Άδειο μυαλο εχει τύχει σε κανεναν?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Άδειο μυαλο εχει τύχει σε κανεναν?

    Ηθελα να πάρω τη γνώμη σας για κατι που εχω παρατηρήσει. Καποιες φορές όταν προσπαθώ να συγκεντρωθω νιωθω για λιγο ενα κενό στο μυαλο σαν χάσιμο για δευτερόλεπτα. Έχει τύχει σε κανεναν?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    αυτο το κενο,αναμεσα στις σκεψεις εαν μπορεσεις να το επιμικηνεις τωτες κανεις δυαλογησμο! ειναι ασκησεις αυτοσυγκεντρωσεις, βεβαια θελει πολυ δουλεια ,αλλα εαν εχεις αρκετο κενο τωτες εισαι τυχερη διοτις μπορεις πιο ευκολα απο αλλους που θελουν πολυ χρονο!!
    εαν μπορεσεις αυτο το κενο να το χρησιμοποιησεις σωστα τωτες μπορεις να επεμβεις στο υποσυνηδητο σου! αυτο κανουν στις αυτοθεραπειες!
    προσωπικα κουραστικα πολυ για να καταφερω να εχω το κενο που για εσενα ειναι ισως ενοχλητικο, απλα πρεπει να το δουλεψεις σωστα κι τωτες θα ειναι οφελος για εσενα!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Να πάρεις μαγνήσιο !από ξηρούς καρπούς, όσπρια και d3, ω3 από σαρδέλες και λιπαρά ψάρια η λινέλαιο.
    Επίσης να γυμνάζεις το μυαλό σου να σκέφτεται θετικά.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ειναι μηπως η κοινη σε ολους παθηση διαταραχη αποσπαση της προσοχης? για να διαβαζεις και να κατανοεις αυτα που διαβαζεις χρειαζεται να εισαι συγκεντρεμενος.. βασικα, ας ξεκινησουμε απο την ηλικια σου... εισαι κατω απο τα 18 ή γυρω στα 18? εχει αποδειχτει οτι αυτην ειναι η ηλικια για διασπαση της προσοχης!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ειμαι 26 δεν ξερω αν ειναι διάσπαση προσοχης η κατι σαν διαλογισμός! Ελπίζω να ειναι κατι καλό!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ειμαι 26 δεν ξερω αν ειναι διάσπαση προσοχης η κατι σαν διαλογισμός! Ελπίζω να ειναι κατι καλό!!
    Εγώ κατάλαβα ότι είναι η δεπ... Δηλαδή η επιστημονική διαταραχή ελλειματικης προσοχής... Ξέρεις αυτήν που έχουν όλα τα παιδιά και μπορεί να συνεχιστεί και κατά την ενήλικη ζωή ενός άνθρωπου... Που πας να διαβάσεις και να συγκεντρωθείς σε αυτό που διαβάζεις και το μυαλό σου πετάει...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Μπορεί να ειναι κι αυτο!!!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Αν σε απασχολεί κάτι μπορεί να είναι από αυτό. Αλλά εσύ λες "κενό". Τι εννοείς; Δεν σκέφτεσαι τίποτα δηλαδή; Ή δεν μπορείς να συγκεντρωθείς λόγω του ότι σε έχει αγχώσει κάτι; Νιώθεις μελαγχολία ή θλίψη όταν συμβαίνει αυτό; "Σαν χάσιμο" εννοείς ότι κοιτάς στο κενό;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Οχι νιωθω σαν να με παίρνει ο υπνος ξαφνικα σαν να χάνω επαφη με το περιβαλλον για δευτερόλεπτα. Δεν κοιταω στο κενο. Επειδή κανω ιδιαιτερα σε παιδάκια όταν πχ διαβάζουμε και είμαι πανω απο το βιβλιο για λιγο νιωθω οτι Χάνομαι κάπως.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Οχι νιωθω σαν να με παίρνει ο υπνος ξαφνικα σαν να χάνω επαφη με το περιβαλλον για δευτερόλεπτα. Δεν κοιταω στο κενο. Επειδή κανω ιδιαιτερα σε παιδάκια όταν πχ διαβάζουμε και είμαι πανω απο το βιβλιο για λιγο νιωθω οτι Χάνομαι κάπως.
    Είσαι όμως στεναχωρημένη ή αγχωμένη; Δηλαδή μήπως σου έρχεται στο μυαλό κάτι που σε ταλαιπωρεί και τότε γίνεται το μπλακ αουτ; Μπορεί να είσαι απλά αφηρημένη. Πάντως το αντίθετο συμβαίνει σε εμένα, με ασταμάτητες σκέψεις και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σε τίποτα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Στεναχωρημενη ειμαι κυρίως αυτες τις μερες βασικα είμαι και στις δύσκολες μερες μου και αυτη τη βδομαδα που ειμαι στην αναμονή με εχουν πιασει ολες αυτες οι παρενέργειες.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μαλον δε κοιμασαι και νυσταζεις εσυ το λες νιωθω να με παιρνει ο υπνος

Similar Threads

  1. Σας έχει τύχει?..
    By jock77 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-07-2017, 21:35
  2. Σας έχει τύχει ποτέ
    By Deleted-member250416 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 27-06-2014, 22:41
  3. Σας εχει τυχει ποτε...
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 09-12-2012, 23:51
  4. Σας εχει τυχει ποτε?
    By maria... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 04-07-2008, 09:59
  5. σας εχει τύχει κάτι παρόμοιο?
    By Tyflos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 25-10-2007, 13:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •