Νεα αγωγη... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 74
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Ναι αλλα καπου πρεπει να στραφω και για βοηθεια..αφου μονος μου δεν μπορω..στραφηκα προς τους ειδικους..που αλλου να στραφω?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Χριστοφορε αν θυμάμαι καλά έχεις εμμονές ;
    Ως προς αυτά τα ζητήματα δεν ευρέθησαν φάρμακα ειδικευμενα και μάλιστα όπως τα θες εσύ χωρίς παρενέργειες......

    Τα ψυχοφαρμακα είναι όλα περίπου ίδια, είναι για βαριές καταστάσεις όπως μανιοκατάθλιψη, αυτοκτονίες, επικίνδυνους σχιζοφρενεις που δολοφονούν την οικογένεια τους και τέτοια. Ειδικό φάρμακο για ιδεοληψίες δεν υπάρχει, η και αν κάποιοι συνιστούν συγκεκριμένα φάρμακα λένε μισές αλήθειες....

    Είσαι σε καλό δρόμο, έχεις έξυπνο μυαλό, κοινωνικότητα, εκεί πρέπει να στηριχθεις και να προχωρήσεις.
    Δεν υπάρχει άλλος δρόμος , ούτε κάποια παράκαμψη για να εξελιχθείς μέσω φαρμακων.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ευχαριστω jim7..απο που το συμπερανες οτι εχω εξυπνο μυαλο..εγω νοιωθω το αντιθετο..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ναι το ειδα πολυ καλο αλλα κ αυτος λεει οτι με τα φαρμακα το περασε κ ενα ο αλλο που με τρομαξε ειναι οτι ειπε οτι ποτε δεν τν ξεπερνας την καταθλιψη..απλως ζεις μ αυτην...επισης εγω δν ειμαι στο κρεβατι ολη μερα ισα ισα σκαω δεν μπορω να καθομαι σπιτι πολλες ωρες..και δεν μπορω να κατσω σε ενα μερος

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Μάλλον εννοούσα εχις κοινωνικές δεξιότητες, αυτό φαίνεται από την ικανότητα εξεύρεσης εργασίας σε ένα περιβάλλον ανεργίας, από την ψύχραιμη αντιμετώπιση που δειχνεις, από το ρεαλισμό, που αντιμετωπίζεις τα προβλήματα, κτλ.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    617
    nai alla ton kathena ton piani diaforetika sou lew to paidi eine kalos mou filos diladi den ton ida apo to video mono milisa mazi tou autos eixe poli varia morfi katathlipsis kai anxodes diataraxi kai to kseperase oso na afora to an therapevete oristika poli lene pos den therapevete oristika apla mathenis na to diaxirizese OPOTE se poiani diladi den tha eise mia zwh etsi to allo thema stin ellada eine pos eiparxoun poli giatroi pou den gnorizoun tipota apo auta logo tou oti spoudazo psixologia se americaniko panepistimio sou dinoun xapia oti nane opote prwto vima vres enan allon eidiko psakse kala gia auton kai meta pigene esto gia mia defteri gnomi akoma kai egw pou to spoudazo wres wres trelenome apo to anxos exo emmones alla to palevo siga siga

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Να σαι καλα ρε φιλε..εγω μπορω να καταλαβω κ πολλα ετσι πως ειμαι για τις πτυχες του εαυτου μου..νοιωθω χαμενος

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Θα τν πω οταν θα ξαναπαω..αλλα και για το εφεξορ εχω ακουσει καλα λογια και για το αναφραμιλ...

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Το Anafranil είναι ένα από τα παλιότερα και πλέον δοκιμασμένα αντικαταθλιπτικά. Εκτός από την κατάθλιψη χορηγείται στην ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, το άγχος, αλλά και την διαταραχή πανικού, την νευρογενή βουλιμία και την αϋπνία

    εχει αρκετες παρενεργειες ομως... αλλα μπορει να μην εχεις και καμια...

    ειναι αρκετα καλο παντως με 8.6 βαθμολογια και θα σε πιασει σιγουρα

    https://www.drugs.com/comments/clomi...epression.html


    ισως δεν σε πιανουνε τα ssri αλλα δεν πηρες το πιο καλο... το ladose...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εχω παρει seroxat τ οποιο λενε ειναι καλο και cybalta kai enact kai enlift που θεωρουνται καλα για το ανχος..μου φενεται θα τα κοψω ολα..αλλιως ετσι πως παω θα τα δοκιμασω ολα στο τελος...

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Εχω παρει seroxat τ οποιο λενε ειναι καλο και cybalta kai enact kai enlift που θεωρουνται καλα για το ανχος..μου φενεται θα τα κοψω ολα..αλλιως ετσι πως παω θα τα δοκιμασω ολα στο τελος...

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    για δοκίμασε ένα τρίκυκλο παίζει να μην σε πιάνουνε τα ssri

    τα αντιψυχωσικά δεν κάνουνε δουλειά με το άγχος... απορώ γιατί ακόμα τα γράφουνε σε ασθενής με άγχος....

    ΤΟ DSM το επίσημο βιβλίο τις ψυχιατρικής γραφει μέσα ότι τα δίνουνε για καταστολή του κεντρικού νευρικού συστήματος σε αγχώδεις διαταραχές... αλλα χωρίς να θεραπεύει το άγχος... απλά σε κάποια άτομα ίσος τους το μειώνει... λόγο καταστολής... αλλα δεν κάνει σε όλους το ίδιο... υπάρχουνε άτομα που παίρνουνε φάρμακα και δεν τους πιάνουνε... γιατί ο οργανισμός τους είναι διαφορετικός.. και χρειάζεται κάποια άλλη αγωγή εκτος αντιψυχωσικών φαρμακων... θα σε συμβούλευα να πας στον γιατρό σου και να του πεις να δοκιμάσεις το Anaframil

    είναι ένα αρκετά μελετημένο φάρμακο και πραγματικά αξίζει η δοκιμη του...!!! είναι αποτελεσματικό αντικαταθλιπτικό παλιάς γενιάς..!

    δυστυχώς στην ελλάδα η ψυχίατροι σε κάνουνε πειραματόζωο στην ουσία η διάγνωση που σου κάνουνε γίνετε μέσα από το DSM και σε βγάζουνε ότι έχεις αυτή την διαταραχή... βεβαια δεν είναι χαζός.. μπορείς να καταλάβεις και μονος σου τι έχεις...!! στο εξωτερικό ύπαρxει εξέταση που βλέπεις τι φάρμακο σου ταιριάζει..


    για δες και εδω να μαθεις για τιν ινοσιτολη...

    https://www.doctorsformulas.com/cate...E%BB%CE%B7.htm

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Τ ειναι αυτο χημικο η φυτικο η ινοσιτολη? Το σεροκουελ λεει μου το δινει γιατι βοηθαει τ βαλντοξαν π παιρνω και λεει βοηθαει και στν καταθλιψη ειναι πολυφαρμακο λεει τ σεροκουελ βοηθαει και στο ανχος και στν καταθλιψη..ξερω και.γω τι να πιστεψω.

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Τ ειναι αυτο χημικο η φυτικο η ινοσιτολη? Το σεροκουελ λεει μου το δινει γιατι βοηθαει τ βαλντοξαν π παιρνω και λεει βοηθαει και στν καταθλιψη ειναι πολυφαρμακο λεει τ σεροκουελ βοηθαει και στο ανχος και στν καταθλιψη..ξερω και.γω τι να πιστεψω.

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

    Η ινοσιτόλη θεωρείται από τους περισσότερους ερευνητές ένας βιταμινούχος παράγοντας του συμπλέγματος βιταμινών B.

    Με επιστημονικούς όρους, η ινοσιτόλη είναι μια χημική ένωση που αποκαλείται καρβοκυκλική πολυαλκοόλη, της οποίας η πιο σημαντική μορφή στη φύση είναι η μυοϊνοσιτόλη. Άλλες μορφές (ισομερή) παρούσες στη φύση είναι: scyllo-, L-chiro, D-chiro- muco-, neo-, allo-, epi-, cis-inositol

    Λίγα λόγια για τη βιοχημική δράση της Ινοσιτόλης

    Αναλυτικότερα, η ινοσιτόλη είναι γνωστή σαν βιταμίνη Β8, ένα φυσικό ισομερές της γλυκόζης. Αποτελεί σημαντικό ενδιάμεσο στοιχείο κλειδί, των δεύτερων αγγελιαφόρων, αλλά και κυρίαρχο συστατικό των φωσφολιπιδίων των κυτταρικών μεμβρανών που εμπλέκεται σε πολλές βιολογικές διαδικασίες.

    Aποτελεί συστατικό του βιολογικού συστήματος ανταλλαγής πληροφοριών.

    Η ινοσιτόλη συμβάλλει στην επεξεργασία πληροφοριών μέσα στο κύτταρο, π.χ. των βιολογικών πληροφοριών που περιέχονται στις ορμόνες. Οι δεύτεροι αγγελιαφόροι είναι μόρια στο εσωτερικό των κυττάρων που δρούν για τη μετάδοση σημάτων από έναν υποδοχέα σε ένα στόχο. Ο όρος, δεύτεροι αγγελιαφόροι, επινοήθηκε από την ανακάλυψη αυτών των ουσιών, με σκοπό να τις διακρίνει από τις ορμόνες και άλλα μόρια που λειτουργούν έξω από το κύτταρο ως "πρώτοι αγγελιαφόροι" στη μετάδοση των βιολογικών πληροφοριών. Ένας μεγάλος αριθμός μορίων, έχουν χαρακτηρισθεί σαν δεύτεροι αγγελιαφόροι, όπου μεταξύ των άλλων περιλαμβάνονται και μόρια που προέρχονται από τα φωσφολιπίδια (τριφωσφορική ινοσιτόλη).

    Ένας γενικός μηχανισμός -σύστημα- δεύτερου αγγελιαφόρου μπορεί να χωριστεί σε τέσσερα στάδια.

    Πρώτο στάδιο: ο αγωνιστής ενεργοποιεί έναν υποδοχέα δεσμευμένο στη μεμβράνη.
    Δεύτερον στάδιο: η ενεργοποιημένη πρωτεΐνη G παράγει έναν βασικό τελεστή.
    Τρίτο στάδιο: η κύρια επίδραση διεγείρει τη σύνθεση του δεύτερου αγγελιαφόρου.
    Τέταρτο στάδιο: ο δεύτερος αγγελιαφόρος ενεργοποιεί μια ορισμένη κυτταρική διαδικασία.
    Οι υποδοχείς που συνδέονται με την G-πρωτεΐνη για το σύστημα ΡΙΡ2 (διφωσφορικής φωσφατιδυλ-ινοσιτόλης) αγγελιαφόρου, παράγει δύο τελεστές, φωσφολιπάση C (PLC) και φωσφοϊνοσιτιδίου 3-κινάσης (ΡΙ3Κ). Η PLC ως τελεστής παράγει δύο διαφορετικούς δεύτερους αγγελιαφόρους, τριφωσφορική ινοσιτόλη (IP3) και διακυλογλυκερόλη (DAG).

    Η (τριφωσφορική ινοσιτόλη) IP3 είναι διαλυτή και διαχέεται ελεύθερα στο κυτταρόπλασμα. Ως δεύτερος αγγελιαφόρος, αναγνωρίζεται από τον υποδοχέα τριφωσφορικής ινοσιτόλης (IP3R), έναν δίαυλο Ca2 + στη μεμβράνη του ενδοπλασματικού δικτύου (ER), το οποίο αποθηκεύει ενδοκυτταρικό Ca2 +.

    Η σύνδεση της (τριφωσφορικής ινοσιτόλης) ΙΡ3 στον υποδοχέα της, απελευθερώνει Ca2 + από το ενδοπλασματικό δίκτυο, στο υπό κανονικές συνθήκες φτωχό σε Ca2 + κυτταρόπλασμα, η οποία στη συνέχεια ενεργοποιεί την σηματοδότηση διάφορων εκδηλώσεων του Ca2 +. Συγκεκριμένα στα αιμοφόρα αγγεία, η αύξηση της συγκέντρωσης Ca2 + από (τριφοσφωρική ινοσιτόλη) IP3 απελευθερώνει οξείδιο του αζώτου, το οποίο στη συνέχεια διαχέεται μέσα στο λείο μυϊκό ιστό και προκαλεί χαλάρωση.

    Το 1984 με µία εργασία που δημοσιεύτηκε στο Nature, η τριφωσφορική ινοσιτόλη κατατάσσεται επισήµως στους δεύτερους αγγελιαφόρους µεταφοράς κυτταρικών σηµάτων. Μέχρι το 2010 ο όγκος της βιβλιογραφίας ξεπερνά τις 20.000 δηµοσιεύσεις σε πολλά επιστηµονικά περιοδικά.

    Ο ρόλος της ξεκινά από τη βιολογία, εμπλέκεται στην ιατρική (σε ειδικότητες όπως της νευρολογίας, της ενδοκρινολογίας και της παθολογίας), και πραγματώνεται στην φαρµακευτική.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Το χεις δοκιμασει και εκανε δουλεια? Αυτο η το cbd πιο καλο...μπορω να τα παρω μαζι με τα χαπια που παιρνω?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Το χεις δοκιμασει και εκανε δουλεια? Αυτο η το cbd πιο καλο...μπορω να τα παρω μαζι με τα χαπια που παιρνω?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    ινοσιτολη με φαρμακα οχι...

    το cbd ομως μπορεις 3 ωρες διαφορας απο τα φαρμακα..! οποτε καλο να ειναι να βρεις μια αγωγη με τον γιατρο σου και ταυτοχρονα να περνεις και CBD... ειναι ασφαλες και μου το εχει πει ο γιατρος μου...

    εγω αυτη τιν στιγμη περνω μονο cbd και ladose... επερνα 8 των 2mg την ημερα..και με το cbd ειμαι πλεον στο ενα χαπακι 0.25...

    ειμαι πολυ καλα..! ινοσιτολη ειχα παρει μου ειχε φυγει το ανχος αλλα δεν εκανε να περνω ταυτοχρονα με αντικατα8λιπτικα για πολυ καιρο... οποτε τωρα την περνω σε μικρες δοσης αλλα οχι καθε μερα.. παντα με τιν συμβουλη του νευρολογου...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εγω σκεφτομαι να ακουσω τν ψυχολογο μου να κοψω τα χαπια...και να μν παιρνω τπτ χημικο..και να δοκιμασω το cbd και κανα τσαι βαλεριανας..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Εγω σκεφτομαι να ακουσω τν ψυχολογο μου να κοψω τα χαπια...και να μν παιρνω τπτ χημικο..και να δοκιμασω το cbd και κανα τσαι βαλεριανας..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    ειναι μια καλη επιλογη το CBD 3% της enecta για αρχη...

    https://hempoilshop.gr/el/home/80-en...cbd-300mg.html

    επισης εδω θα βρεις και τον οδηγο χρησης...

    https://hempoilshop.gr/el/content/16--odhgos-Cannabis

    δες και αυτο τον πινακα:

    https://ibb.co/mAuMxe
    Last edited by akis1; 23-08-2018 at 15:57.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Νεα αγωγη..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 03-08-2018, 20:23
  2. Αγωγή
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2017, 07:27
  3. Νοσοφοβία pt 2 & αγωγή
    By The_Mechanic in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 17
    Last Post: 25-05-2016, 18:10
  4. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By mary115 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 03-11-2014, 01:23
  5. Αγωγη με Zoloft...
    By Nocash in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2013, 09:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •