..πως να βοηθησω ή τι να κανω;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    1

    ..πως να βοηθησω ή τι να κανω;;;

    Αυτη την στιγμη δυσκολευομαι πολυ να γραψω.. αλλα θα τα καταφερω.. κλαιω ασταματητα και ενα βαρος στο στηθος με πνιγει με ολη την κατασταση..θα αρχισω να γραφω την ιστορια μου και αν θελει καποιος να με βοηθησει στο τι να κανω γιατι η ψυχολογικη κατασταση μου ειναι αρκετα εως παρα πολυ χαλια.. Εχω παρει 0.5mg ηρεμηστικου xanax για να ηρεμησω γιατι δεν βλεπω να βγαινει σε καλο η ολη κατασταση..

    Ας αρχισω την ιστορια μου, ειμαι 25 ετων και εδω και 1 χρονο γνωρισα μια κοπελα η οποια εκανε χρηση κοκαινης περιπου ενα χρονο στην ηλικια τον 18.. εκεινη ειναι 2 χρονια μεγαλυτερη μου.. ειναι παιδι χωρισμενων γονιων και εδω και λιγο καιρο απο οταν εφυγε η μητερα της σε αλλη πολη της Ελλαδας με τον πατριο πηρε την κατω βολτα.. ξεκινησε να χορηγειται στο suboxone (σε αυτη την φαση εγω γνωριστικα μαζι της), ελεγε οτι της φερνει ενα ανεβασμα αυτο και συγχρονως εκανε χρηση χαπιων vulbegal, εφτανε να παιρνει μεχρι και 10 χαπια την ημερα.. στην συνεχεια εκοψε το suboxone και συνεχισε σταθερα την χρηση vulbegal σε μεγαλες ποσοτητες την ημερα, το καλοκαιρι καταφερα και την επεισα να μπει σε ενα προγραμα απεξαρτησης (αφου πηγαμε σε δεκαδες προγραμματα μεχρι να καταληξουμε ποιο θα της εκανε) , κατα την διαρκεια παρακολουθησης αυτου του προγραμματος εκανε χρηση crystal meth / ice / σισα καθε ημερα μεχρι που μπηκε εσωκλειστα στο προγραμμα, στο προγραμμα εκατσε 1 μηνα περιπου και βγηκε οικιοθελως γιατι δεν αντεχε.. Σε ολη την προηγουμενη φαση ειχε αγριες διαθεσεις προς την οικογενεια της, τους εβριζε, εσπαγε πραγματα, την διωξαν απο το σπιτι και φιλοξενειτε απο την γιαγια της της οποια της εχεις τα χιλια δυο. Ολη την ωρα ψεμματα, κοροιδια και τα ιδια και τα ιδια, σου λεει ψεμματα και νομιζεις οτι αυτα που λεει ειναι οντως αληθεια με τετοιο επαγγελματισμο.

    Εχω περασει μεγαλες στεναχωριες ολο το προηγουμενο χρονο, καταθλιψη και εχω δει απειρες απαισιες εικονες, την εχω δει να ζητιναευει απο κοσμο στον δρομο και να κλεβει απο σουπερ μαρκετ διαφορα τροφιμα κυριως red bull και παρεμφερη σκατα τετοια, αφου βγηκε απο το προγραμμα αυτο μου ειπε πως και καλα αλλαξε απο τις εικονες που ειδα μεσα και οτι επαθε ενα σοκ ομως εδω και λιγες ημερες ξαναρχισε τα ιδια και δεν ξερω πλεον τι να κανω, εχω φτασει στο ιδιο μηδενικο παλι και στην ιδια ιστορια, η ψυχολογικη μου κατασταση ειναι πολυ χαλια, την συγκεκριμενη κοπελα την αγαπαω πολυ και την νοιαζομε.. Ολη η οικογενεια της ηταν παντα διπλα της και καναμε τα παντα ειδικα εγω να την βοηθησω..

    Πειτε μου τι να κανω; Να την ξεχασω (δεν ξερω αν θα μπορεσω); Να μην ξανα ασχοληθω; Τι ας μου πει καποιος τι γιατι θα τρελαθω.. οποτε την διωχνω μετα απο λιγες μερες την ξανασκεφτομαι και της μιλαω, δεν εχω το σθενος και την δυναμη να την ξεχασω.. δεν ξερω! Μου συμβαινει κατι τετοιο πρωτη φορα και δεν ξερω τι να κανω πια.. Δεν εχω ορεξη για τιποτα, νιωθω απιστευτα ξενερωμενος με την ολη κατασταση, μια θλιψη με κυριευει και ενα βαρος στο στηθος μου εντονο..

    Εγω δεν εχω καμια σχεση με ουσιες κλπ να τονισω..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Φιλε μου , δυστυχως η κοπελα ειναι αρρωστη! οσο θα ειναι αρρωστη δεν μπορει να εχεις απετησεις απο αυτην την κοπελα ουτες να σε αγαπησει με σταθεροτητα, ουτες να ειναι ηρεμη ουτες τυποτα!
    Πρωτα απο ολα η περιγραφη που κανεις δειχνει οτι πρεπει να ειναι σε ασημο σταδιο, επισης για να λες οτι μπηκε σε προγραμμα με σουμποξον συγουρα εχει προβλημα και με ηρωινη! διοτις μονον τωτες σσε κνουν δεχτω , αφου το σουμποξον ειναι υποκαταστατο των οποιοιδων και οχι αμφηταμινων η κοκαινης! αρα εχει θεμα και με την ηρωινη αλλα μαλον δεν στο λεει.
    Επειδη -δυστυχως- κι εγω ειχα κι εχω παρομια προβληματα με την κοπελα σου αλλα και επειδη ειχα σχεσεις με κοπελες εξαρτημενες θα πρεπει να γνωριζεις κατις ,λυπαμαι που στο λεω κι μακαρι να ειμαι λαθος, αλλα θα πρεπει να προσεχεις τις σεξουαλικες σου επαφες ο λογος ειναι ο εξης! Τα χρηματα που χρειαζετε ενας εξαρτημενος απο τετοιες ουσιες -ποσο μαλον και για κοκα - ειναι αρκετα, και απο την επετια δεν φτανουν ετσι λοιπον συνηθως οι ανδρες χρηστες κανουν μικροκλοπες η πορνεια κι οι γυναικες συνηθως πορνεια , αυτο ειναι αληθεια κι ξερω οτι δεν θες να το πηστεψεις κι ουτες θα το μαθεις πωτες αφου ξερουν να λενε ψεματα , αλλα δυστυχως αυτο συμβαινει κατα κανονα! οταν δεν αγαπας τον εαυτο σου οταν παιρνεις τετοιες βρομερες ουσιες κι οταν ερχετε η καταραμενη στιγμη του συνδρομου στερησης πηστεψεμε οι ηθικοι φραγμοι εξατμιζοντε μονομιας για τους πιο πολλους χρηστες! η εμπειρια μου αυτο μου εχει δηξει και δυστυχως ετσι ειναι.
    Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να σε αγαπαει! αλλα καλο θα ειναι να γινει πρωτα καλα, να καθαρησει το μυαλο της και μετα να της ζητησεις να σου ξεκαθαρησει τα συναισθηματα της προς εσενα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάθισε και πες της ότι τέρμα τα ψέματα. Την αγαπάς, την εκτιμάς, θα θέλεις να μαθαίνεις τα νέα της, αλλά δεν μπορείς να έχεις σχέση μαζί της πριν θεραπευτεί εντελώς. Και πάρε τις αποστάσεις σου. Πράγματι να το τηρήσεις αυτό και να είσαι ανένδοτος, όχι σε λίγες μέρες να την δεχτείς. Υπάρχει μία μικρή περίπτωση να την ταρακουνήσεις. Δυστυχώς όμως να ξέρεις ότι αν δεν το πάρει η ίδια για τα καλά απόφαση ότι θέλει να ξεκόψει, κανείς άλλος δεν μπορεί να την βοηθήσει. Μόνο η ίδια μπορεί να βοηθήσει τον εαυτό της.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    1
    Anonymous... Αρχικά να σου πω ότι η ανάρτηση σου με συγκινεί. Όμως τα πράγματα ακούγονται άσχημα. Η κοπέλα είναι σε κακό στάδιο. Αν δεν το θελήσει πραγματικά από μόνη της..δεν υπάρχει περίπτωση να απεξαρτηθεί. Στο λέω εγώ που το ζω! 10 χρόνια εθισμένη σε κακή χρήση με suboxone! Μόνο subo τιποτα άλλο και τα 'χω βρει σκούρα. Χρόνια τώρα αυτή η ιστορία! Η κοπέλα απ' ότι μας λες είναι πολυχρήστρια...άσχημα τα πράγματα. Αν θες τη γνώμη μου...ο οκανά δε δίνει λύση...απλά συντηρεί την εξάρτηση. Την παρατείνει. Το κεθεά για μένα είναι από τα πιο αξιόλογα προγράμματα. Όσο για σενα .. αν είναι να πέσεις σε κατάθλιψη...πάρε τις αποστάσεις σου...βάλε τα όρια σου...πρωτίστως στον εαυτό σου κι έπειτα σε εκείνη.

  5. #5
    -anonymous-
    Το κορίτσι αυτό δεν εχει καθαρότητα σκέψης για να ορίσει τι πρεπεί να κάνει για τον εαυτό της... πολλώ δεν μάλλον για σένα. \
    Την εχεις έννοια και την αγαπάς! Αυτό φαίνεται απο τον συναισθηματικό τρόπο για τον οποίο μιλάς..
    Αλλα η φάση που περιγράφεις σταματάει μόνο με απαγωγή και ακινητοποιήση της εντος του κέντρου απεξάρτησης για αρκετό καιρο.
    Επειδή πραγματικά θεωρώ οτι η περίπτωση χρήζει ειδικής διαχείρισης, προτείνω να απευθυνθείς κάπου και να μιλήσεις για το θέμα σου σε καποιον εξειδικευμένο ψυχολόγο. Να εστιάσεις στο θέμα με άξονα εσενα, οχι εκείνη. Δηλαδη πρεπει να σκεφτείς τί ειναι αυτο που σε κάνει τοσο φροντιστικό απέναντί της? Γιατι εχεις γοητευτεί απο κάποια της οποίας η προσωπικότητα ειναι ενα μίγμα ψυχοτρόπων ουσιών? Γιατι εχεις στεναχωρηθεί τοσο με την κακοποίηση που επιλέγει ενας νοήμων ανθρωπος να κάνει στον εαυτό του και εχεις φτάσει στο σημείο να χρειάζεσαι ΧΑΝΑΧ? Οταν αποδομήσεις αυτα τα ερωτήματα θα ξέρεις και καλύτερα τι να κάνεις.

  6. #6
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Φιλε μου , δυστυχως η κοπελα ειναι αρρωστη! οσο θα ειναι αρρωστη δεν μπορει να εχεις απετησεις απο αυτην την κοπελα ουτες να σε αγαπησει με σταθεροτητα, ουτες να ειναι ηρεμη ουτες τυποτα!
    Πρωτα απο ολα η περιγραφη που κανεις δειχνει οτι πρεπει να ειναι σε ασημο σταδιο, επισης για να λες οτι μπηκε σε προγραμμα με σουμποξον συγουρα εχει προβλημα και με ηρωινη! διοτις μονον τωτες σσε κνουν δεχτω , αφου το σουμποξον ειναι υποκαταστατο των οποιοιδων και οχι αμφηταμινων η κοκαινης! αρα εχει θεμα και με την ηρωινη αλλα μαλον δεν στο λεει.
    Επειδη -δυστυχως- κι εγω ειχα κι εχω παρομια προβληματα με την κοπελα σου αλλα και επειδη ειχα σχεσεις με κοπελες εξαρτημενες θα πρεπει να γνωριζεις κατις ,λυπαμαι που στο λεω κι μακαρι να ειμαι λαθος, αλλα θα πρεπει να προσεχεις τις σεξουαλικες σου επαφες ο λογος ειναι ο εξης! Τα χρηματα που χρειαζετε ενας εξαρτημενος απο τετοιες ουσιες -ποσο μαλον και για κοκα - ειναι αρκετα, και απο την επετια δεν φτανουν ετσι λοιπον συνηθως οι ανδρες χρηστες κανουν μικροκλοπες η πορνεια κι οι γυναικες συνηθως πορνεια , αυτο ειναι αληθεια κι ξερω οτι δεν θες να το πηστεψεις κι ουτες θα το μαθεις πωτες αφου ξερουν να λενε ψεματα , αλλα δυστυχως αυτο συμβαινει κατα κανονα! οταν δεν αγαπας τον εαυτο σου οταν παιρνεις τετοιες βρομερες ουσιες κι οταν ερχετε η καταραμενη στιγμη του συνδρομου στερησης πηστεψεμε οι ηθικοι φραγμοι εξατμιζοντε μονομιας για τους πιο πολλους χρηστες! η εμπειρια μου αυτο μου εχει δηξει και δυστυχως ετσι ειναι.
    Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να σε αγαπαει! αλλα καλο θα ειναι να γινει πρωτα καλα, να καθαρησει το μυαλο της και μετα να της ζητησεις να σου ξεκαθαρησει τα συναισθηματα της προς εσενα!
    Φίλε anonymous, ξαναδιάβασε αυτά που γράφει ο giorgos panou, τα ξέρει καλλίτερα απ όλους μας διότι τα έχει ζήσει ο ίδιος.

Similar Threads

  1. Πώς να βοηθήσω??
    By fim in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 08-04-2015, 02:12
  2. Πως να τον βοηθησω??
    By redwood in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 24
    Last Post: 30-03-2013, 08:17
  3. Πώς να τον βοηθήσω;
    By ilektra15 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 07-11-2012, 15:41
  4. ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΩ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By Kostasd in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 03-10-2008, 17:58
  5. Τι να κάνω για να τον βοηθήσω?
    By brother in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-09-2008, 21:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •