Πού οφείλεται η σχιζοφρένεια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    Πού οφείλεται η σχιζοφρένεια;

    Καλησπέρα σας!

    Έχω ακούσει τόσα πολλά για το που οφείλεται η σχιζοφρένεια όπως τα παρακάτω :

    1. Προβλήματα στην εγκυμοσύνη.

    2. Προβλήματα στη γέννα.

    3. Κληρονομικότητα.

    4. Ανωμαλία στην ανάπτυξη του εγκεφάλου μέχρι τα 5-6 χρόνια όπου κόβονται κάποια νευρικά κύτταρα και κάτι πάει στραβά στην χαρτογράφηση του εγκεφάλου.

    5.Άσχημες καταγραφές στον εγκέφαλο από την παιδική ηλικία.


    Και άλλα πολλά....

    Εσείς που το βιώνετε , πέρα από ότι λέει η επιστήμη..τι πιστεύετε ;

  2. #2
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Καλησπέρα σας!

    Έχω ακούσει τόσα πολλά για το που οφείλεται η σχιζοφρένεια όπως τα παρακάτω :

    1. Προβλήματα στην εγκυμοσύνη.

    2. Προβλήματα στη γέννα.

    3. Κληρονομικότητα.

    4. Ανωμαλία στην ανάπτυξη του εγκεφάλου μέχρι τα 5-6 χρόνια όπου κόβονται κάποια νευρικά κύτταρα και κάτι πάει στραβά στην χαρτογράφηση του εγκεφάλου.

    5.Άσχημες καταγραφές στον εγκέφαλο από την παιδική ηλικία.


    Και άλλα πολλά....

    Εσείς που το βιώνετε , πέρα από ότι λέει η επιστήμη..τι πιστεύετε ;
    Κοιταξε σε συντριπτικο ποσοστο οφειλεται στα γονιδια και με το στρες ή τα ναρκωτικα εκδηλωνεται η σχιζοφρενεια.ενα μικρο ποσοστο των πασχοντων απο σχιζοφρενεια δεν ειχε προδιαθεση και εκδηλωσε την ασθενεια λογω μεταλλαξης γονιδιων ή τραυματισμου του εγκεφαλου απο γεννα.το σβηνω γιατι αφορα προσωπικα δεδομενα.....
    Last edited by Mrgilleas; 16-02-2019 at 01:18.

  3. #3
    Mrgilleas
    Guest
    βεβαια υπαρχει και ενα μεγαλο ποσοστο πασχοντων απο ψυχωση που δεν εχουν αλλους στενους συγγενεις με ψυχωση αυτο δεν σημαινει (αν δεν ειναι μεταλλαξη γονιδιων) οτι δεν εχουν κληρονομικοτητα γιατι μπορει ειτε ο ενας γονεας ειτε ο αλλος γονεας ή και οι δυο να ειχαν καποια μικρη προδιαθεση για ψυχωση που δεν εκδηλωνεται ευκολα και η προδιαθεση τους ενος με την προδιαθεση του αλλου ενωνονται και κανουν στο ενα παιδι πιθανο μια πιο μεγαλη προδιαθεση και αρα και αυξημενη πιθανοτητα να νοσησει.ειναι οπως αυτο που γινεται με τους φορεις του στιγματος της μεσογειακης αναμιας που αν εχουν δυο γονεις το στιγμα αυτο εχουν 25% πιθανοτητα να βγαλουν παιδι με μεσογειακη αναιμια 25% να μην εχει ουτε μεσογειακη αναιμια ουτε το στιγμα και 50% να εχει το στιγμα της μεσογειακης αναιμιας αλλα οχι την παθηση μεσογειακη αναιμια.μην ξεχναμε οτι τα γονιδια πανε 7 γενιες πισω οποτε δεν μπορουμε να ξερουμε 7 γενιες πισω ποιος ειχε ψυχωση.επισης παρολο που εχει αυξηθει δραματικα η χρηση κανναβης και η περιεκτικοτητα της στην ουσια που προκαλει ψυχωση τα ποσοστα ψυχωσεων δεν εχουν αυξηθει κατι που το λενε συνεχεια οι υπερμαχοι της κανναβης με το σκεπτικο να την νομιμοποιησουν.αυτο συμβαινει διοτι σχεδον ολοι οι ψυχωτικοι των περασμενων αιωνων δεν καναν παιδια γιατι ειτε πεθαιναν σε ασυλα ή κυκλοφορουσαν στους δρομους σε αθλια κατασταση και ετσι δεν διαιονιζοταν η υπαρξη των γονιδιων της σχιζοφρενειας.τελευταια στην αμερικη εχει βγει τεστ προγεννητικου ελεγχου που ελεγχει αν το βρεφος οταν μεγαλωσει θα εκδηλωσει σχιζοφρενεια και ετσι σταματουν την κυηση αν βλεπουν προδιαθεση σχιζοφρενειας θα ψαξω την ειδηση και θα την αναρτησω να την δεις

  4. #4
    Mrgilleas
    Guest
    αποσπασμα απο την ειδηση κορυφαιου Ελληνα ψυχιατρου στην Αμερικη που ερευνα χρονια την σχιζοφρενεια:
    Οι περισσότερες ψυχιατρικές διαταραχές έχουν ισχυρό γενετικό συστατικό σύμφωνα με τον διακεκριμένο Έλληνα επιστήμονα και γι’ αυτό το σημείο εκκίνησης της έρευνας είναι τα ευρήματα από γενετικές προσεγγίσεις του ανθρώπου. Η έρευνά του έχει καταλήξει σε μια σειρά γενετικών ανακαλύψεων, ιδίως σχετικά με τη συμβολή των σπάνιων μεταλλάξεων στη γενετική αρχιτεκτονική της σχιζοφρένειας.

    Αποσπασμα απο την ειδηση απο το ιδιο αρθρο που λεει για διακοπη κυησεων σε περιπτωση ανιχνευσης γονιδιων υπευθυνων για σχιζοφρενεια:
    Ωστόσο οι επιστήμονες έχουν καταφέρει πλέον να προβλέπουν εάν ένα παιδί πρόκειται να γεννηθεί με το πρόβλημα. «Η σχιζοφρένεια είναι κατά βάση γενετικό ζήτημα και πλέον έχουμε τη δυνατότητα σε να προβλέπουμε αν ένα παιδί πρόκειται να εκδηλώσει τη νόσο. Ήδη στις Ηνωμένες Πολιτείες έχουμε αποφάσεις για διακοπή της κύησης σε κάποιες τέτοιες περιπτώσεις» λέει ο κ. Γκόγκος.

    https://www.iefimerida.gr/news/47447...ta-nea-farmaka

  5. #5
    τι ειναι η μεταλλαξη γονιδιων ;

  6. #6
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    τι ειναι η μεταλλαξη γονιδιων ;
    μεταλλαξη γονιδιων δεν ειμαι ειδικος να στο απαντησω τελεια αλλα θα προσπαθησω να το πω πιο απλοικα εχεις ενα γονιδιο και αυτο αλλαζει εκφραση και γινεται κατι αλλο μου μπορει να πυροδοτει συγκεγκριμενες αρρωστιες.μεταλλαξη γονιδιων δεν υπαρχει μονο στη σχιζοφρενεια που οταν γινεται ειναι σπανια αφορα μικρο ποσοστο ψυχωτικων και δεν ειναι κληρονομικη αλλα οταν γινει μεταδιδεται στις επομενες γενιες.συνεχιζω μεταλλαξη γονιδιων υπαρχει και σε περιπτωσεις π.χ. καρκινου δηλαδη ενα γονιδιο μεταλλασεται και οδηγει το ατομο να αναπτυξει καρκινικα κυτταρα.Επιστημονες λενε οτι πριν απο 30.000 χρονια ολοι οι ανθρωποι ειχαν καφε ματια αλλα πριν 30.000 χρονια σε εναν ανθρωπο που ζουσε στην Βορεια Ευρωπη εγινε μεταλλαξη γονιδιων και ετσι εβγαλε μπλε ματια. γι αυτο λενε οτι οσοι εχουν μπλε ματια καταγονται απο τον ιδιο προγονο απο την Βορεια ευρωπη .ετσι μετα εγινε και αλλη μεταλλαξη γονιδιων και εμφανιστηκαν και τα πρασινα ματια

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    την εχετε ακουσει αυτη τη φραση που λεει η απολυτη αντιληψη ειναι η απολυτη παρανοια αρα αυτο ειναι αποτελεσμα υπερβολικης ευφυιας ευφυια σημαινει φωτισμενο μυαλο και το φως εχει και την ιδιοτητα να καιει εγκεφαλικα κυτταρα εκτος απο το να φωτιζει αλλα οταν καποιος ειναι ορθολογιστης μπορει ανετα να κανει αορατη αυτη τη πλευρα του εαυτου του αντι να βρισκεται καλα βολεμενος πισω απο τη φραση μα ειναι η ασθενεια μου

    πχ το να περνανε απο το μυαλο καποιου τρομερες σκεψεις δε σημαινει απαραιτητα οτι και τις χρησιμοποιει πχ υπαρχουν τοσα και τοσα ατομα που βλεπουν θριλερ και αυτο ειναι μια μεταμφιεσμενη τρελα

  8. #8
    Αυτο που καταλαβαινω και που μου το χει πει ψυχιατρος ειναι οτι οταν δεν υπαρχει κληρονομικοτητα , μπορει να δημιουργηθει νεο γονιδιο που να ξεκινα την σχιζο για πρωτη φορα ...η ενωση δηλαδη 2 ανθρωπων να δημιουργησει τετοιο γονιδιο ενω δεν υπηρχε ιστορικο πριν. Δεν ξερω εαν αυτο εννοουν οι επιστημονες μεταλλαξη. Το θεμα ειναι οτι πρωτον δεν υπαρχει ακριβη απαντηση για την αληθινη αιτια της εμφανισης της νοσου ή τις αιτιες και δευτερον ειναι μια παθηση που μπορει να συμβει στον καθενα χωρις προειδοποιηση και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα για να την αποτρεψουμε ή <<να λαβουμε τα μετρα μας>> . Δεν ξερω εαν συμφωνειτε;

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε βλεπω καμια προσπαθεια να συμβιβαστεις με την υπαρχουσα κατασταση και να βελτιωσεις τη θεση σου.

  10. #10
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Αυτο που καταλαβαινω και που μου το χει πει ψυχιατρος ειναι οτι οταν δεν υπαρχει κληρονομικοτητα , μπορει να δημιουργηθει νεο γονιδιο που να ξεκινα την σχιζο για πρωτη φορα ...η ενωση δηλαδη 2 ανθρωπων να δημιουργησει τετοιο γονιδιο ενω δεν υπηρχε ιστορικο πριν. Δεν ξερω εαν αυτο εννοουν οι επιστημονες μεταλλαξη. Το θεμα ειναι οτι πρωτον δεν υπαρχει ακριβη απαντηση για την αληθινη αιτια της εμφανισης της νοσου ή τις αιτιες και δευτερον ειναι μια παθηση που μπορει να συμβει στον καθενα χωρις προειδοποιηση και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα για να την αποτρεψουμε ή <<να λαβουμε τα μετρα μας>> . Δεν ξερω εαν συμφωνειτε;
    αυτο εννοω μεταλλαξη οτι ενα γονιδιο μεταλλασεται σε κατι αλλο και αυτο εχει ως συνεπεια καποιες αρρωστιες σωματικες ή ψυχικες.οι ναζι ειχαν βαλει στο ματι τους ψυχικα ασθενεις και ελεγαν οι προχωρημενοι τοξικομανεις,οι αθεραπευτοι αλκοολικοι,οι φορεις μεταλλαχθεντων γονιδιων,οι παρανοικοι, οι σχιζοφρενεις θα πρεπει να στειρονονται ετσι ωστε ναμην κανουν παιδια και φερνουν και αλλος απογονους με τα ιδια προβληματα υγειας.αυτα υποστηριζαν και ελεγαν και εκαναν βεβαια.οταν το γονιδιο μεταλλαχθει σε κατι αλλο και πυροδτησει μια ασθενεια αυτη μπορει να εχει σημειο μηδεν αυτο τον ανθρωπο αλλα μεταδιδεται στις επομενες 7 γενιες γι αυτο και οι ναζιστες ελεγα στειρωση κα στους φορεις μεταλλαχθεντω γονιδιων.εγω προσωπικα δεν συμφωνω με αυτες τις αποψεις μιας και εγω ειμαι ατομο πασχων απο σχιζοφρενεια αλλα δεν μπορω να πω οτι χαιρομαι να υπαρχουν παρα πολλοι με τετοια προβληματα οπως και εγω και τοσοι αλλοι γιατι ειναι μια βαρια αναπηρικη νοσο και κανει τον ασθενη δυσλειτουργικο να κανει οικογενεια να φερει εις περας υποχρεωσεις ανικανο να αντλησει ευχαριστιση απο τις καθημερινες χαρες της καθημερινοτητα την λεγομενη ανηδονια να προσφερει με την εργασια του στο ΑΕΠ της χωρας.

    μακαρι να εξαλειφονταν ολες οι αρρωστιες και να πεθαιναμε ολοι στα βαθια γεραματα ορθιοι και υγιεις να μην υπηρχε καρκινος,μεσογειακη αναιμια,σκληρηνση κατα πλακας,aids και τοσες αλλες αρρωστιες που καθιστουν ενα ανθρωπο απο δυνατο αδυναμο.μακαρι και εγω και ο συγγενης σου που ειναι πιτσιρικας να μην ειχαμε εκδηλωσει αυτη την παθηση και να βασιζομασταν στα ποδια μας και να μην ειχαμε την αναγκη,την λυπηση και εκμεταλευση απο διαφορους επιτηδειους κα σκληρους ανθρωπους που δεν νιωθουν τον πονο του αλλου.

    παντως γι αυτο που χαιρομαι ειναι οτι παγκοσμιως σε πολλες χωρες του κοσμου αν δεν εχουν σταθεροποιηθει σε καποιες χωρες τα ποσοστα ψυχωσεων σε καποιες αλλες χωρες εχουν μειωθει σε συγκριση με παλια που σημαινει οτι ολο και λιγοτεροι ειναι ψυχωτικοι αυτο που εχει αυξηθει δυστυχως ειναι τα ποσοστα αυτισμου παγκοσμιως που εχουν δεκαπλασιαστει απο παλια και δεν ξερουν οι επιστημονες που οφειλεται αυτο αλλοι το ριξαν στα εμβολια,αλλοι το ριξαν στα φυτοφαρμακα στα φαγητα που τρωμε ποιος ξερει που οφειλεται.

    οι ψυχωτικοι εχουν ως εξης 21.000.000 εχουν σχιζοφρενεια συμφωνα με τον ΠΟΥ λιγοτερο απο τα 24.000.000 που ελεγαν το 2014 αρα μειωθηκαν.60.000.000 εχουν διπολικη διαταραχη αλλα οι μισοι απο αυτους εμφανιζουν ψυχωτικα συμπτωματα αρα 30.000.000 ψυχωτικοι απο αυτη την διαταραχη ενα 5 με 15% των καταθλιπτικων εχει ψυχωτικα συμπτωματα αλλα η ψυχωτικη καταθλιψη ειναι το 4% ολων των ποσοστων ψυχωσεων.δηλαδη 47% των ψυχωσεων εινα σχιζοφρενεια 17% των ψυχωσεων ειναι σχιζοσυνασθηματικη διαταραχη και ετσι μονο 4% ειναι ψυχωτικης καταθλιψης.Σουμα -σουμα ολοι οι ψυχωτικοι να ειναι 70.000.000 περιπου 1% του παγκοσμου πληθυσμου δηλαδη αυτο που λενε οτι 1% ειναι ο επιπολασμος της σχιζοφρενειας δεν ισχυει ,αυτο το ποσοστο ειναι ο επιπολασμος ολων των ψυχωσεων, της σχιζοφρενειας ειναι 0,3 με 0,4% ή 21.000.000 σε αριθμο οποτε αν το αναλογισετε με τον παγκοσμιο πληθυσμο βγαινει τοσο 0,3 με 0,4%

  11. #11
    Mrgilleas
    Guest
    Μπορει να συμβει στον καθενα μας αλλα αλλοι εχουν περασει ακραιες τραυματικες συνθηκες οπως πολεμο ή βιασμο και δεν επαθαν ψυχωση (μπορει να παθαν ομως βαρια καταθλιψη και μετατραυματικο στρες) κατι το οποιο υποδηλωνει οτι εμφανιζεται σε ατομα με προδιαθεση οπως εγω που εχω συγγενεις με αυτην την παθηση ή σε ατομα με μεταλλαξη γονιδιων που δεν ειναι κληρομομικη αλλα κληροδοτειται στους απογονους. δεν μπορεις να κανεις κατι για νατο γλυτωσεις ή να το αποτρεψεις αν ειναι να εμφανιστει θα εμφανιστει το μονο που κανεις για να μην το παθεις που μπορει να το γλιτωνες λογω μικροτερης προδιαθεσης και κινδυνου ειναι να μην παρει καποιος ναρκωτικα ή υπερβολικο αλκοολ .κατα τα αλλα δεν υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις κατι για να το γλιτωσεις.δεν σου εστειλα τν ειδηση πιο πανω που λεει οτι απο την στιγμη που ειναι εγκυος η γυναικα στην Αμερικη μπορει να προβλεψει με επιτυχια ο επιστημονας αν το εμβρυο εκδηλωσει σχιζοφρενεια μετεπειτα στη ζωη του

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    δεν ειχα κανενα συγγενη με ψυχωσικο συνδρομο και εγω αρρωστησα 34 χρονων....

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Καλησπέρα σας!

    Έχω ακούσει τόσα πολλά για το που οφείλεται η σχιζοφρένεια όπως τα παρακάτω :

    1. Προβλήματα στην εγκυμοσύνη.

    2. Προβλήματα στη γέννα.

    3. Κληρονομικότητα.

    4. Ανωμαλία στην ανάπτυξη του εγκεφάλου μέχρι τα 5-6 χρόνια όπου κόβονται κάποια νευρικά κύτταρα και κάτι πάει στραβά στην χαρτογράφηση του εγκεφάλου.

    5.Άσχημες καταγραφές στον εγκέφαλο από την παιδική ηλικία.


    Και άλλα πολλά....

    Εσείς που το βιώνετε , πέρα από ότι λέει η επιστήμη..τι πιστεύετε ;
    Εγώ το βρήκα αυτό το άρθρο αρκετά κατατοπιστικό... https://www.iatropedia.gr/encyclopedia/schizofrenia/

  14. #14
    Να κανω μια χαζη ερωτηση ; Εαν τα συμπτωματα της ψυχωσης εκδηλωνται σε αγχογονες καταστασεις , τοτε εαν εαν ατομο με προδιαθεση μεγαλωνε σ ενα δωματιο χωρις ερεθισματα , χωρις πιεσεις, χωρις εξωτερικο αγχος κλπ...παλι θα νοσουσε ; Αυτο που ψαχνω να βρω με ολα αυτα που ρωταω ειναι εαν φταιει το περιβαλλον ή αλλοι ανθρωποι για την εκδηλωση της ασθενειας ή ειναι μια προδιαθεση, ενα γονιδιο, που καποια στιγμη στη ζωη εκδηλωνεται ετσι κι αλλιως. Οπως ο καρκινος ..εχει καποιος προδιαθεση ...και εκδηλωνεται ξαφνικα. Πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος εχει προδιαθεση σε κατι κακο και μολις βρεθει ενα γεγονος να το πυροδοτησει..εκδηλωνεται.. Δεν ειμαι σιγουρη για τιποτα..Σκεψεις κανω...Προσπαθω να αποδεκτω αυτο που μας συνεβη..και δεν ειναι ευκολο.Θα μου πειτε τι θα καταλαβω εαν μαθω την αιτια. Το θεμα ειναι οτι συνεβη και οτι καλουμαστε να το αντιμετωπισουμε. Προσπαθω να το διαχειριστω στο μυαλο μου παντα με ελπιδα βεβαια !!!

  15. #15
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by myrto2019 View Post
    Να κανω μια χαζη ερωτηση ; Εαν τα συμπτωματα της ψυχωσης εκδηλωνται σε αγχογονες καταστασεις , τοτε εαν εαν ατομο με προδιαθεση μεγαλωνε σ ενα δωματιο χωρις ερεθισματα , χωρις πιεσεις, χωρις εξωτερικο αγχος κλπ...παλι θα νοσουσε ; Αυτο που ψαχνω να βρω με ολα αυτα που ρωταω ειναι εαν φταιει το περιβαλλον ή αλλοι ανθρωποι για την εκδηλωση της ασθενειας ή ειναι μια προδιαθεση, ενα γονιδιο, που καποια στιγμη στη ζωη εκδηλωνεται ετσι κι αλλιως. Οπως ο καρκινος ..εχει καποιος προδιαθεση ...και εκδηλωνεται ξαφνικα. Πιστευω οτι ο καθε ανθρωπος εχει προδιαθεση σε κατι κακο και μολις βρεθει ενα γεγονος να το πυροδοτησει..εκδηλωνεται.. Δεν ειμαι σιγουρη για τιποτα..Σκεψεις κανω...Προσπαθω να αποδεκτω αυτο που μας συνεβη..και δεν ειναι ευκολο.Θα μου πειτε τι θα καταλαβω εαν μαθω την αιτια. Το θεμα ειναι οτι συνεβη και οτι καλουμαστε να το αντιμετωπισουμε. Προσπαθω να το διαχειριστω στο μυαλο μου παντα με ελπιδα βεβαια !!!
    Προσωπικα παρολο την προδιαθεση που ειχα μιας και εχω απο τους δυο γονεις συγγενεις με σχιζοφρενεια μπορω να πω οτι μεχρι να εμφανισω σχιζοφρενεια παιδευτικα πολυ στη ζωη μου.μου καναν μπουλινγκ στο σχολειο καθε μερα παρομοιο με του βαγγελη γιακουμακη να ειναι καλα εκει που ειναι με κλειδωναν στην ντουλαπα μιλαμε ημουν 14 με 15 χρονων τοτε μου σκιζαν την τσαντα μια φορα εγινε αυτο αλλα πολλες φορες μου επαιρναν την τσαντα και την πετουσαν εξω στο προαυλιο και μου αδειαζαν το εσωτερικο του,ημουν μονο ντροπαλος ,ευαισθητος,υπερβολικα αδυνατος και αρκετα κοντος για την ηλικια ευτυχως τωρα εχω κανονικο υψος και θεωρουμαι μεσος ορος υψους του μεσου Ελληνα αλλα τοτε 14 με 16 χρονων ημουν κοντος και με βρηκαν ευκολο στοχο και μου φεροντουσαν με το χειροτερο τροπο μικροι μεγαλοι και χαστουκι εχω φαει απο γυμναστρια στα 12 μου χρονια και οταν πηγαινα πολεμικες τεχνες ηταν δυο δασκαλοι ο ανδρας μου τραβαγε το αυτι και με βαζε να κοιταω τον τοιχο αφου μου τραβαγε με δυναμη το αυτι η γυναικα δασκαλος οταν καναμε επιδειξη για τη ζωνη αχρηστο και σκουπιδι με ανεβαζε αχρηστο με κατεβασε οταν αλλαξα στο σχολειο στο δημοτικο γιατι μια δασκαλα μου μιλουσε αποτμα και με μειωνε στα αλλα παιδια αλλα και στους γονεις μου πηγα σε ιδιωτικο που και κει η σχολικη συνοδηγος με τραβαγε σαν σκουπιδι και μου πεταγε με δυναμη την τσαντα κατω το παρτηρησε και η γιαγια μου μια φορα που περμενε μαζι μου την αλλη φορα με ειχε βαλει μπροστα μαζι της να καθομαι με στριμωξε και δεν μπορουσα καλα να αναπνευσω και μου πεταξε τις τεμπερες εκεινη την μερα ειχα ζωγραφικη μου τις πεταξε κατω και δεν με αφησε να τις παρω.επειδη ομως αντιμετωπιζαμε οικονομικα προβληματα ξαναπηγα σε δημοσιο στα 14 και εκει η ζωη μου εγινε κολαση με παιρναν απο τα χερια και τα ποδια και πιεζαν τα γεννητικα μου οργανα σε μια κολωνα ξυλο καθημερινο να με γραφουν με στυλο να μου πετανε κιμωλιες την ωρα του μαθηματος να με κλοτσανε απο πισω στο μαθημα να τρωω μπουνιες περασα δυσκολα παιδικα και εφηβικα χρονια λες και τους ειχε βαλει καποιος να κανει ανελεητη κακοποιηση στ ατομο μου.μια αλλη φορα στα 14 μου χρονια γυρναγα απο το σχολειο και ηλικιωμενος που ηξερε τον πατερα μου με εβαλε μες στο σπιτι κα αρχισε να με χουφτωνει και να γελαει με ενα σατανικο χαμογελο.μπορει να ειχα προδιαθεση αλλα περασα δυσκολες καταστασεις με αποτελεσμα να νοσησω σε συνδυασμο που τα κραταγα ολα μεσα και δεν εκτονωνα πουθενα την οργη ακομα και μεσα στο σπιτι μου.αν περνας αυτα δεν θελει πολυ για να σαλταρεις ακομα και ενηλικες μου φεροντουσαν σαν σκουπιδι εγω τωρα που ειμαι 30 και 16χρονος να κανει κατι δεν θα του φερθω ασχημα γιατι ειναι ανηλικος κα τον προστατευει ο νομος εμενα αντιθετως μου διελυσαν την ψυχολογια πηγαινα 5 χρονων τουαλετα στον παιδικο σταθμο και ερχοταν η καθαριστρια να δει το πουλι μου και ελεγε στην αλλη κρυβεται.περασα πολλες ασχημες συνθηκες που αν τηςαπαριθμισω μια μια θα χρειαστω πολλες σελιδες.πιθανον αν μου φεροντουσαν καλα πιθανον να μην εκδηλωνα την παθηση γιατι εχει μεριδιο ευθυνης και το περιβαλλον.

    αν ηταν μονο στα γονιδια θα επρεπε να παθουν ψυχωση και οι γονεις μου γιατι ειχαν και αυτοι συγγενεις με ψυχωση μαλιστα η μανα μου ειχε και απο τους δυο της γονεις ασθενεις με ψυχωση και δεν επαθε ψυχωση ουτε η μανα μου ουτε τα αδερφια της οποτε μην τα ριχνουμε ολα στα γονιδια ειναι και τι περνας.οι επιστημονες απλως εχουν βρει τα γονιδια που θα σε κανουν να εμφανισεις ψυχωση.

    αλλα η οικογενεια δεν φταιει για την εκδηλωση της ψυχωσης μην εχεις ενοχες ηταν παλιος μυθος αυτος οτι εφταιγε η οικογενεια.απλα με υπερβολικο αγχος,κακοποιηση ή υψηλη προδιαθεση ειναι αρκετα για να πυροδοτησουν την σχιζοφρενεια.

    απλα να σου δωσω ενα ενθαρρυντικο στο κεντρο που παω εχει ασθενεις με σχιζοφρενεια και τους ρωταγα για την διαρκεια της ζωης τους αν ειχαν περασει δυσκολες καταστασεις οι περισσοτεροι μου ελεγαν αν ειχαν μονο λεκτικη βια σε σχολειο και τιποτα περισσοτερο και ηταν εσωστρεφεις και αλλοι τον επαθαν καλα καθουμενα ή αλλοι πιεστηκαν στη δουλεια ή στο στρατο και εμφανισαν ή απο ερωτικη απογοητευση θελω να πω δεν περασαν πολλες δυσκολες καταστασεις μην πω και τιποτα περισσοτερο για να εμφανισουν ουτε γονεις εχασαν πριν παθουν μιλαω παντα ουτε σωματικη βια περασαν οπως εγω ουτε βιασμο ουτε τιποτα αξιολογο παρα μοναχα λεκτικες αντιπαραθεσεις που εχουμε ολοι μας στη δαρκεια της ζωης μας και οτι ηταν καποιοι οχι ολοι εσωστρεφεις ή πιεστηκαν σε αγχος σε δουλεια ή στρατο.προσωπικα εγω που περασα τα περισσοτερα απο αυτους αν δεν τα ειχα περασει ισως να μην εμφανιζα σχιζοφρενεια

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 16-09-2014, 22:13
  2. Που οφειλεται το αγχος και ολα τα παρακλαδια του?
    By jimmaster in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-04-2012, 22:09
  3. Κούραση πού οφείλεται και πώς αντιμετωπίζεται
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2010, 06:07
  4. Replies: 2
    Last Post: 04-02-2010, 19:39
  5. Σε τι μπορει να οφειλεται το οτι θελω παντα να ξεχωριζω??
    By positivecreep21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 27-10-2009, 04:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •