνου με έναν άντρα δέκα χρόνια μεγαλύτερό μου, η οποία τελείωσε με δική του πρωτοβουλία περίπου 5 μήνες πριν, με την αφορμή ότι δεν προχωρούσε άλλο. Η αλήθεια είναι ότι συχνά είχα εκρήξεις θυμού, τον μείωνα με τη συμπεριφορά μου άθελά μου και ανασφάλεια καθώς από τότε που γνωριστήκαμε φοβόμουν ότι θα φύγει από κοντά μου και του το έλεγα.Μάλιστα, είχαμε χωρίσει γι αυτό το λόγο στις αρχές, επειδή δε φαινόμουν ευτυχιμένη κοντά του, αλλά τα ξαναβρήκαμε. Εγώ τον αγάπησα πολύ και πάλευα να είμαι ήρεμη, να δέχομαι αυτά που μου δίνει και να τα αναγνωίζω για να προχωρήσουμε μπροστά.Όταν μου είπε κλαίγοντας να χωρίσουμε γιατί θέλει μια ήρεμη καθημερινότητα ώστε να προχωρήσουμε μαζί παρακάτω,παραδέχτηκα,αναγν ώρισα το δικό μου μερίδιο ευθύνης και επικοινωνούσα αυτό το διάστημα ρίχνοντας γέφυρες να τα βρούμε αλλά αυτός διάθεση μηδέν για επανασύνδεση. Δεν κατάφερα να ξεκόψω, εκείνος όμως ναι. Το ξέρω ότι δεν έκανα καλά κυρίως για τον ευατό μου και έπεσε πολύ η αξιοπρέπειά μου αλλά η καρδιά μου λειτουργούσε χωρίς λογική,ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα .Έχουν περάσει μήνες αλλά μόνο λίγες μέρες χωρίς να επικοινωνήσω εγώ. Ακόμα μου φαίνεται σαν χτες, ζω έντονα τις αναμνήσεις κάθε μέρα σχεδόν κλαίω.Βίωνα έντονα κατάθλιψη, ειδα και ειδικό και πια τα πηγαίνω καλύτερα καθώς κάνω πράγματα για μένα, έχω γραφτεί σε δραστηριότητες,πήγα διακοπές και με φίλους και κάποιες μέρες μόνη μου για να είμαι δυνατή.Θέλω να μην το ξανακάνω αυτό στον εαυτό μου και να υπερτερήσει η λογική να τον αφήσω να φύγει από μέσα μου τελικά,τον αγάπησα όμως πολύ και το αίσθημα κενού και θλίψης δεν έχει περάσει,αναδύεται σε κάθε ευκαιρία.Ζω σε μια μόνιμη κατάσταση πένθους και πανικού ενώ ο άνθρωπος που με έβγαλε από τη ζωή του πάντα τον ακούω καλά.Όσοι/όσες περάσατε κάτι παρόμοιο,πως το καταφέρατε τελικά; Ευχαριστώ, κάθε συμβουλή θα εκτιμηθεί!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Αυτοσ εδινε κατι που εσυ δεν εκτιμησεσ σωστο κλασσικο και συνιθησμενο εγω την παταω παντα ετσι το προβλημα δεν υπαρχει εσενα τα μυαλα σου πετανε να βρεισ ενα με λεφτα που τα μυαλα του πετανε σοου σιμπλ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Εχω απόγνωση!
    By IPPOKRATIS1991 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 1
    Last Post: 23-11-2016, 06:59
  2. ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ...
    By helpseeker in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 54
    Last Post: 10-06-2013, 18:58
  3. ΑΠΟΓΝΩΣΗ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 07-11-2012, 22:35
  4. Απόγνωση...
    By aggelik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 117
    Last Post: 20-10-2011, 14:42
  5. Ζωή σε απόγνωση.....
    By Mimis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 08-10-2011, 00:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •