δεν ξερω αν αυτο ειναι καταθλιψη η κατι αλλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350

    δεν ξερω αν αυτο ειναι καταθλιψη η κατι αλλο

    πρωτη φορα διαγνωσθηκα με καταθλιψη στα 17 αφου ειχα πρωτα κανει τρελες μεγαλου βαθμου. επερνα το τρενο και εφευγα χωρις να ενημερωνω κανεναν, ημουν εχθρικη με ολους στο σχολειο, ειτε με αντιπαθουσαν ειτε με φοβοταν,ειχα εκρηξεις, ειχα κανει κανα δυο σχεσεις ψιλοτρελες. μετα ψιλοτρομαξα με διαφορα και κλειστηκα πολυ στον εαυτο μου. οι δικοι μου πληγωθηκαν με τις μαμακιες μου...οποτε μου ειχε κακοφανει και προσπαθησα να γινω καλη κορη.
    στα 24 οταν εφυγα για σπουδες εξω ξανακατρακυλησα. αρχισα να πιεζομαι επινα μεχρι να πεσω κατω..και παλι επαθα καταθλιψη. σε φαση που δεν εβγαινα απτην εστια, εκλαιγα κτλ. αρχισαν ολα να μου τη δινουν. ενιωθα πως δεν ειμαι αρκετα καλη για τπτ. ετσι περασαν τα χρονια και στα 29 ξαναπεσα οσο ημουν εξω για δουλεια. παλι αρχισα να νιωθω πιεση, ανικανοποιητη με ολα, χαμηλη αυτοεκτιμηση κτλ. χαλαρωσα για αρκετο καιρο και μετα μου τυχε ενα θεμα υγειας και ενω περιμενα πως θα πεσω, δεν κρασαρα πολυ. αλλα συνεχιζω και ειμαι ανικανοποιητη με ολα. δεν μαρεσει τπτ. ολο μιζεριαζω. τπτ δεν θεωρω ως καλο. αλλα δεν νιωθω πωςεχω καταθλιψη. τρωω κανονικα, βγαινω οταν μου δωθει ευκαιρια. καμια φορα με πιανουν κατι εμμονες οτι μπορει να κολλησω κατι σοβαρο. καμια φορα δεν μπορω να κοιμηθω. νιωθω πως τπτ και πουθενα δεν ειναι αρκετο για να με κανει να πω πως ειμαι καλα τωρα...εχω ηδη αλλαξει πεντε χωρες για δουλεια.
    εχω παρει αντικατατλιπτικα αλλα δυστυχως δεν με πιάνουν. και ψυχοθεραπεια χρονια αλλα δεν αλλαξαν κ πολλα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Το πρωι, οταν ξυπνας ... θες να σηκωθεις ?
    Η σου προξενει θλιψη το οτι επεστρεψες στην πραγματικοτητα ?

    Συνηθως, αυτο ειναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ καμπανακι οτι η καταθλιψη
    εχει γινει απαλευτη. Αν δεν εχεις φτασει εκει (η συμβαινει σπανια)
    μπορεις να βοηθησεις τον εαυτο σου (η να ζητησεις βοηθεια).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    θελω να σηκωθω. δεν εχω πεσει τελειως...συνηθως ειναι ενας κυκλος..τον οποιο αντιλαμβανομαι πριν ξεκινησει..το νιωθω οταν πεφτω η οταν αρχιζω κ εχω νευρα.ο κυκλος ειναι αναμεσα σε νορμαλ, νευρα, θλιψη, καμια φορα βαρυα καταθλιψη. εχω δει και βλεπω ειδικο αλλα δεν ειναι ευκολο να με ξεκολλησει απτο λουναπαρκ του μυαλου μου.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    634
    Πρεπει να βρεις καποιον ειδικο που ΔΕΝ θα σου αλλαξει τα παντα στην συμπεριφορα.
    Για καποιο διαστημα (μεγαλο η μικρο) η συμπεριφορα σου θα ειναι αυτη που περιγραφεις.
    Δηλαδη, ευμεταβλητη.

    Βρες καποιον που θα σε ρωταει "και εκει στο τραινο, τι εγινε ? ... για πες"
    Οχι καποιον που θα σε ρωταει "και γιατι πηρες το τραινο ?"

    Στα γραφω (λιγακι) μπακαλιστικα. Πιστευω να πιανεις την ιδεα μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by garida View Post
    πρωτη φορα διαγνωσθηκα με καταθλιψη στα 17 αφου ειχα πρωτα κανει τρελες μεγαλου βαθμου. επερνα το τρενο και εφευγα χωρις να ενημερωνω κανεναν, ημουν εχθρικη με ολους στο σχολειο, ειτε με αντιπαθουσαν ειτε με φοβοταν,ειχα εκρηξεις, ειχα κανει κανα δυο σχεσεις ψιλοτρελες. μετα ψιλοτρομαξα με διαφορα και κλειστηκα πολυ στον εαυτο μου. οι δικοι μου πληγωθηκαν με τις μαμακιες μου...οποτε μου ειχε κακοφανει και προσπαθησα να γινω καλη κορη.
    στα 24 οταν εφυγα για σπουδες εξω ξανακατρακυλησα. αρχισα να πιεζομαι επινα μεχρι να πεσω κατω..και παλι επαθα καταθλιψη. σε φαση που δεν εβγαινα απτην εστια, εκλαιγα κτλ. αρχισαν ολα να μου τη δινουν. ενιωθα πως δεν ειμαι αρκετα καλη για τπτ. ετσι περασαν τα χρονια και στα 29 ξαναπεσα οσο ημουν εξω για δουλεια. παλι αρχισα να νιωθω πιεση, ανικανοποιητη με ολα, χαμηλη αυτοεκτιμηση κτλ. χαλαρωσα για αρκετο καιρο και μετα μου τυχε ενα θεμα υγειας και ενω περιμενα πως θα πεσω, δεν κρασαρα πολυ. αλλα συνεχιζω και ειμαι ανικανοποιητη με ολα. δεν μαρεσει τπτ. ολο μιζεριαζω. τπτ δεν θεωρω ως καλο. αλλα δεν νιωθω πωςεχω καταθλιψη. τρωω κανονικα, βγαινω οταν μου δωθει ευκαιρια. καμια φορα με πιανουν κατι εμμονες οτι μπορει να κολλησω κατι σοβαρο. καμια φορα δεν μπορω να κοιμηθω. νιωθω πως τπτ και πουθενα δεν ειναι αρκετο για να με κανει να πω πως ειμαι καλα τωρα...εχω ηδη αλλαξει πεντε χωρες για δουλεια.
    εχω παρει αντικατατλιπτικα αλλα δυστυχως δεν με πιάνουν. και ψυχοθεραπεια χρονια αλλα δεν αλλαξαν κ πολλα.
    δεν εισαι η μονη που παιρνεις αντικαταθλιπτικα και δεν κανουν δουλεια.. ολοι αυτο δηλωνουν, οτι τα παιρνουν και δεν κανουν δουλεια... φαινεται οτι κανουν κατι μονο πλασεμπο, δηλαδη σε αυτους που νομιζουν οτι αφου παιρνουν αντικαταθλιπτικο, θα ειναι καλυτερα, αρα ειναι καλυτερα... στην ουσια χωρις να το αντιλαμβανονται, αλλα δεν ειναι οτι τους βοηθα το ιδιο το αντικαταθλιπτικο, αλλα η αυτοθεραπευουνται.. τελος παντων, για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα μας...

    αυτο που παιρνας ισως λεγεται εποχιακη καταθλιψη.... δηλαδη εποχες που εισαι καλα και εποχες που δεν εισαι καλα... αν και εποχιακη καταθλιψη ειναι αυτοι που φταινουν σε καταθλιψη λογο αλλαγη του κλιματος απο καλοκαιρι προς το φθινοπωρο.. οπως και να εχει δεν μπορεις να πεις οτι οι περιοδοι τρελας ειναι αναρμοστοι.... ειμαστε ανθρωποι και στην ηλικια των 20 λογικο ειναι να κανουμε απερισκεψιες,, σιγα και εγω την κοπανουσα και δεν ελεγα που πηγαινα.. δεν χρειαζεται παντα αναφορα στους δικους μας... ενα μηνυμα ειμαι καλα, δεν θα ερθω το βραδυ ειναι αρκετο...

    οπως και να εχει εγω πιστευω οτι για σενα οτι θα πρεπει να στραφεις προς κατευθυνσεις που σε προκαλουν δεος και εξαψη.... ολοι οι ανθρωποι βαριουνται και νιωθουν ανια, στην ουσια ξεφευγουμε απο αυτην μονο οταν ασχολουμαστε με αυτα που μας παρουσιαζουν δεος... τελος, θελω να προσθεσω οτι το αλκοολ σε μακροχρονια ληψη και σε μεγαλες ποσοτητες ενισχυει την καταθλιψη... αρα λογικο αυτο που επαθες αφου επινες πολυ... παν μετρον αριστον ε???????

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by Εξουθενωμένος View Post
    Πρεπει να βρεις καποιον ειδικο που ΔΕΝ θα σου αλλαξει τα παντα στην συμπεριφορα.
    Για καποιο διαστημα (μεγαλο η μικρο) η συμπεριφορα σου θα ειναι αυτη που περιγραφεις.
    Δηλαδη, ευμεταβλητη.

    Βρες καποιον που θα σε ρωταει "και εκει στο τραινο, τι εγινε ? ... για πες"
    Οχι καποιον που θα σε ρωταει "και γιατι πηρες το τραινο ?"

    Στα γραφω (λιγακι) μπακαλιστικα. Πιστευω να πιανεις την ιδεα μου.
    βασικα δεν εχω θεραπευτη πλεον. δεν μπορω να βρω. οποτε θα το ριξω στη δουλεια και θα ξεχαστω σιγα σιγα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    τελος, θελω να προσθεσω οτι το αλκοολ σε μακροχρονια ληψη και σε μεγαλες ποσοτητες ενισχυει την καταθλιψη... αρα λογικο αυτο που επαθες αφου επινες πολυ... παν μετρον αριστον ε???????
    ασε το πιοτο με κατεστρεψε. παχυνα..και αλλα πολλα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by garida View Post
    ασε το πιοτο με κατεστρεψε. παχυνα..και αλλα πολλα.
    Ή αλήθεια είναι ότι έχει αρκετές θερμίδες το ποτό, αλλά είσαι σίγουρη πως είναι από το αλκοόλ και όχι από τα αντικαταθλιπτικα;;; γιατί και αυτά προκαλούν τάση για παχυσαρκία

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    εχει πολλες το ατιμο. μονο το τζιν δεν εχει πολλες. αλλα εμενα μου αρεσουν τα γλυκα πχ λικερ σοκολατας. που εχουν πολλες θερμιδες. η το ντισαρονο κρεμα (σε προσφορα τωρα στο σουπερ μαρκετ της γειτονιας μου). πανω απο 400 θερμιδες το ποτηρι. ειμαι και 1,50 οποτε τα κιλα φαινονται αμεσως και πολυ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Τελικα γαριδα με το νεο συκωτι ολα ενταξει; Περα απο εκεινο θρεντ που ειχες ανοιξει παλια δεν εγραψες κατι... Η σε μπερδευω με την αλλη; Ειστε και οι δυο θαλασσινα κιολας γμτ σορρυ δλδ
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    κοιτα, δεν θυμαμαι αν ειχα γραψει ποστ γιαυτο το θεμα... ειχα ομως προβλημα ναι. και με την χολη, οχι μονο με το συκωτι. σαν γαριδακι ειχε γινει. (γαριδα - γαριδακι....) την εβγαλα αυτη.
    ειχαν ανεβει και οι τρανσαμινασεις. αλλα τι να κανω ομως! θα πιω ολο τον βοσπορο αποψε λεει ενα ασμα (αν θυμαμαι και καλα γιατι και η ηλικια δεν βοηθαει). ειναι προβλημα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Αν φυσαει η σκωταρια μονο θελω να ξερω, για αυτο ρωτησα. Δεν ζητησα αλλες λεπτομερειες... ευχαριστω.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    φυσαει...ξεφυσαει...αυτο εχουμε! για καποιο λογο μου θυμισες μαγειριτσα με το 'σκωταρια'

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Λοιπον πλακα πλακα μαγειριτσα δεν εχω φαει ποτε... Αλλα παρακαλω ας μεινουμε εντος θεματος.

    Τελος παντων ναι... οργανο να 'ναι κι οτι να 'ναι. Δε διαφωνω. Εσυ βεβαια το πηρες νομιζω κι απο ανθρωπο το υλικο οποτε ακομη κιολας και καλυτεροτερα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι είναι τελικά; κατάθλιψη η κατι αλλο;
    By Catercat in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 23-11-2018, 10:51
  2. ψυχωση η κατι αλλο εγω ξερω πως υποφερω
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 20-04-2017, 19:01
  3. Εχω καταθλιψη ή κατι αλλο?
    By Stavrosbmw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 01-04-2017, 23:29
  4. δεν ξερω τι ειναι αυτο
    By thanos01 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-10-2013, 00:15
  5. Χρειαζομαι βοηθεια σε αυτο το θεμα..(Αποπρωσοποποιηση ή κατι αλλο? )
    By Μητσάκος in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 7
    Last Post: 04-05-2013, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •