Χωρισμός από απόσταση ή λόγω άλλου ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    6

    Χωρισμός από απόσταση ή λόγω άλλου ;

    γεια σας,

    είμαι γκέι άνδρας 31 ετών. Εδώ και 3 χρόνια είχα μια σχέση με ένα άλλο παιδί 27 ετών. Την πρώτη μέρα της γνωριμίας μας μου είπε οτι σκοπεύει σε 4 μήνες να φύγει εξωτερικό για δουλειά. Του είπα δεν με νοιάζει και προχωρήσαμε. Με δική του υποχώρηση , καθυστέρησε την αναχώρηση του, οι 4 μήνες έγιναν τελικά 1.5 χρόνος. 1.5 χρόνος βαθιάς αγάπης κι αφοσίωσης και απόλυτου έρωτα.

    Δυστυχώς έπρεπε να φύγει. Για τον επόμενο 1.5 χρόνο προσπαθούσαμε να διατηρούμε τη σχέση μας ζωντανή. Κοινά πλάνα, ταξιδάκια αστραπή 2 ημερών κάθε 2 μήνες. Πάντα φοβόμουν να πάρω το ρίσκο να αφήσω τη δουλειά μου εδώ και να τον ακολουθήσω και το ανέβαλα πάντα το ενδεχόμενο να πάω μόνιμα. Από το καλοκαίρι αυτό μου είπε οτι άρχισε να πιέζεται. Οτι το μυαλό του ειναι συνεχώς στην Ελλάδα και δεν μπορεί να κάνει πόλη του , την πόλη που επέλεξε να πάει. Οτι νιώθει μόνος και αδύναμος να κάνει σχέδια συνεχώς για τα επόμενα χρόνια και να μην ζει το τωρα.

    Κάπως το συζητήσαμε κι φαινομενικά ηρεμήσαμε. Περάσαμε εναν υπέροχο μήνα πάλι μαζί δημιουργώντας μια μικρή καθημερινότητα. Γύρισα στη δουλειά μου είπα στον εαυτό μου οτι πρέπει σε ενα χρόνο να πάω εκεί. Δυστυχώς, 1 μήνα πριν μου είπε οτι του φαίνεται βουνό να περιμένει άλλους 8 μήνες να πάω και οτι η απόσταση του έχει δημιουργήσει συναισθηματικό κενό, οτι δεν νιώθει τόσο ερωτευμένος πια και νιώθει την ανάγκη να αισθανθεί πράγματα και για άλλους, οποτε ξεκίνησε να βγαίνει με ένα άτομο. Μου ειπε οτι δεν είναι τοσο θέμα προσώπου όσο οτι θέλει να αφουγκραστεί την ανάγκη αυτή που ίσως τον κάνει να αισθανθεί οτι ζει αυτήν την πόλη. Μου είπε οτι όσο αισθάνεται αυτην την ανάγκη δεν μπορεί να μου πει ελα εδω, παράτα όλα κι να πάει η σχέση μας πιο σοβαρά,

    Ξέρει οτι με αγαπάει όσο τίποτα στον κόσμο και οτι ισως με χάσει για πάντα και το μετανιώσει αλλα μου λέει οτι νιώθει πολύ αδύναμος. βρίσκομαι λοιπόν βαθιά πληγωμένος, να μαζεύω τα κομμάτια μου. Να προσπαθώ να κρατήσω την αγάπη μας πολύ ψηλα, να μην τον μισήσω γιατί τον αγαπώ όσο τίποτα. Εγωιστικά πληγώνομαι οτι έχει μπει στη διαδικασία να προχωράει, ξέρω οτι αυτό ειναι η αφορμή και όχι η αιτία του χωρισμού. Απλά ειναι δύσκολο !

    δεν ξέρω τι συμβουλή περιμένω απλά ήθελα ν το μοιραστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    γεια. καταρχας το οτι ειπε οτι θελει να βιωσει ο,τι μπορει στην νεα του πολη, αυτο δειχνει οτι ειχε κενα και δεν ηταν ετοιμος για σοβαρη σχεση.
    και τωρα του βγηκαν αποθημενα μαλλον..το οτι ειναι σε πολη μακρυα που δεν μπορει να την νιωσει ακομα ως μερος που θα μεινει κτλ το καταλαβαινω. ειναι δυσκολο να εισαι μακρυα..εφυγε με τη θεληση του η λογω κρισης? ειναι μεγαλη πιεση να ζεις καπου λογω αναγκης. μπορει να σου γυρισει ανετα το μυαλο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    6
    έφυγε μονος του. Το είχε σχεδιάσει πριν με γνωρίσει ! Η σχέση μας προέκυψε τυχαία και του άλλαξε τα σχέδια. Είχε φανταστεί απο πριν τη ζωή του εκεί και το περίμενε πως και πως. Ήταν 24 οταν ξεκινήσαμε , τώρα ειναι 27 . ίσως και η ηλικία παίζει ρόλο. Σε ευχαριστώ που απάντησες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    ναι ειναι μικρος. αβγαλτος ισως. και εκει που ειναι ισως να νιωθει μεγαλυτερη ελευθερια αποτι στην κομπλεξικη ελλαδα. ισως οντως εχει πιεστει και δεν του αρεσει εκει και δυσκολευεται να το διαχειριστει, βεβαια αυτο δεν δικαιολογει το να βρει αλλον. ισως η αποσταση να μην ειναι κατι που μπορει να διαχειριστει. γενικα..μπορουμε να βρουμε πολλα ισως....εισαι ερωτευμενος ακομα?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    6
    όσο τίποτα ! δεν είναι θέμα έρωτα ! ειναι βαθιάς αγάπης ! και το ξέρω ! και το ξέρει ! και το νιώθει ! Την τελευταια φορά μου λεει νιωθω οτι ειναι τοσο λίγο αυτο που ζουμε σε σχέση με τον πρώτο 1.5 χρόνο από κοντά. Αναρωτιόταν , πώς γίνεται ενώ μ΄αγαπάει τόσο πολύ να αισθάνεται την αναγκη να αισθανθεί πράγατα και για άλλους. ;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    γιατι δεν ειναι ερωτευμενος μαζι σου μαλλον...η γιατι ειναι στη φυση του να ειναι απιστος. οταν εισαι βαθυα ερωτευμενος με εναν ανθρωπο, δεν μπορεις να δοθεις σε αλλον. ισως μπερδευει τα συναισθηματα του. εσυ εισαι οκ να πηγαινει με αλλους?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    6
    οχι δεν ειμαι οκ. μου είπε οτι δε νιώθει πια τόσο ερωτευμένος γιατί λόγω της απόστασης δεν ζουμε πια μικρες καθημερινές στιγμές.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    δεν ξερω τι σκεφτεται...και δεν ξερω και εσενα....αλλα το μονο που μπορω να παρατηρησω ως εξωτερικος παρατηρητης και να σου πω ειναι...κρατα μικρο καλαθι πλεον. ολοι αξιζουμε να ζησουμε τον σωστο και ολοκληρο ερωτα, οχι κομματια του και δεν πρεπει να κανουμε υποχωρησεις σε τετοια πραματα. δεν ξερω, αξιζεις καλυτερη μεταχειριση. δεν σημαινει πως αυτος ειναι κακος ανθρωπος η κατι τετοιο. απλα ισως δεν ειναι σωστο το ταιμινγκ η εχει καποιες αλλες αναζητησεις στο μυαλο του

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    6
    σε ευχαριστώ πολύ για όλα. ο χρόνος θα δείξει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    μην στενοχωριεσαι... βγες εξω γιορτες ειναι :)

  11. #11
    Miliva21
    Guest
    Καλησπερα
    Εγώ δεν θεωρώ ότι δεν ένιωσε πράγματα για σένα απλά πιστεύω πως μάλλον τον δυσκολεύει η σχέση από απόσταση και δεν θέλει να κάνει σχέδια για ένα μέλλον που θα αργήσει να έρθει ή μπορεί να μην έρθει και ποτέ....θέλει να ζει στο εδώ και τώρα και όχι στο εκεί και οπότε και αν και να αφήνει το χρόνο να κυλάει .....είναι φυσιολογικό αυτό....οι σχέσεις από απόσταση είναι δύσκολο κομμάτι...αν είναι αυτό το θέμα του πρέπει να το κατανοήσεις γτ είναι κτ φυσικό......είναι μια επιλογή..καλύτερα να σου πει γρηγοροτερα τι θέλει από τη ζωή του για να μην σε δεσμεύει κ εσένα χειρότερα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    6
    το ξέρω. απλά ειναι αδικο.. σε ευχαριστώ πολυ

Similar Threads

  1. Αποσταση λογω τριτης λυκειου
    By kiss_my_sadness_away in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2014, 01:21
  2. λες και ζω την ζωη αλλου....
    By redwood in forum Κακοποίηση
    Replies: 25
    Last Post: 11-10-2012, 23:38
  3. Σχέση και χωρισμός από απόσταση
    By kleio32 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-2012, 20:40
  4. Χωρισμός λόγω κιλών
    By aliki_d in forum Παχυσαρκία
    Replies: 117
    Last Post: 08-09-2010, 22:33
  5. ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ?
    By Irenefar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 30-03-2009, 10:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •