Γιατί το έκανες αυτό; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 31
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Η αλήθεια είναι ότι θα προσπαθούσα να τον βοηθήσω αν ήξερα τι σκεφτόταν να κάνει... Και το καταλαβαίνω αυτό που λες ότι κάποιος μπορεί να νιώθει πως δεν έχει ελπίδα γιατί το έχω νιώσει σε παρόμοια κατάσταση...
    δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις το μόνο που μένει να κάνεις είναι να συμφιλιωθείς με την απώλεια ...
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by geodim View Post
    δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις το μόνο που μένει να κάνεις είναι να συμφιλιωθείς με την απώλεια ...
    Είναι δύσκολο όμως...
    Από τη μέρα που συνέβη αυτό έχω παρατηρήσει ότι θέλω να κοιμάμαι πολύ, δεν ξέρω αν είναι για ν' αποφεύγω τις σκέψεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Κύκνε συλλιπτηρια σε όλους τους οικείους...κρίμα να γίνονται αυτοκτονίες... κατανοώ τα προβλήματα τους είτε προβλήματα στη ζωή που νομίζουμε ότι δεν λύνονται είτε ψυχολογικά είτε σωματικά..
    Αλλά η λύση δεν είναι η αυτοκτονία σε καμία περίπτωση
    Όσο δύσκολο και να είναι πρέπει να σκεφτούμε αισιόδοξα γιατί σίγουρα θα έρθουνε και καλύτερες μέρες για όλους..στη ζωή δεν είναι όλα μαύρα.φουρτωνες και μπορείς όλοι μας περνάμε..μην νομίζεις και εγώ έχω περάσει πολύ δύσκολα παιδικά χρόνια που άμα σε πω θα καραφλιασεις...θα πεις ρε συ Γιώργο πώς τη παλέψες??και μάλιστα ειμουν μικρό παιδί..ε και όμως την πάλεψα...ποτέ μου δεν θεώρησα την αυτοκτονία ως λύση...δεν το λέω για να κατακρίνω αυτούς που το κάνουν με την έννοια να τους πω βλάκες..καταλάβενω ότι αντιμετωπίζουν πολλά σοβαρά προβλήματα...
    Απλά η αυτοκτονία δεν είναι λύση..ο αγώνας είναι άι η λύση..η υπομονή και η επιμονή ότι θα ξεπεραστούν οι δύσκολες μέρες...θέληση θέλει και όχι πολύ λίγη...λίγη θέληση λίγη αισιοδοξία...θέλει αγώνα και από μας τους ίδιους...
    Α και να μην ξεχάσω να ευχηθώ και εγώ καλό παράδεισο...ο θεός είναι πολύ καλός που μας τα συγχωρεί όλα..ας ελπίσουμε ότι συγχώρεσε και τον φίλο σου...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Κύκνε συλλιπτηρια σε όλους τους οικείους...κρίμα να γίνονται αυτοκτονίες... κατανοώ τα προβλήματα τους είτε προβλήματα στη ζωή που νομίζουμε ότι δεν λύνονται είτε ψυχολογικά είτε σωματικά..
    Αλλά η λύση δεν είναι η αυτοκτονία σε καμία περίπτωση
    Όσο δύσκολο και να είναι πρέπει να σκεφτούμε αισιόδοξα γιατί σίγουρα θα έρθουνε και καλύτερες μέρες για όλους..στη ζωή δεν είναι όλα μαύρα.φουρτωνες και μπορείς όλοι μας περνάμε..μην νομίζεις και εγώ έχω περάσει πολύ δύσκολα παιδικά χρόνια που άμα σε πω θα καραφλιασεις...θα πεις ρε συ Γιώργο πώς τη παλέψες??και μάλιστα ειμουν μικρό παιδί..ε και όμως την πάλεψα...ποτέ μου δεν θεώρησα την αυτοκτονία ως λύση...δεν το λέω για να κατακρίνω αυτούς που το κάνουν με την έννοια να τους πω βλάκες..καταλάβενω ότι αντιμετωπίζουν πολλά σοβαρά προβλήματα...
    Απλά η αυτοκτονία δεν είναι λύση..ο αγώνας είναι άι η λύση..η υπομονή και η επιμονή ότι θα ξεπεραστούν οι δύσκολες μέρες...θέληση θέλει και όχι πολύ λίγη...λίγη θέληση λίγη αισιοδοξία...θέλει αγώνα και από μας τους ίδιους...
    Α και να μην ξεχάσω να ευχηθώ και εγώ καλό παράδεισο...ο θεός είναι πολύ καλός που μας τα συγχωρεί όλα..ας ελπίσουμε ότι συγχώρεσε και τον φίλο σου...
    Σ' ευχαριστώ πολύ Γιώργο για όλες σου τις ευχές...

    Καταλαβαίνω πως τα λες κι έχεις δίκιο απλά καμιά φορά το μυαλό θολώνει κι οδηγούμαστε σε τέτοιες πράξεις που κάποιες φορές δεν μπορούμε να διορθώσουμε... Ο Θεός ας τον αναπαύσει...

    Όσο για μένα συνεχίζω να θέλω να κοιμάμαι συνέχεια, χθες ξάπλωσα από τις 21:00 γιατί δεν ένιωθα καλά πάλι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σ' ευχαριστώ πολύ Γιώργο για όλες σου τις ευχές...

    Καταλαβαίνω πως τα λες κι έχεις δίκιο απλά καμιά φορά το μυαλό θολώνει κι οδηγούμαστε σε τέτοιες πράξεις που κάποιες φορές δεν μπορούμε να διορθώσουμε... Ο Θεός ας τον αναπαύσει...

    Όσο για μένα συνεχίζω να θέλω να κοιμάμαι συνέχεια, χθες ξάπλωσα από τις 21:00 γιατί δεν ένιωθα καλά πάλι...
    Κύκνε θα σου πω κάτι...θυμάστε σε κάποια θέματα μου που ανέφερα ότι έχω αδικαιολόγητη κόπωση???και καμιά φορά έχω κάτι σαν μελαγχολία ανχος κάτι σαν κατάθλιψη...όσο κι αν δεν το πιστεύεις καμιά φορά είναι επειδή κλεινόμαστε και μέσα εννοώ μέσα στο σπίτι...
    Την περασμένη εβδομάδα πήγαμε με τη γυναίκα μου στη γυναικολόγο της...και είπα να αναφέρουμε την αδικαιολόγητη κόπωση και την σχετική μελαγχολία...
    Ευτυχώς που το ρώτησα..μου λέει με τη ασχολησε??
    Και της λέω με τίποτα είμαι άνεργος την αράζω στο σπίτι συνήθως είμαι όλη μέρα μέσα στο σπίτι στο καναπε...εκτός από κάποιες μέρες του μήνα και αυτό είναι μια δυο μέρες που πατάω και βάζω καμία κεραία..και μετά ξανά σπίτι αραχτός..με μου λέει από αυτό είναι εχει πιαστεί το σώμα σου να καθετε και καμιά φορά όταν βγενεις έξω έστω και λίγο αισθανεσε κατευθείαν κούραση υπερκόπωση...και έχει χαλάση και η ψυχολογία σου από αυτό και λογικό είναι βγενετε και λίγο έξω νέα παιδιά είστε να αλλάξει λίγο η ψυχολογία σας να ξεφύγετε λίγο...ε άμα σου πω ότι εδώ και μια εβδομάδα που τα εφαρμόζω αυτά που μου είπε ότι άλλαξε αμέσως ς η ψυχολογία μου έφτιαξε η διάθεση μου και έφυγε και η υπερκόπωση θα με πιστέψεις??
    Κάτι παρόμοιο έχεις και εσύ..εντάξει εσύ μπορεί να το έχεις σε πιο βαριά μορφή αλλά θέλω να σου πω ότι αν το αντιμετωπίζεις ΣΩΣΤΑ δεν θα σου φανεί μετά τόσο τραγικά τα προβλήματα σου και θα αρχίσουν ίσως και να υποχωρούν σιγά σιγά εγώ το πιστεύω αυτό...ο εχθρός της κατάθλιψης τη είναι??η καλή διάθεση..η χαρά..βγες έξω βρες φίλες πιείτε έναν καφέ κάντε συζήτηση χαζεψτε της βιτρίνες μην κλείνετε μέσα και λες έχω αυτό έχω εκείνο..είναι το χειρότερο από όλα που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου όχι μόνο εσύ αλλά όλοι μας...φιλικά στα λέω πάντα με καλή διάθεση να βοηθήσω...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Σ' ευχαριστώ πολύ Γιώργο για όλες σου τις ευχές...

    Καταλαβαίνω πως τα λες κι έχεις δίκιο απλά καμιά φορά το μυαλό θολώνει κι οδηγούμαστε σε τέτοιες πράξεις που κάποιες φορές δεν μπορούμε να διορθώσουμε... Ο Θεός ας τον αναπαύσει...

    Όσο για μένα συνεχίζω να θέλω να κοιμάμαι συνέχεια, χθες ξάπλωσα από τις 21:00 γιατί δεν ένιωθα καλά πάλι...
    Ναι συμφωνώ καμιά φορά το μυαλό θωλωνη κολαει...ανθρώπινο είναι και αυτό..δεν σου κρύβω ότι αρκετές φορές έχω σκεφτεί ότι μάλλον το υπόλοιπο της ζωής μου θα τη περάσω ως ένας προβληματικός άνδρας..(για τη στύση μιλάω πιο πολύ)αλλά πάντα ήθελα μέσα μου να πιστεύω ότι θα γίνω κάποια μέρα καλά..προσπαθούσα να είμαι αισιόδοξος όσο γίνεται..εντάξει πολλές φορές με επερνε από κάτω..αλλά τελικά τώρα πια είναι ακόμα περισσότερο αισιόδοξος και προσπαθώ να το παλέψω..σιγά σιγά αισθάνομαι καλύτερα και είμαι καλύτερα..κάνω και προσπάθειες όπως μου είπε η γιατρός..και όντως αρχίζω και βλέπω βελτίωση σε όλα...θέλει λίγη αισιοδοξία ρε συ..λίγη δουλειά από εμας..ξέρω είναι δύσκολο..απλά σου λέω ότι δεν είναι ακατόρθωτο..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Κύκνε θα σου πω κάτι...θυμάστε σε κάποια θέματα μου που ανέφερα ότι έχω αδικαιολόγητη κόπωση???και καμιά φορά έχω κάτι σαν μελαγχολία ανχος κάτι σαν κατάθλιψη...όσο κι αν δεν το πιστεύεις καμιά φορά είναι επειδή κλεινόμαστε και μέσα εννοώ μέσα στο σπίτι...
    Την περασμένη εβδομάδα πήγαμε με τη γυναίκα μου στη γυναικολόγο της...και είπα να αναφέρουμε την αδικαιολόγητη κόπωση και την σχετική μελαγχολία...
    Ευτυχώς που το ρώτησα..μου λέει με τη ασχολησε??
    Και της λέω με τίποτα είμαι άνεργος την αράζω στο σπίτι συνήθως είμαι όλη μέρα μέσα στο σπίτι στο καναπε...εκτός από κάποιες μέρες του μήνα και αυτό είναι μια δυο μέρες που πατάω και βάζω καμία κεραία..και μετά ξανά σπίτι αραχτός..με μου λέει από αυτό είναι εχει πιαστεί το σώμα σου να καθετε και καμιά φορά όταν βγενεις έξω έστω και λίγο αισθανεσε κατευθείαν κούραση υπερκόπωση...και έχει χαλάση και η ψυχολογία σου από αυτό και λογικό είναι βγενετε και λίγο έξω νέα παιδιά είστε να αλλάξει λίγο η ψυχολογία σας να ξεφύγετε λίγο...ε άμα σου πω ότι εδώ και μια εβδομάδα που τα εφαρμόζω αυτά που μου είπε ότι άλλαξε αμέσως ς η ψυχολογία μου έφτιαξε η διάθεση μου και έφυγε και η υπερκόπωση θα με πιστέψεις??
    Κάτι παρόμοιο έχεις και εσύ..εντάξει εσύ μπορεί να το έχεις σε πιο βαριά μορφή αλλά θέλω να σου πω ότι αν το αντιμετωπίζεις ΣΩΣΤΑ δεν θα σου φανεί μετά τόσο τραγικά τα προβλήματα σου και θα αρχίσουν ίσως και να υποχωρούν σιγά σιγά εγώ το πιστεύω αυτό...ο εχθρός της κατάθλιψης τη είναι??η καλή διάθεση..η χαρά..βγες έξω βρες φίλες πιείτε έναν καφέ κάντε συζήτηση χαζεψτε της βιτρίνες μην κλείνετε μέσα και λες έχω αυτό έχω εκείνο..είναι το χειρότερο από όλα που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου όχι μόνο εσύ αλλά όλοι μας...φιλικά στα λέω πάντα με καλή διάθεση να βοηθήσω...
    Το ξέρω ότι το λες με καλή πρόθεση... Αλλά ξέρεις τι συμβαίνει; Ακόμα κι όταν βγαίνω όπως σήμερα όταν γυρίζω σπίτι μελαγχολώ πάλι και δεν ξέρω τι να κάνω... Όμως σίγουρα είναι κέρδος το ότι έστω τις ώρες που είμαι έξω νιώθω καλύτερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Το ξέρω ότι το λες με καλή πρόθεση... Αλλά ξέρεις τι συμβαίνει; Ακόμα κι όταν βγαίνω όπως σήμερα όταν γυρίζω σπίτι μελαγχολώ πάλι και δεν ξέρω τι να κάνω... Όμως σίγουρα είναι κέρδος το ότι έστω τις ώρες που είμαι έξω νιώθω καλύτερα...
    Ναι άμα βγενεις μια στης τόσο γι'αυτό χαλιεσε και πάλι..θέλει συστηματικά να το εφαρμοζεις...δηλαδή κάθε μέρα..ακόμα κι αν δεν βρεις άτομα φίλες να βγενεις. βγενε μόνη σου...χαζεύε βιτρίνες περπατά.
    Όλο και κάποιος θα σε πιάσει κουβέντα όλο και κάποιον γνωστό γνωστή θα βρεις και αν δεν βρεις δεν πειράζει..τη άλλη μέρα ξανά και ξανα...μην κλείνεσε στο σπίτι θα να ξέρεις όσο ξεφεύγουμε απτά καθημερινά πράγματα η απτό σπίτι τόσο το καλύτερο είναι..τώρα και μια στης χίλιες άμα βγενεις ..δεν γίνεται τίποτα.. γιατί??γιατί έχει μάθει το σώμα σου έχεις μάθει στον εαυτό σου να κάθεται στο σπίτι και άμα βγενεις σε πιάνει και πάλι μελαγχολία και δεν ξέρω αν αισθανεσε κόπωση..και λες είδες και που βγήκα δεν έγινε τίποτα τα ίδια αισθάνομαι..εμ λογικό μια στης τόσο βγενεις..θέλει λοιπόν συστηματικά..και όσο θα συζητάς θα κάνεις παρέα...τόσο καλύτερα θα αισθανεσε

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Ναι άμα βγενεις μια στης τόσο γι'αυτό χαλιεσε και πάλι..θέλει συστηματικά να το εφαρμοζεις...δηλαδή κάθε μέρα..ακόμα κι αν δεν βρεις άτομα φίλες να βγενεις. βγενε μόνη σου...χαζεύε βιτρίνες περπατά.
    Όλο και κάποιος θα σε πιάσει κουβέντα όλο και κάποιον γνωστό γνωστή θα βρεις και αν δεν βρεις δεν πειράζει..τη άλλη μέρα ξανά και ξανα...μην κλείνεσε στο σπίτι θα να ξέρεις όσο ξεφεύγουμε απτά καθημερινά πράγματα η απτό σπίτι τόσο το καλύτερο είναι..τώρα και μια στης χίλιες άμα βγενεις ..δεν γίνεται τίποτα.. γιατί??γιατί έχει μάθει το σώμα σου έχεις μάθει στον εαυτό σου να κάθεται στο σπίτι και άμα βγενεις σε πιάνει και πάλι μελαγχολία και δεν ξέρω αν αισθανεσε κόπωση..και λες είδες και που βγήκα δεν έγινε τίποτα τα ίδια αισθάνομαι..εμ λογικό μια στης τόσο βγενεις..θέλει λοιπόν συστηματικά..και όσο θα συζητάς θα κάνεις παρέα...τόσο καλύτερα θα αισθανεσε
    Μπορεί να έχεις δίκιο... Ίσως να πρέπει να βγαίνω συχνότερα, θα το προσπαθήσω αν κι είναι δύσκολο...
    Πάντως απόψε θα ήθελα να ήμουν εγώ στη θέση εκείνου κάτω απ' το χώμα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μπορεί να έχεις δίκιο... Ίσως να πρέπει να βγαίνω συχνότερα, θα το προσπαθήσω αν κι είναι δύσκολο...
    Πάντως απόψε θα ήθελα να ήμουν εγώ στη θέση εκείνου κάτω απ' το χώμα...
    Κύκνε, το περπάτημα κάνει καλό. Πιστεύω θα ξεχνιέσαι κιόλας από τις σκέψεις σου όπως σου λέει και ο Γιώργος. Σε εμένα κάνει καλό. Αντίθετα αν με πάρει από κάτω και κάθομαι και ξάπλα γίνομαι χειρότερα. Αλλά μην λες τέτοια για το χώμα που είπες και μην τα σκέφτεσαι αυτά.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Κύκνε, το περπάτημα κάνει καλό. Πιστεύω θα ξεχνιέσαι κιόλας από τις σκέψεις σου όπως σου λέει και ο Γιώργος. Σε εμένα κάνει καλό. Αντίθετα αν με πάρει από κάτω και κάθομαι και ξάπλα γίνομαι χειρότερα. Αλλά μην λες τέτοια για το χώμα που είπες και μην τα σκέφτεσαι αυτά.
    Είμαι λίγο κουρασμένη ψυχολογικά και χθες ένιωθα πολύ μόνη γι' αυτό το είπα αυτό, δεν έχω πρόθεση να μου κάνω κακό... Απλά είμαι λίγο πεσμένη και μου λείπει πολύ ο πρώην μου και η αγάπη που εισέπραττα...
    Πάντως σήμερα βγήκα για ψώνια, τώρα γύρισα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Είμαι λίγο κουρασμένη ψυχολογικά και χθες ένιωθα πολύ μόνη γι' αυτό το είπα αυτό, δεν έχω πρόθεση να μου κάνω κακό... Απλά είμαι λίγο πεσμένη και μου λείπει πολύ ο πρώην μου και η αγάπη που εισέπραττα...
    Πάντως σήμερα βγήκα για ψώνια, τώρα γύρισα...
    Δεν είσαι η μόνη που της λείπουν κάποια άτομα όλοι οι άνθρωποι είμαστε έτσι..και μένα μου λείπουν πάρα πολύ κάποιοι άνθρωποι...και πίστεψέ με είναι φίλοι τουλάχιστον 20 χρόνια που τώρα τελευταία χαθήκαμε χωρίς ουσιαστικό λόγο με εξαίρεση μονάχα έναν που μου είπε ορθανοιχτα ότι πλέον δεν θέλει παρέα μαζί μου..μιλαμε τώρα για φιλία 17 ετών...
    Και μένα μου λείπει αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι ..διότι η φιλία όπως και όλες οι σχέσεις...δεν γίνονται με παρακάλια ούτε και φυσικά θα μου άρεσε..για αυτούς που με θέλουν είμαι εδώ..αν δεν θέλουν αυτοί ξέρουν..ούτε σε κατάθλιψη θα πέσω ούτε τίποτα..εντάξει στεναχωρέθηκα δεν λέω..μου κακό φάνηκε πάρα πολύ ειδικά στην αρχή αλλά μέχρι εκεί..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Δεν είσαι η μόνη που της λείπουν κάποια άτομα όλοι οι άνθρωποι είμαστε έτσι..και μένα μου λείπουν πάρα πολύ κάποιοι άνθρωποι...και πίστεψέ με είναι φίλοι τουλάχιστον 20 χρόνια που τώρα τελευταία χαθήκαμε χωρίς ουσιαστικό λόγο με εξαίρεση μονάχα έναν που μου είπε ορθανοιχτα ότι πλέον δεν θέλει παρέα μαζί μου..μιλαμε τώρα για φιλία 17 ετών...
    Και μένα μου λείπει αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι ..διότι η φιλία όπως και όλες οι σχέσεις...δεν γίνονται με παρακάλια ούτε και φυσικά θα μου άρεσε..για αυτούς που με θέλουν είμαι εδώ..αν δεν θέλουν αυτοί ξέρουν..ούτε σε κατάθλιψη θα πέσω ούτε τίποτα..εντάξει στεναχωρέθηκα δεν λέω..μου κακό φάνηκε πάρα πολύ ειδικά στην αρχή αλλά μέχρι εκεί..
    Ναι αλλά εσύ έχεις τη γυναίκα σου και παίρνεις από εκεί αγάπη... Το να ζεις χωρίς αγάπη είναι δύσκολο, σου αφήνει ένα δυσαναπλήρωτο κενό... Προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ αλλά είναι στιγμές που η μοναξιά με νικάει... Πάντως και σήμερα βγήκα με τους γονείς μου στο σούπερ μάρκετ... Βέβαια τώρα στις γιορτές ευελπιστώ να βγω και για διασκέδαση, όχι μόνο ψώνια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα κι καλα Χριστουγεννα! Αν καταλαβα καλα η σχεση ου με τον θανωντα εισαν ερωτικης φυσεως? εαν οχι συγνωμη για το λαθος.
    Προσωπικα ,δυστυχως εχω χασει αρκετους φιλους-φιλες ,λογο του τροπου ζωης που ειχαμε διαλεξει -εννοω τον φαντασιοπληκτο κοσμο των σκληρων ναρκωτικων -,ετσι λοιπον τα χρονια εκεινα -δλδη την εποχη τελος της δεκαετειας του 1990 - εκεινη την εποχη λογο του οτι η ηρωινη που υπηρχε ηταν πολλες φορες πιο δυνατη απο σημερα ο κοσμος πεθαινε παρα πολυ ευκολα! αποτελλεσμα οποιος ηταν στην χρηση εκεινα τα χρονια να εχει χασει πολλους φιλους. Ετσι λοιπον κι εγω θυμαμαι οτι εχανα συχνα φιλους, αυτο που ενιωθα κοινο σε ολους οσους πεθαιναν ηταν το γαμοτο που δεν μπορουσα να τους δω εστω για 5 λεπτα ωστε να τους χαιρετησω! ωστε να τους ζητησω μια συγχωρεση για καποιο λαθος η καποια κουβεντα που ειχα πει! Επισης θυμαμαι οτι καποιες φορες κι οχι μονο εγω, ενιωθα μια περιεργη ζηλια , ενα αισθημα παραξενο , σαν να "ταξιδευαν" σε καποιο ομορφο μερος οπου εγω δυστυχως δεν πηγα! βεβαια αυτο συμβαινε κι λογο της αθλιας ζωης μας, ησαν σαν λητροση ο θανατος για εμας, αν σκεφτεις κι οτι μερικοι που δεν καταφεραν να πεθανουν κι ειχαν πεσει σε κωμα ,μετα, σαν ξυπναγαν απο το κωμα τους περιμενε μια αναπηρια , η ακροτιριασμος.
    Επιστρεφω στα χρονια μας και επανερχομαι σε εσενα Κυκνε, εαν εχω καταλαβει καλα ,ζεις σε καποιο ειδος μελαγχολιας , ευχομαι να μην εχεις παει στο επομενο λεβελ, δλδη στην καταθλιψη. Διοτις θα πρεπει να λαβεις μετρα ! θα πρεπει να θεραπευσεις την -εαν εχεις - καταθλιψη,το λεω συνεχως διοτις το περασα εγω! ειναι μια παρα πολυ περιεργη κατασταση οπου βρησκομαστε , το ασχημο κι συναμα επικυνδηνο ειναι οτι ενω νιωθουμε αρκετα νηφαλιοι κι αρκετα ξεκαθαρες τις σκεψεις μας στην πραγματικοτητα δεν συμβαινει αυτο, οι σκεψεις που κανουμε ιδιετερα η σκεψη της αυτοκτωνιας ειναι σκεψη οπου ερχετε απο την ασθενια μας κι οχι απο την δικη μας συνηδηση. Επειδη εκεινες τις στιγμες μας βαρενει το καθετις, επειδη νιωθουμε μια συνεχης βαρεμαρα ,επιδη νιωθουμε ενα ειδος πνευματικου πονου μας φενεται σν λυτρωση μα και ειναι λυτρωση ο θανατος! Στην πραγματικοτητα ομως αυτο προερχετε απο την εληψη καποιας πρωτεινης και ενος ενζημου στον εγκφαλο μας, ετσι που οι νευροδιαβηβαστες δεν μεταφερουν στην ταχυτητα που πρεπει αλλα κι δεν μεταφερουν ολους τους υποδοχεις τα κυτταρα που θα μετεφεραν υπο υγειεεις συνθηκες!Επειδη ομως αυτο πλεον η ιατρικη επιστημη μπορει να το διορθωσει ειναι παρα πολυς κριμα να μην υποβαλλουμε τον εγκεφαλο μας στην θεραπεια ωστε να σκεφτομαστε ξανα με την κοινη λογικη!
    Ας επανερθουμε λοιπον πρωτηστος σε αυτην την φαση, της υγειης καταστασεως κι μετα, εαν εχεις καποια κοσμοθεωρια ,η φιλοσοφικη σταση ζωης οπου τα επιχειρηματα σου ειναι υπερ της αυτοκτωνιας ! τωτες καντω!! αλλα οχι τωρα!
    Τα παραπανω τα ανφερω πρωτα απο ολους σε εμενα οπου νομιζα πριν λιγους μηνες οτι εχω μια ξεκαθαρη κι γιοματη με ανικητα επιχειρηματολογια υπερ του θανατου μου! ετσι που το μονο που με σκοτιζε ηταν ο τροπος για την επιτευξη του στοχου μου!Ωσπου το αντιληφθησαν οι θεραπευτες μου στο προγραμμα οπο παρακολουθω κι κυριολεκτικα με εσωσαν λεγωντας μου αυτο, δλδη γινε πρωτα καλα, η εστω να βελτιωθει λιγακι η πνευματικη μου γεια κι μετα αυτοκτονησε εαν θελεις!! αλλα να το αποφασησεις με υγειες πνευματικη κατασταση κι οχι σκεπτομενος σε καταθλιπτηκους ρυθμους!!!
    Σημερα λοιπον,εχω σχεδια για την ζωη μου,εχω βρει μια νεα δουλεια, προσπαθω να προσεχω ακομα κι το πως οδηγω! φτιαχνω το σπιτι που θα μενω ξανα μονος μου, κι γενικα προσαθω με ταπινοτητα να ζησω τα οποια χρονια μου αφησειο Θεος με αξιοπρεπεια!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Καλησπέρα Γιώργο και καλά Χριστούγεννα!

    Όχι, η σχέση μου με τον θανόντα ήταν καθαρά φιλική αλλά δεν πειράζει για το λάθος...

    Όσο για μένα, έχω κατάθλιψη γι' αυτό παίρνω και φάρμακα άλλωστε... Κι αυτές τις μέρες έχει προστεθεί και το άγχος στην πεσμένη διάθεση καθώς είναι μια απαιτητική εποχή... Ελπίζω σιγά σιγά να μου φύγει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. γιατί ολο αυτο? εχω απελπιστει
    By ΜΙΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-05-2013, 18:28
  2. Γιατι το κανει αυτο?
    By jet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 04-03-2013, 08:20
  3. γιατί μου το έκανε αυτό?????
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2012, 22:42
  4. Μα γιατι να συμβαινει αυτο?
    By georginula in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 14
    Last Post: 12-10-2010, 15:10
  5. 2 πολιτιμους μηνες ζωης,τι θα εκανες εσυ?
    By alien in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 11-07-2007, 16:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •