Σκληροι γονεις!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160

    Σκληροι γονεις!!

    Πιο σκληρος ανθρωπος απο τον πατερα του αντρα μου δεν νομιζω να υπάρξει ποτέ..Εχασε την γυναικα του ,την μανα των παιδιων του οταν εκεινα σπουδαζαν ,την γυναικα που τον στηριξε και εφτιαξε μαζι της μια περιουσια στα 50 του χρονια.
    Ξαναπαντρευτηκε σε 1 χρονο και με την γυναικα αυτη ζει μεχρι και σημερα που ειναι 82 χρονων.
    Στα παιδια του δεν προσφερε την παραμικρη βοηθεια και οταν με γνωρισε ο αντρας μου σ αυτους η αποστροφη που εδειξαν σε μενα και την οικογενεια μου κρατησε σχεδον μια ..ζωη.
    Πιστευε οτι δεν ειχα την καταγωγη και το επιπεδο που ειχε αυτος καλα δεν μιλαω για περιουσιακη κατασταση..
    Με τον αντρα μου ειμαστε απιστευτα δεμενοι..εχουμε πια 2 παιδια φτιαξαμε την ζωη μας καναμε το σπιτικο μας, αποδεικνυοντας οτι "ναι τα καταφερνουμε μια χαρα και μονοι".
    Ολο αυτο τον καιρο τα πεθερικα καναν την ζωη τους και καλα εκαναν .Οι σχεσεις μου μαζι τους ηταν καθαρα τυπικές,φροντισαν ομως να μου χαλανε τις καλυτερες στιγμες μου( βαφτισεις,γενεθλια κλπ).Θελω να καταληξω στο σημερα...
    Ειναι και οι 2 αρρωστοι με πολλα προβληματα υγειας και παραπονιουνται οτι δεν τους ανοιγει κανεις την πορτα (εκτος απο τον αντρα μου ) λενε για μας οτι δεν μας καναν τπτ και οτι εμεις αδιαφορουμε, δεν νοιαζομαστε και αλλα τετοια σχετικα...
    Υπάρχουν στιγμες που νιωθω τυψεις,που στενοχωριεμαι...ειναι κατι που με απασχολει..Θα θελα την γνωμη σας

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    δεν βλεπω το λογο για τυψεις.
    Ο καθενας μας δομει σχεσεις αναλογα του τι δινει και στην συνεχεια παιρνει.
    Η περιπτωση των συγγενων ειναι αντιφατικη.
    Υπαρχει περιπτωση να ερθει ο καιρος και να μην δινουν τιποτα αλλα ενεκα συγγενειας να απαιτουν οτι τους ερθει στο κεφαλι.


    Σε τετοιες περιπτωσεις, χρειαζεται μια σωστη σχεση αποστασης.
    Φυσικα δεν θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι αλλα δεν γινεται διαφορετικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160
    Με ενοχλει η εικονα που σχηματιζουν τα παιδια μου..
    Απο τη μια παπουδες υπερπροστατευτικοι και απο την αλλη ανυπαρκτοι..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αν ειναι μονο αυτη η ενοχλητικη εικονα που προκειται να σχηματισουν τα παιδια σου στην ζωη τους,
    να εισαι ευτυχισμενη.

    ;)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    σ\' αυτό το τελευταίο συμφωνώ απόλυτα με τον κρίνο!
    απλά εγώ θα σου λεγα πως αν όντως νιώθεις άσχημα, αν για τους δικούς σου λόγους στενοχωριέσαι, είτε για το αντίκτυπο που όλο αυτό έχει στα παιδιά σου ( που και γω συμφωνώ ότι δεν είναι κάτι φοβερό ) , είτε γιατι απλά έτσι νιώθεις, μπορείς να τους πλησιάσεις, εάν το νιώθεις φυσικά, για να μην στενοχωριέσαι εσύ, άσχετα από το παρελθόν. από την άλλη, αν ο προβληματισμός σου είναι αποτέλεσμα των δικών τους ισχυρισμών και μόνο, τότε κακώς νιώθεις τύψεις και δεν έχεις κανένα λόγο να απολογείσαι για την συμπεριφορά σου. πολλές φορές οι άνθρωποι ( κυρίως γονείς ) αμύνονται με επίθεση, δηλ. λένε όλα αυτά που αναφέρεις εσύ για να σε προλάβουν...επειδή πολύ απλά ξέρουν μέσα τους τί έκαναν και τί δεν έκαναν. εσένα πάντως το κριτήριο για την συμπεριφορά σου απέναντί τους είναι η οικογένειά σου, τα παιδιά σου, ο άντρας σου, εσύ...και όχι οι απαιτήσεις εκείνων.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160
    Αυτη η σκληροτητα του πατερα..εχει φυσικα αφησει τα υπουλα καταλοιπα και απωθημενα στην ψυχη καποιου.Μια μανα που παλεψε για τα παιδια της και εχει φυγει και μια γυναικα που καρπώθηκε ολα οσα δημιουργηθηκαν και καποια παιδια ( αντρες πια) που δεν ειδαν καμια μα καμια βοηθεια.
    ..!Καμια φορα βλέπω αυτη την σκληρη εκφραση στα ματια του...και με τρομαζει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου τώρα, αυτό μου βγαίνει άλλωστε!Θα το γενικεύσω το παραπάνω θέμα..

    Μέχρι πότε θα βοηθάνε αυτοί οι κατακαημένοι γονείς?
    Μέχρι πότε θα πληρώνουν τα παιδιά τους?

    Ο πεθερός σου καλά έκανε και ξαναέφτιαξε την ζωή του,αν αυτό τον κάνει ευτυχισμένο.
    Που ακριβώς δεν βοήθησε τα παιδιά του?
    Οικονομικώς?

    Όσον αφορά την αποστροφή όπως λες,για την καταγωγή σου...ε και?
    Εσύ νιώθεις καλά με τον ευατό σου και την οικογένεια σου?
    Αν ναι, αυτά \"από το ένα αυτάκι να σου μπαίνουν και να βγαίνουν από το άλλο\";)

    Κράτα τις αποστάσεις όσο μπορείς και να μην σε αγγίζουν τέτοιες μικρότητες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160

    Σκληροι γονεις!!

    Καλα κανεις Nora τον εχω κανει και γω απειρες φορες...
    Φυσικα καλα εκανε ο ανθρωπος και εκανε τη ζωη του..δεν θελανε τα παιδια του να μεινει μονος..και αφου καρπωθηκε μια μεγαλη ακινητη περιουσια εκανε την ζωη του με την γυναικα του,γιατι δεν παιρνει μια οικιακη βοηθο να τους εξυπηρετει, μια αποκλειστικη για να τους φροντιζει και ζηταει βοηθεια τωρα απο τα παιδια του; ε ;;γιατι;;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Ξέρεις, τα παιδιά του μπορούν πολύ ευγενικά και με χαμόγελο να απαντήσουν

    \"ΟΧΙ πατέρα\" ή \"Μήπως θα ήταν καλύτερα...\"

    ;)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    γιατι θελει και αυτα που δεν αποκτησε ποτε αλλα και οση περιουσια να εχεις δεν μπορεις να τα αποκτησεις.
    Βεβαια ο τροπος του ειναι κομματακι δυσκοιλιος αλλα τι να γινει....
    Ο καθενας μας εχει τον τροπο του, ειτε μας κανει ειτε οχι.

    Προσαρμοσε την ζωη σου με βαση της αναγκες σου και της οικογενοιας σου.
    Οι υπολοιποι ας βολευτουν με οτι περισευει.




    ΥΓ.... και σταματα την γκρινια, δεν δινει λυσεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Μεγάλο θέμα η απληστία...και βαριά αρρώστια:P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160
    θεωρεις οτι ειναι θεμα απληστίας;;;

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    και οχι μονο ελπι...
    και εγωισμου και ξεροκεφαλιας και αλλων γενεων και οτι αλλο θελεις.

    Εσυ τωρα τι το ψιλοκοσκινιζεις???
    Μπορεις να αλλαξεις κατι???

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    160
    Γκρινιαζω ε;;;
    Χτες τον πηραν τηλεφωνο στο κινητο να παει σημερα το πρωι να γραψει κατι αξονικες..να αφησει τη δουλεια του και να παει..
    Πολυ καλος ειναι...και που πηγαινει..
    Οσο για τις συζητησεις που προτεινατε ,μιλαμε για σκληρους γονεις..οχι κουβεντα,οχι συζητηση αλλα ουτε μυγα δεν καθεται στο σπαθι μας!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    441
    Εγώ βασικά δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα...

    Επειδή θέλουν να τους γηροκομήσετε? Αυτό είναι?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •