διαστρεβλωμενη αντιληψη σωματος και αντικειμενων.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250

    διαστρεβλωμενη αντιληψη σωματος και αντικειμενων.

    Παρακαλω, βοηθηστε με με αυτη την εκφραση γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι εννοει και επειδη το εψαξα και βρηκα πως ειναι προδρομα σημαδια σχιζοφρενειας!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Τωρα εσυ νομιζεισ οτι οι αλλοι ειναι καλα κανενασ δεν ειναι καλα εγω εχω σχιζο και δουλευω και να εχεισ ολα μπορεισ να τα κανεισ οποτε χαλαρωσε εγω κοιμαμαι τεσσερισ πεντε ωρεσ τη μερα τα τελευταια δεκα χρονια και τρωω σαν το μοσχαρι ηρεμησε ξεχνα το και συζητα γενικα μη σε απασχολει αυτο λεπτομερεια αμα κανεισ ψυχοθεραπεια αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Εσυ νομιζεισ εισαι μονοσ σου πανω στη γη εδω εχουν γινει απιστευτα πραγματα οι πλουσιοι καταλαβαν οτι δεν εχει νοημα να εχει λεφτα οι αντρεσ βαρεθηκαν τισ γυναικεσ τουσ τα παιδια βαρεθηκαν τουσ γονεισ οι γονεισ τα παιδια οι τρελοι δουλευουν εγω ειμαι τρελοσ οι γνωστικοι καθονται εσυ νομιζεισ τωρα εχεισ σχιζο και κατι εγινε ηρεμησε τα πραγματα ειναι ζορικα και καλα να εισαι και με λεφτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Θα στο πω απλα σαν πατερασ εισαι ο ταδε μαλακασ απο την ταδε περιοχη βρεσ τι θεσ οργανωσου και καντο και ξεσφηνωσε την τυροπιτα πλουσιοι φτωχοι κλπ δεν υπαρχει ειμαι αμερικανοσ υιοθετημενοσ ελλαδα εχω ελλαδα τριαντα χρονια αλλα το γεγονοσ οτι ειμαι απο αλλου με κανει να καταλαβαινω τα παντα και να μπορω να δουλεψω ξεσφηνωσε την τυροπιτα γτ δεν ξερεισ τιποτα ακομα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Στην ελλαδα δεν υπαρχει πλουσιοσ αυτοι που εχουν λεφτα εχουν καποιεσ ευκολιεσ αλλα ειναι φλωροι οι φτωχοι εχουν καποιεσ δυσκολιεσ διακρισεισ κλπ λογω εμφανισησ πιο πολυ εγω που ειμαι μεταναστησ δουλευω απο 7 χρονων μαζι με το σχολειο σπουδασα πηγα και στρατο ελληνασ θεωρουμαι πλεον χαλαρωσε πηγαινε για δουλεια να πιασεισ κανενα φραγκο να ηρεμησεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    Παρακαλω, βοηθηστε με με αυτη την εκφραση γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι εννοει και επειδη το εψαξα και βρηκα πως ειναι προδρομα σημαδια σχιζοφρενειας!!
    Γεια σου...εξαρτάται πως το εννοείς...από όσο ξέρω (δεν παίρνω και όρκο) υπάρχει η διαταραχή σωματικής δυσμορφίας που νομίζεις ότι είσαι χοντρός/η η άσχημος/η ενώ εισαι οκ και υπάρχει και η διαστρεβλωμένη αντίληψη σώματος τύπου παραισθησεις/ψευδαισθήσεις ότι έχω πχ τη μύτη στο κούτελο η φάτσα αλά πικασο. Για το τελευταίο κατά πάσα πιθανότητα σου είπα μαλακια, δεν έχω καταλάβει ακριβώς περί τίνος πρόκειται αλλά μέσες άκρες καταλαβαίνω ότι έχει να κάνει με τη σύγχυση οσον αφορά την τοποθέτηση και τις αναλογίες των διαφόρων μελών; Για αυτό σου λέει "μελών και αντικειμενων"..Τελοσπαντων, δεν ξερω, αλλά ξέρω οτι σίγουρα είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Εσύ γιατί έχεις φρικαρει; Με τι αφορμή βρήκες αυτόν τον όρο; Δεν γουστάρεις τη μύτη σου ξέρω γω η βίωσες κάτι πιο ακραίο; Αν μου πεις συγκεκριμένα θα σου πω που μπορεί να υπάγεται η εμπειρία σου και αν έχεις λόγο να ανησυχείς για ψύχωση...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Βρήκα παραδείγματα για την περίπτωση της σχιζοφρένειας...κάποιος πχ μπορει να βλέπει στον καθρέφτη μέσα στην εικόνα του προσώπου του κάποιο άλλο πρόσωπο, η να του φαίνεται διαστρεβλωμένο το πρόσωπο του, σαν τέρας ξέρω γω...η μπορεί να έχει να κάνει με σωματική αντίληψη και αισθησεις, κάποιος πχ λέει "όλα έχουν γεύση σαν πριονίδια"...άμα δεν έχεις χοντρές παραισθήσεις λοιπόν δεν πρόκειται για την περίπτωση των πρώιμων σημαδιών σχιζοφρένειας...για θέμα ίματζ προκειται.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Και κατι αλλο εγω ημουν ποδοσφαιριστησ στο στρατο με καναν στρατονομο αυτο ειναι αστυνομια στρατου σε καιρο πολεμου ειμαστε ανωτεροι απο τουσ αστυνομικουσ κατι εγινε και με ενεργοποιησαν αλλιωσ δε θα ηξερεσ οτι υπαρχω χαλαρωσε θα μαθουμε τι εγινε να ηρεμησω κι εγω ολη μερα καπνιζω και γραφω οτι μπορω κανω ηρεμησε μεχρι να μαθουμε τι εγινε εμενα μου ειπαν αλλα δεν ξερω αν ειναι αληθεια ηρεμησε γτ αν ειναι αληθεια ειναι χοντρο και μαλλον θα παω αμερικη δεν ειμαι ασφαλησ εδω ουτε εκει θα ειμαι αλλα τελοσ παντων
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Ειναι ολο στημενο απο τον καμενο ετσι γαμαει ο πειραιασ μου λεγανε κι ετσι γαμαει η βουλγαρια δηλαδη ο παοκ παει το μπουρδελακι το καψαμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Με βαλανε να σασ κοιταω ολη μερα να σασ μιλαω και να πινω καφεδεσ γιατι δεν ξερω δικια τουσ δουλεια αυτο παιρνω 12 ευρω και τα δινω στην κορη μου γτ δεν ξερω δικο τουσ θεμα αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Βρήκα παραδείγματα για την περίπτωση της σχιζοφρένειας...κάποιος πχ μπορει να βλέπει στον καθρέφτη μέσα στην εικόνα του προσώπου του κάποιο άλλο πρόσωπο, η να του φαίνεται διαστρεβλωμένο το πρόσωπο του, σαν τέρας ξέρω γω...η μπορεί να έχει να κάνει με σωματική αντίληψη και αισθησεις, κάποιος πχ λέει "όλα έχουν γεύση σαν πριονίδια"...άμα δεν έχεις χοντρές παραισθήσεις λοιπόν δεν πρόκειται για την περίπτωση των πρώιμων σημαδιών σχιζοφρένειας...για θέμα ίματζ προκειται.
    ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση καταρχας. Εχω φρικαρει γιατι εχω ΙΨΔ και φοβαμαι παρα πολυ μην γινω σχιζοφρενης. Θυμαμαι πως ημουν πολυ κουρασμενος, οταν πηγα να κοιμηθω ειχα την αισθηση οτι ζεσταινομουν πολυ και σκεφτομουν να φυσιξω με το στομα μου το σωμα μου να δροσιστη, και ειχα την αισθηση οτι το εκανα στα αληθεια αλλα δεν το εκανα πραγματικα. Μετα παλι ημουν στο κρεβατι παλι οντας πολυ κουρασμενος περασε απο το μυαλο μου μια εικονα με ενα κεφαλι και ενα στομαχι διαχωρισμενα ομως μεταξυ τους. Μολις ανοιξα τα ματια μου φρικαρα με την εικονα που ειδα και νομιζα οτι διαφορετικο μελος ειναι το κεφαλι μου και διαφορετικο η κοιλια μου αλλα μεσα στο αγχος και τον φοβο μου ολα αυτα μετα καταλαβα οτι ηταν απλα μια εικονα που μου περασε απο το μυαλο εκεινη την ωρα γιατι ημουν πολυ κουρασμενος και αγχωμενος και το διαχωρισα καταλαβα δηλαδη οτι το εκανα πανω στον πανικο μου

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Γεια σου...εξαρτάται πως το εννοείς...από όσο ξέρω (δεν παίρνω και όρκο) υπάρχει η διαταραχή σωματικής δυσμορφίας που νομίζεις ότι είσαι χοντρός/η η άσχημος/η ενώ εισαι οκ και υπάρχει και η διαστρεβλωμένη αντίληψη σώματος τύπου παραισθησεις/ψευδαισθήσεις ότι έχω πχ τη μύτη στο κούτελο η φάτσα αλά πικασο. Για το τελευταίο κατά πάσα πιθανότητα σου είπα μαλακια, δεν έχω καταλάβει ακριβώς περί τίνος πρόκειται αλλά μέσες άκρες καταλαβαίνω ότι έχει να κάνει με τη σύγχυση οσον αφορά την τοποθέτηση και τις αναλογίες των διαφόρων μελών; Για αυτό σου λέει "μελών και αντικειμενων"..Τελοσπαντων, δεν ξερω, αλλά ξέρω οτι σίγουρα είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Εσύ γιατί έχεις φρικαρει; Με τι αφορμή βρήκες αυτόν τον όρο; Δεν γουστάρεις τη μύτη σου ξέρω γω η βίωσες κάτι πιο ακραίο; Αν μου πεις συγκεκριμένα θα σου πω που μπορεί να υπάγεται η εμπειρία σου και αν έχεις λόγο να ανησυχείς για ψύχωση...
    διαστρεβλωμενη αντιληψη σωματος και διαφορων αντικειμενων ελεγε απλα το εκανα πιο συντομο!! Οχι δεν ειναι οτι δεν γουσταρω κατι πανω μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Lupo View Post
    διαστρεβλωμενη αντιληψη σωματος και διαφορων αντικειμενων ελεγε απλα το εκανα πιο συντομο!! Οχι δεν ειναι οτι δεν γουσταρω κατι πανω μου
    Εσύ γιατί το έψαχνες αυτό; Τι σε έκανε να το αναζητήσεις; Έπαθες κάτι και το έψαξες; Αν θέλεις μου λες...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αισθημα κινουμενων αντικειμενων
    By Lupo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-09-2018, 15:37
  2. Ανορεξια και αντιληψη αυτης
    By anaO. in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 11
    Last Post: 13-02-2012, 15:26
  3. αντιληψη ενδιαφεροντος για σεξ
    By korman709 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 01-11-2011, 14:17
  4. Υπεραισθητηριακη αντιληψη
    By Aloysius in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-11-2007, 09:50
  5. Μια Διαφορετική αντίληψη για τη σχιζοφρένεια
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 22-10-2007, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •