Είμαι σε απόγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36

    Είμαι σε απόγνωση

    Γεια σας! εχω διαγνωστεί με αυτοανοσο εδώ και τρια χρόνια και είμαι αναγκασμένος να κάνω μια θεραπεία εφόρου ζωής κάθε μήνα και εξετάσεις κάθε μηνα.ολο αυτο εκτός ιδιαίτερο θέμα υγείας που έχω με έριξε σε ένα φαύλο κύκλο κρίσεων πανικού αγχώδης διαταραχής αρρυθμίες ταχυπαλμιες αγοραφοβία όλα κάνουν ένα κύκλο ποτέ το ένα ποτέ το άλλο περνώ λίγο ζαναχ μόνο για να ηρεμώ που και που δοκίμασα μινιτραν με την ψυχίατρο μου αλλά με ενόχλησε πολύ μου έκανε πάρα πολλές αρρυθμίες.και αποφάσισα να το παλέψω με λίγο ζαναχ τουλάχιστον.αυτο τον καιρό στα καλά του καθούμενα νιώθω ότι σβήνω με πιάνει μεγάλη ταχυπαλμία αν κουραστώ και έντονα τα συμπτώματα είναι τρομακτικά νιώθω συνεχεια κουρασμένος και έχω πολύ ταχυπαλμία με έχει κόυρασει απίστευτα πολυ αυτή η κατάσταση....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα. Πόσο καιρό κάνεις ψυχοθεραπεία; Όταν λες αρρυθμία τι εννοείς έχεις κάνει εξετάσεις και το είδες η μετράς μόνος τους παλμούς; Παράλληλα τα ζαναξ με προσοχή δεν είναι για πάντα

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Ψυχοθεραπεία ξεκίνησα τώρα έχω κάνει μόνο 2 συνεδρίες σε ψυχολόγο πάω στο χρονια.εξετασεις κάνω πάρα πολλές κάθε μήνα και γενική έλεγχο κάθε εξάμηνο λόγω της πάθησης που έχω.εχω πάει σε καρδιολόγο και μου λέει ότι είναι ψυχολογικό αλλά και λίγο της θεραπείας που κάνω δημιουργείται μια διέγερση στον οργανισμό μου.δύσκολες καταστάσεις μόνο που τις αναφέρω.εχω πάρει κατά καιρούς ιντεραλ για τις αρρυθμίες και αλλο ενα για την ταχυπαλμία λομπρεσολ νομίζω ότι λέγεται επίσης έχω και παλινδρόμηση που δεν βοηθάει καθόλου γενικώς έχω τρελό θέμα με το ανχος άλλος και ιατρικό υπόβαθρο σε ολο αυτο που περναω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Χωρίς να έχω εμπειρία από αυτοάνοσο , αλλά με εμπειρία στο άγχος και τα ψυχοσωματικά και κοντινό άτομο με καρδιά, θα έλεγα πως το κυριότερο βήμα είναι να μετριάσεις το άγχος σου. Δέξου κατ'αρχήν πως μέρος από αυτά που νιώθεις (ταχυπαλμίες, αίσθηση οτι "χάνεσαι" κλπ) είναι σωματοποίηση του άγχους γιατί φαίνεσαι πολύ πιεσμένος. Βρες τρόπους να διαχειρίζεσαι τις κρίσεις άγχους. Και συνολικότερα πρέπει να ρίξεις τα επίπεδα άγχους που έχεις. Δυστυχώς πέρα από τα κλασσικά σκέψου κάτι άλλο, ασχολήσου με κάτι, μέτρα μέχρι το 30, βγες περπάτα κλπ, πρέπει να βρεις ο ίδιος τι πιάνει.
    Τα φάρμακα που παίρνεις (inderal και lopressor) για τις αρρυθμίες και τους παλμούς, δεν κάνουν δουλειά?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Κάνουν αλλά δεν κάνω κανονική αγωγή μου είπε μόνο περιστασιακά ο καρδιολόγος να τα παίρνω.

Similar Threads

  1. Ειμαι σε απογνωση
    By Lousy in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 24-02-2017, 23:11
  2. Είμαι με απόγνωση.
    By IPPOKRATIS1991 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-06-2016, 12:02
  3. Είμαι σε απόγνωση... Τι να κάνω???
    By χριστινάκι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 28-07-2012, 17:53
  4. Ειμαι σε απογνωση!!!!
    By grigor in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 15:58
  5. είμαι σε απόγνωση
    By puma_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 135
    Last Post: 11-02-2008, 05:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •