Κακός υπνος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324

    Κακός υπνος

    Στον ξύπνιο μου ολα καλα, επικοινωνία, γέλια, διαθεση για διασκέδαση και κοινωνικοποίηση και στον υπνο μου τα χειριστα. Ξυπναω με πονοκέφαλο μετα απο τρομερούς, έντονους εφιάλτες, υπνικη παράλυση και σύγχιση. Τωρα που ξυπνησα ενας μικρος φοβος, αυτο.. Ντρέπομαι να πω κι αυτα που βλεπω γιατι εχουν να κανουν παντα στο δικο μου παραλήρημα με δυναμεις καλού και κακού, θρησκεια κατα κόρον, χωρις να ημουν ποτε ιδιαιτερα επηρεασμένη στη ζωη μου. Ας υποκριθω αλλη μια μερα οτι δεν εχω τιποτα και οτι ολα θα πανε καλα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Στο υποσυνειδητο μπαινει σε λειτουργια ο υπνος , αρα συνειδητα αισθανεσαι ( νομιζεις ) καλα , αλλα το υποσυνειδητο εχει αλλη γνωμη .....κατι σενοχλει , αλλα αντε βρες τι ......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είχες γράψει παλιότερα ότι έχεις ψυχώσεις μου φαίνεται κι ότι σε παρακολουθεί γιατρός και παίρνεις αγωγή. Εγώ δεν ξέρω πολλά για αυτά τα θέματα, αλλά δεν νομίζω ότι κάνεις καλά που το κρύβεις. Μπορεί να είναι προεόρτιο κάποιου επεισοδίου. Μίλα με τον γιατρό και σκέψου τι μπορεί να σε έχει κουράσει ή αγχώσει τελευταία.
    Αν κάνω λάθος για το ιστορικό σου, ζητώ συγγνώμη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Στον ξύπνιο μου ολα καλα, επικοινωνία, γέλια, διαθεση για διασκέδαση και κοινωνικοποίηση και στον υπνο μου τα χειριστα. Ξυπναω με πονοκέφαλο μετα απο τρομερούς, έντονους εφιάλτες, υπνικη παράλυση και σύγχιση. Τωρα που ξυπνησα ενας μικρος φοβος, αυτο.. Ντρέπομαι να πω κι αυτα που βλεπω γιατι εχουν να κανουν παντα στο δικο μου παραλήρημα με δυναμεις καλού και κακού, θρησκεια κατα κόρον, χωρις να ημουν ποτε ιδιαιτερα επηρεασμένη στη ζωη μου. Ας υποκριθω αλλη μια μερα οτι δεν εχω τιποτα και οτι ολα θα πανε καλα...
    Όταν αναφέρεσαι στη θρησκεία τι εννοείς; Ζεις σε καταπιεστικό περιβάλλον και έχεις συνέπειες στον ύπνο σου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Ναι ειναι λογω της ψυχωσης... Προσφατα προλαβαμε την υποτροπή, αλλα μου εχει ζαλίσει τον εγκέφαλο ολο αυτο... Ας ελπίσω οτι τα προβλήματα θα ειναι μονο στον υπνο γενικά.. Καταπιεστικό περιβαλλον δεν εχω σε καμία περιπτωση. Καταπιεστικο ισως εαυτο που προσπαθει να πετυχαίνει στόχους διαρκώς και ενω ενθουσιάζομαι και θελω να κανω πράγματα δεν μπορώ να ανταπεξέλθω εγκεφαλικά..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Βλεπω συνεχεια διαβόλους και χαζομάρες. Η υπνικη παράλυση με τρομάζει γιατι ειναι σε καθημερινη βαση. Αλλα τι να πω πια. Ο καθενας το σταυρο του. Απλα ειναι καταπιεστικό να πρέπει να κρύβεζαι κιολας απο τον περιγυρω, οποτε ειπα να τα μοιραστώ εδω. Μερικοί ανθρωποι ειναι ακομη μαυρα μεσανυχτα με αυτες τις αρρωστειες.. Φοβουνται λες και ο υγιής δεν μπορει να τους βλάψει. Ειναι ωραιο άθλημα και το κουτσομπολιό άλλωστε. Απο ουσιαστική στηριξη, να ειναι καλα η μανούλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Βλεπω συνεχεια διαβόλους και χαζομάρες. Η υπνικη παράλυση με τρομάζει γιατι ειναι σε καθημερινη βαση. Αλλα τι να πω πια. Ο καθενας το σταυρο του. Απλα ειναι καταπιεστικό να πρέπει να κρύβεζαι κιολας απο τον περιγυρω, οποτε ειπα να τα μοιραστώ εδω. Μερικοί ανθρωποι ειναι ακομη μαυρα μεσανυχτα με αυτες τις αρρωστειες.. Φοβουνται λες και ο υγιής δεν μπορει να τους βλάψει. Ειναι ωραιο άθλημα και το κουτσομπολιό άλλωστε. Απο ουσιαστική στηριξη, να ειναι καλα η μανούλα.
    Μήπως υπάρχει υπολανθάνουσα θρησκοληψία την οποία αν και το λογικό σου κομμάτι την έχει αποδομήσει και δεν την δέχεται,το υποσυνείδητό σου την πολεμάει ακόμα?...Μου βγάζει ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή περισσότερο αυτό το ότι έχει κολλήματα το υποσυνείδητό σου τα οποία τα τιθασεύεις ή τα βάζεις κάτω απ'το χαλάκι στον ξύπνιο σου.
    Απ'την άλλη το αίτιο μπορεί να είναι πολύ επιφανειακό και κουλό...Είχα τον γαμπρό μου ο οποίος έβλεπε τρομερούς εφιάλτες κάθε βράδυ, σε σημείο που φοβόταν την ώρα που θα πήγαινε για ύπνο...Ε,και για άσχετους λόγους έκοψε τον κανονικό καφέ και το γύρισε σε ντεκαφεινέ και από τότε σταμάτησαν οι εφιάλτες...Κουλό, έ?...Πολλές φορές δεν υπάρχουν βαθύτερα αίτια για ορισμένες διαταραχές γι'αυτό και δεν πιστεύω στην ψυχοθεραπεία,τουλάχιστον για άτομα συνειδητοποιημένα και ορθολογικά.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Βλεπω συνεχεια διαβόλους και χαζομάρες. Η υπνικη παράλυση με τρομάζει γιατι ειναι σε καθημερινη βαση. Αλλα τι να πω πια. Ο καθενας το σταυρο του. Απλα ειναι καταπιεστικό να πρέπει να κρύβεζαι κιολας απο τον περιγυρω, οποτε ειπα να τα μοιραστώ εδω. Μερικοί ανθρωποι ειναι ακομη μαυρα μεσανυχτα με αυτες τις αρρωστειες.. Φοβουνται λες και ο υγιής δεν μπορει να τους βλάψει. Ειναι ωραιο άθλημα και το κουτσομπολιό άλλωστε. Απο ουσιαστική στηριξη, να ειναι καλα η μανούλα.
    Από τι πηγάζει όλο αυτό δεν έχω καταλάβει. Αναφέρεσαι σε υπνική παράλυση που λίγο πολύ, το έχουν βιώσει και άλλοι όπως και γω. Εσένα σου γίνεται όμως τακτικά και αναφέρεσαι σε διαβόλους. Αφού ζεις σε χριστιανικό περιβάλλον γιατί σε περιστοιχίζουν;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Δεν ξερω!! Καλη ερωτηση γιατι με περιστοιχίζουν. Ειναι μερος της ψυχωσης μαλλον. Αν σας πω τι παραισθήσεις ειχα.. Μεχρι και το διάβολο ειδα στον καθρέφτη στον ξυπνιο μου και νομιζα οτι με κυνηγάει να του γεννήσω παιδι. Αν τα πω αυτα σε παπα θα με στειλει για εξορκισμό. Χαχχαχα τωρα τα σκεφτομαι και γελαω, οταν τα ζεις ειναι εφιάλτης. Μεχρι και μάγια εχω σκεφτει οτι μπορει να μου εχουν κανει.
    Ισως ομως να εχετε δικιο για καφέδες και τσιγάρα και με τα χάπια που παιρνω πινω και λιγο παραπανω καμια φορα εν ωρα διασκέδασης, ισως επηρεάζει. Ο γιατρός ειπε ειναι λογω της ψυχωσης οι εφιάλτες, εγω σκεφτόμουν μηπως ειναι και παρενέργεια απο xanax ή απο το abilify.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,073
    Quote Originally Posted by girl1988 View Post
    Μεχρι και το διάβολο ειδα στον καθρέφτη στον ξυπνιο μου και νομιζα οτι με κυνηγάει να του γεννήσω παιδι.
    Μήπως είδες το μωρό της Ρόζμαρι ή την Ενατη Πύλη του Πολάνσκι και σου έχουν αφήσει μετατραυματικό?:)
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Χαχαχ δεν βλεπω θριλερ..
    Last edited by girl1988; 04-09-2018 at 19:16.

Similar Threads

  1. Κακός ψυχίατρος
    By iamverysad in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 14-06-2018, 02:15
  2. Minitran + Ομοιοπαθητική = Κακός ύπνος?
    By mikepatton in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 3
    Last Post: 27-05-2015, 21:16
  3. 'Υπνος, ύπνος και πάλι ύπνος...
    By Konstantinoss in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2011, 11:25
  4. Κακός ύπνος, άγχος, νεύρα
    By savant in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 23:18
  5. Replies: 54
    Last Post: 26-01-2010, 19:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •