Φοβαμαι τοσο πολυ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    2

    Φοβαμαι τοσο πολυ.

    Ειμαι 36 εβδομαδων εγκυος. Δηλαδη το πολυ αργοτερο σε 4 εβδομαδες γενναω. Ειμαι στον μηνα μου. Δηλαδη μπορει και αυριο.Με τον αντρα μου ειμαστε εναμιση χρονο μαζι και η ζωη δεν μας τα εχει φερει καλα. Με μια σοβαρη αρρωστια που εχει η μαμα του και κατι απροοπτα δεν καταφεραμε να κανουμε οικονομιες. Και εχασε την δουλεια του. Εγω θα δουλευω μεχρι να γεννησω. Δεν εχω ασφαλεια και ενσημα. Δεν θα μπορω να παρω επιδομα η να βοηθησω οικονομικα. Ειμαι φουσκωμενη εχω προβληματα εγκυμοσυνης . Οπως υψηλη πιεση, γοπ, διαβητη κυησης κτλ. Και αναγκαστικα πρεπει να δουλευω μεχρι να γεννησω.το βδομαδιατικο μου που ειναι πενιχρο παει στο φαγητο και στα εξοδα μετακινησης που κανει ο αντρας μου να βρει δουλεια. Αλλα η δουλεια δεν καθεται... δεν εχω στην ακρη ουτε ενα πακετο πανες.νιωθω οτι ο χρονος με πιεζει τρομερα και εμενα και αυτον. Η θλιψη τριγυρναει σε αυτο το σπιτι πια. Ειμαστε πελαγωμενοι. Φοβομαστε για το μωρο. Το πως θα το ζησουμε. Καθε μερα που περναει ο χρονος λιγοστευει και το μονο που ζηταμε ειναι μια δουλεια.Μπηκα εδω γιατι δεν θελω να πληγωσω τον αντρα μου. Τριγυρναω με χαμογελο απο την δουλεια ενω ποναει η κοιλια μου και λεω στον αντρα μου οτι κατι θα βρεθει γιατι τον αγαπαω και δεν θελω να πληγωνεται. Ενα φως καπου ψαχνω....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Υπομονή, δεν χρειάζεται να ανησυχείς... Ο Θεός θα βάλει το χέρι του και ο άντρας σου θα βρει κάποια δουλειά... Από εκεί και πέρα δεν έχεις σκεφτεί μήπως συγγενικο σου περιβάλλον από την δική σου μεριά μπορεί να σας βοηθήσει με τα έξοδα του μωρού;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Δυστυχώς έτσι είναι με τις δουλειές, πολλοί και πολλές από εμάς το έχουμε περάσει αυτό να ψάχνουμε καιρό μέχρι να βρεθεί οτιδήποτε. Βοήθεια από συγγενικά πρόσωπα ή/και φίλους έχετε έστω για τα βασικά και ηθική υποστήριξη;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    2
    Για ηθικη υποστηριξη έχουμε ο ενας τον αλλον. Είμαστε δεμενοι και ευτυχως παρολες τις δυσκολιες δεν εχουμε στραφει ο ενας εναντια του αλλου. Οικονομικη βοηθεια δυστυχως δεν μπορει να μας δωσει καποιος. Οι συγγενείς μας δεν είναι και το καλυτερο παράδειγμα. Οι μισοι αδιαφορουν και λενε τι να κανουμε εμεις και οι αλλοι μισοι τον κατηγορουν ότι είναι ανευθυνος που εχασε την δουλεια του ενώ στην πραγματικοτητα τον εδιωξαν χωρις προειδοποιηση μεσα σε μια μερα ενώ τον εκμεταλλευτηκαν. τι εννοω με αυτό. είναι μαγειρας. τον πηραν τους εφτιαξε καινουριο μενου , τους βρηκε ολους τους προμηθευτες , τους εβγαλε κοστολογια και μολις τελειωσε την δουλεια τον εδιωξαν και κρατησαν το μενου του. που στην ουσια ένα μικρο μεροκαματο επαιρνε και μαγειρευε κιολας. φυσικα δεν ψάχνουμε δουλεια μονο στον τομεα του. ψάχνουμε οποιαδήποτε δουλεια. αλλα δεν καθεται. και είναι καλο παιδι. νεος. εμφανησιμος. εργατικος. κάθε μερα ραντεβού. και απλα δεν καθεται.

  5. #5
    Αφού είστε αγαπημένοι μην φοβάστε τίποτα.. κάτι θα κοψετε από τα δικά σας κ θα βολεψετε τα έξοδα του παιδιού.. Έχετε πίστη και κάτι θα βρεθεί έστω κ προσωρινό να τα βολεψετε μέχρι να βρεθεί κάτι στον τομέα του..
    Όσο κι αν σε ενοχλεί η κατάσταση με τους συγγενείς ζήτα απροκάλυπτα βοήθεια, έστω να μεσολαβήσει κάποιος σε γνωστό για δουλειά.. Από τη στιγμή που είναι κακοπροαίρετοι απέναντι στον άντρα σου, θα έβρισκαν να έλεγαν ακόμα κι αν δεν έχανε τη δουλειά.. Δεν λέω να ζητάς λεφτά ή να σας συντηρούν αλλά πάνες, γάλα κτλ ρούχα των παιδιών τους που δεν χρειάζονται κ παιχνίδια.. Άσε τις περηφανιες και θα τα ανταποδώσεις όλα μόλις ορθοποδήσετε..
    Για σένα προέχει η υγεία σου κ η υγεία του μωρού.. Μην φορτωνεσαι παραπάνω άγχος.. Αν ζοριζεστε πολύ ζητά βοήθεια απ' όπου μπορείτε εκκλησία, γείτονες, κάνε χαρτιά για τα αλληλεγγύης ( κάτι είναι κι αυτό) κτλ κι αν δεν θες υλικη βοήθεια και σου φαίνεται καπως, ζητά έστω να μεσολαβησουν σε γνωστούς για δουλειά..

    Ελπίζω να σας πάνε όλα καλά, με το καλό να έρθει το μωράκι σας και να είστε πάντα αγαπημένοι..


    Εγώ είμαι πάλι...
    Last edited by Dimikoko; 16-11-2018 at 18:09.

Similar Threads

  1. Μου λειπει η φιλη μου τοσο πολυ και νιωθω πενθος?
    By Efi25 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 16-12-2016, 13:45
  2. Τον τρόμαξα τόσο πολύ;;
    By elpida_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 120
    Last Post: 21-10-2015, 11:05
  3. Replies: 32
    Last Post: 24-06-2014, 23:24
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34
  5. Replies: 9
    Last Post: 02-04-2008, 07:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •