Περίεργα όνειρα και ιδεοψυχαναγκασμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Περίεργα όνειρα και ιδεοψυχαναγκασμός

    Εδώ και κάποιους μήνες έχω διαγνωστεί με ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή την είχα από παλιότερα αλλά δεν το είχα πάρει χαμπάρι το τελευταίο καιρό λοιπόν έχω παρατηρήσει ότι βλέπω πολύ έντονα όνειρα τόσο έντονα που εντυπώνονται στη συνείδησή μου και μερικές φορές μου έρχονται σαν αναμνήσεις και για κάποια λεπτά σκέφτομαι αν αυτό που μου ήρθε σαν Ανάμνηση Το έχω πραγματικά ζήσει ήταν μέσα στο όνειρο μου.

    Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν αυτό είναι κάποιο σύμπτωμα του ψυχαναγκασμού η λέτε να οφείλεται στα φάρμακα που παίρνω.

  2. #2
    Με τα ηρεμιστικά τα οποία προκαλούν υπνηλία δεν πιστεύω να συμβαίνει κάτι τετοιο.

    Πολύ συχνά έχω κι εγώ έντονα όνειρα. Δλδ ενώ κοιμάμαι βαθιά βλέπω με τα μάτια της σκέψης μου μια κατάσταση γεγονότος/ων να εκτυλίσσεται η οποία έχει λογική αλληλουχία και τη βιώνω έντονα στη σκέψη μου. Σε βαθμό έντασης πρώτα το συναίσθημα και έπειτα ο τόπος που εκτυλίσσεται το όνειρο και σε κάπως μικρότερο βαθμό λεπτομερείς εικόνες εκείνου του τόπου (να βλέπω δλδ με τη σκέψη μου αρκετά έντονα εκείνον τον τόπο). Στην κατάσταση αυτή είμαι μέσα με τον ίδιο τρόπο όπως κινούμε με το σώμα και βλέπω με τα μάτια μου αυτα που εκτυλίσσονται σε μένα και γύρω μου στην καθημερινότητα μου, ήτοι χωρίς η σκέψη μου να παρατηρεί κάποιον σ' εκείνη την κατάσταση που να ναι ο εαυτός μου. Κι όλα αυτά σε βαθμό που απλά λείπει η πραγματική βίωση τους. Είναι όνειρα που δεν έχουν στοιχεία που παραπέμπουν στο εξωπραγματικό και τη φαντασία. πχ. το να είμαι εγκλωβισμένος ή να πηγαινοέρχομαι μέσα σε ένα μεγάλης έκτασης κτήριο.

    Πιστεύω ότι η έντονη σκέψη, χαρακτηριστικό της ΙΨΔ, εκδηλώνεται στον ύπνο με έντονα όνειρα, τα οποία τρόπον τινά δεν απομακρύνονται πολύ από τις σκέψεις ΙΨΔ από πλευράς γεγονότων, αφορουν δε ίδια αισθήματα με την ΙΨΔ όταν είμαστε ξύπνιοι. Βλέπω όνειρα λες και ξαναείμαι στο σχολείο ή στο στρατό ή και στο σπίτι, όπου βιώνω καταστάσεις οι οποίες πηγάζουν από σκέψεις ΙΨΔ πχ ανάγκη κοινωνικοποίησης, φιλοδοξία, εγκλωβισμός σε μια υποχρέωση, κυνηγητό από κάποιους, ασφυκτικό χρονοδιάγραμμα για μια υποχρέωση, κάποιος που θέλει να με βλάψει. Τα αισθήματα στη σκέψη στον ύπνο είναι σχεδόν ανάλογα όπως τα αισθήματα της ΙΨΔ (όταν είμαι ξύπνιος δλδ), πχ θλίψη, φόβος, αγωνία. Προς τα έξω η αντίδραση του οργανισμού είναι ροχαλητό, απότομο ξύπνημα, μια φωνή στιγμιαία.
    Last edited by ioannis2; 26-09-2018 at 14:03.
    γιάννης

  3. #3
    Καί τί μπορεί να γίνει για αυτό πρέπει να πάρω κάποιο φάρμακο ( παίρνω ήδη SSRI ) η πρέπει νά κάνω ψυχανάλυση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by REDODIN7 View Post
    Καί τί μπορεί να γίνει για αυτό πρέπει να πάρω κάποιο φάρμακο ( παίρνω ήδη SSRI ) η πρέπει νά κάνω ψυχανάλυση
    φιλε συγνωμη αλλα μπορεις να μου απαντησεις σε αυτο που σου απαντησα στο tread μου?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    31
    δεν ξέρω αν είναι σύμπτωμα του ΙΨΔ, αλλά ίσως έχει κάποια σχέση, εγώ δεν έχω ΙΨΔ, όμως έπαιρνα αντιψυχωσικό και όταν το διέκοψα, για δύο εβδομάδες περίπου είχα γίνει και ψυχαναγκαστική και είχα και τρελά έντονα όνειρα, και τα δύο υποχώρησαν μόνα τους, οπότε ίσως υπάρχει κάποια σχέση ανάμεσα στα δύο.
    Last edited by katsarola; 27-09-2018 at 20:56.

Similar Threads

  1. Ο ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΣΤΑ ΥΨΗ
    By Tzina23 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-09-2018, 09:17
  2. Ψυχικα Ονειρα - Η δυναμη που έχουν τα ονειρα
    By Nightmare111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2012, 18:43
  3. περιεργα ονειρα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-2011, 12:56
  4. Καλήμερα σε όλους σας βλέπω περιεργα ονείρα τα
    By Anta in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-09-2010, 17:22
  5. ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ
    By JESSY in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 26-08-2008, 21:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •