Αρτηριακη πιεση κ αγχος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες αυτες τις πληροφοριες. Εν ολιγοις την γλυτωσες απο το χαπι της πιεσης αν καταλαβα σωστα. Χρηματοοικονομικα ακουω?? Σε λογιστηριο ειμαι!! Μαλλον εμεις με τους αριθμους την ακουμε λιγο!! Χαιρομαι πολυ για σενα... Μακαρι να τα καταφερω κ εγω ετσι! Να ξυπνησω κ να πω ενα κακο ονειρο ηταν....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες αυτες τις πληροφοριες. Εν ολιγοις την γλυτωσες απο το χαπι της πιεσης αν καταλαβα σωστα. Χρηματοοικονομικα ακουω?? Σε λογιστηριο ειμαι!! Μαλλον εμεις με τους αριθμους την ακουμε λιγο!! Χαιρομαι πολυ για σενα... Μακαρι να τα καταφερω κ εγω ετσι! Να ξυπνησω κ να πω ενα κακο ονειρο ηταν....
    Φίλε μου έφαγα μεγάλη φρίκη. Ακόμα παλεύω. Αλλά οφείλω να είμαι ειλικρινής. το μαγνήσιο με βοήθησε πάρα πολύ. Επίσης προσπαθώ να κάνω κάποιες ισομετρικές ασκήσεις οι οποίες βοηθούν πολύ (plank). Ξέρω καλά από την εμπειρία μου, πως όταν δεν παίζει άλλος παθολογικός λόγος, τότε το άγχος μπορεί να σε διαλύσει. Ειδικά σε συνδυασμό με καφέ...
    Για αύριο έχω κανονίσει να κάνω Ταϋλανδέζικο μασάζ, το οποίο βοηθάει απίστευτα στην χαλάρωση. Γενικά προσπαθώ να το παλέψω και θα τα καταφέρω. Η ψυχολόγος μου με βοήθησε πολύ. Θα δεις και εσύ στον εαυτό σου μετά από 2 μήνες διαφορά.
    Μπορείς να το νικήσεις το άγχος και να γλιτώσεις από την εμμονική χρήση του πιεσόμετρου. Τα έχω περάσει και εγώ και ξέρω.
    Όντως ο χρηματοοικονομικός - λογιστικός τομέας έχει τρομερή πίεση και απίστευτο άγχος. Αυτός ήταν και ο λόγος που αποφάσισα αυτήν τη φορά να το πολεμήσω δυνατά. Και για να επουλώσω αισθηματική πληγή αλλά και για να ξανά σταθώ με αξιώσεις σε ανταγωνιστικό επίπεδο στα επαγγελματικά μου. Σου είπα απολύθηκα λόγω των κρίσεων πανικού. Βέβαια δουλειά θα έχω πολύ σύντομα, όμως θέλω να είμαι καλά.
    Τέλος πάντων, δεν είσαι μόνος - δεν είσαι ο μόνος με τέτοιο πρόβλημα. Απλά πάλεψε να νικήσεις το άγχος με όποιον τρόπο.
    You are the master of your fate!!!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Μου προτάθηκε να πάρω μαγνήσιο γιατί βοηθάει πολύ. Ζω στο εξωτερικό και στο περιβάλλον που εργάζομαι η λήψη συμπληρωμάτων μαγνησίου είναι πολύ διαδεδομένη. Παίρνω ένα συμπλήρωμα της τοπικής αγοράς που περιέχει και βιταμίνη β6. Στην αρχή έψαχνα της solgar, το γνωστό που λες και εσύ. Έκανα και εξετάσεις και έχω έλλειψη μαγνησίου. Ο παθολόγος που τις είδε μου είπε πως το 90% του πληθυσμού έχει έλλειψη μαγνησίου, λόγω των μοντέρνων διατροφικών συνθηκών. Η καφεΐνη επίσης ανεβάζει την αδρεναλίνη στον οργανισμό και αυτό μειώνει τα αποθέματα μαγνησίου. Τέλος επειδή εργάζομαι στο χρηματοοικονομικό τομέα, ειλικρινά στο λέω, παρατήρησα τεράστια βελτίωση στην συγκέντρωση και στην πνευματική μου διαύγεια.
    Καλησπερα ποιο σκευασμα χρησιμοποιεις?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Καλησπερα ποιο σκευασμα χρησιμοποιεις?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Χρησιμοποιώ το MAGNE B6 της SANOFI. Παίρνω δύο χάπια των 100 mg. Ζω στο εξωτερικό και δεν ξέρω αν αυτό υπάρχει στην Ελλάδα. Φαντάζομαι όμως ότι της Solgar που σίγουρα υπάρχει στην Ελλάδα θα κάνει δουλειά. Ειδικά τις πρώτες μέρες που ξεκίνησα να λαμβάνω μαγνήσιο ήταν απίστευτη η αίσθηση χαλάρωσης μετά...
    Απλά φρόντισε όποιο σκεύασμα και να αγοράσεις να έχεις βιταμίνη Β6, η οποία βοηθά πολύ στην απορρόφηση του.
    Καλή τύχη.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Σε ευχαριστω θα το ψαξω γτ ταλαιπώριεμαι χρονια με το ανχος

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Σε ευχαριστω θα το ψαξω γτ ταλαιπώριεμαι χρονια με το ανχος

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Να είσαι καλά Χριστόφορε. Θα χαρώ πολύ να μάθω ότι βοηθήθηκες. Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου. Θεωρώ πως αν ζητήσεις βοήθεια από τον Φαρμακοποιό σου θα σου προτείνει και ο ίδιος σκευάσματα μαγνησίου που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν πραγματικά.
    Καλή τύχη.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ναι σε καλα επισης..για το mag2 τι γνωμη εχετε? Ειναι συμπληρωμα..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Ναι σε καλα επισης..για το mag2 τι γνωμη εχετε? Ειναι συμπληρωμα..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο. Παίρνω μαγνήσιο τις τελευταίες 40 μέρες. Το μόνο που έχω δοκιμάσει είναι της SANOFI που ανέφερα παραπάνω. Πιστεύω ο φαρμακοποιός σου θα σου προτείνει πολλές εναλλακτικές. Αν ήμουν στην Ελλάδα θα επέλεγα της Solgar ή της Quest. Πάντα σε συνδυασμό με βιταμίνη Β6.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Νεωτερα απο το μετωπο!
    Ειχα βαλει 24ωρο χολτερ πιεσης. Τα αποτελεσματα με εξεπληξαν θετικα! Η μεγαλυτερη πιεση που ανεβασα ηταν 15.3 κ 9.5 η διαστολικη μια φορα μονο κ αυτη εν ωρα εργασιας. Οι περισσοτερες συστολικες μου ηταν ακομη κ κατω απο 12.5. Ετσι βγηκε ενας μ.ο σε 40 μετρησεις 12.4-8.3 στο 24ωρο! Η καρδιολογος μου, ανεφερε πως ουτε για αστειο δεν θα μπορουσε να με βαλει σε χαπι υπερτασης καθως αυτο θα με σκοτωνε! Δεδομενου των συνθηκων (πολυ αγχος) θεωρω πως τα αποτελεσματα μου ηταν πολυ ικανοποιητικα!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Νεωτερα απο το μετωπο!
    Ειχα βαλει 24ωρο χολτερ πιεσης. Τα αποτελεσματα με εξεπληξαν θετικα! Η μεγαλυτερη πιεση που ανεβασα ηταν 15.3 κ 9.5 η διαστολικη μια φορα μονο κ αυτη εν ωρα εργασιας. Οι περισσοτερες συστολικες μου ηταν ακομη κ κατω απο 12.5. Ετσι βγηκε ενας μ.ο σε 40 μετρησεις 12.4-8.3 στο 24ωρο! Η καρδιολογος μου, ανεφερε πως ουτε για αστειο δεν θα μπορουσε να με βαλει σε χαπι υπερτασης καθως αυτο θα με σκοτωνε! Δεδομενου των συνθηκων (πολυ αγχος) θεωρω πως τα αποτελεσματα μου ηταν πολυ ικανοποιητικα!
    Εξαιρετικά νέα. Άρα όλα έχουν να κάνουν με το άγχος. Φίλε αντιμετώπισε το και μην το αφήνεις να διογκωθεί. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Είπες ότι κάνεις συνεδρίες με ψυχολόγο. Πίστεψε με, σιγά σιγά θα βρεις ανακούφιση. Θέλει χρόνο και υπομονή. Α, και μαχητικό πνεύμα. Χαίρομαι πολύ για σένα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Σε ευχαριστω παρα πολυ! Δεν φανταζεσαι ποσο το χαρηκα! Περιμενα να εχω πιεσεις 17 κ 18 κ μ.ο πανω απο 14, αλλα καμμια επαφη! Σε ερωτηση μου για μαγνησιο κ β6, μου ειπε βεβαιως κ να τα παρω! Μονο καλο θα μου κανει κ μου προτεινε μονη της, της solgar! Μακαρι μα δουλεψουν ολα μαζι(entact, συνεδριες, μαγνησιο) κ οσο το δυνατον πιο αμεσα!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Σε ευχαριστω παρα πολυ! Δεν φανταζεσαι ποσο το χαρηκα! Περιμενα να εχω πιεσεις 17 κ 18 κ μ.ο πανω απο 14, αλλα καμμια επαφη! Σε ερωτηση μου για μαγνησιο κ β6, μου ειπε βεβαιως κ να τα παρω! Μονο καλο θα μου κανει κ μου προτεινε μονη της, της solgar! Μακαρι μα δουλεψουν ολα μαζι(entact, συνεδριες, μαγνησιο) κ οσο το δυνατον πιο αμεσα!
    Τέλεια νέα. Απλά όταν πάρεις το Μαγνήσιο της Solgar σε παρακαλώ στείλε να μου πεις τις εντυπώσεις σου. Σκέφτομαι να το αγοράσω την επόμενη φορά, για αυτό και ρωτάω.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Καλησπερα κ παλι...
    Πολυ απογοητευμενος κ δεν ξερω πραγματικα πως μπορω να βγαλω ακρη.
    Περυσι τετοιο καιρο που ειχα εξισου μεγαλη φορτο κ αγχος, οι μετρησεις που εκανα δεν ξεφευγαν πανω απο 12.5-8.0. Μιλαμε μπορει να εμπαινα απο την δουλεια κ να ειχα 12.0-7.7 κ ελεγα κοιτα δω χαλια ειμαι κ αγχωμενος. Το πρωι που ξυπνουσα 'η αργα το βραδυ ειχα 11.2-6.8!!!!
    Ολα αυτα ειναι παρελθον, πλεον. Σημερα παρεπιπτοντως μπαινοντας απο δουλεια, μετριεμαι 15.8-9.1!!! Επρεπε να περασουν 20' συνεχομενων μετρησεων για να την δω να πεφτει στο 12.5-8.2!!!
    Θεωρω πως εχω το ιδιο αγχος-ζορι με περυσι, αντε να βαλω ενα κλικ πανω. Για μενα δεν δικαιολογουνται τετοιες πιεσεις που λενε ολοι οτι ειναι απο το αγχος....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Καλησπερα κ παλι...
    Πολυ απογοητευμενος κ δεν ξερω πραγματικα πως μπορω να βγαλω ακρη.
    Περυσι τετοιο καιρο που ειχα εξισου μεγαλη φορτο κ αγχος, οι μετρησεις που εκανα δεν ξεφευγαν πανω απο 12.5-8.0. Μιλαμε μπορει να εμπαινα απο την δουλεια κ να ειχα 12.0-7.7 κ ελεγα κοιτα δω χαλια ειμαι κ αγχωμενος. Το πρωι που ξυπνουσα 'η αργα το βραδυ ειχα 11.2-6.8!!!!
    Ολα αυτα ειναι παρελθον, πλεον. Σημερα παρεπιπτοντως μπαινοντας απο δουλεια, μετριεμαι 15.8-9.1!!! Επρεπε να περασουν 20' συνεχομενων μετρησεων για να την δω να πεφτει στο 12.5-8.2!!!
    Θεωρω πως εχω το ιδιο αγχος-ζορι με περυσι, αντε να βαλω ενα κλικ πανω. Για μενα δεν δικαιολογουνται τετοιες πιεσεις που λενε ολοι οτι ειναι απο το αγχος....
    Φίλε όταν δούλευα στην Ελλάδα είχα και εγώ τρελές τιμές πίεσης. Η αλήθεια είναι ότι το λογιστικό επάγγελμα στην Ελλάδα μπορεί να σε πεθάνει κυριολεκτικά. Αυτός είναι και ο λόγος που παραμένω στο εξωτερικό. Δουλεύεις με μια αξιοπρέπεια. Θεωρώ πως η πίεση της δουλειάς σου πυροδοτεί το άγχος και αυτό με την σειρά του δημιουργεί υπερτασικά επεισόδια.

  15. #30
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    44
    Αδερφέ μου με λιγο που παρακολούθησα την συζήτηση σου εχει γινει εμμονή ιδέα το θέμα της πίεσης , Αφου σου είπε ο γιατρός με τη χολτερ κόμπλε, εσυ γιατι προβληματίζεσαι ; Η πίεση αυτο κανει αναιβαινει κατέβαινει , ανάλογα με τις συνθήκες . Δεν θα πάθεις τιποτα . Γιά εμενα πέτα ότι πιεσόμετρο εχεις κ μην κάναν μετρήθεις

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. πιεση και αγχος-αντιυπερτασικα?
    By nikosjim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-04-2018, 11:31
  2. πίεση-άγχος
    By Alexandros89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-04-2015, 18:58
  3. Αγχος πολύ και πίεση ανεβασμένη
    By roulat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2013, 16:04
  4. μια ζωη πιεση
    By spongebob in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 22-07-2012, 18:34
  5. πιεση
    By change in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-07-2011, 03:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •