21 αλλαγές στο ασφαλιστικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    16

    21 αλλαγές στο ασφαλιστικό

    Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους,

    θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να εργαστεί κάποιος που παίρνει αναπηρική σύνταξη απο το ΙΚΑ σύμφωνα με τον καινούριο νόμο...κάπου εδώ http://www.protothema.gr/economy/art...o-asfalistiko/ λέει ότι γίνεται...Ξέρετε αν ισχύει και υπό ποιές προυποθέσεις ;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,733
    Μεγάλε πετυχεσ κέντρο άμα μάθεις κάτι πες μου με ενδιαφέρει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    xaka10
    Guest
    Συμφωνα με το νομοσχεδιο που περασε τον Σεπτεμβριο οσοι παιρνουν συνταξη αναπηριας ή θανατου ή προνοιακο επιδομα λογω ψυχικης ή πνευματικης αναπηριας εξαιτιας ψυχικων παθησεων ή νοητικης υστερησης θα μπορουν να δουλεψουν τουλαχιστον για τρια χρονια σε δουλεια εφοσον εχουν ειδοποιησει νωριτερα το ΕΦΚΑ οτι θα απασχοληθουν εκει και αυτο γινεται στα πλαισια της εργασιακης επανενταξης αλλα και γιατι δουλειες βοηθανε τον ψυχικα ασθενη να εχει τη λεγομενη εργασιοθεραπεια και ετσι δεν χανει τα δικαιωματα του στη συνταξη ή το επιδομα.Να ειναι καλα ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας που μεριμνησε και πιεσε την Ελληνικη κυβερνηση να παρει αυτο το μετρο ως πλαισιο αποκαταστασης των ψυχικων πασχοντων.Αυτο το μετρο εφαρμοζεται και σε αλλες προηγμενες χωρες.Αν παιρνεις επιδομα και οχι συνταξη λογικα πρεπει να ενημερωσεις το ταμειο που σου δινει το επιδομα ειδαλλως για συνταξεις τον ΕΦΚΑ και συνταξεις δημοσιο λογικα το γενικο λογιστηριο και στο οποιο οι συνταξεις δημοσιου θα συγχωνευθουν τον Απριλη και αυτες στον ΕΦΚΑ

  4. #4
    xaka10
    Guest
    Αλλα ειμαι λιγο επιφυλακτικος με αυτο το νομοσχεδιο μην βγει αλλος νομος που να λεει οτι επειδη δουλευε τοσο καιρο σε μια δουλεια αρα θα ειναι ικανος να δουλεψει και να χανει το δικαιωμα στη συνταξη ή το επιδομα παρολο που το νομοσχεδιο του Σεπτεμριου επιτρεπει την απασχοληση και ας παιρνει τα παραπανω που ανεφερα χωρις να κοβονται.οτι θες ψηφιζουν το αποκλυεις να γινει κατι τετοιο Εγω προσωπικα οχι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,733
    Δεν μπορείς να βγαζεισ τα λεφτά του υγιή δηλαδή ασ πούμε μπορείς να δουλευεισ αλλά σε βοηθητικές δουλειές δηλαδή ασ πούμε στις καφετέριες στην κουζίνα όχι σερβιτόρος στα τεχνικά βοηθός να κουβαλάς άμα είσαι αγρότης ότι δώσει ο Θεός όχι ολοκληρωμένη καλλιέργεια κλπ γενικά να βγαζεισ δύο τρία κατοσταρικα επιπλέον κ είσαι καλυμμένος
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    16
    Καλησπέρα σε όλους..αν γράφει στην απόφαση ΚΕΠΑ ότι είσαι ανίκανος για εργασία, ξερετε αν μπορεις να εργαστείς με τον καινούριο νόμο ;;; Πήρα ρώτησα στον υπέυθυνο στον ΟΑΕΔ και απ'ότι μου είπε δεν γίνεται..Ισχύει όντος ;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,733
    Αδερφε αν θεσ να δουλεψεισ ασ γραφει οτι θελει κ δικαστηριο να πασ θα το δεχτουνε γτ η δουλεια ειναι βαρβαρο σπορ εν κατακλειδι μπορεισ να κανεισ οτι γουσταρεισ κι ασ γραφει αυτοσ οτι θελει γτ αν εισαι ανικανοσ δικαιουσαι επιδομα κ εσυ θα πεισ θελω να προσφερω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    16
    Δεν λέω αν μπορείς να κάνεις παράνομη εργασία..λέω αν μπορείς να μπείς μέσω ΑΣΕΠ κάπου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,733
    Μαλλον αυτο δεν μπορεισ να το κανεισ αλλα ο ιδιωτικοσ τομεασ ειναι ανοιχτοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,733
    Τα ξερεισ καθολου η εισαι τοσο ασχετοσ τι σασ εκανε αυτοσ ο συριζα ηθελα να ηξερα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by user2017 View Post
    Καλησπέρα σε όλους..αν γράφει στην απόφαση ΚΕΠΑ ότι είσαι ανίκανος για εργασία, ξερετε αν μπορεις να εργαστείς με τον καινούριο νόμο ;;; Πήρα ρώτησα στον υπέυθυνο στον ΟΑΕΔ και απ'ότι μου είπε δεν γίνεται..Ισχύει όντος ;;
    οχι δεν κοβεται μπορεις να δουλεψεις κανονικα εφοσον ενημερωσεις την προνοια αν παιρνεις επιδομα ή τον ΕΦΚΑ αν παιρνεις συνταξη.δες και το παρακατω αρθρο μην ακους τι λενε οι υπαλληλοι στον ΟΑΕΔ πολλοι δεν εχουν ενημερωθει γιατον νεο νομο
    https://www.asfalistiko.gr/%CE%B1%CF...1%CE%AF%CE%B1/

  12. #12
    xaka10
    Guest
    Δες και τον νομο επισημα για να σου φυγει καθε απορια
    https://www.lawspot.gr/nomikes-pliro...-logo-psyhikon

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    οχι δεν κοβεται μπορεις να δουλεψεις κανονικα εφοσον ενημερωσεις την προνοια αν παιρνεις επιδομα ή τον ΕΦΚΑ αν παιρνεις συνταξη.δες και το παρακατω αρθρο μην ακους τι λενε οι υπαλληλοι στον ΟΑΕΔ πολλοι δεν εχουν ενημερωθει γιατον νεο νομο
    https://www.asfalistiko.gr/%CE%B1%CF...1%CE%AF%CE%B1/
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    Δες και τον νομο επισημα για να σου φυγει καθε απορια
    https://www.lawspot.gr/nomikes-pliro...-logo-psyhikon
    Ευχαριστώ...σύνταξη παίρνω δεν ξέρω όμως που να πάω να ενημερωθώ...Να πάω ΟΑΕΔ ή Πρόνοια ;;΄Αυτός που ρώτησα δεν ήταν όποιος όποιος...Ήταν υπεύθυνος εύρεσης εργασίας ΑΜΕΑ στον ΟΑΕΔ...Δεν θα το ήξερε ;; Το θέμα είναι ότι η απόφαση ΚΕΠΑ λέει ότι έχω ακαταλληλότητα για εργασία

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,733
    Μπορεισ να εργαστεισ αλλα οχι κανονικα δηλαδη βοηθοσ στην κουζινα τετοια οχι μπαρμαν ασ πουμε κατι πιο λαιτ κλητηρασ βοηθοσ σε χειρωνακτικεσ εργασιεσ τετοια κ φυσικα ουτε λογοσ για κανονικο μεροκαματο ενα εικοσαρικακι υπολογιζε στο οχταωρο υπαλληλοσ δευτερησ ταχυτητασ με λιγα λογια αν το αντεχει ο εγωισμοσ σου καντο απο το να καθεσαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by user2017 View Post
    Ευχαριστώ...σύνταξη παίρνω δεν ξέρω όμως που να πάω να ενημερωθώ...Να πάω ΟΑΕΔ ή Πρόνοια ;;΄Αυτός που ρώτησα δεν ήταν όποιος όποιος...Ήταν υπεύθυνος εύρεσης εργασίας ΑΜΕΑ στον ΟΑΕΔ...Δεν θα το ήξερε ;; Το θέμα είναι ότι η απόφαση ΚΕΠΑ λέει ότι έχω ακαταλληλότητα για εργασία
    Αμα παιρνεις συνταξη ενημερωνεις τον ΕΦΚΑ ή το ταμειο σου τελως παντων οτι θα εργαστεις εκει αλλα πρωτα πρεπει να παρεις μια γνωματευση μοναδας ψυχικης υγειας η οποια γνωματευση διαρκει τρια χρονια οτι θα εργαστεις με σκοπο την ψυχοκοινωνικη αποκατασταση μιας και η εργασια κανει καλο στις ψυχικες παθησεις και νοητικη υστερηση μονο γι αυτα τα δυο οσοι πασχουν μπορουν να απσχοληθουν διχως να κοπει η συνταξη για ολες τις αλλες ασθενεις δεν ισχυει π.χ. καρκινο νεφροπαθεια κτλ .οπως λεει το αρθρο που σου εστειλα και ο νομος ισχυει για ατομα με τις προαναφερομενες παθησεις σε ποσοστο ανω του 50% δηλαδη καποιος που παιρνει επιδομα πρεπει να εχει ποσοστο ανω του 67% οποτε θεωρειται ανικανος για εργασια ο νομος ομως που ψηφιστικε σεπτεμβριο του 2017 του δινει το δικαιωμα να εργαστει χωρις να κοπει το επιδομα του.εξαλλου μην γελιομαστε οσοι παιρνουν συνταξη αναπηριας ή συνταξη λογω θανατου που οφειλεται σε αναπηρια ή προνοιακο επιδομα εχουν ολοι ανω του 67% αναπηρια και θεωρουνται ανικανοι για εργασια γι αυτο τυς δινουν το βοηθημα και γω εχω 67% αναπηρια λογω ψυχικης παθησης και θεωρουμαι ανικανος για εργασια δεν γινεται καποιος με 67% αναπηρια να θεωρειται ικανος για εργασια και παραλληλα να παιρνει συνταξη οποτε η ακαταλληλοτητα για εργασια ισχυει για ολους οσοι παιρνουν συνταξη αναπηριας η επιδομα.απλα πολλοι υπαλληλοι δεν γνωριζουν τον νεο νομο και ξερω μανα φιλου μου που ειναι σε υγειονομικη επιτροπη οχι σαν εξεταστης αλλα στη μηχανογραφηση των ποσοστων αναπηριας και δεν τον ηξερε τον νομο. οταν ξαναρωτησεις πες τους να κοιταξουν τον νομο αυτο που αναφερεται σε αυτα που σου ειπα Άρθρο 23 - Νόμος 4488/2017

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ασφαλιστικο φαρμακα και συνταξεις
    By Αρης31 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 15-10-2015, 09:53
  2. Αλλαγές στην ζωή μας
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2013, 22:11
  3. Πολλές αλλαγές στη ζωή μου...
    By Sigo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-01-2013, 23:07
  4. Αλλαγες ......
    By pitheas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 10-03-2012, 21:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •