Θέλω απεγνωσμένα παιδί!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    13

    Θέλω απεγνωσμένα παιδί!

    Θέλω παιδί.το θέλω πολύ.οσο τίποτα άλλο αλλά εκείνος όχι γιατί είμαστε πολύ στενά οικονομικά διαφορετικά θα ήταν το ήθελε πολύ. Όταν ερχόμαστε σε επαφή ολοκληρώνει πάνω στην κοιλιά κ στον κόλπο μου κ γω τα σπρωχνω όλα μέσα μου! Είμαι απελπισμενη σκέφτομαι συνέχεια ποτέ κ πως θα μείνω έγκυος. Πως θα βοηθηθω;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    13

    Θέλω απεγνωσμένα παιδί!

    Θέλω απεγνωσμένα παιδί!
    Θέλω παιδί.το θέλω πολύ.οσο τίποτα άλλο αλλά εκείνος όχι γιατί είμαστε πολύ στενά οικονομικά διαφορετικά θα ήταν το ήθελε πολύ. Όταν ερχόμαστε σε επαφή ολοκληρώνει πάνω στην κοιλιά κ στον κόλπο μου κ γω τα σπρωχνω όλα μέσα μου! Είμαι απελπισμενη σκέφτομαι συνέχεια ποτέ κ πως θα μείνω έγκυος. Πως θα βοηθηθω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Vicky26 View Post
    Θέλω παιδί.το θέλω πολύ.οσο τίποτα άλλο αλλά εκείνος όχι γιατί είμαστε πολύ στενά οικονομικά διαφορετικά θα ήταν το ήθελε πολύ. Όταν ερχόμαστε σε επαφή ολοκληρώνει πάνω στην κοιλιά κ στον κόλπο μου κ γω τα σπρωχνω όλα μέσα μου! Είμαι απελπισμενη σκέφτομαι συνέχεια ποτέ κ πως θα μείνω έγκυος. Πως θα βοηθηθω;
    Γιατί να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο χωρίς να μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες του εφόσον όπως λες υπάρχει οικονομικό πρόβλημα;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    13
    Οι ανάγκες του παιδιού θα καλύπτονται αυτούς τους μήνες ήμασταν κ είμαστε δύσκολα λόγω εξόδων

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Vicky26 View Post
    Οι ανάγκες του παιδιού θα καλύπτονται αυτούς τους μήνες ήμασταν κ είμαστε δύσκολα λόγω εξόδων
    Τότε πρέπει να το συζητήσεις με τον άντρα σου αυτό πρώτα απ' όλα... Εμείς εδώ δύσκολο να βοηθήσουμε νομίζω..
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Vicky26 View Post
    Θέλω παιδί.το θέλω πολύ.οσο τίποτα άλλο αλλά εκείνος όχι γιατί είμαστε πολύ στενά οικονομικά διαφορετικά θα ήταν το ήθελε πολύ. Όταν ερχόμαστε σε επαφή ολοκληρώνει πάνω στην κοιλιά κ στον κόλπο μου κ γω τα σπρωχνω όλα μέσα μου! Είμαι απελπισμενη σκέφτομαι συνέχεια ποτέ κ πως θα μείνω έγκυος. Πως θα βοηθηθω;
    Όσο και να τα σπρώχνεις μέσα με τα χερια σου δεν θα γίνει..τα σπέρματα είναι τόσο ευαίσθητα όσο δεν φαντάζεσε...με το που ακουμπάνε τα δάχτυλα σου όσο καθαρά και αν είναι αυτά πεθαίνουν...τα πάντα επιρεαζουν τα σπέρματα...μόνο αν τελειώσει κατευθείαν μέσα σου θα γίνει δουλειά...
    Κάτσε συζήτησε το μαζί του πολύ σοβαρά και πες του ότι θέλεις να σου κάνει παιδί οποσδηποτε...
    Γιατί φοβάται τόσο την οικονομική αδυναμία???
    Δηλαδή όλοι μας μες τα πλούτη γεννήθηκα με και μεγαλώσαμε???δεν μας έλειψε ποτέ τίποτα???η ακόμα και όταν μας κάναν οι γονείς μας αν είχαν οικονομική άνεση αργότερα πάλι ζήσαμε κάποια οικονομική δυσκολία....έπειτα μέχρι να γεννηθη ένα μωρό περνάνε και 9 μήνες μέσα σε αυτούς τους 9 μήνες μπορεί να βελτιωθούν τα οικονομικά σας...
    Η μήπως νομίζει ότι η φτωχοί δεν πρέπει να κάνουν παιδιά??
    Για όλους βγενει ο ήλιος..αυτός που δίνει το παιδί δίνει και τη τροφή του. .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν μείνεις έγκυος με πονηριά ενώ αυτός δεν θέλει, απλά θα τα κάνεις σκατά μεταξύ σας κι αν τα κάνεις σκατά μεταξύ σας, είτε μείνετε μαζί είτε όχι, αυτό θα έχει αντίκτυπο στο παιδί. Λυπάμαι που τα λέω χύμα, αλλά έλεος με τους εγωισμούς και τις κατινιές κάπου.
    Και ναι, κανείς δεν πάει χαμένος Γιώργο και πολύς κόσμος μεγάλωσε σε οικονομικές δυσκολίες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσπαθείς να κάνεις παιδί όταν θα μπορείς να του προσφέρεις μια αξιοπρεπή ζωή και σωστές βάσεις. Για να επιμένει ο σύντροφος της ότι τώρα δεν είναι κατάλληλη ώρα, κάτι θα ξέρει. Είτε πράγματι είναι σοβαρό το οικονομικό θέμα, είτε βλέπει ότι κάτι δεν πάει καλά μεταξύ τους και το χρησιμοποιεί σαν δικαιολογία.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αν μείνεις έγκυος με πονηριά ενώ αυτός δεν θέλει, απλά θα τα κάνεις σκατά μεταξύ σας κι αν τα κάνεις σκατά μεταξύ σας, είτε μείνετε μαζί είτε όχι, αυτό θα έχει αντίκτυπο στο παιδί. Λυπάμαι που τα λέω χύμα, αλλά έλεος με τους εγωισμούς και τις κατινιές κάπου.
    Και ναι, κανείς δεν πάει χαμένος Γιώργο και πολύς κόσμος μεγάλωσε σε οικονομικές δυσκολίες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να προσπαθείς να κάνεις παιδί όταν θα μπορείς να του προσφέρεις μια αξιοπρεπή ζωή και σωστές βάσεις. Για να επιμένει ο σύντροφος της ότι τώρα δεν είναι κατάλληλη ώρα, κάτι θα ξέρει. Είτε πράγματι είναι σοβαρό το οικονομικό θέμα, είτε βλέπει ότι κάτι δεν πάει καλά μεταξύ τους και το χρησιμοποιεί σαν δικαιολογία.
    Της κατινιές που της είδες ρε συ???είδες κανέναν να έχει πρόθεση για κουτσομπολιό??
    Αφού είπε ότι ο σύντροφός της δεν θέλει μόνο από οικονομικής απόψεις..και μόνο πάνω σε αυτό απάντησα..
    Δεν είπε υπάρχει και το πρόβλημα το Α η το Β..είπε για πρόβλημα μόνο για οικονομικά...και πάνω σε αυτό απάντησα...
    Οι σωστές βάσεις και η αξιοπρεπείς ζωή δεν εξαρτάται μόνο απτά οικονομικά...αλλά από πολλα αλλά πράγματα..
    Δηλαδή όποιος έχει λεφτά είναι αξιοπρεπής η κάνει αξιοπρεπής ζωή??αν κάποιος δεν έχει και πολλά λεφτά η είναι έτσι και έτσι δεν είναι αξιοπρεπής??
    Το σημαντικότερο από όλα είναι να διαμορφώσεις να χτίσεις σωστά το χαρακτήρα του παιδιού σου και αυτό για να γίνει μόνο χρήματα δεν χρειάζονται..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    To κατινιές δεν πήγαινε σε εσένα Γιώργο, αλλά σε αυτή που προσπαθεί να μείνει έγκυος ύπουλα ενώ αυτός δεν θέλει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Και καλώς ή κακώς για να έχει κάποια εχέγγυα ένα παιδί στην ζωή του δεν μπορεί να μεγαλώσει μέσα στην απόλυτη εξαθλίωση. Δηλαδή τα τσιγγανάκια -δεν λέω για αυτά που η οικογένειά τους έχει λεφτά, για τα περισσότερα άλλα που οι γονείς τους τα ζουν από την επαιτεία και δουλειές του ποδαριού στην καλύτερη- μεγαλώνουν αξιοπρεπώς ή έχουν τα εχέγγυα για μία τίμια και ευτυχισμένη ζωή στο μέλλον; Η φτώχεια φέρνει γκρίνια, εγώ βλέπω παιδάκια γύρω μου που έχουν σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα διότι οι γονείς τους είχαν μόνο ρομαντισμό να τους δώσουν. Και με τα χρόνια χάθηκε κι αυτός στα καθημερινά προβλήματα. Σκληρό αλλά αλήθεια. Έχει το παιδί ένα πρόβλημα υγείας, δεν μπορούν να το προσέξουν όπως πρέπει. Έχουν όλα τα παιδάκια το τάδε παππούτσι, οι γονείς δεν μπορούν να το πάρουν. Πάνε τα παιδιά εκδρομή, δεν μπορούν να το στείλουν γιατί δεν αντέχουν οικονομικά ή το στέλνουν και το παιδί δεν μπορεί να συμμετάσχει ούτε στα μισά που κάνουν οι φίλοι του. Θέλει να κάνει μαθήματα μουσικής, δεν έχουν λεφτά να το στείλουν. Υστερεί σε κάποιο μάθημα, δεν μπορούν να του πληρώσουν έξτρα διδασκαλία. Απομονώνεται κοινωνικά το παιδί, δεν το καταλαβαίνουν διότι λείπουν όλοι όλη μέρα στο μεροκάματο. Κι ένα σωρό άλλα θέματα. Δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ίδια και χειρότερα προβλήματα μια πιο άνετη οικογένεια; Ναι. Αλλά τουλάχιστον ξεκινάει με καλύτερες προϋποθέσεις και κάποια πράγματα μπορεί πιο εύκολα να τα φιάξει στην πορεία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    To κατινιές δεν πήγαινε σε εσένα Γιώργο, αλλά σε αυτή που προσπαθεί να μείνει έγκυος ύπουλα ενώ αυτός δεν θέλει.
    Παρανόηση συγγνώμη...
    Κοίταξε τη καταλαβενω ρε συ..και εμείς προσπαθούμε για μωράκι εδώ και 2 χρόνια αλλά ο πελαργός δεν μας βρίσκει...ελπίζω οποίο και να είναι το πρόβλημα που ο άνδρας της δεν θέλει να λυθεί σύντομα...
    Τα οικονομικά μας ανχονουν συνήθως και ειδικά εμάς τους άνδρες μιας και το περνούμε πατριωτικά..
    Πχ είμαι άνδρας άρα εγώ πρέπει να φέρνω ψωμί στο σπίτι άρα εγώ είμαι υπεύθυνος για το αν θα λειψή κάτι απτό παιδί μου η όχι...γι'αυτό και μίλησα και είπα ότι όσο και να προσπαθείς να μην λείψει τίποτα απτό παιδί η ζωή είναι δύσκολη και ανατρεπτική που πάντα θα έχουμε σκαμπανεβάσματα....εγω στη ζωή μου έπιασα και πολύ χονδρά λεφτά αλλά έζησα και στο άλλο άκρο..δηλαδή της ακρότητες της ζωής της έζησα..
    Μια περίοδο επέρμα μισθό 300 χιλιάδες δραχμές το μήνα...και μου έτυχε περίοδος να μην έχω ούτε τσιγάρα ...κάτσε να μας πει λίγο περισσότερα πράγματα η θεματοθετρια να καταλάβουμε καλύτερα για ποιο λόγο δεν θέλει ο άνδρας της..είναι μόνο οικονομικός ο λόγος??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Και καλώς ή κακώς για να έχει κάποια εχέγγυα ένα παιδί στην ζωή του δεν μπορεί να μεγαλώσει μέσα στην απόλυτη εξαθλίωση. Δηλαδή τα τσιγγανάκια -δεν λέω για αυτά που η οικογένειά τους έχει λεφτά, για τα περισσότερα άλλα που οι γονείς τους τα ζουν από την επαιτεία και δουλειές του ποδαριού στην καλύτερη- μεγαλώνουν αξιοπρεπώς ή έχουν τα εχέγγυα για μία τίμια και ευτυχισμένη ζωή στο μέλλον; Η φτώχεια φέρνει γκρίνια, εγώ βλέπω παιδάκια γύρω μου που έχουν σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα διότι οι γονείς τους είχαν μόνο ρομαντισμό να τους δώσουν. Και με τα χρόνια χάθηκε κι αυτός στα καθημερινά προβλήματα. Σκληρό αλλά αλήθεια. Έχει το παιδί ένα πρόβλημα υγείας, δεν μπορούν να το προσέξουν όπως πρέπει. Έχουν όλα τα παιδάκια το τάδε παππούτσι, οι γονείς δεν μπορούν να το πάρουν. Πάνε τα παιδιά εκδρομή, δεν μπορούν να το στείλουν γιατί δεν αντέχουν οικονομικά ή το στέλνουν και το παιδί δεν μπορεί να συμμετάσχει ούτε στα μισά που κάνουν οι φίλοι του. Θέλει να κάνει μαθήματα μουσικής, δεν έχουν λεφτά να το στείλουν. Υστερεί σε κάποιο μάθημα, δεν μπορούν να του πληρώσουν έξτρα διδασκαλία. Απομονώνεται κοινωνικά το παιδί, δεν το καταλαβαίνουν διότι λείπουν όλοι όλη μέρα στο μεροκάματο. Κι ένα σωρό άλλα θέματα. Δεν μπορεί να αντιμετωπίσει ίδια και χειρότερα προβλήματα μια πιο άνετη οικογένεια; Ναι. Αλλά τουλάχιστον ξεκινάει με καλύτερες προϋποθέσεις και κάποια πράγματα μπορεί πιο εύκολα να τα φιάξει στην πορεία.
    Ναι ρε συ έτσι συμφωνώ ...αλλά δεν είπαμε να μην μπορούν να του δώσουν και τα στοιχειώδεις ανάγκες..
    Ούτε νομίζω ότι και η θεματοθετρια είπε κάτι τέτοιο..
    Δεν είπαμε πχ να μην έχει και παπούτσια να βάλει...η να μην έχει να φάει...εσύ το πηγές στο άλλο ακρο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν διαφωνώ Γιώργο στην θεωρία, αλλά στην πράξη δεν νομίζω να ξέρουμε καλύτερα εμείς κι όχι ο ίδιος ο άνθρωπος πως είναι η οικονομική τους κατάσταση. Άλλωστε δεν είδα την θεματοθέτρια να προβάλει επιχειρήματα ότι η κατάσταση είναι καλύτερη από αυτή που λέει ο σύντροφός της. Αν θυμάμαι καλά από προηγούμενα μηνύματα, η κοπέλα είχε μια άσχημη εμπειρία παλιά και τώρα θέλει σώνει και καλά να κάνει παιδί. Αλλά δεν την πήραν και τα χρόνια. Ας καθίσουν να συζητήσουν και να βάλουν ένα πλάνο, αν έρθει το παιδί όταν θα το θέλουν σε δυο χρόνια ας πούμε κι όταν οι συνθήκες θα είναι καλύτερες, δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Συγγνώμη αν το μπερδεύω με άλλη περίπτωση, αλλά αν είναι το θέμα που θυμάμαι, είχα συμβουλεύσει την κοπέλα να δει έναν ειδικό για να είναι πιο έτοιμη και πιο σωστή σαν μητέρα. Οι καλές προθέσεις δεν αρκούν πάντα.
    Αυτά από εμένα, απλά την γνώμη μου λέω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν διαφωνώ Γιώργο στην θεωρία, αλλά στην πράξη δεν νομίζω να ξέρουμε καλύτερα εμείς κι όχι ο ίδιος ο άνθρωπος πως είναι η οικονομική τους κατάσταση. Άλλωστε δεν είδα την θεματοθέτρια να προβάλει επιχειρήματα ότι η κατάσταση είναι καλύτερη από αυτή που λέει ο σύντροφός της. Αν θυμάμαι καλά από προηγούμενα μηνύματα, η κοπέλα είχε μια άσχημη εμπειρία παλιά και τώρα θέλει σώνει και καλά να κάνει παιδί. Αλλά δεν την πήραν και τα χρόνια. Ας καθίσουν να συζητήσουν και να βάλουν ένα πλάνο, αν έρθει το παιδί όταν θα το θέλουν σε δυο χρόνια ας πούμε κι όταν οι συνθήκες θα είναι καλύτερες, δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Συγγνώμη αν το μπερδεύω με άλλη περίπτωση, αλλά αν είναι το θέμα που θυμάμαι, είχα συμβουλεύσει την κοπέλα να δει έναν ειδικό για να είναι πιο έτοιμη και πιο σωστή σαν μητέρα. Οι καλές προθέσεις δεν αρκούν πάντα.
    Αυτά από εμένα, απλά την γνώμη μου λέω.
    Ε καλά όλοι τη γνώμη μας λέμε αλίμονο κανείς μας δεν της επιβάλει το οτιδήποτε...έπειτα τη συγκεκριμένη κοπέλα δεν την έχω διάβαση σε άλλα μηνύματα..εκτός αν εσύ τη διάβασες και ξέρεις παραπάνω πράγματα όπως λες...
    Και εγώ αυτό είπα ας μας πει παραπάνω πράγματα γιατί καταστάσει της..αν θέλει φυσικά..γιατί εγώ δεν αντιληφθηκα ότι η οικονομική τους κατάσταση να είναι τόσο άσχημη κατάσταση... τέλος πάντων .ας πάρει θέση η ίδια λίγο για να ξέρουμε και τη συζητάμε..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα η κοπέλα ρώτησε πως θα βοηθηθεί, το να λέμε εμείς θεωρητικά ο σύντροφος σου είναι λάθος ας πούμε, πως θα την βοηθήσει; Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κάτσει να μιλήσει μαζί του, αλλά ΚΑΙ να δει κάποιον ειδικό. Αν πια είναι τόσο διαφορετικές οι απόψεις τους και ανυπέρβλητα τα εμπόδια, ας πάρει τις αποφάσεις της κι αυτή, άλλη λύση δεν βλέπω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω το καλύτερο για το παιδί μου
    By Fwtinh.Eutixia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 34
    Last Post: 06-07-2015, 22:22
  2. Replies: 15
    Last Post: 24-02-2012, 06:17
  3. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  4. ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΖΗΤΑΩ HELP
    By ntina_chania in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 19-11-2008, 15:11
  5. θελω να κανω παιδι
    By maria210800 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 83
    Last Post: 10-05-2007, 21:51

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •