Άγχος και πανικός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    37

    Άγχος και πανικός

    Καλησπέρα, Ονομαζομαι Βίκυ και γενικά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έχω ένα μόνιμο άγχος για το οτιδήποτε. Κατά περίοδους γίνεται χειρότερο άλλες πιο υποφερτό. Λόγω του άγχους έχω αναπτύξει μια κακιά συνήθεια-βασικά συνήθειες - τις οποίες κάνω κάθε φορά που έχω άγχος (πχ μετράω μέχρι το 4 πρώτου αφήσω ένα αντικείμενο, βάζω τα πάντα στο σπίτι να είναι ευθυγραμμισμενα, κάνω 4 φορές μια συγκεκριμένη διαδρομή μέσα στο σπίτι μέχρι να φύγω κλπ) που αυτό με κουράζει. Το θέμα μου όμως για το οποίο σας γράφω είναι ότι πρέπει να παραδώσω την διπλωματική μου εργασία σε 1,5 μήνα και ο καθηγητής, μου είπε ότι δεν ξέρει αν θα προλάβω. Από εκείνη την μέρα λειτουργώ σε πανικό, δεν κοιμάμαι καλά τα βράδια, δεν τρώω, κάνω εμετό κάθε πρωί, κλαίω τουλάχιστον 1 φορά την ημέρα. Είναι σημαντικό για εμένα να τελειώσω καθώς θέλω να αρχίσω να δουλεύω και γιατί διακυβεύεται και μια υποτροφία που μπορεί να πάρω. Όλοι μου λένε να ηρεμήσω και ότι δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα, αλλά δεν ξέρω πως να ξεφύγω από τις σκέψεις μου. Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά χρειάζομαι συμβουλές!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    θα παραβιάσω τους κανόνες του forum... μπορεί να μην επιτρέπεται να κάνουμε διάγνωσης εδώ μέσα όμως θα είμαι ξεκάθαρος.. <<μέσα από το διαδίκτυο δεν κάνουμε διάγνωσης>> όμως είναι σημαντικό να ξέρεις τι σου συμβαίνει σωστά?

    έχεις αγχώδης διαταραχή με ιδψ

    μην σε τρομάζει αυτό... το άγχος και μονο του συνοδεύεται με την Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή (ΙΔΨ)

    αν θέλεις να ακούσεις την συμβουλή μου θα κανεις το σωστό να πας αρχικά να κανεις εξέτασης να κοιτάξεις τον θυροειδή σου...! μετά να πας σε ένα ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να διαχειριστής το άγχος αυτό... και να σου καθαρίσει λίγο το μυαλό... όσο το αφήνεις θα γίνετε χειρότερο και ίσος στο μέλλον χρειαστείς φαρμακευτική αγωγή... γιαυτο κανε κάτι τώρα που είναι νωρίς...

    φιλικά Ακης

    καλή δύναμη...!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    θα παραβιάσω τους κανόνες του forum... μπορεί να μην επιτρέπεται να κάνουμε διάγνωσης εδώ μέσα όμως θα είμαι ξεκάθαρος.. <<μέσα από το διαδίκτυο δεν κάνουμε διάγνωσης>> όμως είναι σημαντικό να ξέρεις τι σου συμβαίνει σωστά?

    έχεις αγχώδης διαταραχή με ιδψ

    μην σε τρομάζει αυτό... το άγχος και μονο του συνοδεύεται με την Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή (ΙΔΨ)

    αν θέλεις να ακούσεις την συμβουλή μου θα κανεις το σωστό να πας αρχικά να κανεις εξέτασης να κοιτάξεις τον θυροειδή σου...! μετά να πας σε ένα ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να διαχειριστής το άγχος αυτό... και να σου καθαρίσει λίγο το μυαλό... όσο το αφήνεις θα γίνετε χειρότερο και ίσος στο μέλλον χρειαστείς φαρμακευτική αγωγή... γιαυτο κανε κάτι τώρα που είναι νωρίς...

    φιλικά Ακης

    καλή δύναμη...!!!!
    Συμφωνώ απόλυτα με τον Άκη.. σε όλα! Τα πρώτα που ανέφερες μν το σκέφτεσαι ειναι απλα ψυχαναγκασμος που πιστεύω όλοι έχουμε είτε πολύ είτε λίγο οπως και αν είναι αυτός..εγω πχ οταν στρίβω τσιγάρο πρέπει να τριψω τις άκρες του χαρτιού 4 φορές πριν το στρίψω.. αν δεν μου βγει το ξανακάνω

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    37
    Το έχω ψάξει αυτό που μου λέτε και ξέρω τα συμπτώματα, αλλά δεν έχω πάει σε ψυχολόγο κάτι με κρατάει πίσω!!
    Απλά τώρα πιστεύω ότι έχω φτάσει σε ένα τέλμα!! Τις εξετάσεις για τον θυρεοειδή γιατί πιστεύετε ότι πρέπει να τις κάνω? Υπάρχει συσχέτιση?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Quote Originally Posted by Vicky View Post
    Το έχω ψάξει αυτό που μου λέτε και ξέρω τα συμπτώματα, αλλά δεν έχω πάει σε ψυχολόγο κάτι με κρατάει πίσω!!
    Απλά τώρα πιστεύω ότι έχω φτάσει σε ένα τέλμα!! Τις εξετάσεις για τον θυρεοειδή γιατί πιστεύετε ότι πρέπει να τις κάνω? Υπάρχει συσχέτιση?
    Περαστικά, θυρεοειδής σχετίζεται άμεσα με.την ψυχολογία σου και το άγχος!εχω και εγω και αργησα να το κοιτάξω!

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Xristos__t View Post
    Περαστικά, θυρεοειδής σχετίζεται άμεσα με.την ψυχολογία σου και το άγχος!εχω και εγω και αργησα να το κοιτάξω!

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Είχα κάνει πριν 3 χρόνια που είχα παχύνει απότομα αλλά δεν είχα!! Θα ακολουθήσω την συμβουλή σας παρόλα αυτά, σας ευχαριστώ πολύ!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    167
    Δεν ειναι αναγκαστικά χρονιο πρόβλημα ο θυρεοειδή.. εμφανίζεται μερικές φορές για λιγους μηνες! Μια απλη εξέταση είναι δεν εχεις να χάσεις κάτι! Κ για το θέμα με τον ψυχολόγο και εγω έμενα πίσω και τώρα παω εδω και 4/Χρόνια!βοηθάει κα παρα πολύ ειδικά αν πέσεις σε άτομο που μπορείς να ανοιχτείς εύκολα

    Εστάλη από NEM-L21 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Vicky View Post
    Είχα κάνει πριν 3 χρόνια που είχα παχύνει απότομα αλλά δεν είχα!! Θα ακολουθήσω την συμβουλή σας παρόλα αυτά, σας ευχαριστώ πολύ!
    εγώ αδυνάτισα απότομα έχασα 30 κιλά... και μου λένε από άγχος είναι... όπως και να έχει καλο είναι μια γενική εξέταση να γίνει για τον θυροειδή είναι πολύ απλό..

    τώρα αυτό που σε κρατάει να μην πας σε ψυχολόγο είναι το ιδψ... μην το αφήσεις ρε συ γιατί θα γίνετε όλο και χειρότερο... πραγματικά κανε κάτι τώρα που είναι νωρίς... μετά θα το έχεις για χρονια και δεν θα περνάει... έτσι την πάτησα εγώ.... τουλάχιστον έχω ένα κορυφαίο γιατρό και κάνω θεραπεία με ιατρική κάνναβη και το ξεπέρασα...!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    37
    Δεν ξέρω τι να σκεφτώ είμαι σε πανικό!!Κάθε βράδυ στον ύπνο μου τρέμω και σηκώνομαι 3-4 φορές μέσα στη νύχτα!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Vicky View Post
    Δεν ξέρω τι να σκεφτώ είμαι σε πανικό!!Κάθε βράδυ στον ύπνο μου τρέμω και σηκώνομαι 3-4 φορές μέσα στη νύχτα!!
    με απλά λόγια τα έχεις παίξει τελείως με το άγχος...

    έτσι ξεκίνησα και εγώ ακριβώς όπως εσένα και λέω ενταξή μωρέ θα περάσει κάποια στιγμή και έφτασα σε σημείο να μην την παλεύω με τίποτα... γιαυτο ξυπνα και κανε κάτι άμεσα...!!!! δεν στο λέω για το κακό σου... ισα ισα θέλω παρα πολύ να βρείς άμεσα τον ευατό σου και να είσαι καλά..!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ακη μαλακα βγαλε παιδι να δουλευεισ μια ζωη να γουσταρεισ συμπληρωσα τριαντα χρονια δουλειασ και με περιμενουν αλλα σαραντα για να δεισ τι ειναι παιδι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    με απλά λόγια τα έχεις παίξει τελείως με το άγχος...

    έτσι ξεκίνησα και εγώ ακριβώς όπως εσένα και λέω ενταξή μωρέ θα περάσει κάποια στιγμή και έφτασα σε σημείο να μην την παλεύω με τίποτα... γιαυτο ξυπνα και κανε κάτι άμεσα...!!!! δεν στο λέω για το κακό σου... ισα ισα θέλω παρα πολύ να βρείς άμεσα τον ευατό σου και να είσαι καλά..!!!
    Το καταλαβαίνω πως το λέτε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Εγώ έχω άλλα: Στο μπάνιο έχουμε τρεις διακόπτες για το ρεύμα το ένα κάτω από το άλλο μου μπαίνει η ιδέα ότι ένας από τους τρεις μπορεί να είναι ανοιχτός με αποτέλεσμα πολλές φορές να γυρίζω πίσω και να το ελέγχω!! Επίσης πλένω συνέχεια τα χέρια μου γιατί σκέφτομαι τα μικρόβια και ότι μυρίζουν!! Επίσης κοιτάζω πολλές φορές εάν τρέχει η βρύση, εάν είναι κλειστεί η τηλεόραση και εάν κλείδωσα, είτε τε σπίτι είτε το αυτοκίνητο!!! Κοιτάω όταν βγάζω λεφτά από την τσέπη μήπως μου έπεσαν στο δρόμο, κάθομαι εκεί μπορεί και για ένα λεπτό να κοιτάω συνεχόμενα! Οπότε Vicky είπα παραπάνω από εσένα, είμαι τσαμπιον, είμαι μετρ της αγχοδους διαταραχής, κρίμα που δεν υπάρχει χρηματικό έπαθλο για να κερδίσω και κάτι, αν και δυστυχώς πάντα θα υπάρχει κάποιος με περισσότερα από εμένα!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ έχω άλλα: Στο μπάνιο έχουμε τρεις διακόπτες για το ρεύμα το ένα κάτω από το άλλο μου μπαίνει η ιδέα ότι ένας από τους τρεις μπορεί να είναι ανοιχτός με αποτέλεσμα πολλές φορές να γυρίζω πίσω και να το ελέγχω!! Επίσης πλένω συνέχεια τα χέρια μου γιατί σκέφτομαι τα μικρόβια και ότι μυρίζουν!! Επίσης κοιτάζω πολλές φορές εάν τρέχει η βρύση, εάν είναι κλειστεί η τηλεόραση και εάν κλείδωσα, είτε τε σπίτι είτε το αυτοκίνητο!!! Κοιτάω όταν βγάζω λεφτά από την τσέπη μήπως μου έπεσαν στο δρόμο, κάθομαι εκεί μπορεί και για ένα λεπτό να κοιτάω συνεχόμενα! Οπότε Vicky είπα παραπάνω από εσένα, είμαι τσαμπιον, είμαι μετρ της αγχοδους διαταραχής, κρίμα που δεν υπάρχει χρηματικό έπαθλο για να κερδίσω και κάτι, αν και δυστυχώς πάντα θα υπάρχει κάποιος με περισσότερα από εμένα!!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App
    Χαχα, τσαμπιον! Επίσης τώρα που είπατε μπάνιο, ορισμένες φορές καθυστερώ να κάνω μπάνιο για να μην υποστώ τους ψυχαναγκασμους μου, γιατί εκεί μέσα κάνω τους χειρότερους ψυχαναγκασμους και μπορεί πχ το μπάνιο μου κανονικά να διαρκεί 10 λεπτά αλλά εγώ θα το κάνω 30 λεπτά με τους ψυχαναγκασμους που κάνω!!
    Είναι πολύ κουραστικό αυτό, και για εμάς και για τους άλλους!! Εγώ σκέφτομαι ότι άμα δεν τα κάνω αυτά κάτι κακό θα συμβεί ή θα πάθουν κάτι τα κοντινά μου πρόσωπα!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος-Πανικός-Νοσοκομείο
    By Jim in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 25-05-2016, 07:46
  2. Άγχος και πανικός !!!!
    By Strella in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 22-08-2014, 15:30
  3. Αγχος stress και πανικος
    By scar!!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 20-08-2013, 17:53
  4. Αγχος/Πανικος..
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-04-2013, 23:32
  5. αγχος-πανικος-πονοι
    By inflames in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-01-2006, 15:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •