Διπολική και χρήση ουσιών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    8

    Διπολική και χρήση ουσιών

    Καλησπέρα . Έχω διπολική εδώ και ένα χρόνο παίρνω lamictal effexor abilify και έχω σταθεροποιηθεί . Όμως ο γιατρός μου έχει απαγορέψει το αλκοόλ και την κάνναβη , διότι λέει ακυρώνει τα φάρμακα.Μου είπε να πίνω μια φορά την εβδομάδα αλκοόλ το πολύ. Εγώ χωρίς να του το πω μια στο τόσο κάνω χαζομάρες αλλά δεν έχω παρατηρήσει διαφορά στη διάθεση μου , ίσως ελάχιστα για καμία μέρα το πολύ να αλλάζει. Είχε τύχει όταν πήγα στην Ολλανδία να καπνίζω κάνναβη για 5 μέρες συνεχόμενα + τα φάρμακα κανονικά και δεν έπαθα κάτι και αισθανόμουν ωραία. Μονάχα εδώ Ελλάδα που είναι κακής ποιότητας το αποφεύγω γιατί μια φορά φρίκαρα αρκετά νόμιζα ότι ίσως με ακολουθεί κάποιος και από τότε το έκοψα και έτσι δοκίμασα MDMA ( παράνομο αντικαταθλιπτικό που το παίρνουν σε πάρτυ και συναυλίες) με το οποίο πέρασα υπέροχα. Απλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί ο γιατρός μου απαγορεύει ουσίες ενώ σου δίνει όσο ζαναξ κλπ θες που και με αυτά μπορείς να πάθεις κακό και είναι εθιστικά.Γενικά δεν τρελένομαι για ουσίες απλά καμιά φορά θέλω να ξεδίνω και το αλκοόλ δεν μου αρέσει και τόσο.Παλαιότερα με έκανε μανιακό όταν δεν έπαιρνα τα φάρμακα.Όντως πρέπει να κόψω κάθε ουσία ή δε θα πάθω κάτι άμα κάνω χρήση που και που? Τι γνώμη έχετε για την χρήση ουσίων στη διπολική ? Γράψτε όσοι θέλετε τις εμπειρίες σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    για σου, απο τα λιγα που ξέρω ανεβάζουν τη ντοπαμινη στον εγκέφαλο, επίσης το χασισακι κανει ψυχωτικό επισοδειο σε ποσοστο 10%, ολλα τα ναρκωτικα κανουν ψυχωτικα επισοδειο...
    εγω ειχα κοψει πολύ πριν πάθω ψύχωση το χασισακι....... τελευταία φορά κάπνισα πριν 15 χρόνια.... και το αλκοόλ το έχω περιορίσει μέχρι 2-3 ποτήρια κρασί 1-2 φορες την εβδομαδα.....
    εγώ πάσχω από ψυχωσικό σύνδρομο.....

    α επισης κανει κακο συνδυασμο τα φαρμακα στο συκωτι με το αλκοολ ετσι λενε , δεν ειμαι γιατρος

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    6
    Θα σου πω,εμείς οι διπολικοί είμαστε λίγο σαν τον Oβελίξ , είχαμε πέσει φαίνεται μικροί στο καζάνι για αυτό και μικρές ακόμα ποσότητες μπορούν να μας στείλουν αδιάβαστους, έτσι και αλλιώς είμαστε στην κοσμάρα μας και χωρίς τα ναρκωτικά. Νομίζω το μεγαλύτερο πρόβλημα με μας είναι ότι ήδη είμαστε επιρρεπείς στις καταχρήσεις και όχι τόσο το ότι μειώνεται η δραστικότητα των φαρμάκων. Μην σου γίνει συνήθεια δηλαδή και θες κάθε μέρα.Σε καταλαβαίνω πάντως και εγώ εστρίβα κανένα που και που αλλά μετά σκέφτηκα δεν αξίζει.. το ρίσκο είναι μεγάλο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    GBg το ξερεις οτι το MDMA δεν πρεπει να το παιρνεις με effexor γιατι μπορει να προκαλεσει διασταυρουμενη αντιδραση και συνδρομο σεροτονινης; Ξερεις γενικα τι παει να πει διασταυρουμενη αντιδραση;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Το αλκοόλ αλληλεπιδρά με τα φάρμακα... Και το καταλαβαίνεις κιόλας, ειδικά αν η ώρα λήψης του φαρμάκου ήταν κοντά με την ώρα του αλκοόλ.. Κοίτα και εμένα δεν μου αρέσει το αλκοόλ... Την άλλη μέρα έχεις τρομερούς πονοκεφάλους... Διότι το σημαντικότερο, ενώ κοιμηθηκες ξερός, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν κοιμηθηκες σωστά...

    Κατά τα άλλα οι ψυχίατροι και είναι βλακες... Γράφουν τόσο εύκολα βενζοδιαζεπινες και κριτικάρουν την χρήση ουσιών... Σου λέει μην καπνίσεις κανναβη θα σου βγάλει ψύχωση, λες και όλοι μας έχουμε την γενετική προδιάθεση να εμφανισουμε ψύχωση...

    Εγώ πάντως θεωρώ ότι και στα ναρκωτικά πρέπει να ισχύει το παν μέτρον άριστον.... Ναι να πάρεις και το mdma σου, αλλά υπό νορμάλ συνθήκες... Γιατί με την χρήση αντικαταθλιπτικων μπορεί να προκαλέσεις υπερδοσολογια σεροτινινης στον εγκέφαλο και τάση να εμφάνησεις το σύνδρομο σεροτινινης, που είναι απειλητικός για την ανθρώπινη ζωή...

    Κόντεψα να πάθω σύνδρομο σεροτινινης, με ταυτόχρονη χρήση σπαθοχορτου με αντικαταθλιπτικο. Πιστεψε με δεν θες να το ζήσεις αυτό. Ήμουν έτοιμος να πάρω το ασθενοφόρο και έβαλα κάποιον να με προσέχει...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα ,χρονια πολλα!
    Η ασθενεια οπου συμφωνα με τον γιατρο εχεις ειναι παρα πολυ περιεργη και εχει πολλες μεταλλαξεις.Αποτελσμα του οτι εαν καμεις χρηση ναρκωτικων θα μπορει ευκολα να μπερδευτεις κι εσυ κι ο παρατηρητης γιατρος για το εαν ειναι τα ναρκωτικα η η σθενεια απο μονη της που το καμει.
    Προσωπικα εχω υπαρξει χρηστης ναρκωτικων κι δυστυχως στον εσχατο βαθμο, δλδη πολυτοξικοεξαρτημενης καταστασεως . Εσυ ,συμφωνα παντα με τα οσα γραφεις ανηκεις στην κατηγορια των περιστασιακων χρηστων, αρα ουτε εμφανιζεις καποια εξη προς τις ουσιες αλλα ουτε κι μπορει να πει καποιος οτι θα εμφανησεις ψυχωση απο τις ουσιες.
    Η αποψη μου ειναι να ακους το γιατρο σου, να μην παιρνεις τπτα αλλο εκτος απο αυτα που σου λεει. Το χασις οπου δυστυχως ειναι πολυ παρεξηγημενο δεν εχει σε ολους μας τις ιδιες παρενεργειες οπως και δεν ειναι το ιδιο χασις με αυτο που νομιζουμε, λογο της εμφανησης του σκανκ οπου ειναι ευκολο να παραχθει σε δυαμερισματα εχει αυξηθει κατα πολυ η ουσια που μας φερνει ευεξια! ετσι λοιπον δεν μπορουμε να πουμε οτι εαν κανεις χρηση χασις θα εχεις καποια συγκεκριμενη αλλαγη στη διαθεση σου. Σχετικα με το αλκοολ ,αυτο που γνωριζω ειναι οτι η χρηση του δραει με τετοιο τροπο ωστε να ακυρωνει τα φαρμακα κι οχι να τα μεταλασει στον οργανισμ σου, αρα ειναι σαν να μην παιρνεις τα φαρμακα σου!
    Οσο για τις ουσιες οπου εχουν μεσα διεργητικες ουσιες , εκει θα πρεπει να τις αποφευγεις λογο του οτι σε αναιβαζουν παρα πολυ γρηγορα κι μετα πεφτεις παρα πολυ γρηγορα! τοσο που εσυ που εχεις διπολικοτητα θα σου φερουν μεγαλη μανια μαυριλας!! αρα να τα αποφευγεις κατα την γνωμη μου!
    Last edited by giorgos panou; 27-12-2018 at 20:45.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    2
    Κοίτα...οι άνθρωποι που έχουν ψυχικά νοσήματα για να απαντήσω στην ερώτηση σου δεν κανει να περνούν ψυχοτροπικες ουσίες ..υπάρχει λόγος που όλοι λένε να μην το κάνεις και στην τελική μπορεί στην αρχή να μην σε πειράζει αλλά με τον καιρό να σε κάνει χειρότερα.... πρέπει να λες στον γιατρό σου την αλήθεια....τα ζαναξ σε συνδυασμό με ποτό σου γαμανε κυριολεκτικά το συκώτι ΤΡ όσο για το χόρτο συνήθως φέρνει αντίθετο αποτέλεσμα ξεκάθαρα θα σε κάνει χειρότερα....απλά να τα αποφεύγεις όσο πιο πολύ μπορείς για το καλό σου

Similar Threads

  1. Ερωτηση για συνδιασμο ουσιων
    By jim7 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 10-08-2017, 20:49
  2. Αγχώδης διαταραχή οφειλουμενη σε χρηση ναρκωτικών ουσιων
    By Sunder in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-07-2017, 19:30
  3. Απορια για χρηση ουσιων
    By ανθρωπος in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 9
    Last Post: 03-12-2012, 00:10
  4. δ.δ. και χρηση ουσιων
    By gonoli in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-06-2009, 21:54
  5. Ψυχιατρικά Φάρμακα με Ταυτόχρονη Χρήση Ναρκωτικών Ουσιών
    By Georgz in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 10
    Last Post: 03-09-2008, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •