αυτοκτονια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    αυτοκτονια

    Εχω δικαιωμα να τερματισω την ζωη μου ???? εννοω να απευθυνθω καπου να φυγω ανωδυνα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    γιατι να το κανεις αυτο ocdure?

    τι συμβαινει?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by ocdcure View Post
    Εχω δικαιωμα να τερματισω την ζωη μου ???? εννοω να απευθυνθω καπου να φυγω ανωδυνα.

    τις ιδιες σκεψεις κανω και εγω συνεχεια.....τωρα που το διαβαζω σε σενα μου φαινεται πικρο και αδικο και ομως αν δεις την ιστορια μου αυτο θελω και εγω τι να πω;; μηπως ο καθενας τελικα βλεπει τα δικα του ως χειροτερα;;οτι και αν συμβαινει κουραγιο και υπομονη δεν ξερω ως ποτε οσο αντεξεις αυτο κανω και εγω

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    48
    γιατι να το κανεις αυτο?και εγω το σκεφτομουν αυτο παλια αλλα παλεψα το προβλημα μου και τωρα που ειμαι καλυτερα καταλαβαινω τι βλακειες σκεφτομουν τοτε...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    ξερεις που πρεπει να απευθυνθεις ocd
    και δεν υπαρχουν "ανωδυνα" σε αυτη την ζωη....καποια στιγμη το συνειδητοποιουμε ολοι.
    ηρθε και η δικη σου στιγμη.
    κοιτα να μαθεις, αντι να παραιτηθεις...

    οτι αξιζει, κοστιζει κι ειναι δυσκολο...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by eiri View Post
    μηπως ο καθενας τελικα βλεπει τα δικα του ως χειροτερα;;
    εννοειται αυτο! αλλα οταν βλεπουμε αλλους ανθρωπους να συνεχιζουν να παλευουν και να ζουν, ενω τους ετυχαν χειροτερα, τοτε ισως καταλαβουμε οτι τα δικα μας τελικα μπορει να μην ειναι και τοσο σοβαρα. δε ξερουμε ομως τι συνεβη στον φιλο μας εδω...

    οταν εχεις φτασει σε αδιεξοδο παντως, ειναι δυσκολο να σκεφτεις λογικα, και να δεις εξω απο το προβλημα. κανε μια βολτα, ηρεμισε και προσπαθησε να το δεις αντικειμενικα, και τοτε ισως καταλαβεις οτι τπτ δεν αξιζει τοσο για να σε οδηγησει στην αυτοκτονια.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    26
    Ο ανταγωνισμός σας μ' αρέσει... λολ

    ocdcure, αθρωπος είσαι όπως όλοι μας...
    Μια ύπαρξη με αρχή και τέλος. Κάνε την λοιπόν να λάμπει, όσο έχεις το δικαίωμα να την ζήσεις!
    Αφού πάντα στο τέλος, έτσι και αλλιώς πεθαίνεις! Γιατί θέλεις δικαίωμα;
    Μην βιάζεσε για αυτά...
    Έτσι δεν είναι;

    :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    ολοι μας λιγο πολυ εχουμε κανει τις σκεψεις αυτες...σκεψου γιατι να το κανεις...σκεψου μονο αν αξιζει...πιστεψε με δεν αξιζει...ο καθενας απο μας ειναι πλασμενος για μεγαλα πραγματα και εννοειται πως θα παρουσιαζονται δυσκολιες..θα ερχονται στιγμες που δεν θα αντεχουμε αλλο, που θα εχουμε λυγισει και σκεφτομαστε τη αυτοκτονια ως λυση και λυτρωση...η παραιτηση ειναι ο,τι χειροτερο...αξιζει να προσπαθησουμε...αξιζει να ελπισουμε..να μαζεψουμε τα κομματια μας και μεσα απ τον πονο και τη δυστυχια να κατορθωσουμε και παλι να σηκωσουμε το κεφαλι μας....ειναι πολυ δυσκολο αυτο.....οι δυσκολιες και τα προβληματα που εχουμε περασει μας αναχαιτιζουν απ την προσπαθεια...ειναι δυσκολο οταν πονας και υποφερεις να δεις τα πραγματα αντικειμενικα......πρεπει ομως να προσπαθησεις να κρατηθεις απο κατι και σιγα σιγα να αρχισεις και παλι να ελπιζεις για κατι καλυτερο....
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    135
    περιμενε να περασει λιγο ο καιρος. ισως να γινεις καλυτερα.ισως να ερθουν τα πανω κατω.ισως και οχι. αλλα δωσε λιγο χρονο στον εαυτο σου.εγω αυτο κανω.ισως σε λιγες μερες,λιγους μηνες να γνωρισω τον ερωτα της ζωης μου,να βρω μια ωραια δουλεια και να γινω παλι ενας ευτυχισμενος ανθρωπος. κανω απλα υπομονη.
    εκτος αν εχεις χασει καποιον δικο σου ανθρωπο,τοτε καταλαβαινω οτι ο πονος δε φευγει ποτε.και θελεις να αυτοκτονησεις για να πας να τον βρεις.αλλα σκεψου οτι αυτο το ατομο δεν θα το ηθελε με τιποτα αυτο.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    15
    εχεις καρκινο ocd?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    19
    ocd, ο ανθρωπος που θελει να τερματισει τη ζωη του δεν το δηλωνει και ουτε ψαχνει ανωδυνους τροπους..απλως το κανει! ασε λοιπον τις ανοητες ερωτησεις και παιξε με τη ζωη οσο προλαβαινεις..εξ αλλου ολα ειναι τοσο ρευστα..σημερα ειμαστε αυριο οχι(βλ.Ιαπωνια) σε 10 λεπτα ειχαν τελειωσει ολα!!Οτι και να περνας τις οποιες δυσκολιες και αν εχεις πανε μια βολτα σ ενα νοσοκομειο και εκει θα νιωσεις ευτυχισμενος που τουλαχιστον εχεις την υγεια σου....εκτος κ αν εχεις καρκινο οπως λεει κα η-ο patsy!

  12. #12
    Είσαι νέος άνθρωπος, προβλημα υγείας δεν έχεις, το μυαλό σου κόβει. Έχεις μια ζωή μπροστά σου.

    Αμέτρητοι είναι αυτοί που σε ζηλεύουν, που θα θελαν να ναι στην ηλικία σου, να κάνουν τα τοσα πολλά που μπορεί να κανει καποιος στην ηλικία σου, τα οποία όμως εσύ υποτιμάς και περιφρονείς. Αμέτρητοι είναι αυτοί που θα θελαν όχι μόνο να ναι στην ηλικία σου αλλά και να χουν την υγεία σου και την ευστροφία σου για να κανουν τα τόσα πολλά που μπορείς να κάνεις εσύ τα οποία όμως υποτιμάς και δεν κάνεις.

    Αυτά που σου γραφω εδώ δε σου περασαν απ το μυαλό; Σου χω γραψει και άλλα αρκετά πιο πριν. Δεν τα έχεις σκεφτεί όλα αυτα; Υποτίμησες τις δυναμεις που έχεις μέσα σου, τις έβαλες σε αδράνεια. Άμα θες, μπορείς να κανεις πολλά με αυτα που μεσα σου κρυβεις, να αλλάξεις τη ζωή σου, να δημιουργήσεις. Όλη σου η απογοητευση δεν είναι τιποτα άλλο παρά δημιουργημα της φαντασίας σου και δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα. Η απογοήτευση κρατά σε αδράνεια και στο περιθωριο την αισιοδοξία και όλες σου τις δυνάμεις, σε τοποθετεί σε ένα φανταστικό κόσμο τον οποίο δημιούργησε το νοσηρό μέρος της σκέψης σου. Η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική και προσπάθησε να τη βιώσεις. Άμα τη βιώσεις θα δεις ποσο εύκολα θα ξεθωριάσουν όλες αυτές οι σκέψεις.

    Με τα τόσα πολλά θετικά που έχεις, που όμως πολύ τα υποτίμησες, είναι ανόητο να θελεις να κανεις απονενοημένη πράξη. Μπορεί και σε μας καποιες φορές να περασε η σκέψη αυτή γιατί βρεθήκαμε στις ίδιες απαισιόδοξες καταστάσεις με σενα αλλά τη διώξαμε με τους τροπους που σου περιγράφω και δεν το μετανοιώσαμε γιατί είμαστε καλά και δημιουργούμε!!!
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    ocdcure, μεγάλη καλημέρα :)

    Διάβαζα πάλι το πρόσφατο θρεντ σου και σκεφτόμουν τις όμορφες και τρελές μέρες μας

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...�ρες-μας


    Πώς είσαι σήμερα; Στείλε κανένα σήμα καπνού :)
    Last edited by crazy_diamond; 28-03-2011 at 10:24.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Κι επειδή τα κάνει αόρατα και εξαφανίζεται το κείμενο :/ ξαναγράφω:


    Πώς είσαι σήμερα; Στείλε κανένα σήμα καπνού :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    οcdcure ελπίζω να νιώθεις καλύτερα!!
    η ζωή είναι όλη μπροστά σου μπορείς άπειρα πράγματα να κάνεις και έχεις απεριόριστες δυνατότητες......μην υποτιμάς τίποτα.....μετά από μια περίοδο που έχεις φτάσει στον πάτο θα δεις πως και πάλι θα αρχίσεις να σηκώνεσαι.....
    (αυτό με τη βόλτα σε νοσοκομείο που ανέφερε κάποιος παραπάνω μπορεί να σε κάνει να αναθεωρήσεις τη ζωή και να σκεφτείς τα πράγματα πιο ψύχραιμα βλέποντας τις καταστάσεις των ανθρώπων εκεί πέρα αλλά μπορεί να σε κάνει και χειρότερα....τα χριστούγεννα είχα επισκεφτεί συγγενικό μου πρόσωπο στο θεαγένειο και ένιωσα τόση οδύνη μετά απ αυτά που είδα που ήθελα να πεθάνω....αισθανόμουν τεράστιο πόνο και αδικία για το πόσο μπορεί να υποφέρουν κάποιοι άνθρωποι........
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

Similar Threads

  1. σκέψεις για αυτοκτονία
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 06-05-2017, 23:44
  2. Αυτοκτονια...
    By lena8999 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 20-09-2010, 02:50
  3. H αυτοκτονία με υπνωτικά
    By VelvetUnderground in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 22-08-2009, 19:53
  4. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 10:59
  5. Αυτοκτονία...
    By Lewn25 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 6
    Last Post: 19-08-2007, 13:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •