Ανεργία και χαρά....not
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1

    Ανεργία και χαρά....not

    Πολύ καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε (η τι θα μπορούσατε να κάνετε) σε περιόδους ανεργίας ώστε να μείνετε σε εγρήγορση και να μη σας πάρει κι από κάτω. Πολλές φορές μπαίνουμε στην παγίδα να κατηγορουμε τον εαυτό μας και να τον μειώνουμε πώς αποφεύγεται αυτή η παγίδα εν τέλει;;; Προσωπικά είμαι σε φάση που ανά διαστήματα έχω δουλειά ανά διαστήματα όχι. Ωστόσο έχω γενικά πολύ ενέργεια και ιδέες μέσα μου που δυσκολεύομαι γενικά να διοχετευσω. Παράλληλα το ότι στα 27 μου δεν είμαι ακόμη ανεξάρτητη και μένω με τους γονείς μου επιβαρύνει λιιιγο την κατάσταση..αυτά! Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,638
    Quote Originally Posted by No love no glory View Post
    Πολύ καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω τι κάνετε (η τι θα μπορούσατε να κάνετε) σε περιόδους ανεργίας ώστε να μείνετε σε εγρήγορση και να μη σας πάρει κι από κάτω. Πολλές φορές μπαίνουμε στην παγίδα να κατηγορουμε τον εαυτό μας και να τον μειώνουμε πώς αποφεύγεται αυτή η παγίδα εν τέλει;;; Προσωπικά είμαι σε φάση που ανά διαστήματα έχω δουλειά ανά διαστήματα όχι. Ωστόσο έχω γενικά πολύ ενέργεια και ιδέες μέσα μου που δυσκολεύομαι γενικά να διοχετευσω. Παράλληλα το ότι στα 27 μου δεν είμαι ακόμη ανεξάρτητη και μένω με τους γονείς μου επιβαρύνει λιιιγο την κατάσταση..αυτά! Ευχαριστώ
    ειναι δυσκολη κατασταση και ο μονος τροπος να μην παραιτηθεις, ειναι οπως λες κι εσυ να εισαι σε εγρηγορση και να μην τα παρατησεις.
    το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να μην παρατησεις ποτε το ψαξιμο για δουλεια. καντο συνηθεια να διαβαζεις καθε πρωι τις αγγελιες, τις προκυρηξεις, κλ.
    για να μην σε παρει απο κατω, αν μεν εχεις φιλους, αγορι κλπ, παρεμεινε δραστηρια κοινωνικα, βγες, γελα, μιλα με ανθρωπους κι αν δεν εχεις ανθρωπους κοντα σου, δραστηριοποιησου στον εθελοντισμο.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειναι δυσκολη κατασταση και ο μονος τροπος να μην παραιτηθεις, ειναι οπως λες κι εσυ να εισαι σε εγρηγορση και να μην τα παρατησεις.
    το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να μην παρατησεις ποτε το ψαξιμο για δουλεια. καντο συνηθεια να διαβαζεις καθε πρωι τις αγγελιες, τις προκυρηξεις, κλ.
    για να μην σε παρει απο κατω, αν μεν εχεις φιλους, αγορι κλπ, παρεμεινε δραστηρια κοινωνικα, βγες, γελα, μιλα με ανθρωπους κι αν δεν εχεις ανθρωπους κοντα σου, δραστηριοποιησου στον εθελοντισμο.
    Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές. Τα χω δοκιμάσει και στο παρελθόν αυτά ναι. Άλλες φορές πετυχημένα άλλες όχι. Απλώς επειδή τώρα έχω μεγαλώσει λίγο παραπάνω μου κακοφαινεται αρκετά...δηλαδή νιώθω την ανάγκη να κάνω κάτι παραπάνω και δεν ξέρω τι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,638
    Quote Originally Posted by No love no glory View Post
    Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές. Τα χω δοκιμάσει και στο παρελθόν αυτά ναι. Άλλες φορές πετυχημένα άλλες όχι. Απλώς επειδή τώρα έχω μεγαλώσει λίγο παραπάνω μου κακοφαινεται αρκετά...δηλαδή νιώθω την ανάγκη να κάνω κάτι παραπάνω και δεν ξέρω τι
    με την επιβιωση τα καταφερνεις, η ψαχνεις δουλεια γιατι δεν εχεις να φας;

  5. #5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    με την επιβιωση τα καταφερνεις, η ψαχνεις δουλεια γιατι δεν εχεις να φας;
    Δόξα τω Θεώ δεν είναι βιοποριστικό το θέμα (μαμά μπαμπά ευχαριστώ!). Είναι πιο πολύ θέμα ανεξαρτητοποίησης και αυτοεκφρασης. Μπορεί να ακούγονται δευτερεύοντα όμως προσωπικά όταν δεν τα έχω πνίγομαι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    εγω οταν ξεμενα απο δουλεια τρελαινομουν. εκανα καποιο course,κατι..να απασχολουμε. ειμαι περηφανη και προτιμω να τρωω σκατουλες στο εξωτερικο και να πιεζομαι απτο να γυρισω ελλαδα ανεργη κ να τρωω τις συνταξεις των δικων μου. το θεωρω απαραδεκτο να ταιζουν οι γονεις οταν μπορει το παιδι να βρει δουλεια. καλυτερα εξωτερικο με δουλεια και μοναξια,παρα εσωτερικο με ανεργια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 02-01-2019 at 12:38.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Quote Originally Posted by garida View Post
    εγω οταν ξεμενα απο δουλεια τρελαινομουν. εκανα καποιο course,κατι..να απασχολουμε. ειμαι περηφανη και προτιμω να τρωω σκατουλες στο εξωτερικο και να πιεζομαι απτο να γυρισω ελλαδα ανεργη κ να τρωω τις συνταξεις των δικων μου. το θεωρω απαραδεκτο να ταιζουν οι γονεις οταν μπορει το παιδι να βρει δουλεια. καλυτερα εξωτερικο με δουλεια και μοναξια,παρα εσωτερικο με ανεργια
    Συμφωνώ εν μέρει και μάλιστα θα έφευγα φέτος αλλά έτυχε κάτι και με κράτησε πίσω όποτε τώρα που ξεμεινα προσπαθώ όπως μπορώ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,505
    Quote Originally Posted by elis View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    εισαι λιγο φαλοκρατης σεξιστης χαχαχαχαχα
    Last edited by Aeon; 02-01-2019 at 12:39.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    δεν καταλαβα ειναι τοσο αστειο να ειναι καποιος σεξιστης και φαλοκρατης και γελας?δεν ντρεπομαστε λεω γω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by No love no glory View Post
    Συμφωνώ εν μέρει και μάλιστα θα έφευγα φέτος αλλά έτυχε κάτι και με κράτησε πίσω όποτε τώρα που ξεμεινα προσπαθώ όπως μπορώ.
    που θα πηγαινες?

  12. #12
    Quote Originally Posted by garida View Post
    που θα πηγαινες?
    Αγγλία!! Δεν Μ ενθουσίαζε βέβαια.Μετα σκεφτόμουν και Γερμανία

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Location
    This fish has left the forum. 08/2019
    Posts
    350
    Quote Originally Posted by No love no glory View Post
    Αγγλία!! Δεν Μ ενθουσίαζε βέβαια.Μετα σκεφτόμουν και Γερμανία
    θα πηγαινες για λιγο,για οσο παει,για καιρο?
    και οι δυο χωρες εχουν θετικα αλλα και πολλα αρνητικα.

  14. #14
    Quote Originally Posted by elis View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Θα κάνες καλή παρέα με το τελευταίο μου παραστράτημα εσυ
    Last edited by Aeon; 02-01-2019 at 12:39.

  15. #15
    Quote Originally Posted by garida View Post
    θα πηγαινες για λιγο,για οσο παει,για καιρο?
    και οι δυο χωρες εχουν θετικα αλλα και πολλα αρνητικα.
    Βασικά για μεταπτυχιακό αρχικά και μετά ότι κάτσει. Αν και τρομάζω στην ιδέα να αφησω στην Ελλάδα κι ακόμα προσπαθώ να εξαντλήσω την απειροελάχιστη ελπίδα.εσυ που είσαι αν επιτρέπεται;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ανεργία
    By turtle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 71
    Last Post: 11-11-2015, 19:25
  2. Ανεργία
    By Kat711 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-04-2013, 16:03
  3. Ανεργια
    By lessing_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 23-04-2012, 20:58
  4. Ανεργια
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 23-04-2011, 21:25
  5. ανεργία
    By sunbeam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 04-11-2008, 15:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •