Βαριά εσωτερική θλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    13

    Χρειάζομαι βοήθεια!

    Καλησπέρα! Στα 19 μου έκανα μια έκτρωση. Είναι η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου αλλά δεν είχα άλλη επιλογή. 6 μήνες μετά έκανα απόπειρα αυτοκτονίας με χάπια κ με πρόλαβαν στο τσακ.απο τότε μέχρι κ τώρα 26 χρόνων υποφέρω με σκέψεις. Θέλω πάρα πολύ να γίνω μαμά αλλα ντρέπομαι να το πω στον σύντροφό μου. όλο αυτό μου έχει δημιουργήσει το εξής δεν αντέχω να ακούω ότι κάποια είναι έγκυος να τη βλέπω έγκυο κ να έρχομαι σε επαφή με μωρά.ολο αυτό με καταβάλει δεν μπορώ να το διαχειριστώ κ ο κύκλος μου είναι γεμάτος μωρά. Χρειάζομαι βοήθεια!
    Last edited by Vicky26; 13-09-2018 at 00:40. Reason: Χρειάζομαι βοήθεια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Γεια σου Βίκυ!!
    Νομίζω η βοήθεια που λες ότι χρειάζεσαι είναι για να νικήσεις τη ντροπή σου και να ζητήσεις από τον σύντροφό σου να κάνετε ένα παιδάκι!!
    Αυτό πιστεύω θα λύσει τα προβλήματά σου! Νομίζω έχεις αρκετή δύναμη και θέληση να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα που θα δημιουργήσει ο ερχομός του μωρού!
    Last edited by homebod; 13-09-2018 at 18:04.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    13
    Τα οικονομικά μας αυτόν τον καιρό είναι δύσκολα κ αυτό με κάνει να ντρέπομαι ακόμα πιο πολύ να το πω κ κατά συνέπεια να βασανιζομαι με τις σκέψεις μου κ τα θέλω μου. Δεν ξέρω. Που θα βγάλει όλο αυτό.. έμεινε έγκυος φίλη μου κ αποφευγω να την πάρω τηλέφωνο να της μιλήσω γιατί δεν μπορώ να το διαχειριστώ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Μπροστά στην ευτυχία που θα σας φέρει ο ερχομός του μωρού, καμία δυσκολία δεν μπορεί να σταθεί!!
    Δεν έχετε γονείς να βάλουν ένα χεράκι; Κοιτάξτε και τα προγράμματα Πρόνοιας!

    Έχουμε σταματήσει να κάνουμε παιδιά για τέτοιους λόγους και θα μας φάει το μαύρο σκοτάδι...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    13
    Οι γονείς θα βοηθήσουν σίγουρα κ από τις δύο πλευρές αλλά αυτό δεν με κάνει να παίρνω θάρρος να μιλήσω... Θέλω πολύ,μόνο έτσι θα μπορώ να πω ότι είμαι ευτυχισμένη κ έχω ολοκληρωθεί γιατί τα τελευταία 7 χρόνια έχω ξεχάσει τι είναι να μην έχεις καμία σκοτουρα.. οι άσχημες σκέψεις έρχονται στο μυαλό μου καθημερινά..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,351
    Γλύκα μου, σιγά σιγά πρέπει να φτιάξεις σχέδιο! Πώς θα ξεκινήσεις να το υπαινίσσεσαι, πώς θα αρχίσεις να το συζητάς, πώς θα το αναφέρεις στο ξεκάρφωτο, πώς θα ολοκληρώσεις το πιο σημαντικό σχέδιο της ζωής σου, τον δρόμο προς την ευτυχία!!

    Μη το αναφέρεις όλο μαζί μονομιάς, αν και όλοι θα το σκέφτονται και ίσως περιμένουν τη δική σου πρωτοβουλία!!
    Σιγά σιγά αλλά με σχέδιο που δεν θα ξεχνάς θα αρχίσεις να το βάζεις στο μυαλό τους, πόσο ωραία θα είναι τα πράγματα με ένα μωράκι να μοιράζει χαμόγελα!!

    Να είσαι σίγουρη ότι είναι το μεγαλύτερο δώρο για όλους (πόσο μάλλον για σένα) και όλοι κάπως το προσμένουν!!

    Προχώρα με θράσος και σύνεση, θα κάνεις για όλους ένα καλό!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συγγνώμη, αλλά τα μωρά δεν είναι πανάκεια στα δικά μας ψυχολογικά. Μπορεί να βγάλεις υπερπροστατευτικότητα ή φοβίες ή άλλα θέματα με το παιδί που να του κάνουν κακό τελικά. Συν του ότι ωραία λέμε ότι αν περιμένουμε να είναι όλα τέλεια δεν θα κάνουμε και παιδιά ποτέ, αλλά από την άλλη το να κάνεις παιδιά και να μην έχεις να τα ζήσεις, ή να βοηθάνε μονίμως οι παππούδες και να μπλέκονται στην διαπαιδαγώγησή τους δεν είναι κι ότι καλύτερο για το παιδί.
    Δεν σου λέω να μην κάνεις παιδί, αλλά τώρα είναι καιρός να το δουλέψεις λίγο το θέμα ΠΡΙΝ το κάνεις το παιδί, ώστε όταν έρθει, να είναι υπό όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες. Γνώμη μου είναι να πας σε έναν ψυχολόγο και να τα συζητήσεις λιγάκι όλα αυτά πριν κάνεις κίνηση για μωρό.

  8. #8
    Καλημέρα! Τα τελευταία 10 χρόνια στην Ελλάδα βρισκόμαστε οι περισσότεροι σε δυσμενή οικονομική κατάσταση. Ε, δεν θα σταματήσει και η ζωή εδώ!
    Οι άνθρωποι και σε χειρότερες ακόμη καταστάσεις συνεχίζουν να ζουν και να κάνουν οικογένειες. Η γιαγιά μου παντρεύτηκε και έκανε οικογένεια την περίοδο του β παγκοσμίου πολέμου και της γερμανικής κατοχής, όπως και όλοι οι άνθρωποι της εποχής της. Επειδή έχουμε οικονομική κρίση θα μπούμε σε έναν τάφο ο καθένας μόνος του και θα περιμένουμε μέχρι να πεθάνουμε; Όχι! Θα συνεχίσουμε να ζούμε με λιγότερα και πιο μαζεμένα.
    Αν περιμένεις να φτιάξει η κατάσταση, αυτό μπορεί να γίνει μετά από 15-20 χρόνια. Αν υπάρχει αγάπη με τον σύντροφό σου όλα θα βολευτούν κάπως, αρκεί να είστε και οι δύο διατεθιμένοι να το παλέψετε.

  9. #9
    Είσαι νέα, έχεις σύντροφο, πολλές σε ζηλεύουν. Κάνε παιδάκι, όπως σου λένε και άλλα μέλη και κράτησε τον σύζυγο σου και το παιδί μακριά από τα ψυχολογικά. Κάπως έτσι θα τα ξεπεράσεις με την πάροδο του χρόνου αφού η σκέψη σου θα κατευθύνεται αλλού. Μην σε απασχολεί το θέμα οικονομικά. Πολλοί είναι που έχουν φτιάξει παιδιά που τα χαίρονται ενώ τα οικονομικά τους ήταν πάντα χάλια.
    γιάννης

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    13
    Ο σύντροφος μου είναι ένας υπέροχος άνθρωπος κ είμαι σίγουρη ότι θα είναι και ένας υπέροχος πατέρας μόνο που εκτός από όλα τα καλά που έχει είναι κ πολύ πολύ λογικος. Εγώ θέλω πάρα πολύ ένα παιδί κ ξέρω ότι θα τα καταφέρουμε αλλά δεν πρόκειται να δεχτεί..για την ώρα τουλάχιστον.. Του έχω μιλήσει για το πρόβλημα μου αλλά δεν μπορεί να με βοηθήσει κ ούτε μπορώ να του πω εύθεως ότι μόνο αν γίνω μαμά θα είμαι απόλυτα ευτυχισμένη.. Λυπάμαι πολύ για μένα που τα σκέφτομαι όλα τόσο πολύ κ δεν είμαι σαν τις άλλες που ότι θέλουν το λένε!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλά κάνει και είναι λογικός. Φυσικά δεν γίνονται όλα βάση σχεδίου προγραμματισμένα μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, αλλά δεν είναι κακό να βάλεις τα δεδομένα κάτω και να φιάξεις ένα πλάνο. Δείτε τα της δουλειάς, δείτε αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης στα οικονομικά, προσπαθήστε να μαζέψετε π.χ. τα τάδε λεφτά για τις πρώτες ανάγκες της εγκυμοσύνης και του μωρού και μετά προσπαθήστε για παιδί. Επίσης στο ξαναλέω, το ότι θα είσαι ευτυχισμένη και έχεις όλες τις καλές προθέσεις του κόσμου, δεν σημαίνει ότι θα είσαι και σωστή μητέρα για το παιδί. Δούλεψε με έναν ειδικό τις σκέψεις και τα ψυχολογικά σου και σόρυ αν σε πληγώνω. Ίσως κάποιοι να με πουν κυνική, αλλά γύρω μου βλέπω εκατοντάδες οικογένειες με μεγάλα προβλήματα γιατί τα βλέπαν όλα ρομαντικά, ας αμολήσουμε κάνα-δυο παιδιά κι έχει ο Θεός...
    Το παιδί δεν φταίει να βγει δυστυχισμένο επειδή στην Ελλαδάρα πρέπει σώνει και καλά να κάνουμε παιδιά κι ας είναι οι συνθήκες όπως να ΄ναι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Για τον αντρα ειναι δυσκολο πρεπει να δουλεψει εικοσι χρονια τουλαχιστον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    13
    Elis τι εννοείς;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Αυτο που λεω το ρωτασ τον αλλο αν μπορει να δουλεψει εικοσι χρονια και λεφτα να εχει τα παιδια δεν πρεπει να τον βλεπουν να καθεται μετα τα πεντε μεχρι τα εικοσι δηλαδη δεκαπεντε χρονια το λιγοτερο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μονιμη υπερενταση και εσωτερικη τρεμουλα...
    By depifish in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 86
    Last Post: 27-08-2023, 12:39
  2. Εσωτερική τρέμουλα!
    By Joanna27_ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 08-05-2018, 20:21
  3. εσωτερικη τρεμουλα
    By zoi250 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-07-2017, 13:30
  4. εσωτερικη σηψη σε σκεφτομαι
    By dreamful in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-01-2015, 01:32
  5. Τα πιο βαριά φάρμακα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-04-2012, 02:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •