δεν αντεχω σ.ο.ς!ΔΥΣΜΟΡΦΟΒΙΑ συνεχεια... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by afrula
    Αλλα και παλι σκεφτομαι και αν με πει κανεις κατασπρη δεν ειμαι σαν τον τοιχο ετσι δεν ειναι ?Και ουτε υπαρχει κανενας στον κοσμο να ειναι σα το βαμβακι.
    Δεν υπάρχει ΄κανένας στον κόσμο που να είναι σαν το βαμβάκι ή να είναι σαν τον τοίχο!
    Ουτε εσυ είσαι έτσι, κι αν κάποιος σου πει κάτι τέτοιο, μην τον πιστέψεις!
    Αφρούλα, αλλα παιδιά που είχαν το ίδιο πρόβλημα, τα ωφέλησε λένε η ψυχοθεραπεία.
    Εσυ?
    Το σκεφτεσαι καθόλου?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    athina
    Posts
    3
    Originally posted by afrula
    το θεμα στην ιστορια ειναι οτι εγω ξερω τι ειμαι με βλεπω στο καθρεπτη .Φοβαμαι ομως πως με βλεπουν οι αλλοι.Μηπως με βλεπουν κατασπρη μηπως ασχημη μηπως με μεγαλη μυτη και τελικα πεφτω στη παγιδα να τα πιστευω σιγα σιγα κι εγω.
    Πριν από οτιδήποτε άλλο, θα μπορούσες να βρεις ένα άτομο που το εμπιστεύεσαι για να του υποσχεθείς του ότι αν ξανασκεφτείς την αυτοκτονία ή οποιοδήποτε άλλο κακό προς τον εαυτό σου, πριν προχωρήσεις, θα το ενημερώσεις και θα το κάνεις και έγκαιρα;

    Στα άλλα τώρα...
    Μια σκέψη: κάποιες στιγμές θα ξανάρθεις αντιμέτωπη με το γεγονός ότι δεν μπορείς να ελέγξεις ούτε τις σκέψεις ούτε τα λεγόμενα των άλλων.

    Εκείνες ακριβώς τις στιγμές, θα αναρωτηθείς / προβληματιστείς / αγχωθείς για το αν η \"σωστή - αποδεκτή\" εικόνα είναι η δική τους (αν δηλ. όντως ισχύει το \"ωχ, άσπρισες, είσαι σαν τον τοίχο κλπ κλπ\"), ή αν υπερτερεί αυτό που βλέπεις εσύ η ίδια στον καθρέφτη.

    Ερώτηση: θα σου ήταν εξαιρετικά δύσκολο (;; να δοκιμάσεις να ανεχτείς λίγο περισσότερο αυτήν ακριβώς την αβεβαιότητα (που τις περισσότερες φορές πάει πακετάκι και με άγχος);

    Υπάρχει κι ένα εξαιρετικό βιβλίο της ιδρύτριας του The Body Shop, Anita Rodick, για όλες εμάς που δεν είμαστε ακριβώς... τέλειες :-) (να θυμόμουν και τον τίτλο...)

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια δεν εχω λεφτα για ψυχοθεραπεια.Πιστευω οτι εχετε καταλαβει οτι το εχω μετανιωσει οτι θελω να ζησω να χαρω τη ζωη μου να δουλεψω ξανα, να φλερταρω να κανω μια σχεση καλη και σοβαρη γενικα θελω να ζησω η ζωη ειναι μικρη και με τις ιδεες μου οτι με βλεπουν ασπρη ασχημη ολοι α εχω και το καινουργιο οτι ειμαι κιτρινη γιατι περνουσα απο ενα καθρεπτη και ημουν σταρενια εχω μπερδευτει πια λευκη η σταρενια επιδερμιδα εχω?και αν εχω σταρενια σημαινει οτι κιτρινιζει ο ανθρωπος?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    abysso,πιο ατομο εννοεις τη μητερα η πατερα μου.Πιστευω οτι υπερτερει η δικη μου γνωμη με βοηθαει γιατι λεω τι σκατα εισαι και αισθητικος και εχεις φαει κολλημα με το ασπρο και το κιτρινο.Τωρα εχω εντονα την ιδεα οτι ολοι με βλεπουν ασχημη.Εγω ξερω οτι δεν εχω κατι ασχημο αλλα το αντιθετο.Αλλα οταν εχω την ιδεα εντονη και ακουσω δεν ειναι ομορφη δε μαρεσει απο καποιον αγνωστο η περαστικο την επιβεβαιωνω και μετα αγχωνομαι τοσο πολυ που δεν προσεχω πια τον ευατο μου.Εγω λεω ειμαι μια χαρα ανοιχτοχρωμη αλλα ΜΗΠΩΣ ΜΗΠΩΣ ΜΗΠΩΣ με βλεπουν αν οχι ολοι μερικοι ασχημη ασπρη η κιτρινη???

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    9
    Afrula, προσπάθησε να μην επικεντρώνεσαι στην εμφάνιση. Πρωτεύοντα ρόλο παίζει η προσωπικότητα και όχι η εμφάνιση. Μπορεί να ακούγεται κοινότοπο αλλά...έτσι είναι (εκτός κι αν δουλεύεις σε πρακτορείο μοντέλων). Αν θέλεις διάβασε το άρθρο που έχω επισυνάψει παρακάτω (κλίκαρε επάνω και αποθήκευσε την εικόνα στον υπολογιστή σου).

    http://img338.imageshack.us/img338/6...0003bj9.th.jpghttp://img338.imageshack.us/images/thpix.gif

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    συνεχεια σε αλλη κατηγορια την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη!!!ΒΟΗΘΗΣΤΕ

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •