trintalex εμπειριες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350

    trintalex εμπειριες?

    Μου εδωσε η ψυχιατρος μου τρινταλεξ και αμπιλιφαι για καταθλιψη. μου ειπε πως δεν φερνει παρενεργιες το τρινταλεξ (εχω ευαισθητο στομαχι) αλλα βλεπω ονλαιν πως φερνει ακριβως αυτα που με ενοχλουν...
    εχει παρει κανεις τρινταλεξ? εγω δεν τοχα ξανακουσει.
    επισης, αμπιλιφαι για καταθλιψη κανεις?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Για τις παρενεργειες του αμπιλιφαϊ νομιζω θα βοηθουσε να το βαλεις κι αυτο στον τιτλο ωστε να ειναι ορατο στους χρηστες με θεματα ψυχωσης και διπολικης που ειναι κι οι πιο συχνοι καταναλωτες του. Θεωρειται απ' τα καλυτερα ανεκτα αντιψυχωσικα παντως. Ηταν και το βασικο του selling point τοτε που το ειχαν χρισει ως και "τριτης γενιας"...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    δεν υφιστατε πια διαγνωση διπολισμου. ειμαι ξεκαθαρα καταθλιπτικη. το αμπιλιφαι θελουν να μου το δωσουν για τα νευρα και τα ξεσπαματα που εχω αλλα δεν ξερω αν θελω να το παρω. και μου ειπαν για τη μικροτερη δοση, ουτε καν 5μγκ. οι διπολικοι και οσοι εχουν ψυχωσεις παιρνουν 30μγκ. .και δυστυχως δεν μπορω ναλλαξω τον τιτλο τωρα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Το ξερω για τη νεα διαγνωση, το διαβασα πριν λιγες μερες, αλλα κι οι παρενεργειες δεν εχουν σχεση με αυτο. Οπως δεν εχουν σχεση με τη βασικη δραση του φαρμακου ετσι δεν νοιαζονται και απο τι "πασχει" κανεις και τι οχι. Σαν τα αντιισταμινικα και τις δραμαμινες ενα πραγμα, το ιδιο ακριβως βασικα. Αν παρω ενα φενιστιλ τωρα, θα με πιασει υπνηλια κι ας μην εχω κανενα συμπτωμα καμιας αλλεργιας. Α επισης γενικα δεν ειναι ολες οι παρενεργειες δοσοεξαρτωμενες, γενικα αυτο ποικιλει με το φαρμακο (αλλα οχι με το ατομο). Καλο το οτι παιρνεις τη μινιμουμ δοση βεβαια. Επισης αν στειλεις στον Aeon μηνυμα μπορει ευκολα να σου αλλαξει τον τιτλο.

    (στο μεταξυ το τρινταλεξ οχι απλα δεν το 'ξερα αλλα ουτε και την κατηγορια που ανηκει... Μα ποσα ντραγκς υπαρχουν τελος παντων ρε παιδι μου λολ)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    το θεμα ειναι οτι ολα αυτα δημιουργουν παρενεργιες στην κοιλια...και βλεπω οτι και αυτο τις κανει. και φυσικα αν ειναι να σταματησω και αυτο τοτε ας το αφησω το θεμα φαρμακο. θα πορευομουν μονο με ψυχοθεραπεια αλλα βαριουνται οι γιατροι....μια φορα το μηνα μου λενε ολοι. (οσοι απαντανε γιατι οι περισσοτεροι δεν σηκωνουν καν τα τηλεφωνα). δλδ εγω που θελω να κανω καθε βδομαδα ψυχοθεραπεια δεν μπορω να βρω γιατρο. βαριουνται που ζουνε η απλα επειδη δεν ειμαι κανα περιστατικο ουαου, δεν με λογαριαζουν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by garida View Post
    το θεμα ειναι οτι ολα αυτα δημιουργουν παρενεργιες στην κοιλια...και βλεπω οτι και αυτο τις κανει. και φυσικα αν ειναι να σταματησω και αυτο τοτε ας το αφησω το θεμα φαρμακο. θα πορευομουν μονο με ψυχοθεραπεια αλλα βαριουνται οι γιατροι....μια φορα το μηνα μου λενε ολοι. (οσοι απαντανε γιατι οι περισσοτεροι δεν σηκωνουν καν τα τηλεφωνα). δλδ εγω που θελω να κανω καθε βδομαδα ψυχοθεραπεια δεν μπορω να βρω γιατρο. βαριουνται που ζουνε η απλα επειδη δεν ειμαι κανα περιστατικο ουαου, δεν με λογαριαζουν
    μιλας για καποιες δωρεαν δομες, η για ψυχ που πληρωνονται για να σε παρακολουθουν;
    διοτι αν πληρωνονται, γιατι να σου πουν μια φορα τον μηνα;;; λεφτα θα παρουν!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by garida View Post
    Μου εδωσε η ψυχιατρος μου τρινταλεξ και αμπιλιφαι για καταθλιψη. μου ειπε πως δεν φερνει παρενεργιες το τρινταλεξ (εχω ευαισθητο στομαχι) αλλα βλεπω ονλαιν πως φερνει ακριβως αυτα που με ενοχλουν...
    εχει παρει κανεις τρινταλεξ? εγω δεν τοχα ξανακουσει.
    επισης, αμπιλιφαι για καταθλιψη κανεις?
    μήπως λες τo brintellix;αν ναι το έχω πάρει. Δεν έχει παρενέργειες. Εμένα μου προξένησε φαγούρα που έφυγε ο σε λίγες μερες.Τοl abilufy το δίνουν ενισχυτικά στην κατάθλιψη και λειτουργεί και σαν σταθεροποιητής λίγο Το παίρνω δεν έχω παρενεργειες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μιλας για καποιες δωρεαν δομες, η για ψυχ που πληρωνονται για να σε παρακολουθουν;
    διοτι αν πληρωνονται, γιατι να σου πουν μια φορα τον μηνα;;; λεφτα θα παρουν!
    οχι δυστυχως αναφερομαι σε επι πληρωμης γιατρους. εχω παρει αλλους 5 αυτη τη βδομαδα αλλα δεν...οποτε θα παω σε εναν εδω και ας ειναι ακριβος. τι να κανουμε. αν δεν θελουν, δεν θα σκασω κιολας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    μήπως λες τo brintellix;αν ναι το έχω πάρει. Δεν έχει παρενέργειες. Εμένα μου προξένησε φαγούρα που έφυγε ο σε λίγες μερες.Τοl abilufy το δίνουν ενισχυτικά στην κατάθλιψη και λειτουργεί και σαν σταθεροποιητής λίγο Το παίρνω δεν έχω παρενεργειες
    ναι? εμενα μουπε θα μου το δωσει γιατι ειμαι πολυ ειρωνικη και καυστικη και στα ματια του φαινεται ως επιθετικη (αν και ετσι γεννηθηκα αλλα τι να του πεις λολ). εχω ακουσει πολυ ασχημα λογια για το abilify και λιγο φοβαμαι ..να πω και την αληθεια...δεν ειμαι ακομα απολυτως σιγουρη οτι η διαγνωση μου ειναι καταθλιψη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Αγαπη θεσ ετσι γενηθηκεσ αλλοι θελουν λεφτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Εμπειριες
    By Isp in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2018, 19:39
  2. Εμπειριες απο ψυχωσεις
    By xristoforos28 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 39
    Last Post: 14-02-2017, 16:28
  3. Παραφυσικές εμπειρίες...
    By Paraxeni Kopela in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 07-03-2013, 22:27
  4. Ψυχωτικές εμπειρίες
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 115
    Last Post: 18-06-2011, 15:18
  5. Στρατιωτικές εμπειρίες
    By sakis83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-08-2008, 18:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •