Φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Φαρμακα

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    38

    Exclamation Φαρμακα

    Να αρχισω αγωγη με φαρμακα αν το κρινει η ψυχιατρος η να μην μπω σε αυτο το τριπακι; Τι μου προτεινετε εσεις και τι εμπειριες εχετε απο φαρμακα και ποια;

  2. #2
    Καλησπέρα! Εγώ κάνω μόνο ψυχοθεραπεία και έχω αγχωδη διαταραχή. Βλέπω αποτελέσματα αλλά γενικά είναι δυο βήματα μπροστά και ένα πίσω. Υπάρχουν πια γυρίσματα. Σου προτείνω να μην μπεις στο τρυπάνι των φαρμάκων. Σκέψου αυτό που έχουμε ως ένα παγόβουνο μέσα στη θάλασσα. Η κορυφή του δηλαδή αυτό που φαίνεται, είναι τα συμπτώματα μας και η βάση του (κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας) όλα αυτά που μας οδήγησαν σε αυτή την κατάσταση. Το φάρμακο θα σου κόψει τα συμπτώματα αλλά όχι την βάση του παγόβουνου με αποτέλεσμα μόλις τα κόψεις να έχεις το ίδιο πρόβλημα. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να βρεις τις αιτίες και εσύ μόνος σου να λύσεις το πρόβλημα σου. Όλα αυτά μου τα είπε και η ψυχολόγος όταν ξεκίνησα γιατί δεν ήθελα αγωγή. Εναλλακτικά, πίνω πολυβιταμινη, ω3 και βότανα (μελισσοχορτο, χαμομήλι και λεβάντα). Εύχομαι να σε βοήθησα έστω και λίγο! Και να θυμάσαι πως εσύ είσαι ο γιατρός του εαυτού σου! Ζήσε!

  3. #3
    Πολύ σωστή η απάντηση σου kspat.
    Αν ξεκινήσεις αγωγή να συνεχίσεις να ψάξεις το αληθινό πρόβλημα και να μη περιμένεις να φύγουν απλά τα συμπτώματα.
    Επίσης και εγώ σκέφτομαι τα χάπια πολλες φορές αλλά γιατί με ξέρω θα περιμένω να τα κάνει όλα το χάπι, οπότε συμβιβάζομαι μόνο με ψυχοθεραπεία

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Θα ήθελα να διαφωνήσω από προσωπική μου άποψη είχα διάγνωση με κρίσεις πανικού και ΓΑΔ έκανα 2 μήνες θεραπεία με xanax και 1 ετος brintelix η διακοπή έγινα σταδιακά περίπου 3 μήνες. Μετά από ένα χρόνο δεν τα χρειάζομαι ούτε είχα συμπτώματα για επανέναρξη.Διαφωνω ότι τα χάπια είναι για πάντα και ότι δεν βοηθάνε. Σίγουρα δεν κάνουν θαύματα και θέλει προσωπική προσπάθεια. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν γίνεται αλλιώς π.χ δεν βγαίνω από το σπίτι. ,φοβάμαι ότι θα πεθάνω. Παράλληλα κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Εμένα με βοήθησαν τα χάπια να ξεφοβηθω να ξεφορτωθώ και μετά να αντιμετωπίζω και να διαχειστώ καταστάσεις. Πάντα με γνώμονα την προσωπική μου εμπειρία. Τέλος αν πας στον καρδιολόγο και έχεις πίεση και χοληστερίνη χάπια θα πάρεις για μια Ζωή και θα πεις και ευχαριστώ. Κάπως έτσι είναι όταν πονάει η ψυχή η το μυαλό.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    36
    Έχω δυόμιση χρόνια αγχώδη διαταραχή και όλοι μου λέγανε κάνε αγωγή ήμουν αντίθετος καρδιολόγος παθολόγος ψυχολόγος και ψυχίατρος ήταν κάθετοι ότι με αγωγή και ψυχοθεραπεία θα γίνω καλά ξεκίνησα μινιτραν και δεν το αντεξα γιατί τα φοβάμαι αυτά τα φάρμακα και κατέληξα στο ζαναχ τώρα σιγά σιγά συνερχομαι προσπαθησε χωρίς φάρμακο και αν δεν τα καταφέρνεις κάνε αυτό που θά σου πουν οι γιατροί σου απο αγωγή καμία φορά ξεμπερδεύεις πολύ πιο εύκολα.βασικο σε αυτά τα φάρμακα είναι να μην έχεις παθολογικά προβλήματα καρδιάς εγώ ρώτησα και παθολόγο και καρδιολόγο αφού εξετάστηκα αν μπορώ να το πάρω.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Εγώ θα σου έλεγα να μην μπεις σε αυτό το τριπακι... Προσπάθησε να κατάπολεμησεις την κατάσταση σου εναλλακτικά... Κάποτε έκανα και εγώ το λάθος, τα πήρα... Έχουνε περάσει 6 χρόνια και πλέον δεν είναι τόσο εύκολο να τα διακόψω αυτά.. Έχω εξαρτηθεί σωματικά σε μεγάλο βαθμό...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Location
    Athens
    Posts
    62
    Quote Originally Posted by Thodoris2002 View Post
    Να αρχισω αγωγη με φαρμακα αν το κρινει η ψυχιατρος η να μην μπω σε αυτο το τριπακι; Τι μου προτεινετε εσεις και τι εμπειριες εχετε απο φαρμακα και ποια;
    καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, εξαρταται τι εχεις κ σε τι σταδιο ειναι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by kspat View Post
    Καλησπέρα! Εγώ κάνω μόνο ψυχοθεραπεία και έχω αγχωδη διαταραχή. Βλέπω αποτελέσματα αλλά γενικά είναι δυο βήματα μπροστά και ένα πίσω. Υπάρχουν πια γυρίσματα. Σου προτείνω να μην μπεις στο τρυπάνι των φαρμάκων. Σκέψου αυτό που έχουμε ως ένα παγόβουνο μέσα στη θάλασσα. Η κορυφή του δηλαδή αυτό που φαίνεται, είναι τα συμπτώματα μας και η βάση του (κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας) όλα αυτά που μας οδήγησαν σε αυτή την κατάσταση. Το φάρμακο θα σου κόψει τα συμπτώματα αλλά όχι την βάση του παγόβουνου με αποτέλεσμα μόλις τα κόψεις να έχεις το ίδιο πρόβλημα. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να βρεις τις αιτίες και εσύ μόνος σου να λύσεις το πρόβλημα σου. Όλα αυτά μου τα είπε και η ψυχολόγος όταν ξεκίνησα γιατί δεν ήθελα αγωγή. Εναλλακτικά, πίνω πολυβιταμινη, ω3 και βότανα (μελισσοχορτο, χαμομήλι και λεβάντα). Εύχομαι να σε βοήθησα έστω και λίγο! Και να θυμάσαι πως εσύ είσαι ο γιατρός του εαυτού σου! Ζήσε!
    Γιατι να μην κανει καποιος ψυχοθεραπεια και φαρμακοθεραπεια παραλληλα; Δε βρισκεις λιγο μαυροασπρο και απολυτο αυτον τον τροπο σκεψης σε αυτο που γραφεις; Κακο ειναι τα φαρμακα να καταπολεμουν εστω τα συμπτωματα, δινοντας ετσι περισσοτερο χωρο και πνοη τοσο στην καθημερινοτητα οσο και στη ψυχοθεραπευτικη προσπαθεια;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Similar Threads

  1. ΦΑΡΜΑΚΑ...
    By deleted-member-14-04-2016 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 10-04-2016, 20:06
  2. Φάρμακα για μια ζωή;
    By panos21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 01-10-2015, 16:21
  3. Φάρμακα (?)
    By kapoios_pou_to_skeftetai in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 15-08-2015, 23:01
  4. οχι στα φαρμακα...
    By ντολορ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2013, 22:27
  5. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By ΧΑΒΙΑΡΟΠΟΥΛΟΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 12-11-2008, 03:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •