Καμιά βοήθεια;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Lightbulb Καμιά βοήθεια;;

    Καλησπέρα. 21 χρονών και πριν 2 χρόνια πέρασα από την κατάσταση με κρισεις πανικού. Μετά από 3 μήνες έμαθα να το χειρίζομαι με βοήθεια ψυχολόγου. Μετά από 1,5 και χρόνο.
    Πριν λίγες μέρες για κάποια προβλήματα που με έφεραν αρκετό άγχος και πίεση ένα βράδυ μαζί με δέκατα ανέβασα πίεση μουδιαζε όλο το κεφάλι μου τα χέρια μου και το πρόσωπο μου νόμιζα έπαθα εγκεφαλικό(ποτέ δεν πάθαινα κατι τέτοιο από το άγχος πέρα από ταχυπαλμιες φόβο κλπ.. Την άλλη μέρα το πρωί το ίδιο κοίταξα και στο ίντερνετ και αγχώθηκα πολύ.
    Πήγα στα επείγοντα με έκανα εξετάσεις αίματος ουρά με είδε και ο νευρολόγος αλλά δεν βρέθηκε τίποτα.. Έχουν περάσει άλλες 3 μέρες και έχω ακόμα πονοκεφάλους μούδιασμα στο στόμα νοιώθω αδυναμία στο σώμα μου δεν έχω καθόλου όρεξη και δυσκολεύομαι μέχρι και να μιλήσω..
    Σε 3 μέρες θα μιλήσω με την παλιά ψυχολόγο μου.
    Αλλά στην άκρη του μυαλού μου είναι ακόμα κάτι κακό για πιο λόγο να έχω αυτό το μικρό μούδιασμα μούδιασμα στο στόμα και στο κεφάλι , την υπνηλία, την αδυναμία τον πονοκέφαλο.
    Ευχαριστώ για όποιον μπορέσει να με πει την γνώμη του και να με βοηθήσει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    Αυτα τα προβληματα τα εχουν ολοι ανω των τριαντα εσενα σε πιασαν στα εικοσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Gorgo, δυστυχώς το άγχος είναι πολύ επίμονο πράγμα και τα ψυχοσωματικά ότι μπορείς να φανταστείς... Και από κάποιο σημείο και μετά λες η κότα έκανε το αβγό ή το αβγό την κότα; Αγχώθηκες και ανέβασες πίεση κτλ και μετά αγχώθηκες που ανέβασες πίεση και μουδιάσματα και φτου κι απ΄την αρχή. Φαύλος κύκλος. Προσπάθησες να εφαρμόσεις από μόνος σου αυτά που σου είχε πει η ψυχολόγος την πρώτη φορά;

  4. #4
    Sonia, συμφωνώ πολύ μαζί σου και όντως αυτό έκανα απλά δεν είχα νοιώσει ποτέ αυτά τα συμπτώματα και αυτός ήταν ο λόγος που τρόμαξα πιο πολύ.. Ακόμα στην άκρη του μυαλού μου εχω το εγκεφαλικό όσο αστειο και να σου φαίνεται που στο λέω στην ηλικία μου.. Και προσπάθησα αλλά έχω χαλαρώσει έως ένα σημείο αλλά δεν μπορώ να το ξεπεράσω και να μου φύγει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δυστυχώς όταν σε πιάνουν τόσο έντονα συμπτώματα, συνήθως έχεις ρίξει πολύ τις άμυνές σου. Και τις ψυχολογικές και τις σωματικές. Οπότε δεν γίνεσαι περδίκι από την μια στιγμή στην άλλη, ωστόσο κάθε φορά θα φεύγει όλο και πιο εύκολα. Θα μου πεις τι εννοείς κάθε φορά; Θα σου πω εννοώ ότι αγχωτικές καταστάσεις ή άσχετες φάσεις που απλά είσαι σε κάποια υπερένταση ή κούραση μεγάλη, θα έρθουν κι άλλες στιγμές στην ζωή σου. Δεν θα έρθουν κρίσεις πανικού σώνει και καλά, ωστόσο όλο και κάποιο σύμπτωμα θα αισθανθείς. Εκεί είναι το θέμα, να μάθεις να το χειρίζεσαι και να το περιορίζεις πριν λάβει μεγάλες διαστάσεις κάθε φορά...
    Πολύ βασικό είναι να μην μπαίνεις στην διαδικασία ότι έχεις κάτι άλλο. Αν καταφέρεις να καταπολεμίσεις την αρρωστοφοβία, έχεις ήδη κάνει πάνω από την μισή δουλειά για να αντιμετωπίσεις το άγχος. Βασικό και δύσκολο να το τηρείς είναι επίσης να μην αφήνεσαι μετά από λίγο καιρό σε μεγάλες "καταχρήσεις" σωματικά... Μόλις ξεθαρρεύεις και αντί για έναν καφέ πίνεις 3 την ημέρα, καπνίζεις ένα πακέτο τσιγάρα, το ξενυχτάς κάθε λίγο και λιγάκι, μπορεί να μην πάθεις κάτι άμεσα, αλλά σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες και σε τι φάση βρίσκεσαι, τσουπ! πετάγεται πάλι μια κρισούλα... Μετά προσέχεις ένα διάστημα, αισθάνεσαι καλύτερα, ξαναξεχνίεσαι και φτου κι απ΄την αρχή...

  6. #6
    Έχεις απόλυτο δίκαιο.. Ελπίζω να είναι από το άγχος μου όλο αυτό και να καταφέρω να το διαχειριστω, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τα σωστά λόγια σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να ΄σαι καλά.

  8. #8
    Λοιπόν ας κάνω μια ενημέρωση μπας και βοηθηθεί κάποιος από όλο αυτό.
    Τελος τα μουδιάσματα και όλα αυτά πέρασα διαφορά πόνους κράμπες, αϋπνίες και πάνω από όλα πολλούς γιατρούς..
    Μιλάω με ψυχολόγο χωρίς κάποια αγωγή, και έχω να πω ότι όλα είναι και στο δικό μου μυαλό αλλά δεν είναι εύκολο να τα διώξω.. Πλέον ήρθε ένα καινούργιο δωράκι να με δοκιμάσει, εμβοες στα αυτιά. Δεν με αφήνει να ηρεμήσω προσπαθώ να πείσω τον ευατο μου ότι και αυτό ήρθε από το άγχος μου (ναι πήγα σε ωρλ δεν άντεξα)
    Εύχομαι όλοι να τα καταφέρουμε να βρούμε τα προβλήματα που μας τα προκαλούν και να είμαστε υγιείς.. Υγεία τύχη και καλή δύναμη

Similar Threads

  1. Καμια παρεα...
    By Dante in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 28-01-2014, 09:14
  2. καμια ιδεα?
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 15-03-2013, 01:48
  3. καμια διαθεση
    By Μπελλα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 16-02-2013, 18:04
  4. καμιά ιδέα?
    By josh in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 13-09-2012, 04:36
  5. Μοναξιά και καμία βοήθεια από το περιβάλλον
    By Estel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 20-11-2009, 16:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •