Έμμονες ιδέες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    42
    Originally posted by τεο
    piga se psyxiatro me ti mana mou epeidi me zalize na pame eno imoun kala,aytos mou eipe kindyneveis apo sxizzofreneia gia ayto ksekinisa na pairno to risperdal .to epairna gia dyo mines me a[potelesma na exo axos polu kai yperkinitikotita kai ellepsi sygentrosis.symvouleytika ton psyxiatro alla mou eipe krata to.gia dyo mines to epairna kai eixa ta symptomata .to stamatisa apotoma me apotelesma na exo emmones.poioi exoun empeiries apo ayto to kolofarmako?
    k ti eixes an epitrepetai k s eipe oti kindyneueis apo sxiz.?

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    38
    :(

  3. #18
    Καλησπερα, το ξερω πως το αρχικο μου post ειναι παρομοιο με αυτο εδω... αλλα τωρα ειμαι πιο συγκεκριμένος.
    Μετά από κάποιες στρεσογονες καταστάσεις, κατά κάποιο τρόπο το άγχος μου μονιμοποιήθηκε με αποτέλεσμα να μου διαγνώσουν \"αγχώδη διαταραχή με κρίσεις πανικού και αποπραγματοποιητικες εμπειρίες\" όλο αυτό με έριξε σε κατάθλιψη ελαφριάς μορφής γιατι δε το άντεξα..

    Αφού κατάφερα και καταπολέμησα την νευρική ανορεξία, σχεδόν τελείως την κατάθλιψη και σχεδόν τελείως την \"αποπραγματοποιηση\" έμεινε ο φόβος...

    Περνώ φαρμακευτική αγωγή (minitran 2-25 και zyprexa τον 5 mg) εδώ και 5-6 μήνες περίπου και θέλω να σας ρωτήσω το έξης , μετά από 4 χρόνια και ενώ εγώ ποτέ δεν ήμουν έτσι παρατηρώ πως είμαι υπερβολικά ευάλωτος σε αγχώδεις καταστάσεις..

    Τι θέλω να πω : ενώ παλαιότερα ένα θέμα μπορεί και να μη με άγγιζε σχεδόν καθόλου πλέον το σκέφτομαι υπερβολικά , σκέφτομαι την χειρότερη περίπτωση που μπορεί να συμβεί από αυτό , το δένω σχοινί κορδόνι , και αγχώνομαι πως θα αντιμετωπίσω αυτή την ενδεχόμενη (απίθανη) χειρότερη περίπτωση! Λες και έχει γίνει ήδη δηλαδή...... Αφού μπορεί να κάνω να κοιμηθώ και 2-3 βράδια και ίσος να μου κοπεί και η όρεξη, το θέμα (αν δεν καταφέρω να σιγουρευτώ πως δε πρόκειται να συμβεί) θα μου φύγει σαν κόλλημα από το μυαλό καθώς θα αντικατασταθεί με ένα άλλο εξίσου (πάντα απίθανο) θέμα που θα με αγχώσει και πάει λέγοντας! Με λίγα λόγια μπορεί να με αγχώσει κάτι, να το κάνω κάτι σαν έμμονη και να φύγει μόνο αν το σιγουρέψω πως δε πρόκειται να συμβεί η αν αντικατασταθεί από κάποιο άλλο.... :(

    Είναι στα πλαίσια τις κατάθλιψης και άρα τις απαισιοδοξίας?? Είναι στα πλαίσια της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής???
    Το πιο μεγάλο ψέμα είναι η αλήθεια που έχει κατανοηθεί λανθασμένα
    Ο χρόνος είναι ο κήρυκας της αλήθειας

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    δε θα έλεγα για κατάθλιψη περισσότερο ψυχαναγκαστική νεύρωση ή γενικευμένη αγχώδης διαταραχή μου μοιάζει.γιατί δε ρωτάς καλύτερα το γιατρό σου;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •