Αρτηριακη πιεση κ αγχος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by Pepe93 View Post
    Αδερφέ μου με λιγο που παρακολούθησα την συζήτηση σου εχει γινει εμμονή ιδέα το θέμα της πίεσης , Αφου σου είπε ο γιατρός με τη χολτερ κόμπλε, εσυ γιατι προβληματίζεσαι ; Η πίεση αυτο κανει αναιβαινει κατέβαινει , ανάλογα με τις συνθήκες . Δεν θα πάθεις τιποτα . Γιά εμενα πέτα ότι πιεσόμετρο εχεις κ μην κάναν μετρήθεις
    Επειδή έχω προσωπική εμπειρία με υπέρταση από άγχος, είναι στιγμές που νοιώθεις πραγματικά πολύ έντονη δυσφορία. Για το λόγο αυτό πρότεινα στον φίλο μας να προσπαθήσει να διαχειριστεί το άγχος του και με το τρόπο αυτό να καταφέρει να ελέγξει την πίεση του. Πάντως όταν το άγχος προέρχεται από το επαγγελματικό περιβάλλον, τότε τα πράγματα είναι ζόρικα. Και αν συνυπολογίσουμε την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα σήμερα στο εργασιακό περιβάλλον, τότε άστα να πάνε...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by Pepe93 View Post
    Αδερφέ μου με λιγο που παρακολούθησα την συζήτηση σου εχει γινει εμμονή ιδέα το θέμα της πίεσης , Αφου σου είπε ο γιατρός με τη χολτερ κόμπλε, εσυ γιατι προβληματίζεσαι ; Η πίεση αυτο κανει αναιβαινει κατέβαινει , ανάλογα με τις συνθήκες . Δεν θα πάθεις τιποτα . Γιά εμενα πέτα ότι πιεσόμετρο εχεις κ μην κάναν μετρήθεις
    Δεν μπορω να χωνεψω με τπτ οτι εμπαινα απο την δουλεια περυσι κ δεν ειχα πανω απο 12!!
    Κ τωρα μπαινω κ χτυπαω τα 15 κ τα 16αρια για πλακα!
    Συμφωνω οτι το χολτερ εδειξε ολο κ ολο ενα 15.3 κ οτι ο μ.ο μου ειναι οκ, αλλα οσο να ναι προβληματιζομαι πολυ γιατι δεν εχω ξαναδει τετοιες πιεσεις.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Καλημερα.Χτες ειχα συνεδρια. Αποφασισα μετα απο εκει να παω λιγο γυμναστηριο(αργα το βραδυ). Η αληθεια ειναι πως ενιωσα λιγο καλυτερα.
    Εκανα κανα 20' διαδρομο κ λιγα βαρη.Μολις γυρισα τα αποτελεσματα ηταν τα αναμενομενα...
    1η μετρηση 13.5-8.0. 2η μετρηση 12.6-7.7. 3η μετρηση 12.4-6.9. 4η μετρηση 11.8-7.0. Τωρα καθομαι στον καναπε πριν ετοιμαστω να φυγω κ αγχωνομαι που σκεφτομαι αν θα παρω η οχι πρωινη πιεση. Κλεινω στο να μην την μετρησω...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Καλημερα.Χτες ειχα συνεδρια. Αποφασισα μετα απο εκει να παω λιγο γυμναστηριο(αργα το βραδυ). Η αληθεια ειναι πως ενιωσα λιγο καλυτερα.
    Εκανα κανα 20' διαδρομο κ λιγα βαρη.Μολις γυρισα τα αποτελεσματα ηταν τα αναμενομενα...
    1η μετρηση 13.5-8.0. 2η μετρηση 12.6-7.7. 3η μετρηση 12.4-6.9. 4η μετρηση 11.8-7.0. Τωρα καθομαι στον καναπε πριν ετοιμαστω να φυγω κ αγχωνομαι που σκεφτομαι αν θα παρω η οχι πρωινη πιεση. Κλεινω στο να μην την μετρησω...
    Φίλε και εγώ είχα χθες συνεδρία με την ψυχολόγο μου. Και είναι αλήθεια ότι πάντα μετά από κάθε συνεδρία αισθάνομαι καταπληκτικά. Η σχέση σου με τον καφέ ποια είναι. Θέλω να πω, πως αν δοκιμάσεις να ελαττώσεις την καφεΐνη που καταναλώνεις μέσα στην ημέρα ίσως να βοηθηθείς σημαντικά. Ειδικά τώρα που προσπαθείς να διαχειριστείς το άγχος σου. Πάντως θα δεις ότι όσο θα προχωράς με την ψυχολόγο, τόσο θα καταφέρνεις να διαχειρίζεσαι καλύτερα όσα σου προκαλούν άγχος.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Καφε, εναν ελληνικο επινα κ τον εκοψα κ αυτον. Το γυρισα στα βοτανα(μελισσοχορτο, λουιζα) κ τα χαμομηλια.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Σημερα το πρωι δεν κρατηθηκα κ μετρησα.
    Ξεκινησα με 14.5-8.2 πρωτη μετρηση κ εφτασα 11.2-7.4 καπου στην 7η-8η... Τελικα τι πιεση εχω ρε γμτ???

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Φίλε καλημέρα. Ένας καρδιολόγος μου είχε πει πριν δυο χρόνια ότι όταν έχεις αυξημένη πίεση αυτή δεν πέφτει εκτός και αν ρυθμιστεί με φάρμακα. Αν όμως καποιος αντιμετωπίζει καταστάσεις αυξημένου άγχους τότε η πίεση του μπορεί να παρουσιάζει διακυμάνσεις μέσα στην μέρα.
    Η προσωπική μου άποψη είναι πως πρέπει να διαχειριστείς το άγχος σου. Όταν το καταφέρεις αυτό, τότε θα πάνε καλά και όλα τα άλλα. Και εσύ όπως και εγώ έχουμε μια ευαισθησία σαν οργανισμοί και ανεβάζουμε εύκολα πίεση σε στρεσογόνες καταστάσεις.
    Εγώ αυτές τις μέρες αν και έχω μεγάλη αγωνία για την δουλειά, παρατηρώ ότι η πίεση μου είναι καλή. Θεωρώ πως έχει να κάνει με την ψυχοθεραπεία και τα οφέλη της στον εαυτό μου. Κάνε λίγο υπομονή, μην το σκέφτεσαι συνέχεια και όσο θα προχωράς και με την ψυχολόγο, τόσο περισσότερο θα ανακουφίζεσαι.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Καλημερα ρε φιλε. Μακαρι τι να πω.... Στεναχωριεμαι πολυ ρε γμτ με ολο αυτο.... Τεσπα...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Το παλευω οσο μπορω. Σκ μετρηθηκα οσες λιγοτερες φορες μπορουσα. Κανα δυο φορες ειδα πανω απο 14. Ξεκινησα κ απο την προηγουμενη εβδομασα γυμναστηριο κ δειχνει να με βοηθαει. Για να δουμε.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Νεωτερα απο το μετωπο...
    Η πιεση δειχνει να υποχωρει... Ξυπναω μετραω κ η πρωτη μετρηση δεν ξεπερναει το 13.5-8.0. Στο 2' εχω πεσει κατω απο 12.5-7.6.
    Η ψυχολογια μου εχει ανεβει αρκετα με το γυμναστηριο, που ουτε το περιμενα. Φυσικα μετριεμαι κ μετα την προπονηση οταν γυρναω, με αποκορυφωμα σημερα το βραδυ οπου εφτασα να δω 10.6-6.0!!!! Πλασματικο μεν σαν νουμερο, καθοτι με την προπονηση δημιουργειται αγγειοδιαστολη κ πεφτει η πιεση, αλλα ικανο δε να με ανεβασει ηθικα στα υψη! Νομιζω προχωραω καλα! Την αγαπη σας!

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    3
    Geia sas... το απογευμα 5 κ 30 ειχα 11,6 - 8,5 και 54 παλμους..
    το βραδυ 14,8 - 9,1 και 55 παλμους ..
    να τρελαθω τελειως? ο γιατρος μου ειπε..... ΜΗΝ ΜΕΤΡΑΣ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΣΟΥ... ΟΣΟ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΘΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Μ ΕΣΕΝΑ !!!
    ειναι θεμα αγχους ! οταν παθολογικα δεν υπαρχει προβλημα.... !!! τι να πω... μας εχει γ@μ@σ@@ το ΑΓΧΟΣ !!!!!!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    464
    Quote Originally Posted by pewlepepe View Post
    Νεωτερα απο το μετωπο...
    Η πιεση δειχνει να υποχωρει... Ξυπναω μετραω κ η πρωτη μετρηση δεν ξεπερναει το 13.5-8.0. Στο 2' εχω πεσει κατω απο 12.5-7.6.
    Η ψυχολογια μου εχει ανεβει αρκετα με το γυμναστηριο, που ουτε το περιμενα. Φυσικα μετριεμαι κ μετα την προπονηση οταν γυρναω, με αποκορυφωμα σημερα το βραδυ οπου εφτασα να δω 10.6-6.0!!!! Πλασματικο μεν σαν νουμερο, καθοτι με την προπονηση δημιουργειται αγγειοδιαστολη κ πεφτει η πιεση, αλλα ικανο δε να με ανεβασει ηθικα στα υψη! Νομιζω προχωραω καλα! Την αγαπη σας!
    Χαίρομαι πολύ ρε φίλε. Όσο θα καταφέρνεις να διαχειρίζεσαι το άγχος σου, τόσο καλύτερα θα πηγαίνεις. Μπράβο πραγματικά.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    5
    Ρώτα τον γιατρό σου τον παθολόγο για το σύνδρομο τη ς Αυγής.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by GoldenM View Post
    Χαίρομαι πολύ ρε φίλε. Όσο θα καταφέρνεις να διαχειρίζεσαι το άγχος σου, τόσο καλύτερα θα πηγαίνεις. Μπράβο πραγματικά.
    Σε ευχαριστω πολυ μαν!!! Το παλευω οσο μπορω το ρημαδι! Η ψυχολογος μου μετα την χθεσινη συνεδρια, εμεινε με ανοιχτο το στομα με την προοδο μου.

    Quote Originally Posted by Πολυξένη View Post
    Ρώτα τον γιατρό σου τον παθολόγο για το σύνδρομο τη ς Αυγής.
    Πολυξενη δεν βρηκα κατι που να σχετιζεται με την αρτηριακη πιεση. Μηπως εχεις καταλαβει κατι λαθος?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Μαλιστα καταλαβα. Βεβαια στην προκειμενη δεν παιρνω(και ελπιζω να μην παρω) φαρμακα για την πιεση. Παρολαυτα θα το εχω υποψην. Σε ευχαριστω.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. πιεση και αγχος-αντιυπερτασικα?
    By nikosjim in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-04-2018, 11:31
  2. πίεση-άγχος
    By Alexandros89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-04-2015, 18:58
  3. Αγχος πολύ και πίεση ανεβασμένη
    By roulat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2013, 16:04
  4. μια ζωη πιεση
    By spongebob in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 22-07-2012, 18:34
  5. πιεση
    By change in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-07-2011, 03:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •