Διαρκής ανησυχία!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228

    Διαρκής ανησυχία!!

    Καλησπέρα σε όλους.. Έχετε νιώσει ποτέ μια διαρκή ανησυχία?? Έτσι χωρίς λόγο απόλυτα, μια εσωτερική ανησυχία, φόβο κλπ.. Όποιος έχει διαβάσει την ιστορία μου θα είδε πως τους τελευταίους 4 - 5 μήνες είχα φάει κόλλημα με τη σκπ κ όχι μόνο χαχα.. Απο τοτε εχω πολύ συχνά ταχυπαλμιες κ μυικες συσπάσεις σε όλο μου το σώμα.. Ολα αυτά όταν πάω να χαλαρώσω κ να κοιμηθώ κυρίως.. Το σώμα κ το μυαλό δεν χαλαρώνει με τίποτα.. Ίσως μόνο όταν βρίσκομαι έξω με παρέα η τέλος πάντων κάνω κάτι το οποίο αποσπά την προσοχή μου κ οταν είμαι καλα κάνω πάντα τη σκέψη μα που είναι ολα αυτά που έχω? Κ στιγμιαία χαλιέμαι η αν είμαι μόνη τα επαναφέρω μόλις τα σκεφτώ.. Πφφ που θα πάει αυτή η κατάσταση.. Κάποιος άλλος με αυτά τα συμπτώματα? Ευχαριστώ κ καλή δύναμη σε όλους!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Τι είναι αυτά που έχεις και σε απασχολουν?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Φόβος για αρρώστια /ες... Ξεκίνησε συγκεκριμένα κ έχει γενικευτει εντελώς.. Κ όταν είμαι καλα φόβος για αυτά που με βασανίζουν κ φαύλος κύκλος.. Γιατί έχω Μυικες συσπάσεις, γιατί να εχω ταχυκαρδιες, γιατί εχω ακόμα και φαγουρα? Τραγικό! Συνέχεια μανία με ψάξιμο στο ίντερνετ και μετά το χάος!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Φόβος για αρρώστια /ες... Ξεκίνησε συγκεκριμένα κ έχει γενικευτει εντελώς.. Κ όταν είμαι καλα φόβος για αυτά που με βασανίζουν κ φαύλος κύκλος.. Γιατί έχω Μυικες συσπάσεις, γιατί να εχω ταχυκαρδιες, γιατί εχω ακόμα και φαγουρα? Τραγικό! Συνέχεια μανία με ψάξιμο στο ίντερνετ και μετά το χάος!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Κι εγώ έτσι είμαι... μ ενα σφιξιμο σε ολο το σώμα... Και δώσ' του το εσωτερικό τρέμουλο και οι άσχημες σκέψεις... Καλά για το ίντερνετ δεν το συζητώ κάθε τι που νιώθω το googlαρω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν έχεις ξεπεράσει την αρρωστοφοβία και ότι σε απασχολεί τελοσπάντων και το άγχος φέρνει άγχος και ψυχοσωματικά που φέρνουν άγχος και ψυχοσωματικά και φτου κι απ΄την αρχή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν έχεις ξεπεράσει την αρρωστοφοβία και ότι σε απασχολεί τελοσπάντων και το άγχος φέρνει άγχος και ψυχοσωματικά που φέρνουν άγχος και ψυχοσωματικά και φτου κι απ΄την αρχή.
    Ναι ακριβώς έτσι αυτό το πράγμα το οποίο πλέον είναι τόσο ψυχοφθορο.. Μετα λεω κ κόλλημα με την αρρώστια που έχω φάει τη σκπ αν είχα απο τον Ιούλιο θα χα μόνο ταχυπαλμιες κ συσπάσεις?? Σίγουρα θα χα και αλλα δεν μπορεί( φτου φτου μακρυα κιόλας) αυτός ο φαύλος κύκλος πρέπει να σταματήσει επειγόντως.. Κάνω προσπάθειες αλλα οταν το σωματικό συμπτωμα δεν υποχωρεί εκει είναι που ξεκινάνε ολα απο την αρχή κ πάλι

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Ναι ακριβώς έτσι αυτό το πράγμα το οποίο πλέον είναι τόσο ψυχοφθορο.. Μετα λεω κ κόλλημα με την αρρώστια που έχω φάει τη σκπ αν είχα απο τον Ιούλιο θα χα μόνο ταχυπαλμιες κ συσπάσεις?? Σίγουρα θα χα και αλλα δεν μπορεί( φτου φτου μακρυα κιόλας) αυτός ο φαύλος κύκλος πρέπει να σταματήσει επειγόντως.. Κάνω προσπάθειες αλλα οταν το σωματικό συμπτωμα δεν υποχωρεί εκει είναι που ξεκινάνε ολα απο την αρχή κ πάλι

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Βάσω κάνεις κάποια μορφή ψυχοθεραπείας για αυτούς τους φόβους σου?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Βάσω κάνεις κάποια μορφή ψυχοθεραπείας για αυτούς τους φόβους σου?
    Οχι η αλήθεια είναι πως δεν εχω κανει ακόμη τίποτα προσπαθώ να το παλέψω μόνη μου αλλα μάλλον ανεπιτυχως!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Οχι η αλήθεια είναι πως δεν εχω κανει ακόμη τίποτα προσπαθώ να το παλέψω μόνη μου αλλα μάλλον ανεπιτυχως!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δοκίμασε να το κοιτάξεις να ξεκινήσεις, διότι φαίνεται πως μόνη σου δεν θα τα καταφέρνεις. Θα σε βοηθήσει αρκετά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Δοκίμασε να το κοιτάξεις να ξεκινήσεις, διότι φαίνεται πως μόνη σου δεν θα τα καταφέρνεις. Θα σε βοηθήσει αρκετά.
    Ναι το εχω στο μυαλό μου.. Είμαι εγωίστρια κ πάντα πίστευω πως μπορώ να τα καταφέρω ολα μόνη μου αλλα μάλλον εδω θα χρειαστούμε βοήθεια..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Ναι το εχω στο μυαλό μου.. Είμαι εγωίστρια κ πάντα πίστευω πως μπορώ να τα καταφέρω ολα μόνη μου αλλα μάλλον εδω θα χρειαστούμε βοήθεια..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Σχεδόν όλοι μας είμαστε και προσπαθούμε να το παλέψουμε μόνοι μας, αλλά μια βοήθεια πάντα είναι ευπρόσδεκτη αν είναι φυσικά να μας κάνει να ξεπεράσουμε τους φόβους μας.

  12. #12
    Καλησπερα και απο μενα.Φοβαμαι οτι θα γινω γραφικη γιατι το εχω γραψει και σε αλλα ποστ....Μην βασανιζεστε αδικα,βρειτε ειδικους που να εμπιστευεστε και ζητηστε βοηθεια!Γιατι να ειναι θεμα εγωισμου;Αν ειχες καποια σωματικη αρρωστια θα τη παλευες μονη σου χωρις γιατρο;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by nikoletta83 View Post
    Καλησπερα και απο μενα.Φοβαμαι οτι θα γινω γραφικη γιατι το εχω γραψει και σε αλλα ποστ....Μην βασανιζεστε αδικα,βρειτε ειδικους που να εμπιστευεστε και ζητηστε βοηθεια!Γιατι να ειναι θεμα εγωισμου;Αν ειχες καποια σωματικη αρρωστια θα τη παλευες μονη σου χωρις γιατρο;
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου έτσι είναι.. Εμενα αυτό που με πάει πίσω δεν ειναι ακριβώς θέμα εγωισμού είναι το να σκέφτομαι μονίμως ότι να κ αν δεν είναι ψυχοσωματικο κ είναι παθολογικο?? Πάντα αυτός ο φαύλος κύκλος.. Δηλαδή πιο εύκολα σκέφτομαι μήπως να κάνω κ άλλες εξετάσεις, κ άλλες, κ άλλες παρα να πάω σε κάποιο ψυχολόγο.. Εχω διαβάσει τόσα πολλά σε αυτό το παλιοιντερνετ που μου έχουν γίνει εμμονή κ πάντα σκέφτομαι θέμα σωματικής υγείας κ όχι ψυχικής υγείας..

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Που'σαι βρε Βάσωωω! Καμιά συσπασούλα παίζει???

  15. #15
    Απ οτι καταλαβαινω εχεις κανει εξετασεις και ηταν ολες μια χαρα!Προσπαθησε να σκεφτεις καθαρα(ξερω δεν ειναι ευκολο)Το προβλημα ειναι ψυχολογικο.Μην χανεις αλλο χρονο.Μπορεις να σπασεις αυτον το φαυλο κυκλο

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαρκής ατυχία στον έρωτα
    By YannisCrete in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 99
    Last Post: 10-10-2022, 09:48
  2. Κρίσεις πανικού, άγχος και διαρκής φόβος...
    By Giannis_Athina in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 03-04-2015, 05:52
  3. Διαρκης χωρισμος- Εμμονη
    By GiannisTh in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 15-01-2015, 02:03
  4. ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ
    By SOFGEO in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 30-09-2009, 13:08
  5. ΑΧ! ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΑΝΗΣΥΧΙΑ...
    By lupus30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-12-2006, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •