Ερωτευμενη με το λαθος ατομο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    9

    Exclamation Ερωτευμενη με το λαθος ατομο

    Καλημερα σε ολους και σε ολες, ειμαι νεο μελος στο φορουμ και μαθητρια 3ης λυκειου 17 ετων. Ο λογος που οδηγηθηκα εδω ειναι γιατι αντιμετωπιζω ενα συναισθηματικο προβλημα το οποιο δεν μπορω να εμπιστευτω σε προσωπα του κοντινου μου κυκλου.
    Ειμαι τσιμπημενη με τον φιλολογο μου στο σχολειο, εναν αντρα κατα 30 περιπου χρονια μεγαλυτερο, παντρεμενο, με δυο μικρα παιδια μαλιστα. Αυτα τα δεδομενα αυτοματως δειχνουν οτι εγκειται προβλημα στο να αισθανομαι οτιδηποτε ερωτικο για αυτο το προσωπο. Ωστοσο παρα τις εσωτερικες μου προσπαθειες να ερθω στα συγκαλα μου το συναισθημα υπερβαινει την λογικη και εχω καταληξει να λυπαμαι οταν ερχεται η Παρασκευη και ξερω οτι θα μεσολαβησουν δυο μερες ωσπου να τον δω. Στα πρωτα μαθηματα ειδικα δεν μπορουσα ουτε στα ματια να τον κοιταξω και τα χαμογελα πηγαιναν και ερχοντουσαν. Να σημειωσω πως αυτο ξεπεραστηκε και συνηθισα στην παραλογη ιδεα οτι μου αρεσει. Το προβλημα ομως εντεινεται γιατι πιθανον εχει ψυχανεμιστει την κατασταση αφου με ρωτησε τι συμβαινει και τον κοιταω παντα λιγο περιεργα. Ο ιδιος ειναι χαλαρος τυπος και εχει μια φιλικη σταση απεναντι στα παιδια και την συμπαθεια που αρμοζει να δειχνει απο τη θεση του. Εγω απο την αλλη δεν εχω δωσει ποτε δικαιωματα αλλα και παλι ανησυχω μηπως βρεθω εκτεθειμενη απο αυτη την ιστορια.
    Καθε αποψη που θα μπορουσε να με βοηθησει ευπροσδεκτη ευχαριστω εκ των προτερων οσους διαβασαν το θεμα μου ως εδω.
    Last edited by Kerasakiii; 20-10-2018 at 19:43.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Και εμένα μπορείς να μου πεις γιατί εκείνη η 17 Χρόνη πιτσιρικα που ερωτευτηκα εγώ το βρήκε παράλογο να τα φτιάξει με εναν κατά 10 χρόνια μεγαλύτερο της όταν εσύ απλά εχεις ερωτευτει έναν κατά 30 χρόνια μεγαλύτερο σου;;;;;

  3. #3
    Γεια σου.. Η μόνη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να βρεις κάποιον της ηλικίας σου να ερωτευτείς γιατί είναι γνωστό ότι ο έρωτας με έρωτα περνάει.. Δεν θα αναλύσω σε βάθος τι επιπτώσεις μπορεί να έχει πάνω του όλο αυτό (από το να χάσει την υπόληψη του, τη δουλειά του κτλ) κ όλα αυτά χωρίς καν να ενδώσει.. Άμα ενδώσει ( που λίγο δύσκολο το βλέπω, γιατί λογικά θα σκεφτεί τις άπειρες κ καταστροφικές συνέπειες) οι επιπτώσεις είναι ολέθριες.. Συνεπώς όλο αυτό με μαθηματική ακρίβεια κάνει κακό σε κείνον και εννοείται και σε σένα.. Οπότε επιβάλλεται να το ξεχάσεις.. της ηλικίας είναι κ θα σου περάσει.. Σε περίπτωση που δεν σου περάσει,περίμενε να ενηλικιωθείς και να μην φοιτας στο ίδιο σχολείο που εκείνος διδάσκει. Τότε ρίσκαρε το, μίλα του κ λούσου ότι κατεβάσει.. Και βλέπεις ε;; Σε όλο αυτό δεν αναφέρω το σοκ των γονιών σου πουθενά, σε περίπτωση που μαθευτεί..

    Εστάλη από Redmi S2 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    9
    Γεια σου κι εσενα Dimikoko και σ'ευχαριστω για την ανταποκριση, να σου πω πως δεν μου περναει καν απο το μυαλο να εκανα ποτε κινηση προς εκεινον ειδικα απο την στιγμη που ειναι εγγαμος ειναι κατι εναντια στις αρχες μου. Και φυσικα δεν γινεται να κανονιζει κανεις χωρις τον ξενοδοχο μπορει εμενα στο μυαλο μου να με κολακευει η σκεψη του αλλα εκεινος ουδεποτε εχει δωσει δικαιωμα και καλα κανει. Η βοηθεια που χρειαζομαι αφορα κυριως την διαχειριση των συναισθηματων τα οποια οπως πολυ σωστα ειπες ειναι ηλικιακα και ξεπερνιονται. Αυτο που ηθελα ηταν να διασταυρωσω τις αποψεις μου και με αλλων ατομων αφου αυτο θεωρω πως ειναι και το πιο σωστο για καθε κατασταση.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Εμένα κερασακι δεν μου έδωσες απάντηση στις θέμα μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Συμφωνω με dimikoko. Για ποτε μπορει να βρεθεί μπλεγμένος ο ανθρωπος χωρις καν να γινει κατι, ουτε που θα το καταλαβεις. Οταν εισαι ερωτευμένη παρανοεις και παρεξηγείς καταστασεις. Ενα χαμογελο σε μια αλλη μαθήτρια ειναι ενα δείγμα ωραίου ανθρωπου, μια συμπάθεια προς τους μαθητές του. Για τον ερωτευμένο μεταφράζεται ακομη και σε γαμο με παιδια.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    9
    Menis_64 η ηλικια των 17 ειναι ευαισθητη αφου προκειται για τον τελευταιο εφηβικο χρονο που διανυει ο ανθρωπος. Η κοπελα πολυ πιθανο ειναι πως δεν ειχε οση εμπιστοσυνη της χρειαζοταν για να προχωρησει μαζι σου, ισως ακομη να μην ηξερε καν αν ηθελε μια σχεση γενικως.. πολλοι ειναι οι λογοι που το θεωρησε "παραλογο", ισως ακομη να ειχε ανησυχιες οτι μπορει κατα τη διαρκεια της σχεσης σας να βρεθει υπο λογω της διαφορας ηλικιας και συνεπως της μεγαλυτερης πειρας σου. Ο κοσμος δεν ειναι καλος και οι γυναικες εχουν την ταση να επιφυλασσονται εαν εχουν και λιγο μυαλο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    9
    GeorgeGr1 τα χαμογελα ηταν απο δικης μου πλευρας το λεω σε περιπτωση που παρανοησες εσυ κατι. Και γενικως δεν κυριευομαι απο τα συναισθηματα μου δεν ειμαστε και ζωα εξαλλου μυαλο εχουμε δοξα τω Θεω. Για να διαστρεβλωσεις μια κατασταση πρεπει να εθελοτυφλεις η να εχεις καποιο προβλημα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Πολυ δυσκολο να τηρηθουν ορια σε τετοιες περιπτωσεις.Και στο πανεπιστημιο τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα.μιλαμε για σχεσεις εξουσιας.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    9
    iwannaaa ο σεβασμος γενικως βρισκεται υπο εξαφανιση στην εποχη μας. Να μην πιασουμε την αλλη περιπτωση του παν/μιου οπου πολλες θα πανε απλα για να περασουν σε κανενα μαθημα.

  11. #11
    Kerasakiii καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο για σένα καθώς τον βλέπεις καθημερινά.. Ίσως μακροπρόθεσμα σε βοηθήσει να τον σκέφτεσαι να κάνει πράγματα που εσένα θα σε "ξενερωναν".. π.χ να κάνει θόρυβο όταν τρώει.. η να φοράει κάλτσες με ανοιχτές παντόφλες.. Η να πειράζει τη μύτη του.. Μπορεί να φαίνεται αστείο αλλά έχω διαβάσει ότι βοηθάει.. Ίσως να το έχει αναφέρει κι άλλος χρήστης σε άλλο θέμα εδώ γιατί είμαι σχεδόν σίγουρη ότι το έχω διαβάσει πρόσφατα αλλά δεν θυμάμαι που..Πάντως κοίτα να το πάρεις απόφαση σιγά σιγά.. το μόνο καλό απ' όλο αυτό είναι ότι θα είσαι διαβασμενη στο μάθημα του..

    Εστάλη από Redmi S2 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    9
    Dimikoko εκτιμω την καλη σου διαθεση να βοηθησεις αλλα και την κατανοηση σου απεναντι μου. Δεν ανησυχω ολα στο μυαλο ειναι, αρκει να καταφερεις να επιβαλεις στον εγκεφαλο αυτο που θες ειδικα οταν προκειται για καταστασεις που μπορει να αποβουν επιζημιες για πολλα προσωπα. Πρεπει να ειμαστε ρεαλιστες η αληθεια θα μας σωσει, εαν ζουμε με φαντασιωσεις ειναι βεβαιο οτι καποια στιγμη θα πεσουμε απο το ροζ συννεφακι με τα μουτρα :)

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Kerasakiii View Post
    Menis_64 η ηλικια των 17 ειναι ευαισθητη αφου προκειται για τον τελευταιο εφηβικο χρονο που διανυει ο ανθρωπος. Η κοπελα πολυ πιθανο ειναι πως δεν ειχε οση εμπιστοσυνη της χρειαζοταν για να προχωρησει μαζι σου, ισως ακομη να μην ηξερε καν αν ηθελε μια σχεση γενικως.. πολλοι ειναι οι λογοι που το θεωρησε "παραλογο", ισως ακομη να ειχε ανησυχιες οτι μπορει κατα τη διαρκεια της σχεσης σας να βρεθει υπο λογω της διαφορας ηλικιας και συνεπως της μεγαλυτερης πειρας σου. Ο κοσμος δεν ειναι καλος και οι γυναικες εχουν την ταση να επιφυλασσονται εαν εχουν και λιγο μυαλο.
    Όχι ξέρεις κάτι κερασακι στην τούρτα;;; απλά οταν υπάρχει η ηλικιακή διαφορά μπαίνει μέσα το κομμάτι αυτήν θα μπορούσε να είναι κόρη μου, η το κομμάτι αυτός είναι θα μπορούσε να ήταν ο πατέρας μου... Μιλάμε για μεγάλες ηλικιακές διάφορες πάνω από 20 χρόνια σίγουρα δεν είναι απόλυτο φυσιολογικό το ερωτικό... Αλλά εδώ μιλάμε για 10 χρόνια που είναι κάτι σχεδόν εφικτό... Γιατί αυτήν να επιμένει τόσο πολύ;; όταν γυρναει και σου λέει είσαι ηλικία για γάμο που εγώ δεν θέλω να παντρευτώ ούτε είχα κατα νου την παντρειά..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by iwannaaa View Post
    Πολυ δυσκολο να τηρηθουν ορια σε τετοιες περιπτωσεις.Και στο πανεπιστημιο τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα.μιλαμε για σχεσεις εξουσιας.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App
    Βγήκε και η φοραδα στο αλώνι... Εσύ γιατί δεν κάθεσαι στα αβγά σου και πετάγεσαι συνέχεια εκεί που δεν σε σπέρνουν;;; Εντάξει το κατάλαβαμε ότι δεν μπορείς αλλά γιατί δεν προσπαθείς;;

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Κερασακι εγώ πάντως πιστεύω ότι ο λόγος που ερωτεύτηκες τον καθηγητή σου είναι επειδή είναι το απαγορευμένο... Δηλαδή ξέρεις πως είναι παντρεμένος, ξέρεις ακόμη και να του αρέσεις και εσύ και να θέλει να εχει συνέχεια απλά δεν μπορεί να το τόλμησει... Δεν ξέρω τι περιμένεις από έναν τέτοιο άνθρωπο, όπως πχ παντρειά, σχέση ή σεξ αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να στα προσφέρει χωρίς να ρισκάρει... Και ρισκάρει επειδή είσαι και μαθητρια του.. Στην ουσία καταλαβαίνεις τι εννοώ... Πάμε και κολλάμε εκεί σε αυτό που για κάποιον λόγο δεν μπορούμε να έχουμε.. Δες τριγύρω σου, πόσα 17 χρονια παιδιά αγόρια έχεις που θα μπορούσες να κάνεις κάτι;; και απλά εσύ τους απορρίπτεις...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ακόμα ερωτευμένη :/
    By Clementine in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 31-07-2014, 10:29
  2. Ερωτευμένη;τον θέλω!
    By ERMIS85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 90
    Last Post: 22-01-2014, 12:08
  3. ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΑ...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 31-08-2012, 22:05
  4. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 22:35
  5. ερωτευμένη...
    By fortuna in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 05-02-2008, 18:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •